S-a născut a doua oară! Un tânăr din Bender și-a dobândit identitatea la 21 ani

Serghei Bondarev este originar din Bender, are de 21 de ani, iar până în prezent nu a avut un certificat de naștere. Cu toate că deține documente eliberate de către administrația regiunii transnistrene, lipsa actelor eliberate de autoritățile constituționale îi limitează mai multe drepturi precum cel la educație sau la libera circulație.

Timp de doi ani, tânărul a luptat intens cu sistemul de documentare a populației din Moldova, pentru a-și demonstra identitatea și a obține certificat de naștere, eliberat de autoritățile constituționale. A reușit acest lucru prin intermediul instanței de judecată. La 15 decembrie 2015, prin Hotărârea Judecătoriei mun. Bender, a fost admisă cererea și stabilită identitatea cetățeanului Bondarev Serghei. Hotărârea a devenit definitivă la 15 ianuarie 2016 și a fost executată de către Oficiul stării civile, prin eliberarea certificatului de naștere.

Promo-LEX a declarat astăzi acest caz scoate în evidență dificultățile sistemice, în procesul de documentare a persoanelor născute în stânga Nistrului. Spre exemplu, o persoană născută în stânga Nistrului, poate fi documentată cu acte naționale la solicitarea unuia dintre părinți, care deține un act de identitate eliberat de către o autoritate recunoscută. Cu toate acestea, există categorii de persoane care întâmpină obstacole majore în procesul de documentare, cum ar fi orfanii sau copiii ai căror părinți nu au fost documentați cu acte naționale.

“Deocamdată, procedura de recunoaștere a identității persoanei pe cale judecătorească este singurul mecanism aplicat în situația persoanelor nedocumentate corespunzător din raioanele de est ale R. Moldova”, susține Vadim Vieru, avocat Promo-LEX. „Totuși, în lumina obligațiilor pozitive, autoritățile constituționale trebuie să asigure respectarea drepturilor omului în teritoriul din stânga Nistrului și să identifice mecanisme clare și accesibile în procesul de documentare al populației în raioanele de est”, a relatat Vadim Vieru.

După studierea cazului juriștii Promo-LEX au constatat că a avut loc o ingerință în viața privată a reclamantului, garantată de prevederile Art.8 ale Convenției Europene și anume dreptul de a se legitima și identifica în relațiile sociale dintre alți cetățeni sau orice alte persoane fizice și juridice. De asemenea, juriștii au stabilit că, tânărul a fost limitat ilegal de capacitatea sa de exercițiu, prin refuzul autorităților în ai confirma cetățenia.

Asociația Promo-LEX a sesizat probleme în procesul de documentare a populației din stânga Nistrului încă din anii 2007-2008.

Sursa: Moldova.org




Crește singură cinci copii minori și a fost trimisă după gratii

Vic­to­ria Pru­teanu va petrece urmă­to­rii trei ani și opt luni în închi­soare, pen­tru că și-a înjun­ghiat mor­tal soțul, în încer­ca­rea de a se apăra de abu­zu­rile aces­tuia. Sen­tința a fost emisă astăzi de către Jude­că­to­ria Stră­șeni și este cu drept de apel. Instanța nu a ținut cont de fap­tul că Vic­to­ria Pru­teanu a fost supusă acte­lor de vio­lență în fami­lie din par­tea soțu­lui său, pe par­cur­sul ani­lor de căs­ni­cie. Deși a cerut, de nenu­mă­rate ori, aju­to­rul auto­ri­tă­ți­lor, Vic­to­ria nu a fost pro­te­jată de soțul său vio­lent.

În august 2014, a fost emisă o ordo­nanță de pro­tec­ție, cu toate aces­tea vic­tima a rămas în peri­col. Agre­so­rul a încăl­cat ordo­nanța, în repe­tate rân­duri, iar auto­ri­tă­țile au eșuat în a-i oferi o pro­tec­ție reală. Auto­ri­tă­țile au con­sta­tat că au fost comise acte de vio­lenţă asu­pra aces­teia și a copi­i­lor, însă poli­ția a apli­cat san­cţiuni nesem­ni­fi­ca­tive abu­za­to­ru­lui, care nu au avut nici un efect asu­pra com­por­ta­men­tu­lui său. Iar în seara zilei de 14 decem­brie 2014, fiind din nou ata­cată de soțul agre­siv, Vic­to­ria spune că s-a apă­rat.

Juriș­tii Promo-LEX spun că vor con­testa deci­zia în instanța supe­ri­oară. “Dacă auto­ri­tă­țile inter­ve­neau prompt și imple­men­tau legi­sla­ția din dome­niul pre­ve­ni­rii și com­ba­te­rii vio­len­ței în fami­lie, agre­so­rul urma să fie tras la răs­pun­dere penală pen­tru acțiu­nile sale vio­lente, nici­de­cum la răs­pun­dere con­tra­ven­țio­nală. Dacă Vic­to­ria ar fi fost apă­rată de soțul său vio­lent, cazul nu ar fi avut acest sfâr­șit tra­gic”, a sub­li­niat Lilia Potîng, jurist Promo-LEX.

Vic­to­ria Pru­teanu face parte dintr-o fami­lie social vul­ne­ra­bilă și, după dece­sul părin­ți­lor, are la între­ți­nere cinci copii minori.

Tot astăzi, într-un caz simi­lar, Jude­că­to­ria Cen­tru din Chi­și­nău a emis o sen­tință prin care un băr­bat a fost con­dam­nat la opt ani de închi­soare pen­tru acțiuni care au dus la dece­sul soției, vic­timă a vio­len­ței în fami­lie. Inci­den­tul a avut loc în ianu­a­rie 2014. În urma unui con­flict cu soția sa, aflându-se în stare de ebri­e­tate, C.V. i-a apli­cat soției mai multe lovi­turi cu un topor. Ca urmare, vic­tima a fost inter­nată în spi­tal cu leziuni cor­po­rale grave. În sep­tem­brie 2014, după mai multe luni în care s-a aflat în stare de comă, femeia a dece­dat.

Surse Video: ZdG.md & Curaj.TV // Sursa Foto: Politik.md




 




Un nigerian s-a plâns la CEDO că nu i-a fost acordat azil în R. Moldova

Un tânăr originar din Nigeria s-a adresat la Curtea Europeană pentru Drepturile Omului (CEDO), după ce autoritățile noastre au refuzat să-i acorde azil în R. Moldova.

Bărbatul a motivat că riscă să ajungă la închisoare în țara sa, pentru că este bănuit că ar fi de orientare homosexuală, iar acest fapt se pedepsește chiar și cu moartea în Nigeria.

Potrivit declarațiilor reclamantului, în perioada studenției, acesta a fost coleg de cameră cu un homosexual care a fost arestat și predat comunității locale. Potrivit deciziei reprezentanților comunității, tânărul respectiv urma să fie spânzurat.

Deoarece a fost coleg de cameră cu acel tânăr de altă orientare sexuală, reclamantul a fost reținut și interogat de poliție, în repetate rânduri. În octombrie 2012, el a fost amenințat de comunitate, care i-a cerut să părăsească localitatea în maximum o lună.

Ulterior, nigerianul a solicitat azil în Republica Moldova și a explicat autorităților că, deși nu este homosexual, simpla bănuială că ar fi de altă orientare reprezintă un pericol pentru viața sa. Biroul de Migrație și Azil a respins cererea tânărului, invocând faptul că circumstanțele prezentate nu sunt un risc pentru viața sa.

Nigerianul a înregistrat o plângere la CEDO pe 2 octombrie 2015, iar Curtea a comunicat recent cauza la R. Moldova.

În fața Înaltei Curți, reclamantul a invocat riscul de a fi supus tratamentelor inumane sau degradante din partea autorităților nigeriene, dacă va fi expulzat din R. Moldova.

Nigerianul este reprezentat la CEDO de Vadim Vieru, avocat al Asociației Promo-LEX, care promovează democrația și drepturile omului.

Sursa: Ziarul Național




Femeile abuzate psihologic în familie sunt lipsite de protecţie, jurist

În Republica Moldova mai sunt cazuri când instanţele de judecată refuză să emită ordonanţe de protecţie pentru femeile supuse violenţei domestice, în special în cazul femeilor abuzate psihologic. Afirmaţia aparţine Lilianei Potâng, juristă în cadrul Asociaţiei Promo-LEX, care într-un interviu pentru Radio Europa Liberă a declarat că numărul victimelor violenţei în familie continuă să crească, iar majoritatea dintre ele sunt femei, transmite IPN.

„Mai avem încă refuzul instanţelor de judecată de a emite ordonanţele de protecţie. Ne referim mai mult la cazuri de violenţă psihologică, când nu avem acel raport de examinare medico-legală, nefiind vorba despre violenţa fizică, ci avem chiar anumite rapoarte de evaluare psihologică. Or, aceste rapoarte de evaluare psihologică nu au o valoare obligatorie probabil pentru instanţă. Dacă instanţa doreşte să ţină cont, ţine cont de acest raport, dacă nu – nu ţine cont”, a spus jurista.

Referindu-se la problemele ce ţin de combaterea violenţei în familie, Lilia Potâng a menţionat că autorităţile nu pot asigura protecţie imediată victimelor din cauza lacunelor din legislaţie. „Dacă, ipotetic vorbind, un caz de violenţă în familie ar avea loc noaptea târziu, se cheamă echipajul 902 şi agresorul nu dă voie poliţiei să intre în proprietate pentru a colecta probele, pentru a vedea ce se întâmplă la faţa locului, practic nu se poate intra peste dezacordul agresorului”, spune jurista.

O altă problemă ar fi conlucrarea ineficientă a autorităţilor de resort în prevenirea şi combaterea cazurilor de violenţă în familie. Actorii cei mai importanţi şi cei mai implicaţi în soluţionarea acestor cazuri sunt poliţistul de sector, împreună cu asistentul social. Lilia Potâng spune că există foarte multe situaţii când poliţistul de sector nu conlucra în niciun fel cu asistentul social şi invers.

Lilia Potâng a remarcat printre probleme şi insuficienţa centrelor de reabilitare a victimelor violenţei în familie şi a serviciilor care sunt destinate agresorilor. În prezent, sunt doar 16 centre care oferă plasament pentru victimele violenţei în familie, acolo victimele beneficiază de anumite servicii sociale, psihologice şi juridice, în funcţie de fiecare centru şi doar două astfel de centre care prestează servicii pentru agresori.

Sursa: IPN.md




Se întâmplă în Moldova! O femeie de etnie romă, umilită de polițiști, pentru că ar fi semănat cu o infractoare dată în căutare

Stereotipurile bazate pe etnie și rasă continuă să reprezinte o problemă pentru societatea moldovenească. De acest lucru s-a convins și Cosmina Novacovici, o femeie de etnie romă, care susține că a fost supusă unui tratament discriminatoriu și umilită de către angajații Inspectoratului de Poliție sec. Buiucani, pe motivul etniei sale. 

Potrivit declarațiilor femeii, în februarie 2015, aflându-se la cumpărături, ea a fost reținută de două persoane, care s-au prezentat ca fiind angajați ai Poliției. Aceasta a fost informată că este reținută, deoarece ar corespunde profilului unei infractoare, care a comis un furt: țigancă, înălțimea 160-165, părul strâns în coc și geacă neagră.

Angajații Poliției nu au oferit alte detalii și au insistat ca ea să fie escortată la sectorul de poliție pentru a da explicații privind locul aflării sale în timpul comiterii infracțiunii și pentru a fi supusă procedurii de recunoaștere. După 30 de minute de interogare și umilire în incinta magazinului, aflându-se într-o stare indusă de frică, femeia a cedat și a mers la sectorul de poliție.

Acolo, înjosirile au continuat. Cosmina Novacovici a fost examinată vizual de o doamnă care a tratat-o cu dispreț. Ulterior, Novacovici a continuat să fie interogată de către angajații poliției, care au spus că profilul indicat de păgubită este identic cu trăsăturile, înălțimea și etnia sa.

În martie 2015, femeia a depus o plângere la Consiliul pentru prevenirea și eliminarea discriminării și asigurarea egalității (CpPEDAE). În septembrie 2015, Consiliul a constatat că faptele expuse în plângerea petiționarei reprezintă o formă gravă a discriminării rasiale (Vezi textul deciziei aici).

Decizia CpPEDAE a fost atacată de către Inspectoratul de Poliție al sec. Buiucani în instanță de judecată. Cu toate acestea, Judecătoria Buiucani a respins cererea.

Asistența juridică a fost acordată în cadrul Proiectului „Consolidarea capacităților societății civile din Moldova, inclusiv regiunea transnistreană, în combaterea discriminării prin intermediul acțiunilor de advocacy”, proiect implementat de The Equal Rights Trust și Asociația Promo-LEX și finanțat de Uniunea Europeană.

Sursa: Realitatea.md




Evghenii Şevciuk a rămas fără sprijin popular în Transnistria

Partidul şefului administraţiei separatiste de la Tiraspol, Evghenii Şevciuk, a pierdut aşa-zisele „alegeri parlamentare” din autoproclamata republică moldovenească nistreană („rmn”).

Datele preliminare ale scrutinului de duminică arată că partidul „Obnovlenie”, în spatele căruia stă firma „Sheriff”, ar fi obţinut 31 din totalul de 43 de mandate de „deputat” în „sovietul suprem” de la Tiraspol. Potrivit analiştilor politici din regiunea separatistă, înfrângerea partidului lui Șevciuk – „Vozrojdenie” – ar însemna şi pierderea de către liderul separatist a sprijinului cetăţenilor în perspectiva „alegerilor prezidenţiale” din 2016. La alegerile de duminică din Transnistria au participat aproximativ 48% dintre alegători.

A umblat la interesele „businessmanilor”

Scrutinul, nerecunoscut de nimeni, s-a desfăşurat sub paravanul unei lupte deschise între administraţia Şevciuk şi gruparea „Sheriff”, care adună mai mulţi afacerişti cu reputaţie dubioasă. În ajunul alegerilor de duminică, Evghenii Şevciuk a anunţat că intenţionează să revadă rezultatele privatizării mai multor întreprinderi din regiune. În opinia expertului IDIS „Viitorul” de la Chişinău, Dionis Cenuşă, la Tirapol au loc confruntări interne pe mai multe paliere: pe de o parte „Sherif” luptă cu Șevciuk, iar pe de altă parte sunt pretinsele structuri de stat care se opun instituirii verticalei puterii de către Șevciuk.

„De data aceasta au apărut mai multe grupări care luptă pentru putere. Şi cred că anume aceasta este direcţia corectă pentru ca oamenii să înceapă a înţelege cum funcţionează regulile democraţiei”, susţine directorul executiv al ONG „Promo-Lex”, Ion Manole. El a remarcat într-un interviu pentru „Europa Liberă” că „există o luptă pentru cercurile de business” în Transnistria: „Cei care au afaceri în regiune se simt, într-o oarecare măsură, limitaţi – au anumite probleme legate de funcţionarea regulilor economice în această zonă”. (…) Regimul Şevciuk a încercat să preia controlul maxim asupra viitoarei componenţe a aşa-zisului „legislativ” local pentru a-şi asigura o guvernare de lungă durată – el vrea să schimbe sistemul politic din regiune (să transforme enclava în „republică” parlamentară, iar prin „parlamentul” local să poată fi reales următoarele două mandate la cârma republicii separatiste)”, a menţionat expertul în problematica transnistreană, Ion Manole.

Şevciuk a pierdut sprijinul Kremlinului

Liderul separatist de la Tiraspol, Evghenii Şevciuk, este în ultima perioadă tot mai des criticat de presa rusă pentru modul în care administrează regiunea separatistă pro-rusă. Potrivit agenţiei „Tass”, administraţia de la Kremlin nu mai pune mare miză pe Şevciuk şi echipa sa. Pentru alegerile care tocmai au avut loc în regiune, propaganda de la Kremlin a refuzat să se implice atât de partea lui Şevciuk cât şi de partea grupului „Sheriff”. „Tass” a constatat o înrăutăţire a nivelului de trai în regiunea transnistreană imediat după venirea la putere a echipei lui Evghenii Şevciuk. Agenţia subliniază că de această dată nici curatorul regiunii pus de Kremlin, Dmitri Rogozin, nu a venit să susţină aşa-numita verticală a puterii lui Şevciuk.

Potrivit unor analişti politici ucraineni, Transnistria se va rupe treptat de „lumea rusă” pe măsură ce businessmanii de acolo vor simţi avantajele oferite de UE, în baza Acordului de Asociere şi de Liber Schimb între Moldova şi UE. În opinia acestora, după Șevciuk, la cârma regiunii va veni, cel mai probabil, comunistul Oleg Horjan, iar în perioada guvernării lui, Transnistria va reveni în componența Republicii Moldova.

Autorităţile de la Chişinău nu recunosc legalitatea alegerilor din regiunea transnistreană şi au îndemnat de fiecare dată statele să nu trimită observatori în regiune. Cu excepţia Rusiei, această solicitare este respectată. Evghenii Şevciuk a fost ales „preşedinte” al „rmn” în 2011, succedandu-l pe Igor Smirnov, care a pus bazele enclavei separatiste, prin războiul moldo-rus de la Nistru, din 1992.

Sursa: DW.com




Violența prevenită ALTFEL, promovată în 20 de instituții din Republica Moldova

Spectacole, galerie de fotografii și discuții vor fi organizate în cadrul campaniei de prevenire a violenței în familie, cu sloganul „Prevenim violența prin Artă”, desfășurată în perioada 25 noiembrie – 10 decembrie curent.

Scopul campaniei este prevenirea violenței în familie în rândul tinerilor, dar și determinarea acestora de a se implica mai activ în prevenirea fenomenului prin diseminarea informației.

„Este important ca tinerii să înțeleagă că violența în familie nu trebuie acceptată și tolerată. Ei trebuie să cunoască că există o legislație națională specială privind prevenirea și combaterea violenței în familie. Pe de altă parte, victimele trebuie să-și cunoască drepturile și să raporteze cazurile de violență, să solicite ajutorul autorităților și al asociațiilor care activează în domeniu”, a menționat jurista Asociației „Promo-LEX”, Lilia Potâng.

În cadrul campaniei vor fi vizitate aproximativ 20 de instituții de învățământ preuniversitar și universitar din țară.

Scenariul evenimentului prevede derularea unui minispectacol artistic special realizat pentru această campanie și vernisarea unei galerii de fotografii.

„Credem că arta poate fi și trebuie utilizată pentru a preveni fenomenul violenței în familie. Prin artă, trucuri artistice, alteori și prin umor, putem transmite orice mesaj, iar în acest caz putem promova nonviolența”, a declarat președintele Asociației Artiștilor Profesioniști și a Amatorilor Artei de Circ din Republica Moldova, Anatolie Jornea.

De asemenea, în cadrul campaniei se vor purta discuții și vor fi distribuite materiale informative despre fenomenul violenței în familie, formele acesteia, ce acțiuni trebuie să întreprindă victimele și martorii actelor de violență, dar și care sunt măsurile și mecanismele de protecție prevăzute de lege.

Tinerii vor beneficia de consultanță pe probleme de violență în familie și la solicitare asistență juridică gratuită.

Campania de prevenire a violenței în familie se va desfășura în următoarele localități: 27 noiembrie – Chișinău; 30 noiembrie – Soroca; 1 decembrie – Comrat; 3 decembrie – Cahul; 7 decembrie – Ungheni; 8 decembrie – Bălți.

Campania este organiză de către Asociația „Promo-LEX” și Inspectoratul General al Poliției, în parteneriat cu Asociația Artiștilor Profesioniști și a Amatorilor Artei de Circ din Republica Moldova.




Alegeri locale noi ale consilierilor în raioanele Cantemir și Criuleni

Dumi­nică, 15 noiem­brie, vor avea loc ale­geri locale noi ale con­si­li­e­ri­lor în Con­si­liul comu­nal Lin­gura, raio­nul Can­te­mir și Con­si­liul sătesc Coșer­nița, raio­nul Cri­u­leni.

În acest sens, Comi­sia Elec­to­rală Cen­trală (CEC) a apro­bat mode­lul ştam­pi­lei care va fi apli­cată în actele de iden­ti­tate ale ale­gă­to­ri­lor în ziua votă­rii. Ast­fel, celor care se vor pre­zenta dumi­nică la votare, li se va aplica ștam­pila spe­cială cu menţiu­nea „Ale­geri locale 15.11.2015”.

Ştam­pila spe­cială se va aplica, odată cu eli­be­ra­rea bule­ti­nu­lui de vot, în fişa de însoţire a bule­ti­nu­lui de iden­ti­tate sau în actul de iden­ti­tate în baza căruia ale­gă­to­rul votează.

Men­țio­năm că mem­brii Comi­siei au acre­di­tat opt per­soane în cali­tate de obser­va­tori națio­nali din par­tea Aso­ci­a­ției obș­tești „Promo-LEX” în vede­rea moni­to­ri­ză­rii ale­ge­ri­lor locale noi din 15 noiem­brie 2015.

Sursa: Zdg.md




CEDO a respins solicitarea Federaţiei Ruse privind cazul lui Vadim Pisari

Judecătorii Curţii Europene pentru Drepturile Omului (CEDO) au respins cererea Federaţiei Ruse de a retrimite cauza lui Vadim Pisari în faţa Marei Camere, anunţă Organizaţia „Promo-LEX”.

Potrivit unui comunicat al „Promo-LEX”, completul CEDO format din 5 judecători a decis pe 20 octombrie respingerea cererea Federaţiei Ruse. Solicitarea Guvernului Federaţiei Ruse a fost făcută în baza articolului 43 al Convenţiei, potrivit căruia orice parte în dosar, poate în cazuri excepţionale, să solicite remiterea cauzei în faţa Marei Camere.

Amintim că CEDO a pronunţat, pe 21 aprilie, hotărârea în cazul tânărului Vadim Pisari, care a fost ucis pe 1 ianuarie 2012 de către un soldat rus şi a condamnat Rusia la achitarea  despăgubirilor sub forma prejudiciului moral în sumă de 35.000 euro şi 5.580 euro costuri şi cheltuieli pentru asistenţa juridică.

Ambasadorul cu misiuni speciale din cadrul Ministerului rus de Externe, Serghei Gubarev, a declarat că procurorii de la Chişinău tergiversează acest caz prin faptul că nu confirmă primirea rezultatelor investigării acestui caz în Rusia.

Solictat de Adevărul Moldova, procurorul militar principal, Ion dediu,a  respins aceste acuzaţii, menţionând că din cauza că Rusia a adoptat deja o decizie în acest dosar, autorităţile de la Chişinău nu pot finaliza cauza iniţiată privind investigarea morţii tânărului Vadim Pisari.

SursaAdevarul Moldova