Flori și regrete la mormântul lui Vadim Pisari
Cu flori și păreri de rău au venit câțiva săteni, dar și chișinăuieni la mormântul tânărului împușcat cu un an în urmă de către pacificatorul rus. Deși inițial s-a anunțat că vor veni și membrii familiei lui Vadim Pisari, aceștia au ezitat, dorind astfel să evite contactul cu presa.
Pavel Postică, jurist al Asociației Promo-LEX și reprezentant al familiei Pisari la CEDO spune că Guvernul Republicii Moldova ar trebui să întreprindă măsuri concrete în ce privește posturile de pacificare de pe teritoriul țării. Acesta a menționat că în urma ultimelor decizii ale instanțelor ruse, de a-l achita pe pacificatorul Cojuhari, vor cere Curții Europene pentru Drepturile Omului să examineze dosarul în regim prioritar.
Amintim că la 1 ianuarie 2012, Vadim Pisari, locuitor al satului Pârâta, a fost împuşcat de un militar rus pentru că nu a răspuns somaţiilor de a opri automobilul. Tânărul de numai 19 ani a decedat la spitalul de urgență din capitală.
sursa: moldova.org

English
Русский
