Cui dăm PRIMĂRIA? Moldovenii îndemnaţi să iasă la vot

Asociaţia Promo-LEX a lansat cel de-al doilea spot prin care îi îndeamnă pe moldoveni să participe la alegerile locale generale din 14 iunie.

La numai o oră de la lansare, materialul video cu genericul „Alege oameni competenţi pentru o localitate prosperă” a devenit popular pe internet şi a adunat aproape 200 de vizualizări.

Clipul are o durată de 50 de secunde şi a fost realizat cu participarea mai multor actori şi interpreţi cunoscuţi, printre care Boris Cremene, Andrei Locoman, Galina Roşca, Guz şi Kapushon.

„Eu unul, pot schimba un bec. Eu, una, pot să mătur strada în faţa porţii mele. Eu unul pot schimba căldarea veche de la fântână. Bunelul meu o săpat groapă. Tatăl meu o săpat groapă. Iaca, acuma, eu cu cumătrul meu tot săpăm groapă. Dar, dacă vrem să avem în sat un sistem de canalizare, să trăim şi noi ca oamenii civilizaţi, iaca pentru asta ne trebuie un primar bun.”

Primul clip în care oamenii sunt îndemnaţi să aleagă o persoană competentă, pentru ca localitatea lor să prospere, a fost lansat la sfârşitul lunii mai.

„E timpul să mergem spre camera de filmat. Să arătăm cu degetul la o groapă şi cu mâna la gunoi. Să luăm măsuri. Să punem o cărămidă. Să dăm cu var. Să mergem cu încredere. E timpul să vorbim frumos la radio, să vorbim convingător la televizor. Să ne fotografiem. E timpul să adunăm voturi”.

Spoturile sunt realizate în cadrul Programului pentru Consolidarea Alegerilor Transparente în Moldova, implementat de Asociația Promo-LEX cu suportul financiar oferit de Agenția Statelor Unite pentru Dezvoltare Internațională.

Sursa: www.prime.md




„E timpul sa aratam cu degetul la o groapa”. Moldovenii, indemnati sa iasa la vot printr-un spot care ironizeaza politicienii

Republica Moldova se pregateste pentru alegerile locale de pe 14 iunie si, pentru a incuraja transparenta votului, o organizatie pentru drepturile omului a lansat un spot prin care ii incurajeaza pe cetatenii moldoveni sa aleaga constient si informat.

Intitulat „In campania electorala toti arata bine”, spotul prezinta intr-un mod umoristic toate cliseele din promisiunile electorale ale politicienilor si face parte dintr-o campanie mai ampla de mobilizare a oamenilor la vot, scrie protv.md.

„Campania „Iesi la vot!” include, in afara de dezbaterile publice, un sir de actiuni cum ar fi serate de vizionare a filmelor tematice, activitati de simulare a procesului electoral, flash mob-uri, bannere web. De asemenea, Asociatia Promo-LEX va coordona elaborarea si promovarea a trei spoturi video tematice, care vor fi difuzate la posturile TV nationale”, a declarat Olga Manole, coordonatoarea programului.

In total, vor fi lansate si promovate trei astfel de spoturi.

Alegerile locale din Republica Moldova vor avea loc pe 14 iunie si se vor desfasura in 28 de localitati urbane si rurale, cu exceptia Transnistriei.

Sursa: www.protv.md




ELECTORALA 2015 // Mass-media, „prin ochelarii” politicienilor

Partidele politice din RM îşi consolidează tot mai mult „imperiile” lor mediatice

Mass-media din RM nu reflectă campania electorală pentru alegerile locale generale 2015 în toată complexitatea ei. „Politicile editoriale sunt îndreptate spre promovarea unor candidaţi şi, sau discreditarea, defavorizarea altor concurenţi electorali”, susţine directorul executiv al API, Petru Macovei. Şeful Misiunii de observare Promo-LEX pentru alegerile locale generale 2015, Pavel Postică, spune că campania electorală abia începe să ia turaţii şi este îngrijorător că se constată un număr destul de mare de cazuri de utilizarea a resurselor administrative. Într-o perioadă de trei săptămâni au fost constatate 22 de cazuri de către observatorii Promo-LEX.

După ce s-a familiarizat cu studiile de caz făcute în baza unor materiale jurnalistice difuzate de către presă în perioada preelectorală, directorul executiv al Asociaţiei Presei Independente (API), Petru Macovei, spune că, din păcate, influenţa politicului creşte exponenţial în mass-media din Moldova, instituţiile mediatice comportându-se tot mai mult ca nişte agenţi electorali ai unor partide. Politicile editoriale sunt îndreptate spre promovarea unor candidaţi şi/sau discreditarea, defavorizarea altor concurenţi electorali.

„Lucrul acesta este îngrijorător pentru că cetăţenilor moldoveni nu li se oferă în acest moment informaţia despre campania electorală în toată complexitatea ei, or campania electorală nu se rezumă la ce au făcut candidaţii PD, despre care ne „povesteşte” de dimineaţă până-n seară Publika TV, Prime şi alte televiziuni din acest trust şi nu se reduce la ceea ce fac socialiştii sau liberal-democraţii, despre care ne povestesc instituţiile de presă pe care le controlează aceştia. Constat că a avut loc un gen de strâmtorare, limitare a presei din statul nostru, în sensul în care presa reflectă realitatea prin ochelarii puşi de politicieni pe nasurile jurnaliştilor”.

„Jurnaliştii se autocenzurează”

Petru Macovei mai spune că aici pot fi găsite o mie şi una de justificări – situaţia economică, convingerea sinceră a unor jurnalişti că „uite acest partid este cel care ne va aduce bunăstare şi o să ne lumineze viitorul. În acelaşi timp, obligaţia jurnalistului de a transmite adevărul s-a diminuat. Jurnaliştii au încetat să mai spună lucrurilor pe nume, însă asta trebuie să facă un jurnalist. Ei se autocenzurează pentru că în situaţia anului 2015 mă îndoiesc că există cenzură în sensul clasic al cuvântului. Autocenzura este la ea acasă în foarte multe instituţii media”, susţine Macovei. În final, cetăţeanul moldovean va veni la alegerile din 14 iunie 2015 (dacă va veni) neinformat sau dezinformat.

Politica domină şi la TV, şi online

Petru Macovei a menţionat că există presă în RM şi jurnalişti care analizează, critică, reflectă, informează despre realitatea aşa cum este ea, însă, pe fundalul multor instituţii media controlate politic, vocea jurnaliştilor independenţi devine tot mai slabă. În foarte puţine instituţii media se promovează diversitatea informaţională despre campania electorală pentru alegerile generale locale 2015 ale tuturor candidaţilor, pentru a le explica oamenilor ce propune unul , altul şi cât de fezabile sunt aceste propuneri.
„Publicarea propunerilor vor deschide ochii oamenilor, pentru că oricum o parte din ele nu sunt realizabile. Ceea ce se întâmplă acum în televiziuni este clar: politicul domină, dar situaţia se agravează foarte mult pentru că şi on-line-ul la fel sunt antrenate în acest joc de dezinformare a populaţiei”, a punctat Macovei.

Ce ar fi dacă n-ar exista politici publice de stimulare a presei independente?

„Până la urmă, politicile publice tot de politicieni sunt aprobate, adoptate, dar ei nu au interes să existe presă independentă. Dacă, printr-o minune, lucrul acesta s-ar întâmpla, putem conta pe o dezvoltare sănătoasă a societăţii. Dacă nu, majoritatea populaţiei va continua să ia decizii influenţată de alte realităţi decât cele ce se întâmplă cu adevărat, de manipulare informaţională, de propuneri populiste şi cumpărarea voturilor”, opinează directorul API. Potrivit lui Macovei, în campania electorală actuală nu prea sunt difuzate materiale jurnalistice care să developeze încercările anumitor partide de a cumpăra voturi şi asta se întâmplă pentru că partidele politice au grijă tot mai mult să-şi consolideze „imperiile” lor mediatice.

Referindu-se la desfăşurarea campaniei electorală pentru alegerile locale generale 2015, şeful Misiunii de observare Promo-LEX pentru alegerile locale generale 2015, Pavel Postică, spune: campania electorală abia începe să ia turaţii, iar concurenţii electorali utilizează aceleaşi metode tradiţionale în electorală: întâlnirile cu alegătorii şi concertele. Îngrijorător este faptul că s-a constatat o creştere a numărului de cazuri de utilizare a resurselor administrative, depistate de către observatorii Promo-LEX.

22 de cazuri de încălcări

„Dacă în campania electorală din 2011, per total, am constatat 42 de cazuri de utilizare a resurselor administrative, acum pentru o perioadă de trei săptămâni, am constatat 22 de cazuri. E vorba de utilizarea automobilelor de serviciu, a locaţiilor, funcţiei pentru a organiza întâlnirile şi de cazuri de nesuspendare din funcţie. Fac formal cereri de concediu, pe cont propriu, diferite şmecherii, care nu sunt o degrevare propriu-zisă”, explică Pavel Postică.

Făcând o comparaţie cu alegerile locale generale din 2011 şi cele de acum, Pavel Postică relevă că s-au diminuat cazurile de publicitate electorală interzisă, în schimb avem agitaţie electorală prin billboard-uri mari, afişate prin grădini. „Şi nu e nimic rău, problema e că cheltuielile pentru publicitatea respectivă nu sunt reflectate în rapoartele financiare. De fapt, candidaţii independenţi nu pot fi monitorizaţi. În ceea ce priveşte partidele politice, acestea raportează cheltuielile centralizat doar la CEC, pentru toată ţara, de aceea nu poţi vedea ce a făcut partidul X în circumscripţia Y. Alegătorul simplu nu se poate informa cât a cheltuit un candidat independent în campania electorală”. Potrivit lui Postică, informaţia trebuie făcută publică pe paginile administraţiilor publice locale.

Referindu-se la regiunea transnistreană, Postică spune că acolo alegerile locale generale nu au loc, pentru că nici CEC nu a creat organe electorale de nivelul II, prin care să fie organizat procesul electoral. Sunt câteva localităţi aflate sub jurisdicţia RM, cum este localitatea Corjova şi câteva sate din raionul Căuşeni, unde alegătorii îşi vor putea alege reprezentanţii, cel puţin, pentru consiliul raional”.

Cine şi-a dorit anularea alegerilor generale locale 2015?

Pavel Postică mai spune că incidentul asupra căruia trebuie atrasă atenţia este cel de săptămâna trecută de la CEC, cu Centrul Naţional de Protecţie a Datelor cu Caracter Personal (CNPDCP). „A fost o situaţie nouă, când un organ de stat vine şi face în plin proces electoral control inopinat la CEC în baza unei plângeri a unui cetăţean, scrisă în anul 2013, datele căreia au fost prelucrate de CEC pentru întărirea listei alegătorilor. Potrivit CNPDCR, CEC nu are dreptul să prelucreze datele cu caracter personal ale alegătorului, chiar dacă CEC este unicul organ care trebuie să proceseze datele tuturor alegătorilor din RM. Din cauza acestei intervenţii, era pusă sub lovitură desfăşurarea alegerilor în RM. Ar trebui să se facă tot ce e posibil ca aceste situaţii să nu se mai repete”, a spus reprezentantul Promo-LEX.

Sursa: www.jc.md



În Basarbeasca alegătorii nu votează partide, ci oameni concreţi. ALEGERI 2015

La 14 iunie cetăţenii Republicii Moldova vor vota pentru o nouă conducere locală. Agenţia de presă IPN şi-a propus să identifice cum s-au descurcat autorităţile publice locale în mandatul care se încheie. Experţi, lideri de opinie şi reprezentanţi ai societăţii civile din diferite localităţi vor da aprecieri activităţii autorităţilor locale din raioanele şi municipiile ţării. Ciclu IPN: raionul Basarabeasca

Raionul Basarabeasca are 10 localităţi şi 7 primării. Populaţia este de peste 29 de mii de locuitori.

În raionul Basarabeasca la alegerile locale se observă o tendinţă, şi anume că alegătorii nu votează anumite partide, ci se axează pe oameni concreţi. De la scrutin la scrutin, populaţia devine tot mai interesată şi participă tot mai activ atât la procesul electoral, cât şi la cel pre sau post electoral. Dacă un primar sau un consilier a promis ceva şi nu a făcut, la sigur că va fi taxat, spune Liuba Prohniţchi, observator pe termen lung al Asociaţiei Promo-Lex în Basarabeasca.

Toţi cei 7 primari ai localităţilor din raion şi-au înaintat candidaturile pentru un nou mandat. Dacă s-au descurcat sau nu în aceşti patru ani, vor decide alegătorii în ziua alegerilor. Liuba Prohniţchi a menţionat că în localitatea Sadaclia Vasile Baciu a deţinut patru mandate consecutive de primar, iar în localităţile Başcalia şi Carabetovca edilii Petru Tarlev şi Tudor Cazacu au avut câte trei mandate. În celelalte localităţi primarii sunt cu  experienţa unui singur mandat.

Liuba Prohniţchi a remarcat că alegătorii din Basarabeasca, precum şi concurenţii electorali, mizează pe alegeri democratice, transparente şi corecte, iar misiunea unui observator este de a a spori încrederea cetăţenilor şi a încuraja participarea acestora în procesul electoral, dar şi de a-i face mai responsabili pe funcţionarii electorali, şi a contribui, per ansamblu, la desfăşurarea corectă a alegerilor.

Preşedintele Asociaţiei Obşteşti „Baştina” din Basarabeasca, Eugenia Grebineţ, consideră că ar fi bine ca fiecare unitate teritorială, mică sau mare, sa aibă primăria sa. Astfel, crede ea, ar putea fi soluţionate mai eficient problemele satului. Cât priveşte situaţia din ultimii 4 ani de mandat, autorităţile obţin calificativul „ satisfăcător” pentru felul cum au gestionat treburile la nivel local. Un exemplu de succes este satul Iordanovca, unde a fost renovată o parte din drumuri şi a fost dată în exploatare centrala termică cu biomasă care deserveşte grădiniţa şi gimnaziul din localitate.

Potrivit Eugeniei Grebineţ, o necesitate stringentă pentru Basarabeasca este punerea în funcţiune a sistemului de canalizare în toate satele raionului. La fel, sunt necesare politici în domeniul ecologic. Ar fi bine să existe o colaborare mai strânsă între autorităţile publice locale şi cetăţeni pentru a asigura condiţii de trai mai bune în localitate.

Sursa: www.ipn.md




„IEŞI la VOT!” – campanie de educaţie civică, lansată de „Promo-LEX”

„IEŞI la VOT!” – acesta este genericul unei campanii de educaţie electorală şi civică pe care o lansează Asociaţia „Promo-LEX” în contextul alegerilor locale generale, care se vor desfăşura pe 14 iunie curent, relatează Radio Moldova Actualităţi. Începând din data de 4 mai, coordonatori din cadrul Asociaţiei şi voluntari vor merge din casă în casă pentru a promova în rândul cetăţenilor votul informat şi conştient.
Coordonatorul de proiect din cadrul Asociației „Promo – LEX”, Olga Manole, a precizat că această campanie are caracter apolitic și nu va promova nici un concurent electoral.

În cadrul campaniei în 10 localități vor fi organizate dezbateri publice electorale, la care vor fi invitați concurenții la fotoliul de primar. Activități de educaţie civică vor fi desfășurate în cel puțin  28 de localități rurale și urbane de pe întreg teritoriul Republicii Moldova, cu excepția regiunii transnistrene.
Campania „IEŞI la VOT!” se va desfăşura până pe 5 iulie.

Tot astăzi, Asociația „Promo-LEX” a făcut public primul raport de monitorizare a alegerilor locale generale 2015, lansând totodată și Efortul de Monitorizare pentru scrutinul din iunie.

Raportul vizează perioada 3 – 29 aprilie 2015 și cuprinde sinteza constatărilor observatorilor „Promo-LEX”, analiza modificărilor cadrului legal și normativ și trasează subiectele care vor constitui prioritățile Efortului de Monitorizare.

Raportul susține că, deși perioada pre-electorală a fost marcată de incertitudini privind data organizării alegerilor locale generale și de modificări operate la Codul Electoral, Parlamentul a stabilit data scrutinului, respectând prevederile legale.

„Printre argumentele dezbătute public de către liderii politici a fost necesitatea realizării reformei administrativ teritoriale, în acest context reamintim că la data începerii perioadei electorale în Republica Moldova în continuare avem 266 de localități cu un număr mai mic de 1500 de locuitori, pentru care se vor constitui circumscripții electorale şi corespunzător vor fi cheltuiți  bani din bugetul de stat”, a subliniat Pavel Postica, șeful Efortului de Monitorizare „Promo-LEX”.

În rezultatul recomandărilor formulate de către „Promo-LEX”, Parlamentul a implementat parțial recomandarea privind determinarea unei formule uniforme și constante de stabilire a plafonului mijloacelor financiare ce pot fi virate în fondul electoral. În rezultatul utilizării noii formule, plafonul este în creștere considerabilă, fiind de peste două ori mai mare comparativ cu alegerile precedente din 5 iunie 2011.

Sursa: www.trm.md



Campania electorală pentru alegerile locale din Republica Moldova a început imediat după Paşt Citeste mai mult: adev.ro/nng4ow

Tot el a menţionat că funcţionarii publici ar putea utiliza mai des resursele administrative la alegerile locale decât la cele parlamentare, iar observatorii acreditaţi ar putea să întâmpine anumite dificultăţi şi în această campanie din cauza unor date întârziate în calendarul electoral.

Solicitat de Adevărul Moldova, Pavel Postică a răspuns şi la unele întrebări legate de utilizarea Registrului electronic de Stat, modul de sancţionare al acţiunilor privind mita electorală şi numărul de observatori de care are nevoie Asociaţia „Promo-Lex” în această campanie.

Cum apreciaţi situaţia în această campanie electorală?
Deja se observă activizarea potenţialilor concurenţi electorali. Mai nou, ei au devenit activi chiar şi la sărbătorile pascale. Au făcut vizite, au făcut anumite promisiuni, anumite concluzii, constatări. De asemenea, ei au început să amplaseze publicitate cu tentă electorală în municipiul Chişinău, prin alte localităţi, dar şi prin intermediul reţelelor sociale. Chiar dacă mulţi nu au fost înregistraţi oficial în campanie, anumiţi potenţiali concurenţi electorali deja au început lupta electorală.

Credeţi că se repetă sau se vor repeta cunoscutele încălcări din campaniile electorale precedente?
În principiu, noi vedem şi acum constatările pe care le-am făcut în raportul pentru alegerile parlamentare din 2014. Astfel, se observă acelaşi start al campaniei electorale fără înregistrare, acea publicitate politică care a fost utilizată în campania electorală precedentă şi alte abateri de la legislaţia electorală care se reflectă şi în acest scrutin.

Sistemul electronic de Stat a fost experimentat la alegerile parlamentare recente. Există riscul să nu funcţioneze din nou şi să fie create acele rânduri de alegători?
Eu cred că crearea de cozi în sine este un lucru bun, înseamnă că există un interes sporit pentru alegeri. Sper să vină lumea să voteze, cel puţin atât de masiv cum au fost la alegerile parlamentare. Faptul că organele electorale nu au putut să creeze acele împrejurări ca alegătorii să voteze liber fără a sta la coadă este o problemă. Faptul că Comisia Electorală Centrală (CEC) a avut acea pană cu Registrul de Stat al Alegătorilor este un lucru regretabil. Eu cred că deja, chiar dacă, prin absurd, se mai atestă o astfel de situaţie, CEC ar trebui să fie pregătită, pentru că atunci a fost prima încercare, iar ei au dat indicaţiii să se scrie pe hârtie datele alegătorilor. Pe când, în mod normal aceste date ar fi putut fi introduse într-un text în format electronic. Probabil aceasta ar fi micşorat un pic din rândurile care au fost. Dacă nici în acest an nu va funcţiona acea parte a Registrului electronic, alegătorii nu ar trebui să se îngrijoreze pentru că orice implementare a oricăror inovaţii electronice trebuie testată. CEC aşa şi nu a făcut public cauza din care nu a funcţionat acea parte a programului, dar pot fi ingerinţe şi din exterior şi din interior.   Până la urmă, cred că acele cozi care au fost nu au durat mai mult de 30-40 de minute. Şi dacă e să punem pe cântar efortul pe care l-au depus concetăţenii noştri de peste hotare care au fost nevoiţi să parcurgă zeci şi sute de km ca să vină la secţia de votare, iar noi aici punem în discuţie 30-40 de minute care le-am stat la coadă, eu cred că un pic ar trebui să ne fie ruşine. Este un proces care se întâmplă o dată la patru ani, dar până la urmă este o obligaţie civică-morală.

Ce ne puteţi spune despre mita electorală, despre sancţionarea acestor acţiuni? Rolul nostru ca observatori este să monitorizăm şi să informăm. De cele mai dese ori, obervatorii află informaţia şi prin intermediul altor persoane, mergând în vizită într-o localitate şi întreabând de oameni cine a fost şi ce a făcut. În cazul în care ceea ce zicem noi s-ar integra în limitele unei infracţiuni, atunci este de datoria organelor de drept să cerceteze dacă a fost mită sau nu. În scrutinul precedent noi am avut o situaţie în care concurenţii au ales să utilizeze procedurile judiciare prevăzute de Codul Contravenţional sau de Codul Penal după finalizarea alegerilor. Sugestia noastră ar fi să facă lucrul acesta în timpul campaniei, pentru că altfel se pierd din probe. Conform Codului penal, oferirea banilor şi a altor bunuri alegătorului cu scopul de a-l determina pe cine să voteze se pedepseşte cu o amendă de până la 10.000 de lei sau cu închisoare de până la cinci ani.

Sunt folosite în campania electorală resursele administrative în folosul primarilor şi ai altor funcţionari publici?
Noi am avut constatări în care observatorii au zis că anumiţi funcţionari au făcut uz de birourile şi automobilul de serviciu, precum şi de alte resurse administrative pe care le-au avut în gestiune. Eu cred că probabilitatea este mult mai mare ca situaţiile de utilizare a resurselor administrative de către funcţionarii publici în această campanie electorală să se repete mai des decât la alegerile parlamentare, pentru că noi acum nu vom avea o singură campanie în ţară, dar vom avea 899 de campanii, pentru fiecare localitate în parte. Există răspundere contravenţională şi penală, dar şansele ca o anchetă să fie făcută pe perioada campaniei electorale sunt foarte mici. De cele mai dese ori anumite constatări sau sancţionări vin după alegeri. Eu nu am auzit la noi să fie sancţionaţi anumiţi funcţionari publici din considerentul utilizării resurselor administrative. Sancţiuni penale cu siguranţă nu au fost, însă s-ar putea să greşesc când zic că nu au existat nici sancţiuni contravenţionale. Utilizarea bunurilor publice se pedepseşte cu o amendă de până la 100.000 de lei sau cu închisoare de până la trei ani, cu privarea de a ocupa anumite funcţii pe un termen de la doi la cinci ani.

Cum aveţi de gând să monitorizaţi şi să supravegheaţi desfăşurarea alegerilor locale din 14 iunie?
Vom încerca să facem diferite activităţi care să sensibilizeze opinia publică şi să-i determine pe oameni să se prezinte la vot pentru a alege reprezentanţii care le vor gestiona banii şi vor decide cum vor trăi în localitatea lor în următorii patru ani. De asemenea, vom contribui la elaborarea spoturilor publicitare neutre şi vom încerca să desfăşurăm dezbateri publice în acele localităţi în care concurenţii electorali vor dori să participe. În fiecare secţie de votare vom avea câte un observator pe termen scurt. Din punctul nostru de vedere există o eroare în legislaţia electorală în ceea ce priveşte acreditarea observatorilor. În conformitate cu calendarul electoral aprobat de CEC, ecusoanele pentru observatori vor fi aprobate abia la 15 mai. Iar observatorii „Promo-Lex”, care încep monitorizarea de astăzi, s-ar putea să întâmpine anumite dificultăţi până la 15 mai. Aceasta s-a întâmplat şi la alegerile parlamentare. Dacă CEC nu urgentează acest aspect în afara acoperirii efortului de monitorizare poate rămâne prestaţia concurenţilor electorali. Aproximativ 1.000 de persoane constituie reţeaua de observatori „Promo-Lex” din acest an. Am făcut o analiză şi am constatat că în calitate de observatori se înscriu în mare parte persoanele de gen feminin. În Chişinău se înscriu mai mulţi studenţi, în centrele raioanale cota persoanelor în vârstă în calitate de observatori este mai mare.     89 de observatori naţionali „Promo-LEX” au fost acreditaţi de CEC până în prezent

Sursa: www.adevarul.ro




Promo-LEX, cu dosar penal la Tiraspol

Reprezentanţii Asociaţiei „Promo-Lex” sunt vizaţi într-un dosar penal deschis de așa-zisele servicii speciale din stânga Nistrului. Potrivit unui comunicat plasat pe site-ul KGB-ului de la Tiraspol, separatiştii îi acuză pe membrii organizaţiei non-guvernamentale de subminarea securității şi stabilității din regiune. Noi apărăm drepturile oamenilor şi nu facem politică, spun responsabilii de la Promo-LEX, potrivit cărora, acțiunile separatiștilor au scopul de a-i intimida şi de a-i face să renunţe la dosarele iniţiate împotriva pretinsei conduceri de la Tiraspol la Curtea Europeană pentru Drepturile Omului.
KGB-ul de la Tiraspol califică activitatea Promo-LEX drept o ameninţare la adresa securității din regiune și informează printr-un comunicat plasat pe internet că a pornit o cauză penală împotriva membrilor organizației. Solicitaţi de Jurnal TV, reprezentanţii Asociaţiei Promo-LEX califică acțiunile separatiştilor drept intimidări menite să determine juriştii organizaţiei să nu mai ofere servicii cetăţenilor din stânga Nistrului ale căror drepturi sunt încălcate flagrant de pretinsa administraţie de la Tiraspol.
Începerea urmăririi penale împotriva unei organizaţii non-guvernamentale ce apără drepturile omului este o încercare a pretinsei administraţii transnistrene de a ascunde lipsa justiției în regiune. O spune secretarul general al Organizației Mondiale împotriva Torturii, Gerald Staberock, care într-un apel plasat pe site-ul Promo-LEX, îndeamnă actorii internaționali să acorde atenție sporită acestui subiect pentru a exclude astfel de provocări.

Procurorul general, Corneliu Gurin, a transmis prin serviciul său de presă că nu comentează acest caz, iar vicepremierul pentru Reintegrare nu a răspuns la telefon pentru a comenta situația. Precizăm că în 13 ani de activitate, Asociaţia Promo-LEX a oferit asistenţă juridică pentru mii de cetăţeni. Juriştii organizaţiei au trimis la CEDO 55 de dosare care vizează cetăţeni din stânga Nistrului. Până în prezent, Curtea Europeană și-a spus verdictul în două dintre acestea – cea a școlilor cu predare în limba română din regiunea transnistreană și dosarul omorului cetățeanului moldovean Vadim Pisari, împușcat de un soldat rus din forțele de pacificare de pe Nistru. În ambele dosare instanța internațională a condamnat Federația Rusă și a dispus plata unor prejudicii.

Sursa: www.jurnaltv.md




 




Experţi: Programul de activitate al Guvernului este bun dacă va fi realizat

Programul de activitate al Guvernului pentru 2015-2018 este unul bun şi consistent, dacă va fi realizat pe deplin. Astfel de aprecieri au făcut mai mulţi experţi la emisiunea „Fabrika” de la postul de televiziune „Publika TV”. Programul va fi prezentat deputaţilor la şedinţa de joi, 12 februarie, a Parlamentului, transmite IPN.

Prorectorul Universităţii Studii Europene din Moldova, Valeriu Cerba, a spus că acest program este bun, deoarece vine cu soluţii la capitolele combaterea corupţiei, combaterea sărăciei, ceea ce, în opinia sa, va convinge opoziţia să-l voteze.

Expertul economic Viorel Chiviriga a menţionat că acest program trebuia să apară după 30 noiembrie, iar acum deja s-a pierdut mult timp. „Este un program cu multe măsuri şi direcţii, există o continuitate, există direcţii noi. Programe bune am mai avut, dar realizări mai puţine, e vorba de integritatea celor care vor realiza programul. Un program poate arăta bine, dar vom vedea cine îl va implementa”, a  spus expertul. Viorel Chiviriga a mai spus că Programul include unele măsuri importante în domeniul economic, printre care reorganizarea Organizaţiei pentru atragerea investiţiilor şi promovarea exporturilor, o instituţie care urma să fie reformată din 2006. Expertul a mai menţionat că sunt binevenite propunerile de adoptare a Codului muncii, Codului Fiscal şi Vamal.

Directorul executiv al Asociaţiei „Promo LEX”, Ion Manole, a menţionat că acest program este un document actualizat la problemele grave ale societăţii, spre exemplu lupta cu corupţia şi problemele din sistemul bancar. „Este un document care vine să împace opinia publică sau să o adoarmă pentru următoarea perioadă. Acum nu mai avem timp, acest document trebuie votat. Moldova are nevoie de un guvern, de forţe politice care să-şi asume ceea ce se va întâmpla în perioada următoare”, a menţionat Ion Manole.

Programul de activitate al Guvernului a fost făcut public marţi, 10 februarie. Până acum doar, PLDM şi PDM au menţionat că vor vota Guvernul Leancă 2. Împreună aceştia deţin 42 de voturi, insuficiente pentru alegerea noului guvern, pentru care sunt necesare cel puţin 51 de voturi.

Sursa: ipn.md