Promo-LEX: În Transnistria a început „vânatul ” tinerilor pentru armata ilegală

Campania de înrolare a tinerilor în structurile paramilitare din regiunea transnistreană contravine Constituției ţării noastre și tratatelor internaționale, deoarece tinerii vor fi obligați să depună jurământul unui regim anticonstituțional. Mai mult, persoanele care refuză să fie înrolate în armata transnistreană sunt amendate sau chiar private de libertate. Acest lucru se menţionează într-un comunicat al instituţiei Promo-LEX.

Experţii menţionează că tinerii care evită înrolarea în aceste structuri sunt anunțați în căutare, sechestrați de la posturile de control, condamnați la închisoare de până la 2 ani sau sancționați cu amenzi de până la 600 de dolari.

„În aceeași situație sunt și persoanele care, din convingeri religioase, pacifiste, umanitare, etice, morale sau din alte motive similare nu pot îndeplini serviciul militar. Odată înrolați în așa numită armată, tinerii sunt supuşi unor tratamente inumane şi degradante, torturii și muncii forţate. Au fost înregistrate la fel şi cazuri de deces, maltratări, abuzuri și escrocherii”, se mai menţionează într-uhn comunicat.

Astfel, Asociația Promo-LEX solicită autorităților constituționale:

– să asigure protecția și să garanteze drepturile tuturor recruților din regiunea transnistreană a Moldovei;

– să investigheze modul în care tinerii sunt racolați și înrolați în cadrul acestor structuri ilegale și să atragă la răspundere persoanele vinovate;

– să organizeze campanii de informare a tinerilor cu privire la drepturile și obligațiile lor militare;

– să nu admită tratarea discriminatorie a tinerilor domiciliați în stânga Nistrului, respectând în acest sens Constituția și legislația națională;

– să discute, problema tinerilor înrolați forțat în structurile paramilitare din stânga Nistrului în cadrul negocierilor politice.

Sursa: Publika.md




Promo-LEX: În regiunea transnistreană începe „vînarea” tinerilor în structurile militare ilegale

Asociaţia Promo-LEX anunţă că începând cu 1 aprilie 2012, în regiunea transnistreană a R. Moldova va începe campania de „înrolare” a tinerilor cu vârsta cuprinsă între 18 și 27 ani în structurile paramilitare. „Până la 10 august 2012, tinerii rezidenți din raioanele de est ale țării, cetățeni ai R. Moldova și ai altor state vor fi „citați” și „înrolați” în pretinsa „armată transnistreană”. Aceștia, contrar Constituției R. Moldova și tratatelor internaționale, vor fi obligați să depună „jurământ” unui regim anticonstituțional”, se arată într-un comunicat emis de serviciul de presă al Asociaţiei Promo-LEX.

Potrivit datelor Ministerului Tehnologiei Informației și Comunicației al R. Moldova, în Registrul de stat al populației, până la 1 august 2011 în localitățile din stânga Nistrului erau documentați 267.312 cetățeni moldoveni. Astfel tinerii care au obligațiuni militare față de Republica Moldova, sunt nevoiți sau impuși să execute „serviciul militar” ilegal.

Promo-LEX semnalează, totodată, că tinerii, care evită „înrolarea” în aceste structuri sunt anunțați în căutare, sechestrați de la posturile de control, condamnați la închisoare de până la 2 ani sau sancționați cu amenzi de până la 600 $ SUA. „În aceeași situație sunt și persoanele care, din convingeri religioase, pacifiste, umanitare, etice, morale sau din alte motive similare nu pot îndeplini serviciul militar. Odată „înrolați” în așa numită armată, tinerii sunt supuşi unor tratamente inumane şi degradante, torturii și muncii forţate. Au fost înregistrate la fel şi cazuri de deces, maltratări, abuzuri și escrocherii”, a declarat Pavel Postică, jurist în cadrul Asociaţiei Promo-LEX.

În acest context, Asociația Promo-LEX a lansat un apel prin care solicită autorităţilor constituţionale asigurarea protecţiei şi garantării drepturilor tuturor recruţilor din regiunea transnitreană a Republicii Moldova, investigarea modului în care tinerii sunt racolați și „înrolați” în cadrul acestor structuri ilegale și să atragă la răspundere persoanele vinovate şi punerea în discuţie a problema tinerilor „înrolați” forțat în structurile paramilitare din stânga Nistrului în cadrul negocierilor politice.

Sursa: Moldova.org




Promo-Lex: Începe „vânătoarea” de înrolare a tinerilor în „armata transnistreană”

Începând cu 1 aprilie 2012, în regiunea transnistreană a R. Moldova va începe campania de „înrolare” a tinerilor cu vârsta cuprinsă între 18 și 27 ani în structurile paramilitare, atenționează Promo-Lex. Potrivit asociației, până la 10 august 2012, tinerii rezidenți din raioanele de est ale țării, cetățeni ai R. Moldova și ai altor state vor fi „citați” și „înrolați” în pretinsa „armată transnistreană”.

„Aceștia, contrar Constituției R. Moldova și tratatelor internaționale, vor fi obligați să depună „jurământ” unui regim anticonstituțional”, se menționează într-un raport Promo-Lex.

Potrivit datelor Ministerului Tehnologiei Informației și Comunicației al R. Moldova, în Registrul de stat al populației, până la 1 august 2011 în localitățile din stânga Nistrului erau documentați 267.312 cetățeni moldoveni. Astfel tinerii care au obligațiuni militare față de Republica Moldova, sunt nevoiți sau impuși să execute „serviciul militar” ilegal.

„Tinerii, care evită „înrolarea” în aceste structuri sunt anunțați în căutare, sechestrați de la posturile de control, condamnați la închisoare de până la 2 ani sau sancționați cu amenzi de până la 600 $ SUA. În aceeași situație sunt și persoanele care, din convingeri religioase, pacifiste, umanitare, etice, morale sau din alte motive similare nu pot îndeplini serviciul militar. Odată „înrolați” în așa numită armată, tinerii sunt supuşi unor tratamente inumane şi degradante, torturii și muncii forţate. Au fost înregistrate la fel şi cazuri de deces, maltratări, abuzuri și escrocherii”, se mai spune în raport.

Asociația „Promo-LEX” consideră procesul de „înrolare” în structurile paramilitare ilegal și asimilat privării de libertate, manifestat prin detenție prelungită în „unitățile militare”.
În acest context, Asociația Promo-LEX solicită autorităților constituționale:

– să asigure protecția și să garanteze drepturile tuturor recruților din regiunea transnistreană a Moldovei;
– să investigheze modul în care tinerii sunt racolați și „înrolați” în cadrul acestor structuri ilegale și să atragă la răspundere persoanele vinovate;
– să organizeze campanii de informare a tinerilor cu privire la drepturile și obligațiile lor militare;
– să nu admită tratarea discriminatorie a tinerilor domiciliați în stânga Nistrului, respectând în acest sens Constituția și legislația națională;
– să discute, problema tinerilor „înrolați” forțat în structurile paramilitare din stânga Nistrului în cadrul negocierilor politice.

UNIMEDIA precizează că cei care fac armata în regiunea transnistreană comit o infracţiune. Conform art. 241 din Codul Penal al Republicii Moldova, cetăţenii nu pot participa în formaţiuni paramilitare.

Sursa: Unimedia.md




Promo-LEX trage alarma: Tinerii din regiunea transnistreană sunt ,,vânați” pentru structurile militare

Tinerii cu vârsta cuprinsă între 18 și 27 ani din regiuea transnistreană sunt obligați să se înroleze în structurile paramilitare. Campania de înrolare începe pe 1 aprilie și va dura până la 10 august. Asociația „Promo-LEX” consideră că acest ,,proces de înrolare în structurile paramilitare este ilegal și asimilat privării de libertate, manifestat prin detenție prelungită în unitățile militare”.

Până la 10 august 2012, tinerii rezidenți din regiunea transnistreană, cetățeni ai R. Moldova și ai altor state vor fi „citați” și „înrolați” în pretinsa „armată transnistreană”. Aceștia, contrar Constituției R. Moldova și tratatelor internaționale, vor fi obligați să depună „jurământ” unui regim anticonstituțional. Astfel, tinerii care au obligațiuni militare față de Republica Moldova, sunt nevoiți sau impuși să execute „serviciul militar” ilegal, atenționează juriștii Promo-Lex într-un comunicat de presă.

Tinerii, care evită „înrolarea” în aceste structuri sunt dați în căutare, condamnați la închisoare de până la 2 ani sau sancționați cu amenzi de până la 600 $ SUA. În aceeași situație sunt și persoanele care, din convingeri religioase, pacifiste, umanitare, etice, morale sau din alte motive similare nu pot îndeplini serviciul militar. Odată „înrolați” în așa numită armată, tinerii sunt supuşi unor tratamente inumane şi degradante, torturii și muncii forţate, se mai precizează în comunicatul Asociației Promo-lex.

În context, Asociația Promo-LEX solicită autorităților constituționale să investigheze modul în care tinerii sunt racolați și „înrolați” în cadrul acestor structuri, să tragă la răspundere persoanele vinovate și să asigure protecția drepturilor tuturor recruților din regiunea transnistreană.

Potrivit datelor Ministerului Tehnologiei Informației și Comunicației al R. Moldova, în Registrul de stat al populației, până la 1 august 2011 în localitățile din stânga Nistrului erau documentați 267.312 cetățeni moldoveni.

Sursa: Arena.md




Tinerii transnistreni, înrolaţi cu forţa în grupări paramilitare

Începând de pe 1 aprilie, tinerii din Transnistria vor fi „citați” și „înrolați” în pretinsa „armată transnistreană”. Aceștia, contrar Constituției Republicii Moldova și tratatelor internaționale, vor fi obligați să depună „jurământ” unui regim anticonstituțional, se arata intr-0 declaratie a Promo-LEX, citat de Jurnal.md.

„Tinerii, care evită „înrolarea” în aceste structuri sunt anunțați în căutare, sechestrați de la posturile de control, condamnați la închisoare de până la 2 ani sau sancționați cu amenzi de până la 600 $ SUA. În aceeași situație sunt și persoanele care, din convingeri religioase, pacifiste, umanitare, etice, morale sau din alte motive similare nu pot îndeplini serviciul militar. Odată „înrolați” în așa numita armată, tinerii sunt supuşi unor tratamente inumane şi degradante, torturii și muncii forţate. Au fost înregistrate la fel şi cazuri de deces, maltratări, abuzuri și escrocherii”, se spune într-o declarație a Promo-LEX.

Într-un recent interviu pentru Europa Liberă, Andrei Safonov, preşedintele Asociaţiei politologilor din Transnistria, sugera că Rusia poate crea a o bază militară în Transnistria, dincolo de actuala prezenţă a aşa-ziselor trupe de menţinere a păcii.

“Relaţiile Moscovei cu occidentul astăzi sunt departe de a fi ideale, cu atât mai mult că în lume miroase a praf de puşcă şi nu este exclus un conflict militar de proporţii. De aceea, indiferent de formalităţile scrise cum ar fi acordurile de la Istanbul, fiecare parte încearcă acum să-şi creeze în lume cât mai multe puncte de bază sau puncte de sprijin. Rusia nu are atât de multe asemenea puncte, de aceea ea se va ţine de acelea pe care le are deja: e vorba de Abhazia, Osetia de Sud, Armenia, Belarus şi Transnistria. Sigur că atunci când lumea se mişcă spre o confruntare de proporţii, – unele conflicte deja s-au încheiat, în Libia, unde Rusia a pierdut un punct de sprijin, acum şi Siria se zbate în agonia războiului civil, este posibil un război cu Iranul pe care-l vor purta Israelul şi americanii, – toate acestea desigur că nu ajută la reamintirea şi îndeplinirea înţelegerilor anterioare, mai ales că ele au fost semnate pe vremea lui Boris Elţin, a cărui politică, astăzi, oficial şi de facto, Moscova o respinge”, spunea Safonov.

O asemenea evoluţie este foarte posibilă, având în vedere numirea de către Kremlin ca reprezentant special pentru Transnistria a lui Dmitri Rogozin.

Analistul moldovean Nicolae Negru face o comparaţie între politica Moscovei faţă de republicile separatiste Abhazia şi Osetia de Sud, a caror independenţă a fost recunoscută de Moscova, şi Transnistria, observând că numirea lui Rogozin poate anunţa o evoluţie similara celei din Georgia.

“Reprezentant special pentru Osetia de Sud e numit conducătorul Osetiei de Nord Taimuraz Mamsurov, iar pentru Abhazia – guvernatorul ţinutului Krasnodar, Aleksandr Tkaciov. Cu alte cuvinte, în republicile transcaucaziene Rusia se bazează pe doi demnitari provinciali care nu fac parte din eşalonul de vârf al puterii centrale. Altfel stau lucrurile cu Republica Moldova. Dmitri Rogozin este vicepremier însărcinat cu problemele complexului militar-industrial, membru al guvernului rus de cel mai înalt rang. Dmitri Rogozin este vicepremier însărcinat cu problemele complexului militar-industrial. Ca să nu mai spun că, dincolo de toate, el e unul dintre iacobinii naţionalismului velikorus”, scrie Nicolae Negru pentru Jurnal.md.

Sursa: Cotidianul.ro




Tinerii din regiunea trasnistreană sunt ”vânați” pentru armată

De la începutul lunii aprilie începe campania de ”înrolare” în armată pentru tinerii din regiunea transnistreană. Astfel, până la 10 august curent, tinerii cu vârsta cuprinsă între 18 și 27 ani, rezidenți din raioanele de est ale țării, cetățeni ai R. Moldova și ai altor state vor fi „citați” și „înrolați” în pretinsa „armată transnistreană”.

Aceștia, contrar Constituției R. Moldova și tratatelor internaționale, vor fi obligați să depună „jurământ” unui regim anticonstituțional.

Tinerii, care evită „înrolarea” în aceste structuri, sunt anunțați în căutare, sechestrați de la posturile de control, condamnați la închisoare de până la doi ani sau sancționați cu amenzi de până la 600 dolari.

Asociația „Promo-LEX” consideră procesul de „înrolare” în structurile paramilitare ilegal și asimilat privării de libertate, manifestat prin detenție prelungită în „unitățile militare”.

În acest context, organizația solicită autorităților constituționale să asigure protecția și să garanteze drepturile tuturor recruților din regiunea transnistreană a Moldovei, să organizeze campanii de informare a tinerilor cu privire la drepturile și obligațiile lor militare, să discute, problema tinerilor „înrolați” forțat în structurile paramilitare din stânga Nistrului în cadrul negocierilor politice.

Sursa: Union.md




CU ARCANUL LA „OASTE”: Tinerii moldoveni din stânga Nistrului, ÎNROLAŢI CU FORŢA în „armata transnistreană”! CHIŞINĂUL TACE

În regiunea transnistreană a Republicii Moldova, de la 1 aprilie 2012, va începe campania de „înrolare” a tinerilor, cu vârsta cuprinsă între 18 și 27 ani, în structurile paramilitare, acţiune ce este ilegală şi contravine normelor legale’, se arată într-un comunicat de presă emis de organizaţia pentru apărarea drepturilor omului PromoLEX.

Până la 10 august 2012, tinerii rezidenți din raioanele de est ale țării, cetățeni ai R. Moldova și ai altor state vor fi „citați” și „înrolați” în pretinsa „armată transnistreană”. Aceștia, contrar Constituției R. Moldova și tratatelor internaționale, vor fi obligați să depună „jurământ” unui regim anticonstituțional.

Potrivit datelor Ministerului Tehnologiei Informației și Comunicației al R. Moldova, în Registrul de stat al populației, până la 1 august 2011 în localitățile din stânga Nistrului erau documentați 267.312 cetățeni moldoveni. Astfel tinerii care au obligațiuni militare față de Republica Moldova, sunt nevoiți sau impuși să execute„serviciul militar” ilegal.

Tinerii, care evită „înrolarea” în aceste structuri sunt anunțați în căutare, sechestrați de la posturile de control, condamnați la închisoare de până la 2 ani sau sancționați cu amenzi de până la 600 $ SUA. În aceeași situație sunt și persoanele care, din convingeri religioase, pacifiste, umanitare, etice, morale sau din alte motive similare nu pot îndeplini serviciul militar. Odată „înrolați” în așa numită armată, tinerii sunt supuşi unor tratamente inumane şi degradante, torturii și muncii forţate. Au fost înregistrate la fel şi cazuri de deces, maltratări, abuzuri și escrocherii.

Asociația „Promo-LEX” consideră procesul de „înrolare” în structurile paramilitare ilegal și asimilat privării de libertate, manifestat prin detenție prelungită în „unitățile militare”.

În acest context, Asociația Promo-LEX solicită autorităților constituționale:

– să asigure protecția și să garanteze drepturile tuturor recruților din regiunea transnistreană a Moldovei;
– să investigheze modul în care tinerii sunt racolați și „înrolați” în cadrul acestor structuri ilegale și să atragă la răspundere persoanele vinovate;
– să organizeze campanii de informare a tinerilor cu privire la drepturile și obligațiile lor militare;
– să nu admită tratarea discriminatorie a tinerilor domiciliați în stânga Nistrului, respectând în acest sens Constituția și legislația națională;
– să discute, problema tinerilor „înrolați” forțat în structurile paramilitare din stânga Nistrului în cadrul negocierilor politice.

Sursa: 24h.md




ONG-urile apelează la Guvern să nu susţină unele iniţiative de reformare a CEDO

Un şir de organizaţii neguvernamentale din domeniul drepturilor omului fac apel către guvernare să nu susţină iniţiativele de reformare a Curţii Europene a Drepturilor Omului (CEDO), prin care se propune limitarea competenţelor acesteia, transmite Info-Prim Neo.

Vlad Gribincea, preşedintele Centrului de Resurse Juridice din Moldova, a comunicat că Marea Britanie, care prezidează acum Comitetul de Miniştri al Consiliul Europei, îşi propune reformarea CEDO. „În ianuarie, în discursul său adresat Adunării Parlamentare a Consiliului Europei, premierul britanic David Cameron a subliniat principalele iniţiative de reformare a curţii. Proiectul de declaraţie va fi discutat la o conferinţă la nivel înalt, care va avea loc la Brighton, Marea Britanie, între 18 şi 20 aprilie”, a comunicat Vlad Gribincea în cadrul unor dezbateri publice la 28 martie.

Britanicii spun că reformarea curţii este necesară deoarece are prea multe cereri pe rol, la moment 150 mii. Pe de altă parte, curtea spune că va putea procesa rapid cererile restante, a subliniat Vlad Gribincea.

Preşedintele Centrului de Resurse Juridice din Moldova crede că principala cauză a numărului mare de cereri depuse la CEDO este acţionarea greşită a autorităţilor din unele state membre ale Consiliului Europei. „Suntem siguri că o mai bună protecţie a drepturilor omului nu poate fi asigurată prin limitarea competenţei curţii. Propunerile de limitare a competenţei curţii va afecta grav nivelul de protecţie a drepturilor omului, în special în astfel de ţări precum Moldova. Modificarea condiţiilor de admisibilitate, prin introducerea unor criterii noi sau înăsprirea celor existente, va afecta dreptul la recurs individual şi nu va contribui la micşorarea volumului de lucru al CEDO”, a declarat Vlad Gribincea.

Având în vedere cele expuse, ONG-urile specializate cheamă autorităţile Republicii Moldova să nu susţină iniţiativele de limitare a competenţei CEDO. În schimb, solicită acestora să se concentreze în special asupra susţinerii, cu resurse suplimentare necesare, a grefei CEDO şi Comitetul de Miniştri al Consiliului Europei. Totodată, acestea solicită îmbunătăţirea executării la nivel naţional a hotărârilor curţii şi sporirea calităţii şi transparenţei procedurilor naţionale de nominalizare a candidaţilor pentru funcţia de judecător la CEDO.

„O poziţie similară este împărtăşită de peste 80 de organizaţii non-guvernamentale britanice şi est-europene care se ocupă de protecţia drepturilor omului”, a notat Vlad Gribincea. Semnatarii apelului către guvernare sunt: Ambasada Drepturilor Omului, Asociaţia pentru Democraţie Participativă ADEPT, Asociaţia Promo-LEX, Centrul de Analiză şi Prevenire a Corupţiei, Centrul de Resurse Juridice din Moldova, Centrul de Resurse pentru Drepturile Omului CREDO, Fundaţia Soros-Moldova şi Institutul pentru Drepturile Omului din Moldova.

Sursa: Info-prim.md




În regiunea transnistreană începe „vînarea” tinerilor în structurile militare ilegale

Începând cu 1 aprilie 2012, în regiunea transnistreană a R. Moldova va începe campania de „înrolare” a tinerilor cu vârsta cuprinsă între 18 și 27 ani în structurile paramilitare.

Până la 10 august 2012, tinerii rezidenți din raioanele de est ale țării, cetățeni ai R. Moldova și ai altor state vor fi „citați” și „înrolați” în pretinsa „armată transnistreană”. Aceștia, contrar Constituției R. Moldova și tratatelor internaționale, vor fi obligați să depună „jurământ” unui regim anticonstituțional.

Potrivit datelor Ministerului Tehnologiei Informației și Comunicației al R. Moldova, în Registrul de stat al populației, până la 1 august 2011 în localitățile din stânga Nistrului erau documentați 267.312 cetățeni moldoveni. Astfel tinerii care au obligațiuni militare față de Republica Moldova, sunt nevoiți sau impuși să execute „serviciul militar” ilegal.

Tinerii, care evită „înrolarea” în aceste structuri sunt anunțați în căutare, sechestrați de la posturile de control, condamnați la închisoare de până la 2 ani sau sancționați cu amenzi de până la 600 $ SUA. În aceeași situație sunt și persoanele care, din convingeri religioase, pacifiste, umanitare, etice, morale sau din alte motive similare nu pot îndeplini serviciul militar. Odată „înrolați” în așa numită armată, tinerii sunt supuşi unor tratamente inumane şi degradante, torturii și muncii forţate. Au fost înregistrate la fel şi cazuri de deces, maltratări, abuzuri și escrocherii.

Asociația „Promo-LEX” consideră procesul de „înrolare” în structurile paramilitare ilegal și asimilat privării de libertate, manifestat prin detenție prelungită în „unitățile militare”.

În acest context, Asociația Promo-LEX solicită autorităților constituționale:

– să asigure protecția și să garanteze drepturile tuturor recruților din regiunea transnistreană a Moldovei;
– să investigheze modul în care tinerii sunt racolați și „înrolați” în cadrul acestor structuri ilegale și să atragă la răspundere persoanele vinovate;
– să organizeze campanii de informare a tinerilor cu privire la drepturile și obligațiile lor militare;
– să nu admită tratarea discriminatorie a tinerilor domiciliați în stânga Nistrului, respectând în acest sens Constituția și legislația națională;
– să discute, problema tinerilor „înrolați” forțat în structurile paramilitare din stânga Nistrului în cadrul negocierilor politice.

Sursa: Timpul.md




ONG-urile cer autorităţilor să nu susţină iniţiativa de reformare a CEDO

Mai multe organizaţii nonguvernamentale din Republica Moldova au adresat un apel guvernării prin care cer ca aceasta să nu susţină iniţiativele de reformare a Curţii Europene a Drepturilor Omului (CEDO), prin care se urmăreşete limitarea competenţei acesteia.

În apel se stipulează că Marea Britanie, cea care prezidează acum Comitetul de Miniştri al Consiliului Europei, intenţionează reformarea CEDO. Iniţiativa britanică sugerează că „criza” în care se află Curtea cere modificarea procedurii Curţii sau a limitelor competenţei acesteia. Se propune de a reduce termenul de depunere a cererilor la Curte, precum şi de a limita „marja de apreciere” a Curţii.

Potrivit britanicilor, Curtea are la moment un număr mare de cereri adresate ei, peste 150,000 pendinte la moment, iar supraaglomerarea Curţii a fost principalul motiv pentru reformarea acesteia.

„Noi suntem încrezuţi că principala cauză a numărului mare de cereri depuse la Curte este omisiunea autorităţilor din unele state membre ale Consiliului Europei de a implementa Convenţia. Principala responsabilitate pentru consolidarea protecţiei drepturilor omului în Europa revine guvernelor naţionale. (…) Suntem siguri că propunerile de limitare a competenţei Curţii va afecta grav nivelul de protecţie a drepturilor omului, în special în astfel de ţări ca Moldova”, se meţionează în apelul ONG-urilor.

Drept urmare, organizaţiile nonguvernamentale solicită autorităţilor Republicii Moldova susţinerea grefei Curţii şi Comitetul de Miniştri al Consiliului Europei, îmbunătăţirea executării la nivel naţional a hotărârilor Curţii şi a Convenţiei în general, precum şi sporirea calităţii şi transparenţei procedurilor naţionale de nominalizare a candidaţilor pentru funcţia de judecător la Curte.

Apelul a fost semnat de Ambasada Drepturilor Omului, Asociaţia pentru Democraţie Participativă ADEPT, Asociaţia Promo-LEX, Centrul de Analiză şi Prevenire a Corupţiei, Centrul de Resurse Juridice din Moldova, Centrul de Resurse pentru Drepturile Omului CREDO, Fundaţia Soros-Moldova, Institutul pentru Drepturile Omului din Moldova.

Sursa: Moldova.org