Promo-LEX prezintă primele încălcări: Bătaie pentru distrugerea afişelor electorale, agitaţie lângă secţie şi vot multiplu
Agitaţie electorală în preajma secţiilor de vot, transportarea organizată a alegătorilor la urne, încercarea de a vota de mai multe ori, greşeli în listele electorale şi în buletinele de vot sau distrugerea afişajului electoral.
Sunt doar cîteva dintre încălcările înregistrate, astăzi, în procesul de vot, de către observatorii Promo-LEX, până la ora 11.00.
Potrivit primelor constatări ale observatorilor, în localităţile Leuşeni, raionul Teleneşti, Marinici, raionul Nisporeni, Rădoaia, raionul Sîngerei şi în Chişinău au fost înregistrate cazuri de agitaţie electorală lângă secţiile de vot.
În comuna Stăuceni, suburbie a municipiului Chişinău, 3 tineri au fost prinşi în timp ce distrugeau afișajul electoral al unui concurent şi au fost luaţi la bătaie. Ulterior, cei trei au fost transportaţi la spital în stare de inconştienţă. „Deocamdată, nu se cunosc toate amănuntele despre numele persoanelor bătute şi cei care i-au agresat”, precizează observatorii Promo-LEX.
În alte localităţi au fost înregistrate cazuri când alegătorii au fost transportaţi la secţiile de vot cu microbuzele concurenţilor electorali, care aveau însemnele formaţiunilor. Asemenea cazuri au fost înregistrate la Comrat, în satele Dezghingea şi Drepcăuţi.
În comuna Vatra, Chişinău, o persoană a încercat să voteze de două ori, iar în preajma altor secţii de vot din ţară se comercializa băutură alcoolică. În satul Camenca, raionul Glodeni, 13 buletinele de vot au fost păstrate în safeul amplasat într-un birou vecin biroului unde este amplasată secţia de votare.
De asemenea, a fost înregistrat un caz , la secția de vot 27/1 din Râșcani, când în loc de ștampile “Alegeri 19 iunie 2011, Turul II” au fost recepţionate ştampile vechi din primul tur de scrutin.
Totodată, observatorii Promo-LEX au sesizat că în unele liste electorale era semnat în dreptul cetăţenilor, deşi aceştia încă nu și exercita-se dreptul de vot. Alții au depistat persoane necunoscute înregistrate la domiciliul lor sau persoane decedate, care încă figurau în listă.
Sursa: Publika.md
Promo-LEX: Agitație electorală, transportare organizată a alegătorilor și agresiuni fizice, înregistrate în primele ore ale votării
Potrivit primelor constatări ale observatorilor Promo-LEX secțiile de vot au fost deschise conform rigorilor legale, însă până la orele 11.00 au fost înregistrate mai multe tipuri de încălcări în ceea ce privește desfășurarea procesului electoral.
Observatorii au constatat multiple cazuri de agitaţie electorală în preajma secţiilor de votare din raioanele Telenești, Leușeni, Nisporeni, Sângerei.
În apropiere de secția de votare din Stăuceni, trei tineri au fost prinși în timp de distrugeau afișajul electoral al unui concurent electoral. Aceștia au fost bătuți, fiind transportați la spital în stare de insonștiență. Încă nu se cunosc toate amănuntele despre numele persoanelor bătute şi cei care i-au bătut.
O altă neregulă înregistrată azi dimineață a fost transportarea organizată a alegătorilor (Comrat, Dezghingea, Drepcăuți), iar microbuzele care transportau alegătorii aveau însemnele unor concurenți electorali.
Comercializarea băuturilor multiple în preajma secțiilor de votare rămâne a fi încă o problemă. Cel puțin 10 astfel de cazuri au fost remarcate astăzi de observatorii Promo-LEX, în Soroca, Florești, Comrat, Ciadîr-Lunga, dar și Chișinău. După ce au consumat alcool, aceștia au făcut scandal în preajma și în incinta secțiilor de votare, intimidând observatorii și membrii birourilor electorale.
Sursa: Adevarul.ro/moldova
Promo-LEX: Agitație electorală, transportare organizată a alegătorilor și agresiuni fizice, înregistrate în primele ore ale votării
Potrivit primelor constatări ale observatorilor Promo-LEX secțiile de vot au fost deschise conform rigorilor legale, însă până la orele 11.00 au fost înregistrate mai multe tipuri de încălcări în ceea ce privește desfășurarea procesului electoral.
Observatorii au constatat multiple cazuri de agitaţie electorală în preajma secţiilor de votare din raioanele Telenești, Leușeni, Nisporeni, Sângerei.
În apropiere de secția de votare din Stăuceni, trei tineri au fost prinși în timp de distrugeau afișajul electoral al unui concurent electoral. Aceștia au fost bătuți, fiind transportați la spital în stare de insonștiență. Încă nu se cunosc toate amănuntele despre numele persoanelor bătute şi cei care i-au bătut.
O altă neregulă înregistrată azi dimineață a fost transportarea organizată a alegătorilor (Comrat, Dezghingea, Drepcăuți), iar microbuzele care transportau alegătorii aveau însemnele unor concurenți electorali.
Comercializarea băuturilor multiple în preajma secțiilor de votare rămâne a fi încă o problemă. Cel puțin 10 astfel de cazuri au fost remarcate astăzi de observatorii Promo-LEX, în Soroca, Florești, Comrat, Ciadîr-Lunga, dar și Chișinău. După ce au consumat alcool, aceștia au făcut scandal în preajma și în incinta secțiilor de votare, intimidând observatorii și membrii birourilor electorale.
Sursa: Adevarul.ro/moldova
Promo-Lex: Bătuţi până au devenit inconştienţi.
Trei tineri au fost prinşi, în dimineaţa zilei de 19 iunie, în apropiere de Secţia de Votare din Stăuceni, în timp ce distrugeau afișajul electoral al unui concurent. Tinerii au fost bătuţi cu patul armei, fiind transportaţi la spital în stare de inconştienţă. Încă nu se cunosc toate amănuntele despre numele persoanelor bătute şi cei care i-au bătut.
Despre aceasta au anunţat observatorii Promo-Lex, în primul raport privind desfăşurarea turului doi de scrutin. Între orele 07:00 şi 11:00 au mai avut loc multiple cazuri de agitaţie electorală în preajma secţiilor de votare (SV 34/26 s. Leuşeni r. Teleneşti, SV 155 Chişinău, r-ul Nisporeni, sat. Marinici SV nr.27, 28/58 s. Rădoaia r. Sîngerei).
A fost organizată şi transportare organizată a alegătorilor la SV 55 (Comrat), SV 56 (Dezghingea), SV 6/22 (Drepcăuți), iar microbuzele care transportau alegătorii aveau însemnele unor concurenți electorali.
Observatorii au constatat şi comercializarea băuturilor alcoolice în preajma secțiilor de votare și perturbarea ordinii publice în cel puţin 10 cazuri: SV 187 Chişinău Ciocana, SV Tătărăuca Nouă r. Soroca, SV 18/13 Caşunca r. Floreşti, CER 36 Comrat, SV 17 Ceadîr-Lunga, la SV 16 Botanica mai multe persoane care consumau băuturi alcoolice au făcut scandal în preajma și în incinta secției de votare, intimidând inclusiv membrii BESV și observatorii.
De asemenea, în listele electorale au fost înregistrate mai multe tipuri de nereguli: pentru unii cetățeni s-a semnat deja deși aceștia nu și-au exercitat dreptul de vot (SV 236 Rîşcani, SV 108 Buiucani), alții au depistat persoane necunoscute înregistrate la domiciliul lor în liste (SV 236 Rîşcani). De asemenea au fost înregistrat un caz de includere în listele electorale a unei persoane decedate (SV 236 Rîşcani).
Sursa: Timpul.md
Promo-LEX: Afişaj electoral ilegal şi băuturi alcoolice în preajma secţiilor de votare
Potrivit observatorilor Promo-LEX, procesul electoral a continuat să se desfășoare cu abateri. În intervalul orelor 11:00 -17:00 a fost înregistrată o activizare a concurenţilor electorali în a face uz de instrumentele legale de contestare a acţiunilor contracandidaţilor, fiind raportate cel puțin 9 astfel de contestații.
Observatorii Promo-LEX au înregistrat cazuri de afișaj electoral ilegal în preajma secțiilor de votare în raioanele Orhei, Cimişlia, Floreşti, Sângerei, Soroca, Străşeni.
De asemenea, au fost înregistrate cazuri de agitație electorală, fiind raportate cazuri noi în satul Abaclia din raionul Basarbeasca, Edineţ; s. Căplani r-nul Ştefan Vodă; s. Văseni, r-nul Teleneşti; s. Hruşova r-nul Criuleni; s. Belicenii Vechi, r-nul Sîngerei. Un caz mai grav a fost înregistrat în oraşul Cahul, unde observatorii au raportat că un membru al Biroului Electoral a indicat unui alegător de cel puţin trei ori ce candidat să aleagă.
O situație îngrijorătoare a reprezentat şi numărul mare de solicitări de votare la locul aflării. Astfel, doar la secţia de votare din satul Şuri, r-nul Drochia, au fost înregistrate 90 astfel de cereri.
Totodată, potrivit observatoilor Promo-LEX, au fost înregistrate şi cazuri de comercializare a băuturilor alcoolice în preajma secțiilor de votare.
Observatorii au constatat cazuri noi de transportare organizată a alegătorilor la secţiile de votare, de intrare a mai mult decât un alegător în cabina de vot, cazuri de votare în baza unor acte de identitate necorespunzătoare sau în lipsa actelor de identitate.
Sursa: Hotnews.md
Promo-LEX prezintă primele încălcări
Agitaţie electorală în preajma secţiilor de vot, transportarea organizată a alegătorilor la urne, încercarea de a vota de mai multe ori, greşeli în listele electorale şi în buletinele de vot sau distrugerea afişajului electoral.
Sunt doar cîteva dintre încălcările înregistrate, astăzi, în procesul de vot, de către observatorii Promo-LEX, până la ora 11.00.
Potrivit primelor constatări ale observatorilor, în localităţile Leuşeni, raionul Teleneşti, Marinici, raionul Nisporeni, Rădoaia, raionul Sîngerei şi în Chişinău au fost înregistrate cazuri de agitaţie electorală lângă secţiile de vot.
În comuna Stăuceni, suburbie a municipiului Chişinău, 3 tineri au fost prinşi în timp ce distrugeau afișajul electoral al unui concurent şi au fost luaţi la bătaie. Ulterior, cei trei au fost transportaţi la spital în stare de inconştienţă. „Deocamdată, nu se cunosc toate amănuntele despre numele persoanelor bătute şi cei care i-au agresat”, precizează observatorii Promo-LEX.
În alte localităţi au fost înregistrate cazuri când alegătorii au fost transportaţi la secţiile de vot cu microbuzele concurenţilor electorali, care aveau însemnele formaţiunilor. Asemenea cazuri au fost înregistrate la Comrat, în satele Dezghingea şi Drepcăuţi.
În comuna Vatra, Chişinău, o persoană a încercat să voteze de două ori, iar în preajma altor secţii de vot din ţară se comercializa băutură alcoolică. În satul Camenca, raionul Glodeni, 13 buletinele de vot au fost păstrate în safeul amplasat într-un birou vecin biroului unde este amplasată secţia de votare.
De asemenea, a fost înregistrat un caz , la secția de vot 27/1 din Râșcani, când în loc de ștampile “Alegeri 19 iunie 2011, Turul II” au fost recepţionate ştampile vechi din primul tur de scrutin.
Totodată, observatorii Promo-LEX au sesizat că în unele liste electorale era semnat în dreptul cetăţenilor, deşi aceştia încă nu și exercita-se dreptul de vot. Alții au depistat persoane necunoscute înregistrate la domiciliul lor sau persoane decedate, care încă figurau în listă.
Sursa: Moldova.org
Tentativă de votare multiplă şi alte nereguli, constatate de Promo-Lex
Observatorii Asociaţiei Promo-Lex au înregistrat deja câteva încălcări în cadrul turului doi al alegerilor locale.
Potrivit reprezentanţilor Promo-Lex, observatorii deja au constatat diverse nereguli în procesul alegerilor.
„În oraşul Vatra, Chişinău, a fost o tentativă de votare multiplă. La unele secţii de votare, în loc să fie repartziate ştampile cu inscripţia „19 iunie, turul doi”, au fost depistate ştampile de data trecută. Au mai fost înregistrate cazuri când observatorilro li se încalcă drepturile şi anume, nu li se permtie să se deplaseze prin secţie”, a declarat reprezentantul Promo-Lex, Pavel Postică.
De asemenea, au fost înregistrate 5 cazuri când în preajma secţiilor de votare erau comercializate băuturi alcoolice.
Totodată, Pavel Postică a precizat că nu toate birourile electorale au reuşit să îndeplinească hotărârea CSJ de a înzestra cabinele de vot cu draperii, întrucât decizia a fost emisă târziu.
Asociaţia Promo-Lex are 300 de observatori statici în municipiul Chişinău şi circa 45 de echipe mobile în teritoriu.
Sursa: Jurnal.md
Unora li s-a dat pe „gust” contestarea acţiunilor contracandidaţilor
Potrivit observatorilor Promo-LEX, procesul electoral continuă să se desfășoare cu abateri. În intervalul 11:00 -17:00 a fost înregistrată o activizare a concurenţilor electorali în a face uz de instrumentele legale de contestare a acţiunilor contracandidaţilor, fiind raportate cel puțin 9 astfel de contestații.
Au fost depistate cazuri izolate în care BESV sunt asigurate cu un surplus de buletine de vot comparativ cu numărul alegătorilor incluşi în listele electorale de bază (SV 90, SV 91 , SV 71, toate din Chişinău, SV 1 Briceni, SV 2 Hîncești, SV 18 Soroca).
Observatorii Promo-LEX continuă să raporteze cazuri de afișaj electoral ilegal în preajma secțiilor de votare, fiind constatate 13 cazuri noi, inclusiv în raioanele Orhei; Cimişlia; Floreşti; Sângerei; Soroca; Străşeni.
De asemenea continuă agitația electorală, fiind raportate cazuri noi în SV 7 s.Abaclia r-nul Basarbeasca, SV 3 Edineţ, SV 9 s.Căplani r-nul Ştefan Vodă, SV 43 s.Văseni r-nul Teleneşti, SV 23 s.Hruşova r-nul Criuleni, SV 17 s.Belicenii Vechi r-nul Sîngerei. Un caz mai grav a fost înregistrat la SV 3 din or.Cahul unde observatorii au raportat că un membru al BESV a indicat unui alegător de cel puţin trei ori ce candidat să aleagă.
O situație îngrijorătoare reprezintă numărul mare de solicitări de votare la locul aflării. Astfel, doar la SV 42 s.Şuri r-nul Drochia au fost înregistrate 90 astfel de cereri.
O nouă tentativă de vot multiplu a fost sesizată la secţia de votare 26 s.Glinjeni r-nul Făleşti.
Totodată, continuă să fie comercializate băuturile alcoolice în preajma a nmai multor secții de votare din ţară.La Edineţ şi Leova s-au constatat cazuri noi de transportare organizată a alegătorilor la secţiile de votare.
Cel puţin cinci cazuri de votare în baza unor acte de identitate necorespunzătoare sau în lipsa actelor de identitate au fost raportate în r-nul Drochia; Congaz UTA Găgăuzia; Bravicea, r-nul Călăraşi; Durleşti mun. Chişinău şi în satulTaxobeni, r-nul Făleşti. Alegătorii au încercat să voteze în baza copiilor ale formei F9, a buletinelor fără fişe de însoţire sau paşapoarte.
Sursa: Politik.md
Promo-LEX: Ultimele săptămâni de campanie marcate de intimidări și huliganism electora
Asociația Promo-LEX a lansat cel de-al treilea raport de monitorizare a campaniei electorale pentru alegerile locale din 2011, și anume pentru perioada 5-16 iunie curent. Potrivit rezultatelor raportului dar și observatorilor, campania a continuat cu aceeași intensitate imediat după primul tur de scrutin, înregistrându-se activități electorale chiar după anunțarea rezultatelor oficiale. Astfel, îngrijorări prezintă cazurile izolate de violență și intimidare, utilizarea resurselor administrative și împărțirea cadourilor electorale.
Totuși, prevederile electorale privind validarea alegerilor au fost în mare parte respectate, chiar dacă observatorii au raportat și câteva excepții legate de erori tehnice. La fel, au fost observate și puține cazuri de folosire a funcției publice în scopuri de promovare electorală.
În monitorizare se mai menționează faptul că campania dată a fost una dinamică. Astfel, APL invită concurenții electorali să fie mai activi în privința depunerii contestațiilor referitoare la orice abatere de la normele electorale și asigurarea acestora cu probe corespunzătoare. Se menționează și implicarea continuă a presei în reflectarea campaniei.
Ca sursă de elaborare a rapoartelor publice a efortului de monitorizare au servit circa 400 de rapoarte standardizate prezentate de către observatori. Rapoartele expuse au fost întocmite în baza observării directe, întâlnirilor cu interlocutorii și consultarea documentelor oficiale.
Sursa: Unimedia.md