Fiecare a patra femeie din Moldova este victima violenţei în familie. Cine e de vină?
În Moldova, discriminarea este la ea acasă. Chiar dacă numărul de cazuri înregistrate este în descreştere în ultima perioadă, datele unui raport al Asociaţiei Promo-LEX arată că situaţia la acest capitol este alarmantă.
Potrivit raportului, cele mai multe situaţii de rele tratamente pe motiv de discriminare se referă la violenţa bazată pe gen. În 90 la sută dintre cazuri, victimele sunt femei. Astfel, fiecare a patra femeie din Moldova este victima violenţei în familie. Oamenii înţeleg diferit motivele unor astfel de comportamente.
În timp ce unele reprezentante ale sexului frumos spun că vor răbda în cazul în care soţul îi va agresa, altele sunt de părere că totul depinde de ele, şi nu de bărbaţi.
Sociologii au şi ei o explicaţie.
„Deficitul de comunicare, condiţiile sociale dezavantajoase, venitul din cadrul familiei, gelozia partenerilor şi viciile din cadrul familiei”, menţionează Cristina Coroban, sociolog.
Reprezentanţii Promo-LEX susţin că problema abuzului va persista atâta timp cât instituţiile responsabile nu îşi vor îndeplini obilgaţiile.
„În mare parte vorbim de Ministerul de Interene şi cel al Protecţiei Sociale şi Procuratura Generală, care au responsabilitatea de a duce aceste cazuri în judecată şi care din păcate, îngroapă foarte multe din aceste cazuri, le clasează”, a subliniat Olga Manole, coordonator de proiecte, Promo-LEX.
În raport sunt şi cazuri de rele tratamente pe motiv de discriminare care vizează membrii comunităţilor minorităţilor sexuale, a reprezentanţilor altor confesiuni religioase decât cea majoritară, precum şi persoanele cu dizabilităţi şi reprezentanţii diferitor etnii. Experţii străini, care au colaborat la elaborarea raportului, susţin că pentru a schimba situaţia este necesară o lege antidiscriminare.
Raportul a fost elaborat în perioada septembrie 2010 – martie 2012.
Sursa: Publika.md
Asociația Promo-LEX critică absenţa unei legi anti-discriminare în Moldova
Asociația Promo-LEX a prezentat un raport despre „Rele tratamente pe motiv de discriminare în Moldova”. Raportul critică absenţa unei legi anti-discriminare atotcuprinzătoare care să definească discriminarea directă şi indirectă, să interzică toate formele de discriminare pe motive specifice şi în domenii specifice ale vieţii, să prevadă sancţiuni şi despăgubiri corespunzătoare, precum şi să introducă prevederi privind împărţirea sarcinii probei.
Sursa: Europalibera.org
Autoritățile Republicii Moldova încurajează actele de discriminare
Autoritățile Republicii Moldova încurajează actele de discriminare, în loc să protejeze grupurile minoritare, potrivit Asociației Promo-LEX.
Ministerul de Interne, Procuratura Generală și Ministerul Muncii și Protecției Sociale se numără printre instituțiile care nu reacționează adecvat la cazurile de discriminare a persoanelor cu dizabilități, a femeilor, a minorităților sexuale, religioase sau entice, se arată într-un raport Promo-LEX, făcut public luni, 19 martie.
Experții constată că polițiștii, asistenții sociali, dar și procurorii, fie nu cunosc legislația referitoare la protecția acestor categorii de persoane, fie, din neglijență, nu o aplică.
Potrivit Asociației Promo Lex, în majoritatea cazurilor, femeile sunt cele care suferă de pe urma relelor tratamente pe motiv de discriminare. Deși există suficiente mecanisme de combatere a violenței în familie, inclusiv ordonanța de protecție care prevede izolarea agresorului de victimă, acestea nu sunt aplicate, a menționat juristul Lilia Potâng.
Polițiștii de sector nu reușesc să supravegheze toate cazurile de violență în familie, pentru că sunt prea puțini, a declarat purtătorul de cuvânt al Ministerului de Interne, Eugen Onică. El a subliniat că persoanele care se adresează poliției sunt tratate la fel, indiferent de originea sau statul lor.
Societatea civilă de la Chișinău și reprezentanți ai Uniunii Europene au reiterat necesitatea adoptării unei legi care să ofere protecție tuturor grupurilor social-vulnerabile.
Sursa: Radiochisinau.md
A fost lansat raportul “Rele tratamente pe motiv de discriminare în Republica Moldova”
Despre relele tratamente pe motiv de discriminare în Republica Moldova au discutat o serie de jurişti, membri ai organizaţiilor nonguvernamentale, dar şi experţi internaţionali în cadrul unei mese rotunde organizată de către Asociaţia Promo-LEX.
În cadrul acestui eveniment, au fost abordate subiecte precum discriminarea în bază de gen, dizabilităţi-motive de sănătate, orientare sexuală, etnie şi religie, toate acestea fiind abordate de către experţi – jurişti şi avocaţi din cadrul Asociaţiei Promo-LEX, reprezentanţi ai asociaţiilor non-guvernamentale care apără drepturile unor sau altor minorităţi.
De asemenea, subiectul relelor tratamente pe motiv de discriminare a fost abordat şi de către experţii internaţionali, Hubert Duhot, reprezentant al delegaţiei Uniunii Europene în Republica Moldova, dar şi de către James Fitzgerald, reprezentant “The Equal Rights Trust” din Londra, care au abordat situaţia din Republica Moldova în raport cu normele internaţionale.
Angela Frolov, Coordonatoare a Programului Lobby şi Advocacy din cadrul Centrului de Informare GENDERDOC-M, a relatat despre problemele cu care se confruntă persoanele cu orintare sexuală netradiţională. După părerea ei “infraţiunile făcute din ură sunt cele mai grave. În Republica Moldova, reprezentanţii comunităţii LGBT sunt percepuţi ca fiind unul din grupurile discriminate cel mai frecvent. De asemenea, potrivit unui studiu sociologic realizat recent, populaţia din Republica Moldova are o percepţie negativă faţă de relaţiile homosexuale. Cele mai frecvente probleme cu care se confruntă persoanele LGBT sunt insultele, umilinţele, hărţuirea, inclusiv sexuală, ameninţări, probleme cu organele de drept, probleme la locul de muncă”.
La rândul său, Nicolae Rădiţa, Preşedintele Centrului Naţional al Romilor, a declarat că persoanele de etnie romă, de cele mai dese ori, sunt discriminate şi li se incriminează chestii de genul că nu vor să muncească sau să studieze. “De fapt, chiar şi cei care vor să studieze, întâmpină probleme la şcoală, copii lor fiind abuzaţi, umiliţi sau chiar bătuţi. Şi organele de drept recurg de multe ori la tratamente discriminatorii. Persoanele de etnie romă se confruntă cu probleme legate, sau care implică, organele de drept sau administrative”, a declarat Nicolae Rădiţa.
Evenimentul este organizat în cadrul proiectului “Consolidarea Protecţiei Juridice şi Sporirea Nivelului de Conştientizare cu privire la aplicarea relelor tratamente pe motiv de discriminare în Moldova, inclusiv în regiunea transnistreană”, proiect finanţat de Uniunea Europeană prin Instrumentul European pentru Democraţie şi Drepturile Omului (IEDDO) şi co-finanţat de PNUD Moldova în cadrul “Proiectului Comun al Agenţiilor ONU din Republica Moldova pentru Promovarea şi Protecţia Drepturilor Omului”. Acest proiect este realizat în parteneriat cu “The Equal Rights Trust” din Londra.
Sursa: Moldova.org
RAPORT – R. Moldova are nevoie urgent de o lege anti-discriminar
Asociația Promo-LEX a lansat astăzi, Raportul „Rele tratamente pe motiv de discriminare în Moldova”.
Publicația examinează fenomenul specific al relelor tratamente discriminatorii faţă de femei, persoane cu dizabilităţi, precum şi reprezentanţi ai minorităţilor etnice şi religioase din Moldova.
Conform acestui raport, s-a constatat că în R. Moldova prevalează un şir de abuzuri care pot fi calificate drept rele tratamente discriminatorii.
”În R.Moldova lipseşte o legislaţie anti-discriminare atotcuprinzătoare care să definească discriminarea directă şi indirectă, să interzică toate formele de discriminare pe motive specifice şi în domenii specifice ale vieţii, să prevadă sancţiuni şi despăgubiri corespunzătoare, precum şi să introducă prevederi privind împărţirea sarcinii probatorii”, se menționează în una din conluziile raportului.
Parlamentul este îndemnat să adopte neîntârziat o legislaţie anti-discriminare atotcuprinzătoare în conformitate cu standardele internaţionale şi europene. ”Acest lucru ar constitui un prim pas spre implementarea multiplelor obligaţii în domeniul drepturilor omului asumate de R. Moldova”, spun experții de la Promo-LEX.
Sursa: Union.md
Promo-LEX: Autorităţile admit eşecuri în soluţionarea cazurilor de discriminare
R.Moldova nu are o legislaţie în domeniu, iar autorităţile admit eşecuri în soluţionarea problemelor de discriminare, fără aplicarea cadrului legal în mod corespunzător. Acestea sunt concluziile raportului ”Rele tratamente pe motiv de discriminare în Moldova”, lansat de asociaţia Promo-LEX.
Potrivit coordonatorului de proiect, Olga Manole scopul acestui raport este de a informa autorităţile din ţară, precum şi publicul larg, despre fenomenul relelor tratamente discriminatorii. Publicația examinează fenomenul specific al relelor tratamente discriminatorii faţă de femei, persoane cu dizabilităţi, LGBT, precum şi reprezentanţi ai minorităţilor etnice şi religioase din Moldova.
Concluziile raportului mai spun că în Republica Moldova lipseşte o legislaţie anti-discriminare atotcuprinzătoare care să definească discriminarea directă şi indirectă, să interzică toate formele de discriminare pe motive specifice şi în domenii specifice ale vieţii, să prevadă sancţiuni şi despăgubiri corespunzătoare, precum şi să introducă prevederi privind împărţirea sarcinii probei.
Raportul cuprinde o serie de recomandări adresate în mare parte autorităților Republicii Moldova, printre care adoptarea legii anti-discriminare, implementarea eficientă a legislației naționale, inclusiv a codului penal și sancționarea actorilor statului care se fac responsabili de comiterea abuzurilor în acest sens.
Evenimentul a fost organizat în cadrul proiectului ”Consolidarea Protecţiei Juridice şi Sporirea Nivelului de Conştientizare cu privire la aplicarea relelor tratamente pe motiv de discriminare în Moldova, inclusiv în regiunea Transnistreană”. Proiectul este finanţat de Uniunea Europeană şi co-finanţat de PNUD Moldova.
Sursa: Trm.md
Încă o victimă din 7 aprilie atacă RM la CEDO
Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) a comunicat Guvernului moldovean cauza Iurie Crăciuneac c. Moldova, comunică Promo-LEX. Iurie Crăciuneac este o altă victimă a colaboratorilor de poliţie, fiind reţinut şi maltratărilor în perioada evenimentelor din aprilie 2009.
După o serie de procese în cadrul instanţelor de judecată naţionale, unde a încercat fără succes să îşi găsească dreptatea, la 2 decembrie 2011 a fost depusă o cerere la CEDO.
La 10 aprilie 2009 a fost întocmit un dosar penal pe numele lui Iurie Crăciuneac, acesta fiind bănuit de comiterea infracţiunii de dezordini în masă. Din momentul reţinerii şi pe întreaga perioada de detenţie Iurie Crăciuneac a fost maltratat de către colaboratorii de poliţie.
După multiple tergiversări, într-un final pe faptul aplicării torturii a fost deschisă urmărirea penală. Cu toate acestea ancheta desfăşurată de către organele procuraturii nu a dat nici un rezultat, iar persoanele care l-au maltratat nu au fost atrase la răspundere.
În fața înaltei Curții, reclamantul este reprezentat de juriștii Asociației Promo-LEX.
Sursa: Jurnal.md
CEDO va mai examina un dosar „7 aprilie 2009”
Curtea Europeană pentru Drepturile Omului a acceptat spre examinare încă un dosar „7 aprilie 2009”. Este vorba despre cazul lui Iurie Crăciuneac, un tânăr din Cahul, reţinut şi maltratat în perioada evenimentelor din aprilie 2009. CEDO a comunicat Guvernului Moldovei despre o nouă etapă în examinarea acestui dosar.
Tânărul de 24 de ani, spune că a protestat paşnic atât în oraşul său natal, cât şi la Chişinău. În timp ce se întorcea acasă, civili au oprit autobusul fără a se legitima şi l-au transportat la Comisariatul General de Poliție din Chișinău
Pe numele lui a fost deschis dosar penal. Din momentul reţinerii şi pe întreaga perioada de detenţie, tânărul a fost maltratat de către colaboratorii de poliţie.
Iurie Crăciuneac a cerut dreptate în repetate rânduri în cadrul instanţelor de judecată naţionale, însă fără succes. În consecinţă, la 2 decembrie 2011, victima a depus o cerere la Curtea Europeană a Drepturile Omului.
Reclamantul este reprezentat de către avocaţi şi juriști în cadrul Asociației Promo-LEX.
Sursa: Publika.md