UN SUBIECT pentru AGENDA reuniunii de la Dublin: DE CE Chişinăul NU CERE DESCHIS eliberarea tuturor DEŢINUŢILOR POLITICI de la Tiraspol?
Organizaţia non-guvernamentală pentru respectarea drepturilor omului „Promo-LEX” cere includerea pe agenda discuțiilor din cadrul reuniunii formale „5+2” de la Dublin, a chestiunii eliberării imediate şi necondiţionată a persoanelor deţinute ilegal în regiunea transnistreană.
„Fiind convinși că soluţionarea problemei transnistrene în ansamblu nu poate avea loc, fără soluţionarea problemelor particulare existente, și anume a persoanelor aflate în „custodia” administrației de la Tiraspol, solicităm, să fie incluse pe agenda discuțiilor de la Dublin subiecte legate de situația individuală şi eliberarea imediată şi necondiţionată a persoanelor deţinute ilegal, în special cazurile lui Vitalie Eriomenco, Alexandru Ursu, Eduard Eliţov, Oleg Filin, Ostap Popovschii, Iurie Matcenco, Alexandru Baluţa, Eugen Antonov, Mihail Rotari”, spun cei de la Promo-LEX
Totodată aceştia cer să fie discutate și întreprinse toate acțiunile necesare în vederea asigurării și respectării drepturilor tuturor deținuților administrației de la Tiraspol, cât și garantarea faptului că aceștia nu sunt supuși torturii sau tratamentelor inumane și degradante.
Reamintim că în perioada 28-29 februarie este organizată o nouă reuniune în formatul „5+2” la Dublin, Irlanda.
Sursa: 24h.md

English
Русский
