Promo-LEX: „Pentru rezolvarea problemei transnistrene trebuie soluţionate cazurile deţinuţilor Ilie Cazac şi Ernest Vardanean“

Asociaţia Promo-LEX condamnă acţiunile Tiraspolului. Într-un comuncat de presă, asociaţia cere eliberarea lui Ilie Cazacu, Ernest Vardanean şi sancţionarea persoanelor implicate în răpirea şi sechestrarea de persoane, conform normelor penale ale Republicii Moldova şi ale prevederilor legislaţiei naţionale

Potrivit acestora, situaţia celor 2 deţinuţi politici Ilie Cazacu – „condamnat” la 9 februarie 2011 şi Ernest Vardanean – „condamnat” la 16 decembrie 2010, care au fost privaţi de libertate de „autorităţile” este tot mai dramatică. „Putem vorbi despre un caz unicat şi imposibil în alte ţări: cetăţenii RM, pe teritoriul ţării sale, sunt «arestaţi», «cercetaţi», «judecaţi» şi «condamnaţi» de către concetăţeni pentru «spionaj în favoarea Republicii Moldova»” susţin reprezentanţii Promo-LEX.

În acelaşi comunicat de presă, membrii Promo-LEX susţin că revoltător este faptul că anume, în ziua, în care preşedintele în exerciţiu al OSCE a vizitat regiunea transnistreană, „autorităţile” din regiune l-au întâmpinat, conform „datinilor” diplomatice regionale condamnând un deţinut politic, Ilie Cazac, la 14 ani privaţiune de libertate pentru spionaj pe teritoriul Republicii Moldova în interesul Republicii Moldova.
Asociaţia Promo-LEX face un apel către autorităţile Republicii Moldova, OSCE, Ucrainei, Federaţiei Ruse, Uniunii Europene şi Statelor Unite, (participanţi 5+2) să iniţieze în cel mai scurt timp proceduri pentru crearea unor mecanisme legale şi credibile pentru locuitorii regiunii transnistrene.

Sursa: Adevarul.ro




Condamnarea lui Ilie Cazac alertează OSCE

Ion Manole: „Este nevoie de aplicarea justiţiei naţionale. Funcţionarii moldoveni par că percep Transnistria ca pe o entitate recunoscută.”

Familia lui Ilie Cazac, tânărul de 24 de ani, fost angajat al fiscului din Tighina subordonat administratiei de la Tiraspol, arestat primăvara trecută de mgb-ul transnistrean, a anunţat că fiul lor a fost condamnat ieri de o instanţă din Tiraspol la 14 ani de închisoare pentru trădare de ţară şi spionaj în favoarea Moldovei, acuzaţie identică cu cea pentru care a ajuns în detenţie şi jurnalistul Ernest Vardanean. Verdictul a fost dat după un proces de care s-a desfăşurat cu uşile închise şi în care tânărul a pledat nevinovat.

Autorităţile de la Chisinau au reacţionat printr-o declaraţie în care au apreciat aceasta decizie drept o sfidare la adresa drepturilor fundamentale ale omului. Activiştii pentru apararea drepturilor omului au criticat însă din nou autorităţile moldovene pentru incapacitatea de a apăra cetăţenii din regiunea nestreană.

Mama lui Ilie Cazac, Stela Surchicean spune de indata ce a aflat de la avocat despre sentinta, a tinut sa mearga la Chişinău, unde isi are sediul misiunea OSCE, in speranta ca va obtine barem niste explicatiile pe care este putin probabil sa le obtina de la cei care l-au judecat pe fiul ei. Femeia a avut o discuţie cu şeful misiunii, Philip Remler, după care a ieşit la jurnalişti la fel de derutată precum a intrat.

Stela Surchicean: „Am vorbit cu dl. Philip Remler. Mi-a spus că se fac toate demersurile diplomatice necesare şi că va cere să fie lăsat să se întâlnească cu fiul meu. Eu nu înţeleg pentru ce copilul meu este închis. Deja de un an este închis şi mai are 13 de stat. Pentru ce?”

Într-o declaraţie emisă ieri seara, Guvernul de la Chişinău a calificat drept „ilegală şi nefondată” această nouă condamnare, pe care o crede „o sfidare la adresa drepturilor fundamentale ale omului”. Guvernul a mai anunţat că va continua să depună eforturi pentru eliberarea necondiţionată a lui Ilie Cazac şi Ernest Vardanean, jurnalistul condamnat mai devreme în urma aceleiaşi învinuiri.

Iata ce a declarat astazi Europei Libere ministrul justiţiei, Alexandru Tănase: „Eu m-aş abţine să numesc această farsă ca şi procedură judiciară şi cu atât mai mult nu aş spune că este vorba despre o condamnare. Din punct de vedere legal, nu s-a schimbat nimic în situaţia ambelor persoane chiar din momentul în care au fost lipsite de libertate. Chiar dacă aveau un avocat, tot nu s-ar fi schimbat nimic. Acestea nu sunt autorităţi, acestea nu sunt instanţe. Autorităţile moldoveneşti nu recunosc şi nu vor recunoaşte vre-odată sentinţele şi oricare acte judiciare care sunt emise pe teritoriul controlat de separatişti. Dar nu putem aplica mecanismele necesare de protecţie a drepturilor omului atâta timp cât nu există un fundal necesar.”

Pe de altă parte, organizaţia Promo Lex militantă pentru drepturilor omului în regiunea transnistreană, critică într-un comunicat autorităţile de la Chişinău pentru ceea ce califica drept „ineficienţă” în apărarea cetăţenilor săi din stânga Nistrului. Solicitat de noi, Ion Manole, liderul acestei organizaţii, ne-a explicat ce ar putea intreprinde administraţia de la Chişinău pentru cei doi deţinuţi de la Tiraspol.

Ion Manole: „Nu trebuie să sperăm la CEDO. Aici este nevoie de aplicarea justiţiei naţionale. Atâta timp cât instanţele de judecată nu examinează dosare şi poliţia şi procuratura nu-şi fac treaba, avem ceea ce avem. Şi mai grav este că, deja, funcţionarii moldoveni percep regiunea ca pe o entitate recunoscută.”

Ion Manole mai spune că oficialii de la Chişinău ar trebui să insiste ca cele două cazuri să ajungă pe agenda negocierilor oficiale în format 5+2, dacă aceste negocieri vor fi reluate. El a regretat, de asemenea, faptul că plângerile depuse la CEDO de familiile lui Vardanean şi Cazac au fost admise spre examinare de instanţa internaţională în regim ordionar şi nu in conditii de urgenţă cum spera organizaţia.

Ilie Cazac a fost arestat de serviciile speciale transnistrene la începutul primăverii trecute, el fiind angajat al fiscului de la Tighina după absolvirea unei universităţi de la Chişinău. La 16 decembrie, anul trecut şi ziaristul Ernest Vardanean a fost condamnat la 15 ani de închisoare pentru acuzaţii similare. După arestarea celor doi, Tiraspolul a acuzat serviciile speciale moldoveneşti că ar racola tineri transnistreni veniti la studii la Chişinău pentru a-i folosi apoi ca spioni în regiunea transnistreană, acuzaţie respinsă cu tărie de către Serviciul de Informaţii şi Securitate.

Sursa: Europalibera.ro




Părinţii lui Ilie Cazac cer ajutorul OSCE în soluţionarea cauzei fiului lor.

Reprezentanţii Promo-LEX au venit în susţinerea părinţilor lui Ilie Cazac care au protestat la sediul misiunii OSCE împotriva deciziei instanţei de judecată de la Tiraspol de condamnare a fiulu lor la 14 ani de închisoare.

Prin intermediul unui Apel Asociaţia Promo-LEX îşi exprimă îngrijorarea pentru situaţia dramatică a deţinuţilor politici Ilie Cauac şi Ernest Vardanean, cerând eliberarea IMEDIATĂ şi NECONDIŢIONATĂ a celor doi.

Surse: PublikaTV, ProTV, JurnalTV, Moldova 1, PrimeTV,




 




AIE este osândită să găsească ieşire din criză

Pe zi ce trece criza politică din ţară se aprofundează tot mai mult. Parlamentul nicidecum nu poate alege şeful statului. Mai mult, potrivit diferitor experţi şi analişti politici, acţiunile legislativului tot mai des intră în conflict cu legislaţia în vigoare, trezind multe semne de întrebare şi neînţelegeri în societate. După ce Curtea Constituţională şi-a anunţat verdictul vizavi de alegerile preşedintelui din 16 decembrie, iar Alianţa pentru Integrare Auropeană (AIE) şi-a mediatizat intenţia de a desfăşura în aprilie un nou referendum constituţional, spiritele s-au aprins şi mai mult. Ascultând liderii AIE pe de o parte şi pe cei ai opoziţiei, pe de altă parte, lumea s-a buimăcit şi nu mai ştie cui să creadă.

La şedinţa Clubului naţional de presă, organizată de Centrul pentru Jurnalism Independent şi Comitetul pentru Libertatea Presei în parteneriat cu săptămânalul CUVÂNTUL şi postul ELITA TV, la 2 februarie, la Rezina, au fost puse în discuţie anume posibilităţile de ieşire din criza politică, subiectele-cheie fiind actualitatea organizării unui nou referendum, desfăşurării unei runde noi de alegere a şefului statului de către Parlament şi modificării Constituţiei.

La dezbateri au participat cunoscuţii analişti politici Vitalie Catană, expert în dreptul constituţional, Nicolae Negru, editorialist la ziarul Jurnal de Chişinău şi Pavel Postică, expert la asociaţia Promo-Lex, de asemenea reprezentanţi ai mass-media scrise şi electronice, ai autorităţilor publice şi societăţii civile din raioanele Rezina şi Şoldăneşti, lideri de opinie din teritoriu.

Opiniile experţilor în ce priveşte căile posibile de ieşire din criza politică care domneşte în ţară au fost diferite.

Vitali Catană a fost de părere că Legea Supremă a ţării, mai ales în ce priveşte modalitatea de alegere a preşedintelui, numaidecât trebuie modificată, or actuala prevedere contravine practicii internaţionale. În condiţiile unei ţări cu formă de conducere parlamentară şeful statului trebuie să fie ales cu majoritatea absolută de voturi (adică cel puţin 51 la sută din voturile deputaţilor) şi nu cu 4/5 de voturi precum este prevăzut în Constituţia noastră. Dl Catană a mai remarcat că referendumul anunţat de AIE ar fi o acţiune legală, iar învinuirile opoziţiei precum că actuala guvernare ar uzurpa puterea în stat sunt doar nişte istericale populiste. Altăceva e că AIE nu s-a pregătit într-un mod serios de acest referendum şi acum, se pare, este dispusă să-şi revadă intenţia şi să desfăşoare mai întâi alegerile preşedintelui în Parlament.

Editorialistul Nicolae Negru a precizat că modificarea Constituţiei prin referendum este o idee bună, dar AIE încă nu a epuizat toate posibilităţile de alegere a preşedintelui. Demult era clar că unicul candidat al Alianţei nu va aduna numărul necesar de voturi pentru a fi ales. Dar AIE nu a încercat cel puţin să identifice un alt candidat, care să fie susţinut şi de grupul parlamentar al socialiştilor. Atât timp cât această variantă nu a fost utilizată nu putem spune că Alianţa a epuizat toate soluţiile de alegere a preşedintelui, a declarat Nicolae Negru.

Pavel Postică, expert Promo-Lex, la fel consideră că trebuie neapărat de modificat unele articole din Constituţie, dar acest referendum ar fi mai bine să fie organizat în toamnă. Modificările să prevadă alegerea preşedintelui ţării în mod direct de către cetăţeni, de scos pragul de doi ani ce trebuie să expire de la ultimul referendum ş.a. Iar până atunci AIE trebuie să lucreze intens cu alegătorii pentru a-i convinge de necesitatea modificării Constituţiei şi totodată să găsească soluţia şi să aleagă, totuşi, şeful statului.

Jurnaliştii şi liderii de opinie din teritoriu au pus întrebări, au făcut schimb de opinii la temă, majoritatea fiind de părere că depăşirea crizei politice din ţară depinde mult de alianţa de guvernare, care este osândită să găsească ieşire din situaţie şi să demonstreze că este capabilă să îndreptăţească încrederea electoratului.

Atât experţii, cât şi participanţii din teritoriu au fost de părerea că Alianţa pentru Integrare Europeană trebuie să facă tot posibilul pentru a evita alegerile parlamentare anticipate, foarte mult dorite de opoziţie şi alte forţe distructive, care au demonstrat deja la ce sunt capabile şi care, dacă vin la putere, numaidecât vor deturna iarăşi Moldova de pe calea dezvoltării şi a integrării europene.

Sursa: Cuvintul.md




Promo-LEX a povestit adevărul despre 28 noiembrie

„Cu toate că alegerile din 28 noiembrie au fost un exerciţiu democratic activ, rămânem îngrijorat de transparenţa limitată a deciziilor majore din cadrul procesului electoral,” a decalarat astăzi Pavel Postică, şeful-adjunct al misiunii de observare al Asociației Promo-LEX în alegerile parlamentare din 28 noiembrie 2010. „Anunţarea datei alegerilor, modificările pripite la legislaţie electorală, finanţarea campaniilor şi ciocnirile între concurenţi şi aliaţi, renumărarea organizată peste noapte ar putea diminua pe viitor din încrederea alegătorilor în alegeri”, a mai spus Pavel Postică potrivit Comunicate.md.

Promo-LEX a desfăşurat efortul de monitorizare al alegerilor parlamentare anticipate din 28 noiembrie 2010, în cadrul Coaliţiei pentru Alegeri Libere şi Corecte. Misiunea a monitorizat procesul electoral în toate circumscripţiile electorale din R. Moldova în perioada 6 octombrie – 27 decembrie 2010. Efortul a implicat, în teritoriu, 42 observatori pe termen lung, 30 observatori pe termen mediu, şi circa 2400 observatori pe termen scurt. Activitatea observatorilor din teritoriu a fost coordonată de o echipă centrală, care, de asemenea, a asigurat instruirea tuturor observatorilor în domeniul procedurilor electorale şi caracterului non-părtinitor şi independent al efortului de monitorizare.

Promo-LEX a desfăşurat Numărarea în paralel a voturilor (PVT), Numărarea rapidă statistică (Quick Count) calitativă şi cantitativă, şi observarea suplimentară a zilei scrutinului prin intermediul echipelor mobile. La renumărare, observatorii au efectuat totalizarea în paralel a rezultatelor renumărării. Efortul a elaborat şi publicat 4 rapoarte intermediare pe parcursul campaniei electorale, 3 rapoarte intermediare în ziua scrutinului, 3 comunicate de presă privind operaţiunile speciale.

Sursa: Infomedia.md




Promo-LEX: Mandatul Comisiei Electorale Centrale a expirat la 24 decembrie 2010, dar poate fi prelungit maxim pînă la 11 februarie 2011

Promo-LEX, asociaţie apolitică şi neguvernamentală, care are misiunea de a promova democraţia şi drepturile omului, face apel către Parlamentul Republicii Moldova şi Preşedintele interimar al ţării să desemneze de urgenţă membrii Comisiei Electorale Centrale şi să confirme componenţa nominală a acesteia.

Promo-LEX reaminteşte organelor menţionate, precum şi opiniei publice despre faptul că în conformitate cu prevederile art.1 Cod Electoral, Comisia Electorală Centrală este o comisie înfiinţată pentru realizarea politicii electorale în scopul bunei desfăşurări a alegerilor, care activează continuu în condiţiile Codului Electoral. Totodată, prin Hotărîrea Parlamentului nr.290 din 11 noiembrie 2005, a fost confirmată componenţa nominală a Comisiei Electorale Centrale (Buşuleac Mihai, Ciocan Iurie, Gafton Vasile, Gîrbu Nicolae, Kosteţki Victor, Lapti Renata, Ştirbu Eugeniu, Midrigan Pavel, VIzant Valentin). Pe această cale ţinem să mulţumim membrilor actuali ai CEC pentru prestaţia în funcţiile deţinute.

În conformitate cu prevederile alin.6 art.17 Cod Electoral, mandatul Comisiei Electorale Centrale este de 5 ani. În cazul în care mandatul Comisiei Electorale Centrale expiră în cursul perioadei electorale, mandatul se prelungeşte de drept pînă la finele acestei perioade şi intrarea ulterioară în funcţie a noilor membri, dar cu cel mult 90 de zile. Dat fiind faptul că mandatul Comisiei Electorale Centrale expira în timpul perioadei electorale, el a fost prelungit de drept în conformitate cu normele legale enunţate. La 24 decembrie 2010, Curtea Constituţională a validat rezultatele alegerilor, astfel fiind finisată şi perioada electorală. De drept mandatul Comisiei Electorale Centrale a expirat la 24 decembrie 2010, dar poate fi prelungit maxim pînă la 11 februarie 2011.

Ţinînd cont de situaţia existentă la momentul de faţă, precum şi pentru asigurarea activităţii continue a Comisiei Electorale Centrale, Asociaţia Promo-LEX, face apel către Parlamentul Republicii Moldova, Preşedintele interimar al ţării şi partidele politice reprezentate în Parlament:
Să includă pe agenda de lucru a sesiunii extraordinare a Parlamentului subiectul ce ţine de desemnare a membrilor Comisiei Electorale Centrale şi confirmare a componenţei nominale a acesteia;
Să desemneze în calitate de membri a Comisiei Electorale Centrale persoane cu experienţă în domeniul electoral şi care au o reputaţie ireproşabilă şi aptitudini pentru exercitarea activităţilor electorale;
Să ţină cont la desemnarea şi confirmarea componenţei nominale a Comisiei Electorale Centrale de principiul continuităţii, analizînd posibilitatea reconfirmării membrilor actuali ai CEC, care şi-au exercitat conştiincios mandatul şi nu au pierdut încrederea partidului politic sau organului care i-a desemnat.

Asociaţia Promo-LEX este o organizaţie non-guvernamentală, apolitică şi non-profit, axată pe promovarea valorilor democratice şi a standardelor internaţional recunoscute în domeniul drepturilor omului în Republica Moldova, inclusiv în regiunea transnistreană. Echipa Promo-LEX este formată din tineri activişti pentru drepturile omului care luptă pentru o schimbare în cadrul societăţii moldoveneşti, pentru promovarea democraţiei şi împotriva încălcărilor drepturilor omului în Republica Moldova.

Sursa: Interlic.md




Vardanean, deţinut politic

15 ani de detenţie pentru Ernest Vardanean. Pretinsa Curte Supremă de la Tiraspol şi-a pronunţat verdictul în cazul jurnalistului acuzat de spionaj în favoarea Chişinăului. Instanţa anticonstituţională l-a condamnat la închisoare cu regim sever, fără confiscarea averii.

Avocatul jurnalistului spune că a aflat despre condamnarea clientului său din presa de la Tiraspol.

Postică spune că autorităţile de la Chişinău mai pot interveni în cazul Vardanean.

Familia jurnalistului este disperată şi nu ştie de la cine să mai ceară ajutor.

Autorităţile Republicii Moldova condamnă comportamentul puterii neconstituţionale de la Tiraspol şi promit că vor continua eforturile în vederea eliberării cetăţenilor moldoveni Ernest Vardanea şi Ilie Cazac, arestaţi ilegal în stânga Nistrului. Ernest Vardanean a fost reţinut la 7 aprilie 2010.

Separatiştii îl acuză de înaltă trădare de stat. În luna mai, postul de televiziune de la Tiraspol, controlat de autorităţile neconstituţionale, a difuzat imagini video în care Vardanean recunoştea că a făcut spionaj în favoarea Chişinăului. Jurnalistul de origine armeană, este politolog şi fost corespondent al filialei de la Tiraspol a agenţiei ruse de ştiri „Novii Reghion”.

Sursa: Jurnal TV




Autorităţile de la Chişinău nu sunt capabile să-şi apere cetăţenii, consideră experţii

Autorităţile de la Chişinău nu sunt capabile să-şi apere cetăţenii care locuiesc în regiunea transnistreană. De această părere sunt invitaţii emisiunii Publika Report, care susţin că statul moldovean ar fi trebuit să ia toate măsurile pentru a-l ajuta pe jurnalistul Ernest Vardanean.

„Republica Moldova mai nu a făcut nimic. Noi nu avem dosare pornite împotriva persoanelor din regiunea transnistreană sau dacă avem pornite, ele nu au finalitate”, a menţionat jurnalistul de investigaţie Cornelia Cozonac.

Experţii susţin că statul este obligat să ia toate măsurile pentru a-şi apăra cetăţenii.

„Această politică de cedări unilaterale, de lipsă de verticalitate şi demnitate, manifestată de guvernările noastre timp de 20 de ani a adus la aceea că regimul din stânga Nistrului face tot ce vrea cu cetăţenii Republica Moldova”, a declarat Oazu Nantoi, expert în problema transnistreană.

Sursa: Publika TV