Raportul Promo-LEX

În Raportul Promo-LEX sunt semnalate trei incidente electorale. Primul caz se referă la sediul Partidului Democrat devastat la Soroca, iar cel de al doilea incident a avut loc la Ungheni unde bodyguarzii liderului PCRM, Vladimir Voronin, ar fi agresat un cetăţean în timpul unei întîlniri electorale. Ambele incidente sunt cercetate acum de poliţie. Promo-LEX mai semnalează un caz la Taraclia, care nu a ajuns încă în atenţia oamenilor legii.

Raportul Promo-LEX mai arată că unii concurenţi nu au rezistat ispitei de a folosi resursele administrative.
Autorii constată că nu toţi actorii înscrişi în cursă au declarat la Comisia Electorală Centrală cheltuielile pentru transport şi afişajul electoral.

Monitorizarea a cuprins perioada 13-25 octombrie

Sursa: TV Moldova 1




Nereguli semnalate in campania electorala

Asociatia „Promo-Lex” a prezentat intr-o conferinta de presa raportul de monitorizare a campaniei electorale, pentru perioada 13-25 octombrie.

Tendintele negative identificate de observatori sunt determinate de situatiile de conflict in cadrul unui numar de circumscriptii electorale, raportarea financiara deficitara privind cheltuielile de campanie ale partidelor, insuficienta locurilor pentru afisaj electoral etc.

Astfel, unele formatiuni precum PDM, PL si AMN nu au prezentat date privind cheltuielile de transport pentru intâlnirile cu alegatorii. Afisele electorale ale unor concurenti nu prezinta date privind tirajul si denumirea tipografiei. MAE si PUM nu au inclus la cheltuieli publicitatea stradala. Practic toti concurentii electorali au plasat afisaj electoral in locurile interzise.

Raportul constata si primele incidente electorale, precum intentia candidatului PSD, Serghei Chiose, presedintele raionului Taraclia, de a obliga angajatii unei intreprinderi sa adere la aceasta formatiune, spargerea comisa la sediul PDM de la Soroca, sau incidental cu bodyguarzii lui Voronin de la Ungheni, acuzati ca au batut un alegator.

De asemenea, expertii mentioneaza utilizarea „cadourilor electorale” in campanie de catre liderul PSD, Victor Selin si cel al PLDM, premierul Vlad Filat. Sunt constatate si cazuri de utilizare a resurselor administrative.

„Promo-Lex” si-a manifestat ingrijorari si fata de lipsa unor actiuni pentru asigurarea dreptului la vot al cetatenilor din stânga Nistrului. ONG-ul recomanda organelor electorale, administratiilor locale si concurentilor electorali sa inlature aceste deficiente.

Totodata, presedintele „Promo-Lex”, Ion Manole, a mentionat ca sunt observate si tendinte pozitive in comparatie cu campaniile precedente. In special el s-a referit la faptul ca toti candidatii care detin functii publice au degrevat, in modul stabilit de legislatie. De asemenea, se constata si o prestatie echidistanta a administratiei electorale.

Sursa: Eliberaţi Moldova.eu




 




70 de funcţionari publici guvernamentali şi locali degrevaţi

Peste 70 de funcţionari publici de grad înalt, precum şi preşedinţi şi vicepreşedinţi de raioane, primari şi viceprimari şi-au suspendat activitatea de serviciu şi se ocupă exclusiv de campania electorală. Faţă de anii precedenţi, situaţia este una îmbucurătoare, spun experţii, doar doi dintre candidaţii de pe liste – un primar de la PL şi un viceprimar de la MAE – „au uitat” să facă acest lucru.

În afară de cei zece miniştri care au fost degrevaţi, alţi şapte viceminiştri şi patru directori de autorităţi publice centrale ce figurează pe listele de candidaţi şi-au suspendat activitatea (directorii Biroului de Relaţii Interetnice, Agenţiei pentru Proprietate Intelectuală, Agenţiei „Apele Moldovei” şi un vicedirector de la CCCEC).

Cinci preşedinţi de raioane (de Cimişlia, Hânceşti, Nisporeni, Cantemir şi Rezina) plus alţi 13 vicepreşedinţi raionali au amânat treburile lor pentru a face campanie. Funcţionarii locali sunt completaţi cu o armată de primari (27 la număr) şi viceprimari (cinci). Printre aleşii locali de pe liste se numără şi cinci primari de oraşe (de Bălţi, Sângerei, Leova, Ceadâr-Lunga şi Taraclia). De asemenea, un pretor (al sectorului Râşcani) figurează printre candidaţi.

Conform Codului Electoral, aceşti funcţionari au procedat corect, punându-i în condiţii egale pe toţi candidaţii. În unele cazuri ar putea apărea însă probleme de organizare. Astfel, la Ministerul Agriculturii, în afară de ministrul Valeriu Cosarciuc, şi-au suspendat activitatea alţi doi viceminiştri – Dumitru Godoroja (PD) şi Ştefan Chitoroagă (PL) -, iar ministerul a rămas pe seama celui de-al treilea viceministru. Tot astfel şi la nivel de raioane şi primării.

Responsabilii CEC ne-au comunicat că majoritatea funcţionarilor de pe liste au degrevat cu excepţia unui primar de la PL (Tudora, Ştefan-Vodă) şi un viceprimar de la MAE (Edineţ). Degrevarea presupune suspendarea totală a activităţilor de serviciu pe durata campaniei electorale.

Ion Manole, preşedintele organizaţiei „Promo-LEX”, care monitorizează campania electorală, afirmă că la scrutinele precedente erau probleme mult mai serioase cu degrevarea, mulţi dintre funcţionari şi aleşi abuzând de funcţia lor publică şi de resursele pe care le gestionau. „Un primar şi un funcţionar public este din start favorizat – deţine o funcţie de notorietate şi are acces nelimitat la resursele publice. De aceea, este foarte bine că majoritatea candidaţilor s-au supus legii”, spune Manole.

Sursa: Timpul




Monitorizarea votării peste hotare va fi finanţată de Uniunea Europeană

Uniunea Europeană va asigura monitorizarea procesului electoral din 28 noiembrie 2010 în secţiile de votare deschise peste hotare, a declarat şeful Delegaţiei Uniunii Europene în Moldova, Dirk Schuebel.

Schuebel a menţionat într-o confernţă de presă că la nivel naţional alegerile parlamentare anticipate vor fi monitorizate de Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) din cadrul OSCE care preconizează să acrediteze circa 20 de observatori pe termen lung şi circa 200 pe termen scurt, informează Info-Prim Neo.

De asemenea, sunt aşteptaţi să fie desmnaţi observatori din partea Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE) şi a Adunării Parlamentare a NATO, de aceea UE consideră că pe interior alegerile vor fi observate sufucient.

„UE se va concentra pe observarea alegerilor în afara ţării care va fi o problemă mai ales pentru opoziţie.”, a declarat oficialul european.
„Am marea plăcere să vă spun că au fost găsite fonduri pentru observarea alegerilor peste hotare. Există un număr de ONG-uri care au spus că vor observa alegerile peste hotare, de asemenea, vor fi observatori din partea partidelor politice. Salutăm deschiderea secţiilor de votare în afara ţării, deoarece aceasta oferă cetăţenilor Republicii Moldova posibilitatea să-şi poată exprima voinţa”, a subliniat Dirk Schuebel.

Comisia Electorală Centrală a deschis 75 de secţii de votare peste hotarele ţării, cu 3 mai puţin decât la referendumul republican constituţional din 5 septembrie.

Asociaţia Promo-LEX a acreditat la CEC un număr de 239 de persoane în calitate de observatori la alegerile parlamentare anticipate din 28 noiembrie.

Sursa: wwww.europa.md




Primele rapoarte privind monitorizarea alegerilor parlamentare

42 de observatori pe termen lung şi alţii 2500 pentru ziua alegerilor au fost deja înregistraţi de Asociaţia Promo-LEX. Aceştia vor permite asigurarea unor alegere libere şi corecte, precum şi preîntâmpinarea anumite fraude electorale. Declaraţia a fost făcută de asociaţia nominalizată, astăzi, în timpul unei conferinţe de presă, când a fost prezentat primul raport de monitorizare, care a cuprins perioada 29 septembrie -12 octombrie.

Sursa: Alt TV




PCRM, PD şi AMN – start fals în campania electorală

Trei formatiuni politice au inceput campania pentru alegerile anticipate inca inainte de a fi inregistrate in calitate de concurenti electorale. Incalcarile au fost inregistrate de Asociatia Promo-LEX, care a lansat astazi primul raport de monitorizare a scrutinului din 28 noiembrie.

Potrivit raportului, Partidul Comunistilor a desfasurat pe 6 octombrie o intalnire cu membrii sai din raionul Taraclia, la care au participat candidatii Vadim Misin si Oleg Babenco, precum si primarii comunisti din 4 localitati. Intrunirea a avut loc in zi de lucru si in timpul orelor de serviciu al reprezentantilor administratiei publice locale.

Pe 11 octombrie, PCRM a avut o intalnire cu alegatorii in raionul Dubasari. Discursul principal a fost rostit de liderul PCRM, Vladimir Voronin, iar la reuniune au fost prezenti primarii satelor din raion. Reprezentantii partidului au impartit baloane rosii cu inscriptia “Votez” si secera si ciocanul, precum si au difuzat filmul “Un an negru pentru Moldova”, in care sunt criticate partidele din Alianta pentru Integrare Europeana. Intalniri au fost organizate in mai multe localitati din raion, oamenii fiind transportati din sate cu masinile oferite de Consiliul raional Dubasari.

Si reprezentantii Partidului Democrat – Marian Lupu, Ion Stratulat, Vladimir Rotaru, au avut pe 10 octombrie o intalnire cu alegatorii la Orhei. La reuniune au fost prezenti si primarul, consilierii orasenesti si raionali – membri ai PD.

Alianta Moldova Noastra a organizat, pe 8 octombrie, la Cahul, o intalnire cu alegatorii, precedata de celebrarea a 35 de ani de la fondarea Colegiului Industrial Pedagogic, la care a participat si candidatul AMN, ministrul Educatiei, Leonid Bujor. In discursul rostit in fata membrilor AMN, Bujor nu a facut agitatie in favoarea partidului, dar i-a indemnat sa comunice cu votantii din teritoriu. De asemenea, el a atacat PD si PLDM, acuzandu-le de esecul formarii unui bloc electoral. Ministrul s-a deplasat la Cahul cu masina guvernamentala cu numarul de inmatriculare RM G 015.

Observatorii Promo-LEX sustin ca partidele pot incepe agitatia electorala doar din momentul inregistrarii oficiale de catre Comisia Electorale a concurentilor electorali. Primele 12 partide au fost confirmate in calitate de concurent pe 11 octombrie. Pe de alta parte, CEC sustine ca agitatia electorala este permisa si pana la inregistrare, iar cele trei partide nu au incalcat legislatia.“Partidele politice pot organiza intalniri cu alegatorii oricand doresc, anul imprejur. Acesta si este rolul unui partid, ca doar nu este club de dame”, a declarat, pentru StireaZilei.md, secretarul CEC, Iurie Ciocan.

In general, campania electorala se desfasoara intr-o atmosfera mai calma, comparativ cu alte scrutine, fara incalcari majore, afirma observatorii Promo-LEX.

Raportul a fost realizat in perioada 29 septembrie – 12 octombrie, cu sustinerea organizatiilor internationale.

Sursa: Ştirea Zilei




Promo-LEX: PCRM, AMN și PD au avut întâlniri cu alegătorii înainte de a fi înregistrați la CEC

Începutul campaniei electorale nu a fost marcat de încălcări majore. Cu toate acestea, unele deficiențe au fost înregistrate de către observatorii din teritoriu. PCRM, AMN și PDM au organizat activități electorale până la data înregistrării în calitate de concurenți de către CEC (11 octombrie).
Aceasta este una din concluziile primului raport de monitorizare a campaniei electorale pentru alegerile din 28 noiembrie, efectuat de Asociația Promo-LEX.

Potrivit membrilor Promo LEX, Partidul Comuniștilor a organizat o întâlnire cu alegătorii din Taraclia la 6 octombrie, în zi de lucru și în timpul orelor de serviciu, la care au participat funcționari ai administrației publice locale.

La 8 octombrie, Alianța Moldova Noastră a avut o întâlnire cu alegătorii la Cahul, în cadrul căreia ministrul Educației, Leonid Bujor, a atacat unele partide din AIE. Și membrii Partidului Democrat s-au întâlnit cu alegătorii din Orhei la 10 octombrie.

Promo LEX a constatat că, la fel ca și în cadrul campaniilor trecute, CEC nu a constituit, deocamdată, nici o secție de votare în stânga Nistrului și nu a desfășurat activități de informare și educație electorală pentru cetățeni moldoveni din regiunea transnistreană.

La fe, în raport se atenționează că modificarea Codului Electoral, în urma căreia studenții din Republica Moldova vor putea vota la orice secție de votara din localitatea unde își fac studiile, discriminează alte categorii ale populației, aflate în situație similară și sporește riscul votului multiplu.

Comparând actuala campanie electorală cu cele anterioare, Promo LEX constată că aceasta este una mai calmă, dar cu o mai mare implicare a concurenților electorali.

UNIMEDIA precizează că Asociația Promo LEX va elabora patru rapoarte preelectorale, trei rapoarte în ziua de 28 noiembrie și va realiza numărarea în paralel a voturilor. De asemenea, circa 2500 de observatori vor fi delegați în ziua alegerilor în toate secțiile de votare. Proiectul beneficiază de asistență tehnică și financiară din partea Ambasadei SUA și USAID.

Sursa: UNIMEDIA




Trei partide au încălcat legislaţia electorală, Promo-Lex

Partidul Comuniştilor din Republica Moldova, Alianţa „Moldova Noastră” şi Partidul Democrat deschid lista concurenţilor electorali care au încălcat legislaţia în campania pentru alegerile din 28 noiembrie, arată un raportul al asociaţiei „Promo-Lex”, făcut public astăzi, transmite Info-Prim Neo.

În raport se menţionează că PCRM a organizat la 6 octombrie o întâlnire cu membrii partidului şi alţi alegători în raionul Taraclia, la care au participat mai mulţi primari din raionul respectiv, care în acel moment ar fi trebuit să se afle la serviciu pentru că era zi de lucru.

De asemenea, Partidul Comuniştilor, a organizat la 11 octombrie o întâlnire cu alegătorii în satul Doroţcaia. Preşedintele raionului Dubăsari a venit la această întâlnire cu maşina de serviciu pentru a luat cuvânt în favoarea PCRM.

În raport se mai spune că la 8 octombrie un lider al AMN, în urma unei activităţi de serviciu, a mers în raionul Cahul unde s-a întâlnit cu alegătorii care lucrează la colegiul industrial pedagogic. După vizită a făcut o adunare la care a făcut agitaţie contra unui partid din Republica Moldova.

Iar Liderul democrat, Marian Lupu, a avut o întrevedere la 10 octombrie cu alegătorii din raionul Orhei, înainte ca partidul să fie înregistrat oficial de CEC.

Preşedintele Promo-Lex, Ion Manole, a menţionat că asociaţia pe care o conduce a înregistrat 42 de observatori naţionali pe termen lung, adică pe parcursul campaniei electorale, iar în ziua alegerilor vor fi acreditaţi încă 2500 de observatori la nivel naţional. Promo-Lex studiază şi posibilitatea de a delega observatori pentru secţiile de votare deschise peste hotarele ţării.

O dată la două săptămâni, Promo-Lex va prezenta rapoarte de monitorizare a alegerilor, în baza proiectului Coaliţiei Civice pentru Alegeri Libere şi Corecte. Proiectul prezentat astăzi, 14 octombrie, reflectă perioada de monitorizare 29 septembrie-12 octombrie.

În ziua alegerilor vor fi date publicităţii 3 rapoarte, iar pe data de 29 noiembrie va fi publicat raportul final.

Sursa: Info-Prim Neo




CONCLUZIE: CAMPANIA ELECTORALĂ CURENTĂ ESTE UNA MAI CALMĂ

Campania electorală pentru parlamentarele din 28 noiembrie curent este una mai calmă, decât cele anterioare, însă cu o implicare mai activă a concurenților electorali. Este concluzia asociaţiei Promo-Lex, care a prezentat, astăzi, primul raport de monitorizare a campaniei pentru scrutinul din toamna curentă.

Promo-Lex susţine că deşi nu a constatat abateri grave de la legislaţia electorală, totuşi observatorii au înregistrat şi unele nereguli. Experţii afirmă că 3 formaţiuni politice: PCRM, AMN şi PD, au făcut agitaţie electorală înainte de 11 octombrie, când a fost dat startul campaniei pentru scrutinul parlamentar din 28 noiembrie.

Pe de altă parte, Comisia Electorală Centrală susţine că agitaţia electorală este permisă şi până la înregistrare, asa încât cele 3 partide nu au încălcat legislaţia.

Promo-Lex a mai declarat că alegerile parlamentare anticipate din această toamnă vor fi monitorizate de către 42 de observatori pe termen lung, iar în ziua scrutinului aproximativ 2500 de observatori vor fi prezenţi în fiecare secţie de votare din ţară şi de peste hotare. Mai dificilă este situaţia în localităţile din sfânga Nistrului, unde autorităţile autoproclamatei Republici au zădărnicit desfăşurarea tuturor scrutinelor, organizate până acum de Chişinău.

Sursa: Prime TV