Dosarele şcolilor cu predare în română din Transnistria vor fi examinate Marea Cameră a CEDO

Secţiunea a patra a Curţii Europene pentru Drepturile Omului (CEDO), care examinează cauza şcolilor cu predare în limba română din regiunea transnistreană, a decis să se desesizeze în favoarea Marii Camere a CEDO. Reclamanţi pe aceste trei cauze sunt 170 de părinţi, copii şi profesori care locuiesc în raioanele din stânga Nistrului, transmite Info-Prim Neo cu referire la un comunicat de presă al asociaţiei „Promo-Lex”.

Potrivit „Promo-Lex”, decizia desesizării în favoarea Marii Camere survine ca urmare a solicitării Guvernului Federaţiei Ruse de a organiza noi audieri publice pe cauza dată. Rusia consideră că problemele de jurisdicţie şi responsabilitate pentru violările dreptului omului în regiunea transnistreană sunt încă deschise şi jurisdicţia Curţii în această privinţă este suficient de variată.

Anterior, la 15 iunie, CEDO a pronunţat în unanimitate decizia de admisibilitate în privinţa violării interdicţiei de discriminare, respectării vieţii private şi dreptului la instruire în limba română cu grafie latină. Iar la 20 septembrie, reprezentanţii reclamanţilor au prezentat argumente noi în susţinerea cauzei.

„Pretenţiile de ordin moral şi material au fost calculate reieşind din suferinţele fiecărui reclamant în parte, în baza rapoartelor de evaluare psihologică efectuată de Centrul de Reabilitare „Memoria”. La fel, Curţii i-au fost prezentate probe şi argumente noi în susţinerea responsabilităţii ambelor Guverne pârâte”, menţionează juristul Alexandru Postică.

Fiecare cerere se referă la o şcoală distinctă căreia i-a fost interzisă predarea în limba română cu grafia latină prin acţiuni violente ale nerecunoscutelor autorităţi transnistrene.

Sursa: Info-Prim Neo




Dosarele şcolilor cu predare în limba română din regiunea transnistreană vor fi examinate de Marea Cameră a CEDO

Dosarul celor trei şcoli cu predare în limba română din regiunea transnistreană va fi examinat în Marea Cameră a Curţii Europene. O decizie în acest sens a fost luată de către Curtea Europeană pentru Drepturile Omului (CEDO) la 20 septembrie. Marea Cameră nu a stabilit un termen pentru examinarea cauzei.

Decizia desesizării în favoarea Marei Camere survine ca urmare a solicitării Guvernului Federaţiei Ruse de a organiza noi audieri publice pe cauza dată, considerând că problemele de jurisdicţie şi responsabilitate pentru violările dreptului omului în regiunea transnistreană sunt încă „deschise şi jurisdicţia Curţii în această privinţă este suficient de variată.

Acesta este rezultatul unui număr de cereri comunicate Guvernului Federaţiei Ruse, în cazul cărora Curtea solicită să se stabilească dacă reclamanţii intră în jurisdicţia Republicii Moldova sau a Rusiei.

Reclamanţi pe aceste trei cauze sunt 170 cetăţeni (părinţi, copii şi profesori) ai Republicii Moldova care locuiesc în raioanele din stânga Nistrului. Fiecare cerere se referă la o şcoală distinctă cărora le-a fost interzisă predarea în limba română cu grafia latină, prin acţiuni violente ale nerecunoscutelor autorităţi transnistrene.

Sursa: UNIMEDIA




Rusia a cerut, Marea Camera CEDO a acceptat sa examineze dosarul scolilor romanesti din Transnistria

Sectiunea a patra a Curtii Europene pentru Drepturile Omului, care examina dosarul privind scolile cu predare in limba romana din regiunea transnistreana, a decis sa trimita cauza Marii Camere, fara sa ia o decizie.

Asta dupa ce Guvernului Federatiei Ruse, acuzat in acest dosar, a solicitat organizarea unor noi audieri publice, considerand ca problemele de jurisdictie si responsabilitate pentru violarile dreptului omului in regiunea transnistreana sunt inca „deschise si practicile Curtii in aceasta privinta sunt foarte variate”.

Marea Camera nu a stabilit un termen de examinare a cauzei.

170 de cetateni – parinti, elevi si profesori, care locuiesc in stanga Nistrului, s-au plans la CEDO in urma actiunilor violente ale militiei transnistrene, care au incercat sa inchida scolile cu predare in limba romana din aceasta regiune.

Curtea a admis plangerile in care se invoca violarea interdictiei de discriminare, respectarii vietii private si a dreptului la instruire in limba romana cu grafie latina.

Suma despagubirilor cerute de la Guvernul de la Chisinau si cel al Federatiei Ruse se ridica la 2 milioane de Euro.

„Avand in vedere ca sunt 170 de reclamanti, suma pagubelor este mare. Pretentiile de ordin moral si material au fost calculate reiesind din suferintele fiecarui reclamant in parte, in baza rapoartelor de evaluare psihologica efectuata de Centrul de Reabilitare Memoria”, a declarat, pentru StireaZilei.md, Alexandru Postica, unul dintre reprezentantii reclamantilor.

Sursa: Ştirea Zilei




CEDO va examina dosarul celor 3 şcoli cu predare în limba română din regiunea transnistreană

Dosarul celor trei şcoli cu predare în limba română din regiunea transnistreană va fi examinat de Marea Cameră a Curţii Europene pentru Drepturile Omului. Această hotărârea a fost adusă la cunoştinţă avocaţilor printr-o scrisoare oficială.

Asta dupa ce Guvernul Federatiei Ruse, care are statut de acuzat în acest dosar, a solicitat organizarea unor noi audieri publice. Marea Cameră nu a stabilit încă un termen de examinare a cauzei.

În acest dosar sunt 170 de reclamanţi – părinţi, elevi şi profesori, care locuiesc în stânga Nistrului. Ei s-au plâns la CEDO în urma acţiunilor violente ale miliţiei transnistrene, care a încercat să închidă şcolile cu predare în limba româna din această regiune. Suma despăgubirilor cerute de la Guvernul de la Chişinău şi cel al Federaţiei Ruse se ridică la 2 milioane de euro.

Sursa: Publika TV




Steaguri separatiste la Comrat

Iz de separatism în Găgăuzia. Mai multe drapele ce reprezintă regiuni separatiste, au fost arborate în piaţa centrală din Comrat.

Aşa-zisul drapel al regiunii transnistrene, al autoproclamatei Republici a Ciprului de Nord alături de drapelul Federaţiei Ruse şi al Turciei a fost arborate direct în piaţa din capitala autonomiei Găgăuze.

O poză expediată în adresa Jurnal TV de Asociaţia Promo-LEX demonstrează că în Comrat a fost arborate pe lângă drapelele unor state străine şi simbolurile unor regiuni separatiste. Autorităţile de la Chişinău sunt indignate de gestul Autonomiei Găgăuze.

Guvernatorul Găgăuziei, Mihail Formuzal nu a fost de găsit pentru a comenta situaţia.

Sursa: Jurnal TV




La Tiraspol a început procesul împotriva ziaristului Ernest Vardanean

La Tiraspol a început procesul împotriva jurnalistului Ernest Vardanean, după o anchetă desfăşurată în secret timp de 7 luni. Jurnalistul se află în detenţia securităţii transnistrene din 7 aprilie sub acuzaţia de spionaj în favoarea Chişinăului. Procesul are loc la aşa-zisa judecătorie supremă a Transnistriei, iar prima şedinţă s-a ţinut cu uşile închise. Se pare că procesul va fi secret, ca şi ancheta desfăşurată până acum. Avocatului lui Ernest Vardanean, Alexandru Postică de la Asociaţia Promo-Lex din Chişinău a declarat că nu a mers la Tiraspol din motive de securitate şi pentru că autorităţile transnistrene nu-l acceptă ca reprezentantul legal al familiei Vardanean. Autorităţile moldovene spun că dosarul lui Ernest Vardanean ca şi cel al lui Ilie Cazac, – un lucrător fiscal de la Tighina deţinut de mgb-ul transnistrean, – au fost fabricate pentru a submina măsurile de încredere între cele două maluri ale Nistrului. Eliberearea lor şi garantarea dreptului la apărare a celor doi a fost cerută de mai multe organizaţii internaţionale şi guverne occidentale.

Sursa: Radio Europa Libera




Promo-Lex: În centrul orașului Comrat este arborat și drapelul regiunii transnistrene. VEZI FOTO

Drapelul autoproclamatei republici moldovenești nistrene, alături de cel al separatiștilor din Ciprul de Nord, Federației Ruse, Turciei și Ungariei. Acestea sunt steagurile arborate în centrul orașului Comrat în ajunul sărbătorii „Ziua Vinului” din 7 noiembrie. Informațiile au fost furnizate presei de către Asociația Promo-Lex.

”Legea Republicii Moldova urmează a fi respectată oriunde. Vom verifica informația și vor fi întreprinse măsuri necesare”, a declarat premierul Vlad Filat. Nici procurorul UTA Găgăuzia, Gheorghe Leiciu, nu știe nimic despre arborarea drapelelor celor două regiuni în centrul orașului Comrat. Solicitat de UNIMEDIA să ofere mai multe detalii, acesta a dat asigurări că va cerceta cazul.

Aminitim că primarul orașului Comrat este Nicolae Dudoglo, liderul mișcării ”Novaia Găgăuzia”, care a pledat pentru acordarea limbii ruse statut de a doua limbă de stat în Găgăuzia.

UNIMEDIA precizează că Găgăuzia reprezintă o structură teritorial-administrativă în componenţa Republicii Moldova, care are un statut juridic special și care îşi desfăşoară activitatea în corespundere cu prevederile Constituţiei Republicii Moldova. Independența republicii moldovenești nistrene dar și cea a republicii turce a Ciprului de Nord nu este recunoscută de Republica Moldova.

Sursa: UNIMEDIA




Oazu Nantoi: Rusia este deranjată de dialogul Moldovei cu UE

„Faptul că Republica Moldova a devenit mult mai activă în ceea ce priveşte comunicarea cu UE şi SUA , iar problema transnistreană a apărut pe agenda dialogului între UE şi Federaţia Rusă, îi deranjează pe unii oficiali de la Moscova”. Astfel a comentat expertul în problema transnistreană, Oazu Nantoi, declaraţia reprezentantului oficial al Ministerului Afacerilor Externe al Rusiei, Andrei Nesterenko, că excluderea Rusiei din operaţiunea de pacificare poate declanşa confruntări armate în regiunea transnistreană.

Expertul a declarat că Federaţia Rusă exploatează foarte eficient greşelile comise de guvernările de la Chişinău. „Spusele diplomatului rus pornesc de la o schemă eronată cum că diferendul transnistrean este unul intern, pe malul stâng şi drept, şi, dacă vor dispărea pacificatorii ruşi, atunci neapărat va reizbucni conflictul armat între aceste două părţi, ceea ce nu corespunde realităţii”, a menţionat Oazu Nantoi.

Expertul a mai spus că declaraţia diplomatului rus este în contradicţie cu tentativa de a contribui la soluţionarea conflictului transnistrean anunţată în cadrul dialogului UE-Federaţia Rusă. „Cred că un fel de test pentru poziţia reală pentru Federaţia Rusă va fi Summit-ul din decembrie de la Astana la nivel de şefi de stat”, a adăugat Oazu Nantoi.

Preşedintele Asociaţiei „Promo Lex”, Ion Manole, a calificat declaraţiile diplomatului rus drept ameninţări şi şantaj pentru Republica Moldova. Potrivit lui Manole, autorităţile de la Chişinău ar trebui să insiste pe înlocuirea formatului existent de pacificatori cu unul de civil de nivel internaţional. „Federaţia Rusă nu are decât să fie participant al acestui format, dar nu cel care decide, controlează şi continuă să consolideze regimul separatist”, a menţionat Ion Manole.

Preşedintele „Promo Lex” a mai spus că Republica Moldova este într-o capcană juridică pe care au întins-o fostele guvernări. „Republica Moldova nu poate face faţă singură acestor schimbări şi este nevoie de insistenţă şi perseverenţă la nivel internaţional pentru a implica actori importanţi şi structuri internaţionale”, a menţionat Ion Manole.

Reprezentantul oficial al Ministerului Afacerilor Externe al Rusiei, Andrei Nesterenko a declarat într-un briefing că Federaţia Rusă este uimită de încercările de a o înlătura de la procesul de reglementare a diferendului transnistrean. „Ne miră faptul că în această situaţie complicată, în care procesul de negocieri este întrerupt din 2006, apropo la iniţiativa părţii moldoveneşti, Rusiei i se propune cu insistenţă să-şi întrerupă participarea în una dintre cele mai efective operaţiuni de menţinere a păcii”, a spus oficialul rus. În opinia lui Nesterenko, compromiterea operaţiunii de pacificare va duce părţile conflictuale direct spre învrăjbire, ceea ce ar declanşa un nou val al confruntărilor. Diplomatul a amintit că de 18 ani, de când în zonă se află trupele ruse de menţinere a păcii, în regiunea transnistreană nu a curs sânge şi nu a fost efectuată nicio împuşcătură.

Sursa: Timpul




„Moş Crăciunii” electorali

Nu suntem lipsiţi de cadouri electorale nici în această campanie! Pretendenţii la funcţia de deputat o fac pe „Moş Crăciunii” oferind alegătorilor diferite bunuri materiale. Este una dintre concluziile la care a ajuns Asociaţia „Promo-LEX” care a prezentat cel de-al doilea Raport de monitorizare al campaniei electorale parlamentarele din 28 noiembrie.

Promo-LEX-ul precizează că pe 17 octombrie, liderul PSD, Victor Şelin, a donat Mitropolitului Chişinăului şi Întregii Moldove, Vladimir, cartea bisericească „Ceaslov Bogat”, editată în 1866. Donaţia a avut loc în timpul slujbei la Catedrală, în prezenţa presei, a enoriaşilor şi membrilor PSD.

Liderul social-democrat nu se sfieşte de faptul că a comis o infracţiune electorală.

O altă neregulă semnalată de observatorii Promo-LEX este camuflarea cheltuielilor electorale.

Promo-LEX recomandă autorităţilor publice locale să pregătească locuri special-amenajate pentru afişajul electoral pentru a evita plasarea acestora în locuri neautorizate.

Sursa: Jurnal TV




Promo Lex: toate partidele au încălcat prevederi ale legislației electorale în primele două săptămîni de campanie

Potrivit celui de-al doilea raport de monitorizare a campaniei electorale dat publicităţii ieri de organizaţia Promo Lex, au început incidentele si încălcările legislaţiei electorale. Raportul vorbeşte despre utilizarea resurselor administrative în campania electorală, despre lipsa de transparenţă în prezentarea situaţiei cheltuielilor de campanie ale partidelor, de plasarea publicităţii electorale în locuri interzise şi acordarea de „cadouri” electorale. Raportul Promo Lex afirmă ca toate partidele au încalcat, într-un fel sau altul, în primele două saptamini de campanie, legislaţia electorală.

Sursa: Radio Europa Liberă