În sfârşit, i s-a făcut dreptate unui tânăr maltratat la 7 aprilie

Un tânăr din Cahul este prima victimă a evenimentelor din 7 aprilie 2009 căruia, pe data de 19 octombrie curent, i s-a dat câştig de cauză la Curtea Supremă de Justiţie, statul fiind obligat să-i plătească suma de 55.000 lei, valoarea prejudiciului moral. El a fost bătut de către angajaţii organelor de urmărire penală în aprilie 2009.

Acesta a fost apărat în instanţă de Alexandru Postică, avocat din cadrul Asociaţiei „Promo-LEX”. Potrivit avocatului, tânărul a fost reţinut în seara zilei de 7 spre 8 aprilie 2009 în timpul manifestaţiilor paşnice din Piaţa Marii Adunări Naţionale (PMAN).

Studentul a fost reţinut şi ţinut în condiţii rele fără alimentaţie şi condiţii sanitare elementare, după care a fost maltratat și umilit. Tot atunci, unele surse de informare au difuzat imagini video și fotografii ale reclamantului aflat după gratii, acesta fiind asociat cu persoanele care au incitat şi distrus clădirile guvernamentale.

Tânărul a fost deţinut în Penitenciarul nr. 13 din or. Chișinău, în aceeaşi celulă cu persoane condamnate la închisoare pentru infracţiuni grave şi deosebit de grave, aici continuând umilinţele, fiindu-i încălcat şi dreptul la asistenţă din partea unui avocat. Acesta avea doar 18 ani.

Potrivit avocatului Asociaţiei „Promo-LEX”, abia la 29 octombrie 2009, tânărul a fost înştiinţat că Procuratura mun. Chişinău a dispus încetarea urmăririi penale în privinţa sa, motivând că fapta nu întruneşte elementele unei infracţiuni, fără a i se acorda despăgubiri morale sau materiale.

La 24 martie 2011, Colegiul Civil şi de Contencios Administrativ al Curţii de Apel Chişinău decide admiterea ambelor apeluri, modificând hotărârea Judecătoriei sectorului Râşcani, mun. Chişinău, din 16.07.2010, micşorând de la 80000 lei până la 5000 lei cuantumul despăgubirilor morale. În rest, hotărârea primei instanţe, în partea prin care s-a dispus obligarea Procuraturii Generale să aducă scuze oficiale reclamantului a fost menţinută. În cele din urmă, Curtea Supremă de Justiţie a stabilit cuantumul despăgubirilor morale la 55.000 lei.

Potrivit Asociaţiei „Promo-LEX”, decizia Colegiului Civil şi de Contencios Administrativ al Curţii Supreme de Justiţie este o dovadă a faptului că „precedentele CEDO pot fi aplicate şi la nivel local” şi îndeamnă instanţele de judecată de a adopta astfel de decizii pe viitor.

Sursa: Jurnal.md




Va primi 55 mii lei despăgubiri pentru că a fost maltratat la 7 aprilie 2009

Nicolae Bairactari este prima victimă a evenimentelor din 7 aprilie 2009 căreia instanța de judecată i-a făcut dreptate. La 19 octombrie, Curtea Supremă de Justiție a dat câștig de cauză tânărului maltratat de către colaboratorii organelor de urmărire penală în aprilie 2009, obligând statul să-i plătească suma de 55.000 lei, valoarea prejudiciului moral, informează Asociația „Promo-LEX”.

Potrivit sursei, tânărul a fost reținut în seara zilei de 7 spre 8 aprilie 2009 în timpul manifestațiilor pașnice din Piața Marii Adunări Naționale, fiind ulterior maltratat și umilit, deținut în condiții foarte proaste fără alimentație și condiții sanitare elementare, învinuit de comiterea infracţiunilor de dezordini în masă, şi anume că ar fi participat activ la distrugerea clădirilor guvernamentale.

Aceeași sursă menționează că Nicolae Bairactari a fost deținut în penitenciarul nr.13 din or. Chișinău, în aceeași celulă cu persoane condamnate la închisoare pentru infracțiuni grave și deosebit de grave, aici continuând umilințele, fiindu-i încălcat și dreptul la asistență din partea unui avocat.

Abia la 29 octombrie 2010, tânărul a fost înştiinţat că Procuratura mun. Chişinău a dispus încetarea urmăririi penale în privința sa, motivând că fapta nu întruneşte elementele unei infracţiuni, fără ai acorda careva despăgubiri morale sau materiale. La 01.12.2009, Nicolae Bairactari s-a adresat instanței de judecată unde a cerut obligarea Procuraturii Generale să îi aducă scuze oficiale, dar și achitarea prejudiciilor morale și materiale.

La 16.07.2010, prin hotărârea Judecătoriei sectorului Rîşcani, mun. Chişinău, acţiunea este admisă integral, în sensul invocat. Ulterior, împotriva hotărârii instanţei de fond a fost declarat apel de către Ministerul Finanţelor şi Procuratura Generală a Republicii Moldova. Intimatul Nicolae Bairactari şi avocatul Alexandru Postica de la Promo-LEX, au solicitat respingerea apelurilor ca nefondate, cu menţinerea hotărârii instanţei de fond, considerând-o legală şi întemeiată.

La 24 martie 2011, Colegiul Civil şi de Contencios Administrativ al Curţii de Apel Chişinău decide admiterea ambelor apeluri, modificând hotărârea judecătoriei sectorului Rîşcani, mun. Chişinău din 16.07.2010, micşorând de la 80000 lei până la 5000 lei cuantumul despăgubirilor morale. În rest, hotărârea primei instanţe, în partea prin care s-a dispus obligarea Procuraturii Generale să aducă scuze oficiale reclamantului Nicolae Bairactari a fost menţinută. În cele din urmă, Curtea Supremă de Justiție a stabilit cuantumul despăgubirilor morale la 55.000 lei.

Sursa: Unimedia.md




Raport Promo-LEX: Despre regresul justiţiei în Republica Moldova, persoane nepedepsite pentru evenimentele din aprilie 2009 şi corupţie

În ultima perioadă, în Republica Moldova s-a înregistrat un regres în funcţionarea justiţiei şi în lupta împotriva corupţiei. Acestea sun principalele concluzii ale raportului asociaţiei „Promo-LEX”, cu privire la încălcarea drepturilor omului în Republica Moldova, în perioada 2009-2010.

Conform raportului, drepturile omului se încalcă aproape în toate domeniile. În secolul 21, în Republica Moldova nu există o legislaţie complexă despre discriminare, iar în fiecare raion există până la 50 de copii care nu au acte de identitate. Tot în raport se vorbeşte despre încălcările înregistrate în izolatoarele de detenţie sau în sălile de judecată în timpul evenimentelor din aprilie 2009.

Referindu-se la starea justiţiei din ţară şi în special la protestele din aprilie 2009, reprezentanţii asociaţiei au menţionat că este grav faptul că, după aceste evenimente, au fost pedepsite puţine persoane. Astfel, s-a precizat că autorităţile nu au reuşit să investigheze în mod eficient evenimentele de atunci şi să aducă în faţa justiţiei pe cei vinovaţi.

„Evenimentele din aprilie arată starea justiţiei din Republica Moldova. Iar neconformare cu cadrul legislativ se datorează mai multor factori, principalii dintre care sunt pregătirea insuficientă a corpului de judecători, sau factorii legaţi de corupţie”, au declarat reprezentanţii Promo-LEX .

Referitor la justiţia din stânga Nistrului, raportul nu conţine informaţii. S-a subliniat faptul că autorităţile Moldovei se comporta faţă de oamenii din acest teritoriu de parcă ar fi un ONG, dar nu reprezentanţii statului.

„În regiunea transnistreană, la fel, se înregistrează o agravare a situaţiei în privinţa libertăţii şi siguranţei persoanei. Aceasta se manifestă prin reţinerile abuzive. Referitor la situaţia din penitenciare, deţinuţii din oraşul Tighina au o alimentaţie foarte proastă. Mâncarea conţine viermi şi gunoaie”, se menţionează în raport.

Sursa: Publika.md




Moldova înregistrează restanţe la capitolul respectarea drepturilor omului, Promo-LEX

Republica Moldova înregistrează restanţe la capitolul respectarea drepturilor omului, chiar dacă în ultima perioadă se atestă o îmbunătăţire a situaţiei. În cea dea 4-a ediţie a Raportului Drepturilor Omului în Moldova, lansat de către Asociaţia „Promo-LEX”, se menţionează că cele mai multe restanţe se înregistrează pe segmentul drepturile deţinuţilor, drepturile copiilor, violenţa în familie, interzicerea discriminării ect., transmite Info-Prim Neo.

Raportul, elaborat de către un grup de experţi din 9 organizaţii neguvernamentale, a fost prezentat, marţi, în cadrul mesei rotunde: „Situaţia drepturilor omului în Republica Moldova: societatea civilă întreabă, autorităţile răspund”.

Preşedintele Asociaţiei, Ion Manole, a declarat în cadrul evenimentului, că cea mai gravă situaţie rămâne a fi în regiunea transnistreană a Republicii Moldova, unde circa un milion de oameni sunt discriminaţi în ceea ce priveşte tratamentul egal în faţa legii şi accesul la instituţiile şi serviciile statului. Ion Manole a mai spus că Moldova a înregistrat regrese şi la capitolele justiţie şi lupta împotriva corupţiei. Oamenii nu au încredere în sistemul judecătoresc, fapt care este foarte grav.

Violenţa în familie este o altă problemă sesizată în Moldova. Juristul Asociaţiei „Promo-LEX”, Lilia Potâng, a declarat că violenţa domestică este o problemă socială, nu privată. Fiecare a patra femeie este supusă violenţei în familie. O formă de protecţie a femeilor este ordonanţa de protecţie, care însă este emisă foarte greu. „Tergiversarea emiterii ordonanţei de protecţie este o problemă. Aceasta se pronunţă în termen de 3-4 săptămâni, în acest timp victimele fiind supuse riscului violenţei în familie”, a declarat juristul. „Promo-LEX” recomandă crearea unui registru unic al acestor cazuri pentru prevenirea acestui fenomen.

Un alt jurist al asociaţiei, Vadim Vieru, a declarat că Moldova este restanţieră şi la capitolul respectarea drepturilor deţinuţilor. Cea mai gravă problemă ţine de suprapopularea închisorilor. Moldova nu poate asigura standardele europene de minimum 4 metri pătraţi pentru fiecare reţinut. De asemenea, se constată încălcări în ceea ce priveşte alimentaţia deţinuţilor.

Sorina Macrinici, una dintre autoarele studiului, de la Centrul de Resurse Juridice, spune că o problemă este şi maltratarea deţinuţilor. Experta a declarat că aceste maltratări sunt aplicate mai ales atunci când persoanele se află în custodia poliţiei, adică în izolatoarele de detenţie provizorie, iar scopul este, de cele mai multe ori, de a obţine mărturii auto-incriminatoare.

Societatea civilă recomandă de mai multă vreme ca izolatoarele de detenţie provizorie să fie transferate din subordinea Ministerului Afacerilor Interne în subordinea Ministerului Justiţiei. Pe de altă parte, Ministerul Justiţiei nu doreşte să preia aceste izolatoare deoarece nu dispune de resurse financiare suficiente pentru a asigura întreţinerea acestora şi respectarea drepturilor deţinuţilor.

Raportului Drepturilor Omului în Moldova este elaborat o dată la doi ani şi este transmis autorităţilor.

Sursa: Info-Prim.md




Drepturile omului s-au încălcat mai des în 2010

Republica Moldova a înregistrat în 2010 regrese în ceea ce privește funcționarea justiției și lupta împotriva corupției, se arată într-un raport privind Drepturile Omului, prezentat astăzi de Asociația Promo-LEX. Potrivit studiului, corupția din sistemul judecătoresc, incompetența magistraților și dependența politică a acestora sunt principalele cauze ale încălcării drepturilor omului.
Potrivit raportului, Consiliul Superior al Magistraturii n-a acționat în deplină măsură pentru a sancționa judecători corupți. În 2010, au fost aplicate doar 10 de sancțiuni disciplinare, deși peste 2000 de plângeri împotriva judecătorilor au fost înregistrate.
Asociația Promo-LEX menționează că drepturile omului sunt grav încălcate în regiunea transnistreană, fără ca autoritățile de la Chișinău să poată interveni.

Sursa: Arenafm.md




Promo-LEX: Situația drepturilor omului în Moldova s-a înrăutățit

„Lipsa încrederii în justiţie provoacă resemnare şi cetăţenii nu mai caută să-şi facă dreptate.”
Tratamentul deţinuţilor, drepturile copiilor, violenţa în familie dar mai ales situaţia din Transnistria, toate sunt domenii în care Moldova a regresat. La care s-ar adăuga lupta împotriva corupţiei şi absența unei reforme substanțiale a justiției care sã redea oamenilor încrederea. Sunt numai unele din concluziile celui de-al 4-lea raport despre situația drepturilor omului în Moldova, lansat astãzi de Asociația Promo-LEX.

Dacă pînă în 2009 Republica Moldova era „lăudată” în majoritatea rapoartelor internaţionale privind asigurarea respectării drepturilor omului, atunci după evenimentele violente din aprilie 2009, Republica Moldova este plasată la coada acestor clasamente, constată Raportul Promo-LEX. Directorul executiv al Asociaţiei Promo-LEX, Ion Manole: „La 7 aprilie, la 9 aprilie 2009 nu am avut doar încălcarea libertăţii de întrunire, am avut o serie de alte consecinţe care au dus la încălcarea în masă a drepturilor omului. Şi fenomenul respectiv încă nu s-a finalizat şi Moldova rămîne o ţară destul de negativ privită în jurul său – atunci cînd vorbim despre Republica Moldova după 7 aprilie – pentru că s-a accentuat şi este mai vizibil fenomenul impunităţii, s-a văzut că poţi săvîrşi anumite infracţiuni, poţi săvîrşi anumite încălcări a legii fără a fi sancţionat.”

Amînarea tragerii la răspundere a celor care violează drepturile omului, dar şi neîncrederea cetăţeanului că în instanţa de judecată îşi poate găsi dreptatea sunt cauze ce stimulează, la rândul lor, nerespectarea drepturilor omului, susţine Ion Manole: „Situaţia în justiţie este o problemă care trebuie cît mai urgent soluţionată. Autoritatea judecătorească este una dintre cele trei puteri, atîta timp cît cetăţenii nu au încredere în această instituţie este o situaţie destul de gravă în continuare în Republica Moldova. Putem noi vorbi de nu ştiu care drepturi, putem noi schimba nu ştiu care legi, putem noi adera la alte sute, zeci de documente internaţionale, dar atîta timp cît cetăţeanul nu este sigur cînd merge în faţa judecătorului că i se va face dreptate, eu cred că atunci este o problemă foarte gravă.”

Mai neputincioasă este justiţia în regiunea separatistă din stînga Nistrului, unde încălcările drepturilor omului au devenit din ce în ce mai frecvente, spune expertul de la Promo-LEX Alexandru Postică, care acordă asistenţă juridică în dosarele deţinuţilor din Transnistria: „Dacă vorbim de anumite probleme sistemice cum sunt aplicarea torturii sau tratamentelor inumane, sau detenţia arbitrară considerăm că nu există nici un remediu intern efectiv şi urmează doar Curtea Europeană să se expune asupra acestor încălcări. Ce ţine de drepturile politice, iarăşi nu putem vorbi despre o exercitare efectivă a căilor sau a remediilor interne în regiune.”

În acelaşi timp, cetăţeanul violat în drepturi nu are alternative pentru a-şi căuta dreptatea, decît în instanţele de judecată, spune preşedintele Centrului pentru resurse juridice, Vladislav Gribincea: „El altă soluţie nu are, judecătorii sunt cei care trebuie să facă justiţie conform legii, aşa că dacă el doreşte protecţie din partea statului nu are decît să se adreseze justiţiei. În cazul în care el nu se adresează justiţiei el se expune unui risc în care să nu fie protejat de fapt de nimeni. Şi atunci persoana alege fie el încearcă să meargă după o şansă iluzorie, dar care este acordată de stat, sau el renunţă la oricare protecţie.”

Experţii spun că lipsa încrederii în justiţie provoacă resemnare şi cetăţenii nu mai caută să-şi facă dreptate – situaţie ce a dus, în cele din urmă, la conservarea fenomenului de încălcare a drepturilor omului în societatea moldoveană.

Sursa: Europalibera.org




 




Ion Manole: Chişinăul nu trebuie să mizeze pe alegerile din regiunea transnistreană

Ar fi naiv din partea Chișinăului să spere la unele schimbări în urma aşa-ziselor alegeri prezidențiale din regiunea transnistreană din luna decembrie – a declarat pentru TRIBUNA Preşedintele Asociaţiei Promo-LEX, Ion Manole.

În opinia sa, „Moscova are planurile, strategiile și acțiunile sale, pe care le desfășoară în regiunea transnistreană” şi Chişinăul trebuie să ia în calcul acest lucru. Totodată, el a evitat să dea un răspuns direct la întrebarea dacă Anatol Kaminski, preşedintele Sovietului Suprem de la Tiraspol, ar putea fi noua miză a Rusiei în Transnistria.

Întrebat dacă e posibil un rezultat bun în cadrul noii runde de negocieri în formatul 5+2, care va avea loc la 22 septembrie la Moscova, Președintele Asociaţiei Promo-Lex, a declarat că, atît timp cît nu se va simți o îmbunătățire a condițiilor și situației drepturilor omului în această regiune, nu vom putea vorbi despre rezultate bune.

„Din momentul în care Ilie Cazac rămîne în așa-zisa închisoare din regiune; atît timp cît populației din stînga Nistrului și chiar celei din dreapta Nistrului nu i se respectă dreptul la libera circulație; atît timp cît continuă zilnic numeroase cazuri și fenomene de încălcare a dreptului omului, nu putem vorbi de anumite succese în aceste negocieri”, a conchis Ion Manole.

Sursa: Tribuna.md




Respectarea drepturilor omului în ţările Parteneriatului Estic

La începutul anului 2010, a fost lansată ideea de a consolida eforturile societăţii civile la nivel de Parteneriat Estic în ceea ce privește promovarea și apărarea drepturilor omului. Ideeaa fost susţinută de mai multe organizaţii din Moldova, Georgia, Armenia și Azerbaidjan și s-a materializat în cadrul proiectului “Respectarea drepturilor omului în ţările Parteneriatului Estic: bunele practici şi dificultăţi”.

Proiectul a fost implementat de Asociaţia Promo-LEX (Moldova) în parteneriat cu Asociaţia „Articolul 42 al Constituţiei” (Georgia), Uniunea „Iniţiative Civice de Interes Public” (Azerbaidjan) şi Fundaţia Institutul pentru o Societate Deschisă din Armenia. Detalii privind realizarea acestui proiect găsiți AICI.

Sursa: Hotnews.md




Tinerii din Transnistria sunt înrolaţi cu forţa, torturaţi şi jefuiţi

Drepturile tinerilor din regiunea transnistreană înrolaţi cu forţa în unităţile paramilitare din regiunea separatistă sunt grav încălcate, fiind torturaţi şi jefuiţi, fără ca autorităţile de la Chişinău să intervină, afirmă asociaţia Promo-LEX. Coordonatorul Departamentului Juridic al Centrului de Resurse şi Dezvoltare pentru Transnistria din cadrul Asociaţiei Promo-LEX, Alexandru Zubco, susţine că, în fiecare an, circa 50.000 de tineri de 16 ani sunt luaţi în evidenţă de structurile paramilitare, iar 6.000 sunt înrolaţi. „Aceşti tineri sunt recrutaţi forţat şi sunt obligaţi să depună jurământ unui regim anticonstituţional. Fiind de fapt cetăţeni ai Republicii Moldova, ei sunt obligaţi să servească un regim anticonstituţional şi să lupte contra Moldovei”, explică Zubco.

Sursa: Curentul.ro