Noi provocări la Corjova: străzile sînt blocate de autospeciale

Autorităţile transnistrene încearcă să intervină în caracterul paşnic al manifestărilor din satul Corjova, unde sînt comemoraţi eroii căzuţi în războiul de pe Nistru. Asta în pofida apelurilor Comisiei Unificate de Control, dar şi al Chişinăului adresate autorităţilor de la Tiraspol de a se abţine de la asemenea acţiuni.

Potrivit Promo-LEX, de la primele ore ale dimineţii numeroase autospeciale au blocat principele intersecţii din satul Corjova. Coloane întregi de civili cu steaguri ale aşa zisei republici nistrene organizează un presupus miting pentru a intimida şi provoca locuitorii.

Veteranul de război şi ex-primarul satului Corjova, Valeriu Miţul, susţine că astfel de manifestaţii sînt fără precedent. „Cazacii încearcă să intimideze populaţia locală să nu participe la Marşul Păcii. Pînă în acest an, astfel de evenimente nu au avut loc. Scopul lor este clar – de a provoca şi împiedica organizarea marşului nostru. Fără precedent este şi faptul că satul este blocat de maşini speciale pentru transportul deţinuţilor, maşini ale serviciilor de pompieri şi ambulanţe”, a declarat Miţul.

În ajun de 2 martie, Comisia Unificată de Control a lansat un apel Chişinăului şi Tiraspolului de a organiza manifestări de comemorare, însă fără acţiuni violente şi intimidări.

Astăzi, se împlinesc 20 de ani de declanşarea conflictului armat de pe Nistru. Potrivit unor date estimative, în timpul conflictului au murit aproape 300 de combatanţi moldoveni, încă 400 de civili din dreapta Nistrului şi peste 800 de transnistreni.

Sursa: Noi.md




Cazacii împiedică populaţia din Corjova să participe la Marşul PăciiCazacii împiedică populaţia din Corjova să participe la Marşul Păcii

Tradiţionalul Marş al Păcii din satul Corjova, raionul Dubăsari, riscă să nu aibă loc. Cazacii încearcă să intimideze populaţia locală să nu participe la acţiune, a declarat pentru Asociaţia „Promo-LEX” Valeriu Miţul, veteran de război şi ex-primar al localităţii, transmite Info-Prim Neo.

„Fără precedent este şi faptul că satul este blocat de maşini speciale pentru transportul deţinuţilor, maşini ale serviciilor de pompieri şi ambulanţe”, a mai spus Valeriu Miţul.

La 2 martie în fiecare an locuitorii din Corjova organizează Marşul Păcii, un eveniment de comemorare a victimelor conflictului de la Nistru. An de an, acest eveniment se desfăşoară sub supravegherea miliţiei transnistrene, iar în unele cazuri au avut loc şi incidente soldate cu reţineri ilegale ale persoanelor prezente la eveniment.

Promo-LEX anunţă că de la primele ore ale dimineţii numeroase autospeciale au blocat principele intersecţii din Corjova. Coloane întregi de civili cu steaguri ale aşa-zisei republici organizează un presupus miting pentru a-i intimida şi provoca pe locuitori.

Sursa: Voceabasarabiei.net




Separatiştii încalcă înţelegerea de la Dublin

Locuitorii din satul Corjova raionul Dubăsari sunt forţaţi să nu participe la Marșul Păcii, eveniment organizat în fiecare an cu prilejul comemorării victimelor conflictului de pe Nistru, se arată într-un comunicat la organizaţiei non-guvernamentale „Promo-LEX”, citat de portalul 24h.md.

„Astăzi după 20 de ani de la începutul conflictului de pe Nistru, Marșul Păcii riscă să nu fie desfășurat, evenimentul a fost amânat pentru scurt timp. De la primele ore ale dimineții numeroase autospeciale au blocat principele intersecții din s. Corjova. Coloane întregi de civile cu steagurile ale așa zisei republici organizează un presupus miting pentru a intimida și provoca pe locuitori”, se conţine în comunicatul citat.

Potrivit veteranului de război și ex-primarului s. Corjova, Valeriu Miţul, astfel de manifestații sunt fără precedent. „Cazacii încearcă să intimideze populația locală să nu participe la Marșul Păcii, până în acest an astfel de evenimente nu au avut loc. Scopul lor este clar de a provoca și împiedica organizarea Marșului nostru. Fără precedent este și faptul că satul este blocat de mașini speciale pentru transportul deținuților, mașini ale serviciilor de pompieri și ambulanțe”, a declarat Miţul.

Sursa:Eurotv.md




Străzile din Corjova BLOCATE de autospeciale.

În această dimineaţă, mai multe autospeciale au blocat principalele intersecții din satul Corjova. Coloane întregi de civile cu steagurile ale aşa zisei republici transnistrene organizează un presupus miting pentru a-i intimida şi provoca pe locuitori, potrivit Promo-LEX.

„La 2 martie, în fiecare an, locuitorii din s. Corjova, r-nul Dubăsari, organizează Marşul Păcii, un eveniment în comemorarea victimelor conflictului de pe Nistru. An de an acest eveniment se desfăşoară sub supravegherea miliţiei transnistrene, iar în unele cazuri, au avut loc şi incidente soldate cu reţineri ilegale ale persoanelor prezente la eveniment”, se spune într-un comunicat remis de Promo-LEX.

„Astăzi, Marşul Păcii riscă să nu fie desfăşurat, acesta fiind amânat pentru scurt timp. De la primele ore ale dimineţii, numeroase autospeciale au blocat principalele intersecţii din s. Corjova”, se mai spune în comunica.

Potrivit veteranului de război şi fostului primar de Corjova, astfel de manifestaşii sunt fără precedent: „Cazacii încearcă să intimideze populaţia locală să nu participe la Marşul Păcii, până în acest an, astfel de evenimente nu au avut loc. Scopul lor este clar de a provoca şi împiedica organizarea marşului nostru. Fără precedent este şi faptul că satul este blocat de maşini speciale pentru transportul deţinuţilor, maşini ale serviciilor de pompieri şi ambulanţe”.

Sursa: Publika.md




„Oamenii au acces la puţină informaţie despre cauzele războiului de pe Nistru”

După două decenii de la războiul de pe Nistru, oamenii, cunosc prea puţine despre evenimentele de atunci. În timp ce internetul este acaparat de propaganda transnistreană şi rusă dar şi de informaţii eronate despre conflictul armat din 1992, autorităţile molodveneşti manifestă absenteism. Desprea aceasta au discutat invitaţii în emisiunea Publika Report.

„În partea stângă a Nistrului a fost dusă o propagandă vizuală prin imagini video şi foto în scopul diabolizării moldoveanului ca atare, a românului, împotriva României şi s-a proclamat, din anul 1992 încoace, un spirit al românofobiei foarte impregnant”, a spus lectorul universitar Viorica Ţâcu.

„În linii mari, este puţin ordonată această politică, ce este conflictul transnistrean. Eu cel puţin am găsit un singur film moldovenesc documentar. Şi sunt foarte multe video-uri transnistrene despre acest conflict. De multe ori, în cadrele internaţionale, când se vorbeşte despre acest conflict, se arată imagini ruseşti sau transnistrene”, a menţionat analistul politic Radu Vrabie.

Invitaţii în emisiune susţin că autorităţile de la Chişinău ar trebui să manifeste mai multă fermitate faţă de Tiraspol.

„Rolul autorităţilor ar fi trebuit să fie ca să condiţioneze. Acei donatori şi acei parteneri străini, atunci când dau un ajutor trebuie să ceară ceva în schimb. Dacă privim televiziunile din stânga Nistrului, tot ce se face cu aportul autorităţilor noastre este prezantat ca o reuşită a liderilor de acolo”, a adăugat directorul de programe Promo-LEX, Alexandru Postică.

Conflictul transnistrean este o problemă internă şi nu ar trebui să mizăm, prea mult, pe suportul partenerilor externi întru soluţionarea ei, concluzionează participanţii la discuţie.

Sursa: Publika.md




Locuitorilor din Corjova nu li se permite să participe la Marșul Păcii

Tradiţionalul Marş al Păcii din satul Corjova, raionul Dubăsari, riscă să nu aibă loc. Cazacii încearcă să intimideze populaţia locală să nu participe la acţiune, a declarat pentru Asociaţia „Promo-LEX” Valeriu Miţul, veteran de război şi ex-primar al localităţii, transmite Agenția de Știri Info-Prim Neo.

„Fără precedent este şi faptul că satul este blocat de maşini speciale pentru transportul deţinuţilor, maşini ale serviciilor de pompieri şi ambulanţe”, a mai spus Valeriu Miţul.

La 2 martie în fiecare an locuitorii din Corjova organizează Marşul Păcii, un eveniment de comemorare a victimelor conflictului de la Nistru. An de an, acest eveniment se desfăşoară sub supravegherea miliţiei transnistrene, iar în unele cazuri au avut loc şi incidente soldate cu reţineri ilegale ale persoanelor prezente la eveniment.

Promo-LEX anunţă că de la primele ore ale dimineţii numeroase autospeciale au blocat principele intersecţii din Corjova. Coloane întregi de civili cu steaguri ale aşa-zisei republici organizează un presupus miting pentru a-i intimida şi provoca pe locuitori.

Sursa: Infoprut.ro




Separatiştii CALCĂ ÎN PICIOARE înţelegerea de la Dublin! Locuitorii din Corjova, ÎMPIEDICAŢI să participe la MARŞUL PĂCII!

Locuitorii din satul Corjova raionul Dubăsari sunt forţaţi să nu participe la Marșul Păcii, eveniment organizat în fiecare an cu prilejul comemorării victimelor conflictului de pe Nistru, se arată într-un comunicat la organizaţiei non-guvernamentale „Promo-LEX” care militează pentru drepturile omului.

„Astăzi după 20 de ani de la începutul conflictului de pe Nistru, Marșul Păcii riscă să nu fie desfășurat, evenimentul a fost amânat pentru scurt timp. De la primele ore ale dimineții numeroase autospeciale au blocat principele intersecții din s. Corjova. Coloane întregi de civile cu steagurile ale așa zisei republici organizează un presupus miting pentru a intimida și provoca pe locuitori”, se conţine în comunicatul citat.

Potrivit veteranului de război și ex-primarului s. Corjova, Valeriu Miţul, astfel de manifestații sunt fără precedent. „Cazacii încearcă să intimideze populația locală să nu participe la Marșul Păcii, până în acest an astfel de evenimente nu au avut loc. Scopul lor este clar de a provoca și împiedica organizarea Marșului nostru. Fără precedent este și faptul că satul este blocat de mașini speciale pentru transportul deținuților, mașini ale serviciilor de pompieri și ambulanțe”, adeclarat Miţul.

Sursa: 24h.md




Marşul Păcii la Corjova a avut loc, dar nu aşa cum planificau organizatorii

„Marşul Păcii” organizat în fiecare an la 2 martie de către locuitorii satul Corjova, raionul Dubăsari, a avut loc, dar nu aşa cum a fost planificat. Contactat de Info-Prim Neo, ex-primarul localităţii, Valeriu Miţul, a declarat că oamenii au mărşăluit fiind înconjuraţi şi filmaţi de către colaboratorii miliţiei transnistrene.

La „Marşul Păcii” au participat peste 100 de oameni. Un grup de contramanifestanţi, cu steaguri ale Federaţiei Ruse, au scandat că acolo este teritoriul lor.

În dimineaţa zilei de 2 martie asociaţia „Promo-LEX” a emis un comunicat de presă că la Corjova se pregătesc provocări pentru a nu admite organizarea marşului cu ocazia împlinirii a 20 de ani de la războiul de la Nistru. Coloane întregi de civili cu steaguri ale aşa-zisei republici au organizat un presupus miting pentru a-i intimida şi provoca pe locuitorii din Corjova.

Sursa: Info-prim.md




Promo-LEX: Trebuie să se discute la Dublin despre persoanele aflate în detenţie ilegală la Tiraspol

În ajunul reuniunii în formatul „5+2” care va avea loc în perioada 28-29 februarie la Dublin, Asociaţia „Promo-LEX” a făcut un apel prin care cere să fie puse în discuţie cazurile individuale de încălcare a drepturilor omului şi a persoanelor aflate în detenţia ilegală a administraţiei de la Tiraspol.

În apelul lansat de către Asociaţia „Promo-LEX” se menţionează că formatul “5+2” este unicul format internaţional recunoscut, în cadrul căruia pot fi luate decizii referitor la soluționarea problemei transnistrene, iar agenda discuţiilor acestora este dictată de către părţile membre ale formatului respectiv. Din acest motiv, e mai mult decât necesar ca pe agenda discuţiilor de la Dublin să fie incluse cazurile persoanelor aflate în „custodia” administraţiei de la Tiraspol.

În acelaşi context, Asociaţia „Promo-LEX” a solicitat să fie incluse pe agenda discuțiilor de la Dublin subiecte legate de situația individuală şi eliberarea imediată şi necondiţionată a persoanelor deţinute ilegal, în special cazurile lui Vitalie Eriomenco, Alexandru Ursu, Eduard Eliţov, Oleg Filin, Ostap Popovschii, Iurie Matcenco, Alexandru Baluţa, Eugen Antonov, Mihail Rotari. „ E necesar să fie discutate și întreprinse toate acțiunile necesare în vederea asigurării și respectării drepturilor tuturor deținuților administrației de la Tiraspol, cât și garantarea faptului că aceștia nu sunt supuși torturii sau tratamentelor inumane și degradante”, a declarat Alexandru Postică, avocat în cadrul Asociaţiei „Promo-LEX”.

Autorii apelului au mai menţionat că este necesar să fie iniţiate, în cel mai scurt timp, procedurile pentru crearea unor mecanisme legale şi credibile pentru locuitorii din regiunea transnistreană, care ar servi drept instrumente practice pentru populaţia regiunii în vederea protejării şi apărării drepturilor lor constituţionale.

Sursa: Moldova.org




Promo-LEX solicită formatului 5+2 să examineze problema persoanelor în detenţie ilegală la Tiraspol

Agenda celei de-a doua reuniuni în formatul 5+2, de la Dublin (Irlanda) ar trebui să includă şi discuţii pe marginea cazurilor individuale de încălcare a drepturilor omului şi a persoanelor aflate în detenţia ilegală la Tiraspol. Solicitarea vine din partea asociaţia Promo-LEX.

Potrivit Asociaţiei Promo-LEX, în cadrul reuniunii ar trebui să fie discutate și întreprinse acțiunile necesare pentru garantarea faptului că deținuții nu vor fi sunt supuși torturii sau tratamentelor inumane și degradante. Organizația amintește de cazurile lui Vitalie Eriomenco, Alexandru Ursu, Eduard Eliţov, Oleg Filin, Ostap Popovschii, Iurie Matcenco, Alexandru Baluţa, Eugen Antonov, Mihail Rotari.

Totodată Promo-Lex manifestă îngrijorare continuă pentru situația dramatică în regiune și susține că ar trebui depuse eforturi pentru crearea unor mecanisme legale şi credibile pentru locuitorii din regiunea transnistreană, în vederea protejării şi apărării drepturilor lor constituţionale.

“Formatul 5+2 este unicul format internaţional recunoscut, în cadrul căruia pot fi luate decizii referitor la soluționarea problemei transnistrene, facem apel de a include aceste probleme pentru a fi discutate. Soluţionarea problemei transnistrene în ansamblu nu poate avea loc fără soluţionarea problemelor particulare existente, și anume a persoanelor aflate în „custodia” administrației de la Tiraspol”, se mai spune în apelul asociației Promo-LEX.

Astăzi la Dublin a demarat cea de-a doua rundă de negocieri în formatul 5+2.

Sursa: Trm.md