ONG şi rudele poliţiştilor reţinuţi la Tiraspol cer eliberarea acestora

2009-07-17/17:02 Organizaţii nonguvernamentale pentru apărarea drepturilor omului cer eliberarea poliţiştilor reţinuţi marţi, 14 iulie, de miliţia transnistreană. Vladimir Dragulea, Ion Râbca şi Dumitru Vieru au fost reţinuţi pentru 3 zile şi urmau să fie eliberaţi vineri, 17 iulie. Însă, arestul a fost prelungit pentru încă 2 luni, transmite Info-Prim Neo.

Rudele poliţiştilor, susţinuţi de Asociaţi „Promo-Lex”, au organizat vineri o acţiune de protest în faţa Ambasadei Federaţiei Ruse din Chişinău.

Cei trei sunt învinuiţi de reţinere ilegală şi furt de persoane pe teritoriul R. Moldova, a precizat juristul Eugeniu Râbca, fratele unuia dintre poliţişti. El a mai spus că aceştia se aflau la Tiraspol într-o misiune de serviciu, în căutarea unui bănuit.

„Am contactat autorităţile constituţionale şi ele ne-au confirmat că deţin dovezi care demonstrează că activităţile ministerului de interne au fost coordonate cu miliţia transnistreană, a spus Eugeniu Râbca. „Cerem eliberarea imediată şi necondiţionată a celor trei cetăţeni ai R. Moldova, care sunt reţinuţi fără a li se respecta drepturile”, a mai spus juristul.

„Organele separatiste vor să se impună prin acţiuni de arestare, nu doar a civililor, ci şi a funcţionarilor din R. Moldova, pentru a arăta că ei sunt unicii care au autoritate în regiune şi au posibilitatea să facă ce vor. Considerăm că este o încălcare flagrantă a Convenţiei Europene şi în special a dreptului la libertatea şi siguranţa persoanei”, a declarat juristul Alexandru Postica de la „Promo-Lex”.

Poliţiştii sunt ţinuţi separat unul de altul. Cel mai probabil, au fost reprezentanţi de avocaţi din Transnistria.

sursa INFO-PRIM-NEO
http://www.info-prim.md/?x=24&y=24592




Secesioniştii împiedica desfăşurarea procesului electoral în satul Corjova

Jurnal de Chişinău
autor: Svetlana Corobceanu

Pentru că n-au fost traşi la răspundere, separatiştii ar putea repeta scenariul din 2007

Locuitorii cu drept de vot din s. Corjova, rnul Dubăsari riscă să nu poată să-şi exercite dreptul la vot pe data de 5 aprilie, reprezentanţii autorităţilor secesioniste invocând vechiul motiv că organizarea alegerilor este imposibilă „pe teritoriul altui stat”. Potrivit primarului localităţii Valeriu Miţul, în sat au apărut posturi mobile de miliţieni din or. Dubăsari, care ameninţă locuitorii că vor rămâne fără serviciu ori insinuând că „le va fi greu să trăiască aici” în caz că vor participa la alegeri.

„Am fost vizitat la serviciu şi acasă de reprezentanţii securităţii din or. Dubăsari care m-au avertizat să nu organizăm alegeri, altfel vom avea parte de neplăceri. Deasemenea au fost avertizată şi conducerea liceului unde urmează să fie deschisă secţia de votare, precum şi a gimnaziului din localitate şi a Centrului de reabilitare a persoanelor în etate”, spune primarul. În listele electorale din satul Corjova figurează 1350 de persoane.

JURNAL i-a solicitat lui Ion Manole, preşedintele Asociaţiei Promo-Lex, să comenteze în ce măsură e posibilă repetarea scenariului de la alegerile din 2007 în această localitate, când votarea a fost compromisă, şi ce trebuia să întreprindă autorităţile pentru asigurarea dreptului la vot şi a securităţii alegătorilor din localitate.

„Faptul că Procuratura şi reprezentanţii organelor de drept din R. Moldova nu au întreprins nimic pentru a-i trage la răspundere conform Codului penal pe cei care au atacat în 2007 secţia de votare îi încurajează pe reprezentanţii Tiraspolului să continue sau chiar să agraveze situaţia. Era nevoie ca organele de drept să investigheze şi să tragă la răspundere penală toate persoanele care au fost implicate în aceste acţiuni ilegale pentru a evita astfel de situaţii în viitor. La moment organele electorale au făcut tot ce depindea de ele. Reprezentanţii organelor de drept din păcate însă intentează dosare după care soarta acestora rămâne incertă – ele fie sunt clasate, fie se prăfuiesc undeva în sertarele acestor instituţii.

Cred că sunt posibile două scenarii, primul – vor fi organizate din nou provocări şi nu va fi posibilă desfăşurarea alegerilor în această localitate, doi – se va permite organizarea alegerilor, dar oamenii nu vor merge la votare deoarece la moment sunt ameninţaţi”, ne-a spus Ion Manole.

La alegerile locale din 2007 câteva sute de miliţieni transnistreni au luat cu asalt secţia de votare din s.Corjova. Miliţienii au tăbărât cu forţa peste membrii secţiei de votare şi poliţiştii care asigurau paza. Au distrus cabinele de vot, mobilierul şi i-au lovit pe cei care au încercat să se împotrivească. Miliţienii doreau să dea foc buletinelor şi listelor de vot, dar nu le-a reuşit, întrucât membrii secţiei de votare nu le scoseseră din safeu. În urma confruntărilor, doi poliţişti au fost spitalizaţi, iar mai mulţi civili, dar şi militari, s-au ales cu pumni în faţă şi cu telefoanele mobile confiscate. Câteva sute de militari din forţele speciale secesioniste au împânzit curtea Azilului de bătrâni şi a Liceului „M. Eminescu” din Dubăsari, interzicându-le oamenilor să intre în curte şi să voteze.

sursa: http://www.jurnal.md/article/12972/




Un bărbat a murit din cauza unui atac de cord, după deflagraţie

Jurnal de Chişinău
Eveniment

O persoană a decedat aparent din cauza unui atac de cord pe care l-a făcut după explozia de mari proporţii care s-a produs miercuri dimineaţă, în jurul orei 5.35, în Zona de Securitate de pe Nistru, în apropiere de Chiţcani, localitate situată între oraşele Tiraspol şi Bender.

Gogu Ion, în vârstă de 50 ani, locuitor al satului Copanca din apropierea oraşului Bender, situat în imediata apropiere a locului deflagraţiei, a decedat după explozie, aparent din cauza unui atac de cord, a declarat pentru NewsIn directorul asociaţiei PromoLex, Ion Manole.

Manole a precizat că a primit informaţia telefonic de la unul din sătenii din Copanca. Potrivit acestuia, oamenii din localitate au fost foarte speriaţi, crezând, după explozie, că e vorba fie de începutul unui război între Republica Moldova şi Transnistria, fie de o deflagraţie la vreun depozit de armament din apropiere.

Agenţia Novîi Reghion transmite că zona unde a explodat magistrala de gaze a fost izolată pe o suprafaţă cu raza de 2,5-3 kilometri.

Pompierii nu pot ajunge deocamdată la focarul de incendiu din cauza temperaturilor mari rezultate în urma deflagraţiei.

Doar câteva echipe de pompieri au reuşit să ajungă în zonă, accesul fiind îngreunat de lipsa drumurilor şi de ploile recente care au înnămolit drumurile de ţară din zonă. Vicepreşedintele regiunii transnistrene, Aleksandr Koroliov şi ministrul de interne al regiunii, Vadim Krasnoselski, s-au deplasat şi ei la locul accidentului.

O explozie de proporţii a avut loc miercuri dimineaţa, în jurul orei 5.35 în Zona de Securitate de pe Nistru, în apropiere de Chiţcani, în regiunea transnistreană, localitate situată între oraşele Tiraspol şi Bender, dar pompierii au spus că nu s-a soldat cu victime.

Explozia a avut loc la magistrala de gaze, iar flacăra, însoţită de un vuiet puternic, a putut fi văzută din apartamentele locuitorilor de la periferia Benderului. Pereţii blocurilor de locuinţe de la marginea Tiraspolului şi Benderului s-au zguduit ca la un cutremur, au declarat pentru NewsIn martori oculari.

Pompierii transnistreni au anunţat iniţial că explozia a avut loc pe teritoriul statului Chiţcani, dar apoi au rectificat informaţia şi au spus că deflagraţia nu s-a produs în localitate, ci undeva pe câmp, între satele Chiţcani şi Chircăieşti, pe teritoriul transnistrean, în imediata apropiere a Tiraspolului.

Flacăra a putut fi văzută atât din Tiraspol, cât şi din oraşul Bender.

Zona de Securitate de pe Nistru este o fâşie de pământ de câţiva kilometri, de-a lungul râului, demilitarizată, subordonată Comisiei Unificate de Control, a cărei securitate este asigurată de trupele de menţinere a păcii.

sursa: http://www.jurnal.md/article/12970/




MAI, implicat în politică

Timpul
Cotidian Naţional Independent

Recenta expulzare din RM de către autorităţile comuniste a cetăţenilor români Radu Popescu şi Răzvan Cazacu este condamnată de societatea civilă. Cei doi făceau parte din stafful tehnic al PLDM şi se aflau temporar în RM. Ei au fost reţinuţi, luni seara, în plină stradă, de către poliţişti în civil care, fără să se legitimeze, le-au incriminat că ar fi sustras ceva dintr-un magazin.

Judecătoria Buiucani a decis că Radu Popescu şi Răzvan Cazacu ar fi opus rezistenţă poliţiştilor în timpul reţinerii. Avocatul celor doi, Vitalie Nagacevschi, preşedinte al Organizaţiei „Juriştii pentru drepturile omului”, a declarat că aceşti cetăţeni europeni au suportat în RM un abuz evident şi o ilegalitate. „Decizia judecătorească este una ilegală. Spre sfârşitul procesului, în instanţa de judecată au descins peste 20 de poliţişti îmbrăcaţi în civil, precum şi reprezentanţi ai SIS-ului. Asta dovedeşte că toţi deja ştiau care va fi soluţia, ceea ce este o încălcare flagrantă a dreptului la un proces echitabil. În plus, este ilegală şi executarea rapidă a acestei decizii, care putea fi atacată cu recurs timp de zece zile la Curtea de Apel. Deşi hotărârea judiciară nu era definitivă şi executorie, poliţiştii s-au grăbit s-o execute şi au expulzat cetăţenii români. În UE, pentru asemenea acţiuni, judecătorul şi poliţiştii ar fi fost scoşi din funcţie”.

Igor Munteanu, directorul Institutului pentru Dezvoltare şi Iniţiative Sociale „Viitorul”, califică acest caz drept „un incident grav, menit să tensioneze relaţiile cu România”. „Să fie sechestraţi în plină stradă doi cetăţeni europeni şi trimişi ca nişte infractori acasă, dintr-un stat care îşi declară intenţia de integrare europeană, este strigător la cer, mai ales că nu li s-a dat posibilitatea ca să-şi apere poziţia. Este necugetată şi folosirea trupelor MAI în haine civile. Asemenea manieră de a aresta oamenii trezeşte suspiciuni. Oricine, într-un asemenea caz, ar putea bănui că este acostat de nişte rackeţi şi poate opune rezistenţă. Acest fapt ne duce cu gândul la implicarea trupelor de interne în politică. În plus, există un interes de a transmite mesaje de prudenţă cetăţenilor români aflaţi în RM, ca şi cum aceştia nu ar fi doriţi aici în perioada campaniei electorale”.

Ion Manole, preşedintele Asociaţiei „Promo-Lex”: „Există semne de violare a drepturilor celor doi cetăţeni străini, cărora le-au fost încălcate prevederile art.6 al Convenţiei Europene pentru Drepturile Omului, referitoare la dreptul la un proces echitabil. Chiar dacă persoanele au fost recunoscute vinovate de către prima instanţă, decizia judiciară nu este una definitivă. Astfel, expulzarea imediată contravine în mod clar principiilor şi normelor de drept”.

sursa: http://www.timpul.md/news/2009/03/25/mai-implicat-%C3%AEn-politic%C4%83