Ilie Cazac este în libertate!

În seara zilei de 31 octombrie, Ilie Cazac a fost repus în libertate. Potrivit avocaților Promo-LEX acesta se află la domiciliul său din Tighina.

Ilie Cazac, în vârstă de 26 de ani, fost angajat al Inspectoratului Fiscal din municipiul Tighina, localitate aflată sub controlul administraţiei ilegale din Tiraspol, a fost „arestat” pe 19 martie de către reprezentanţii pseudo – ministerului securităţii din regiunea transnistreană a Republicii Moldova, fiind acuzat de „înaltă trădare şi spionaj în favoarea Republicii Moldova”.

Sursa: Hotnews.md




A fost eliberat Ilie Cazac

Astăzi, 31 octombrie 2011, seara, Ilie Cazac a fost eliberat, potrivit avocaților Promo-LEX acesta se află la domiciliul său din Tighina.

După cum știm, la data de 19 martie 2010, Ilie Cazac, angajat al Inspectoratului Fiscal din Bender, care a fost arestat de către reprezentanţii pseudo – Ministerului Securităţii din regiunea transnistreană a Republicii Moldova, fiind acuzat de „înaltă trădare şi spionaj în favoarea Republicii Moldova”.

Acesta a fost condamnat la 14 ani de închisoare.

Tânărul a fost agresat în repetate rânduri de autoritățile neconstituționale de peste Nistru, pentru scrisorile de grațiere adresate liderului regiunii transnistrene, Igor Smirnov.

Menționăm că în 2010 autorităţile secesioniste de la Tiraspol au făcut publică o declaraţie scrisă de Ilie Cazac, în care acesta ar recunoaşte că a făcut spionaj în favoarea Republicii Moldova, fiind al doilea autodenunţ, după cel al jurnalistului Ernest Vardanean.

La 21 aprilie 2010, Asociația Promo-LEX a sesizat Curtea Europeană pentru Drepturile Omului cu privire la cazul lui Ilie Cazac, invocând violarea art. 3,5,13. Dosarul a fost înregistrat cu nr. 22365/10.

La 9 februarie 2011, în urma unui „proces” ascuns, lipsit de drepturile elementare precum cel la avocat sau la întrevederi cu rudele, tânărul a primit o „sentinţă” crudă de 14 ani închisoare.

La 17 iulie 2011 Organizația Mondială Împotriva Torturii (World Organisation Against Torture), a făcut un apel în care și-a exprimat îngrijorarea cu privire la integritatea fizică și psihică a lui Ilie Cazac, scrie promolex.md.

Piesa în joaca politicienilor moldoveni, soarta pusă la bătaia intereselor geopolitice, llie Cazac, își va iubi Patria și în continuare, dar nu cred să mai voteze vreun politician autohton vreodată.

Sursa: Moldova.org




Ilie Cazac a fost eliberat!

În seara zilei de 31 octombrie, Ilie Cazac a fost repus în libertate.Potrivit avocaților Promo-LEX acesta se află la domiciliul său din Tighina.

Ilie Cazac, în vârstă de 26 de ani, fost angajat al Inspectoratului Fiscal din municipiul Tighina, localitate aflată sub controlul administraţiei ilegale din Tiraspol, a fost „arestat” pe 19 martie de către reprezentanţii pseudo – Ministerului Securităţii din regiunea transnistreană a Republicii Moldova, fiind acuzat de „înaltă trădare şi spionaj în favoarea Republicii Moldova”.

La 21 aprilie 2010, Asociația Promo-LEX a sesizat Curtea Europeană pentru Drepturile Omului cu privire la cazul lui Ilie Cazac, invocând violarea art. 3,5,13. Dosarul a fost înregistrat cu nr. 22365/10.
La 9 februarie 2011, în urma unui „proces” ascuns, lipsit de drepturile elementare precum cel la avocat sau la întrevederi cu rudele, tînărul a primit o „sentinţă” crudă de 14 ani închisoare.

La 17 iulie 2011 Organizația Mondială Împotriva Torturii (World Organisation Against Torture), a făcut un apel în care și-a exprimat îngrijorarea cu privire la integritatea fizică și psihică a lui Ilie Cazac, mai mutle informații aici.

Deoarece Ilie Cazac și familia sa domiciliază în or.Tighina, zonă de securitate cu regim sporit, Promo-LEX solicită organelor constituționale abilitate să asigure securitatea individuală și investigarea acestuia de către un medic.

Promo-LEX aduce mulțumiri tuturor celor care s-au implicat în activitățile de monitorizare a situației și facilitarea eliberarării lui Ilie Cazac.

Sursa: Timpul.md




Ilie Cazac a fost pus în libertate

Ilie Cazac a fost pus în libertate în seara zilei de 31 octombrie. Potrivit avocaţilor Promo-LEX, acesta se află actualmente la domiciliul său din Tighina, transmite Info-Prim Neo.

Ilie Cazac, în vârstă de 26 de ani, fost angajat al Inspectoratului Fiscal din municipiul Tighina, localitate aflată sub controlul administraţiei ilegale din Tiraspol, a fost „arestat” pe 19 martie 2010 de către reprezentanţii aşa-zisului Minister al Securităţii din regiunea transnistreană a Republicii Moldova, fiind acuzat de „înaltă trădare şi spionaj în favoarea Republicii Moldova”.

La 9 februarie 2011, în urma unui „proces” ascuns, lipsit de drepturile elementare precum cel la avocat sau la întrevederi cu rudele, tânărul a fost condamnat la 14 ani închisoare.

La 17 iulie 2011, Organizaţia Mondială Împotriva Torturii (World Organisation Against Torture), a emis o declaraţie în care şi-a exprimat îngrijorarea cu privire la integritatea fizică şi psihică a lui Ilie Cazac.

Deoarece Ilie Cazac şi familia sa locuiesc în oraşul Tighina (Bender), zonă de securitate cu regim sporit. Asociaţia Promo-LEX solicită organelor constituţionale abilitate să asigure securitatea individuală şi investigarea acestuia de către un medic.

Sursa: Info-prim.md




După Vardanean, Smirnov l-a eliberat pe Ilie Cazac

Ilie Cazac a fost eliberat din închisoarea de la Tiraspol. Potrivit avocaților Promo-LEX, acesta se află la domiciliul său din Tighina. Ca și jurnalistul, Ernest Vardanean, Cazac a fost acuzat de autoritățile separatiste de la Tiraspol de înaltă trădare de stat și spionaj în favoarea Republicii Moldova.

În cele din urmă, liderul separatist de la Tiraspol, Igor Smirnov, a fost nevoit să-l amnistieze mai întâi pe Vardanean, iar acum și pe Ilie Cazac. Publicațiile din stânga Nistrului, leagă această acțiune a lui Smirnov cu așa zisele alegeri prezidențiale care vor avea loc în rmn. Astfel, liderul nerecunoscutei republici vrea să atragă atenția organizaţiilor şi mass-media internaţionale.

UNIMEDIA amintește că Ilie Cazac este cetățean al R. Moldova, acuzat de autoritățile separatiste de la Tiraspol de înalta trădare de stat și spionaj în favoarea Republicii Moldova, a fost condamnat la 14 ani de închisoare. Tânărul în vârstă de 25 de ani, angajat al Serviciului Fiscal din Tighina, a fost arestat la 20 martie 2010.

Sursa: Unimedia.md




Ilie Cazac, în LIBERTATE

Ilie Cazac a fost repus astăzi în libertate! Anunțul a fost făcut de Promo-LEX și confirmat pentru Jurnal.md chiar de Ilie, care se află în acest moment la domiciliul său din Tighina. El a fost eliberat printr-un decret de grațiere al liderului separatist, Igor Smirnov.

„Trebuie să-mi vin în fire, pentru că încă nu-mi dau seama ce s-a întâmplat”, a declarat Ilie Cazac, pentru Jurnal.md. „Practic m-au alungat din închisoare, pentru că am cerut ceva timp ca să reușesc să-mi iau rămas bun de la unele persoane, dar nu au acceptat”, a menționat Ilie.

Ilie Cazac, în vârstă de 26 de ani, fost angajat al Inspectoratului Fiscal din municipiul Tighina, localitate aflată sub controlul administraţiei ilegale din Tiraspol, a fost reținut la 19 martie 2010 de către reprezentanţii pretinsul Ministerul al Securităţii din regiunea transnistreană a Republicii Moldova, fiind acuzat de „înaltă trădare şi spionaj în favoarea Republicii Moldova”.

În aprilie 2010, Asociația Promo-LEX a sesizat CEDO cu privire la cazul lui Ilie Cazac.

La 9 februarie 2011, în urma unui proces ascuns, tânărul a fost condamnat la 14 ani de închisoare.

La 17 iulie 2011, Organizația Mondială Împotriva Torturii (World Organisation Against Torture) a făcut un apel în care și-a exprimat îngrijorarea cu privire la integritatea fizică și psihică a lui Ilie Cazac.

Sursa: Jurnal.md




Ilie Cazac a fost graţiat

„Azi mi s-a adus adeverinţa de eliberare în care este scris că sunt graţiat. Este un pas înainte de alegerile din Transnistria”. Declaraţia a fost făcută de Ilie Cazac pentru Publika TV.

Deşi a recunoscut că a fost maltratat în închisoare, Ilie Cazac spune că este fericit că a revenit acasă. „Nu pot să spun că s-au purtat sever, dar am fost maltratat şi torturat şi sunt bucuros că s-a terminat lucrul acesta. Gardienii nu au făcut presiuni asupra mea tot timpul, dar au fost”, a declarat Ilie Cazac.

El crede că eliberarea sa se datorează jurnaliştilor, politologilor, ONG-urilor şi reprezentanţilor ambasadelor din Republica Moldova. Totodată, Ilie Cazac a declarat că autorităţile de la Chişinău au fost pasive, dar totuşi au contribuit la eliberarea sa.

Ilie Cazac spune că, deocamdată, nu are planuri de viitor.

Ilie Cazac, tânărul reţinut de către autorităţile de la Tiraspol sub acuzaţia de înaltă trădare, a fost eliberat astăzi. Potrivit avocaților Promo-LEX acesta se află la domiciliul său din Tighina.

Premierul Vlad Filat a salutat acest eveniment şi susţine că a avut o comunicare permanentă cu părinţii tânărului.

Amintim că fostul angajat al Serviciului Fiscal din Tighina a fost arestat pe 22 martie 2010, iar pe 9 februarie 2011 a fost condamnat la 14 ani de detenţie cu regim sever, pentru „înaltă trădare de stat” şi „spionaj în favoarea Chişinăului”.

Părinţii tânărului au protestat mai mult timp în faţa Ambasadei Federaţiei Ruse din Chişinău, cerând ca diplomaţii ruşi să se implice în eliberarea fiului lor.

Sursa: Publika.md




Ilie Cazac a fost ELIBERAT de autoritatile transnistrene!

Potrivit organizatiei Promo-LEX, Ilie Cazac a fost eliberat in aceasta seara si se afla deja la domiciliul sau din Tighina. Deocamdata nu este clar ce a determinat administratia de la Tiraspol sa-l puna in libertate.

Premierul Vlad Filat a declarat ca acest lucru s-a intamplat in urma demersurilor facute in acest sens de catre guvernul de la Chisinau.

Tanarul in varsta de 26 de ani, care era angajat al inspectoratului Fiscal din Tighina a fost arestat in martie 2010 de catre militienii transnistreni. El a fost acuzat de inalta tradare si spionaj in favoarea Republicii Moldova si condamnat ulterior la 14 ani de inchisoare.

Sursa: Inprofunzime.md




Ilie Cazac a fost repus în libertate

Ilie Cazac a fost repus în libertate. Potrivit avocaților Promo-LEX acesta se află la domiciliul său din Tighina.

Ilie Cazac, în vârstă de 26 de ani, fost angajat al Inspectoratului Fiscal din municipiul Tighina, localitate aflată sub controlul administraţiei ilegale din Tiraspol, a fost „arestat” pe 19 martie de către reprezentanţii pseudo – Ministerului Securităţii din regiunea transnistreană a Republicii Moldova, fiind acuzat de „înaltă trădare şi spionaj în favoarea Republicii Moldova”.

La 21 aprilie 2010, Asociația Promo-LEX a sesizat Curtea Europeană pentru Drepturile Omului cu privire la cazul lui Ilie Cazac, invocând violarea art. 3,5,13.

La 9 februarie 2011, în urma unui „proces” ascuns, lipsit de drepturile elementare precum cel la avocat sau la întrevederi cu rudele, tînărul a primit o „sentinţă” crudă de 14 ani închisoare. La 17 iulie 2011 Organizația Mondială Împotriva Torturii (World Organisation Against Torture), a făcut un apel în care și-a exprimat îngrijorarea cu privire la integritatea fizică și psihică a lui Ilie Cazac, mai mutle informații aici.

Guvernul Republicii Moldova exprima sincere multumiri tuturor partenerilor implicati, in special participantilor in formatul de negocieri „5+2” pentru suportul acordat in procesul de eliberare a lui Cazac.

Sursa: TV7.md




Interviu cu Ilie Cazac, eliberat din închisoare la Tiraspol

„Am ascultat în fiecare seară Europa Liberă şi mulţumesc mult că m-aţi susţinut.”

llie Cazac, fost inspector fiscal, condamnat anul trecut la Tiraspol, la 14 ani închisoare pentru trădare şi spionaj în favoarea Republicii Moldova, a fost eliberat. El a declarat Europei Libere că s-a dat curs ultimei sale cereri de grațiere, trimisă pe 19 septembrie.

Ilie Cazac a fost arestat la 19 martie 2010. În aceeaşi perioadă fusese arestat şi jurnalistul Ernest Vardanean, eliberat în aprilie 2011, tot în urma unei cereri de grațiere. Vardanean fusese condamnat la 15 ani închisoare tot pentru înaltă trădare şi spionaj în favoarea Republicii Moldova. Pentru organizațiile internaționale care se ocupă de drepturile omului dar şi pentru organizația Promo-Lex de la Chişinău, a fost vorba în ambele cazuri de procese politice, care au încălcat drepturile fundamentale. Iată interviul acordat Dianei Răileanu de Ilie Cazac.

Ilie Cazac: „Au venit pe la ora trei şi mi-au dat adeverinţa de eliberare şi mi-au spus că pot să plec acasă. Însă eu am mai cerut timp ca să spun „la revedere” la toţi şi să-mi iau rămas bun de la toţi prietenii pe care i-am făcut acolo şi apoi pe la ora cinci am plecat acasă.”

Europa Liberă: „Cum crezi, ce a stat la baza eliberării tale, de ce ţi-au dat drumul?

Ilie Cazac: „În adeverinţa de eliberare e scris că Smirnov a iscălit decretul cu privire la graţierea mea.”

Europa Liberă: Dacă ai putea să-mi spui cîteva cuvinte despre perioada în care te-ai aflat după gratii…

Ilie Cazac: „Nu pot să spun nimic, trebuie să mă odihnesc un pic şi să îmi revin în fire. Vreau să vă mulţumesc foarte mult, am ascultat în fiecare seară Europa Liberă şi mulţumesc mult că m-aţi susţinut.”

Europa Liberă: Ne bucurăm că eşti liber. Spune, ce urmează să faci?

Ilie Cazac: „Nu am planuri. Doresc să mă odihnesc, să stau acasă, apoi voi vedea ce voi face mai departe. Nu pot să spun nimic, sunt într-o stare şocată acum.”

Sursa: Europalibera.org