Analist: Provocările regimului separatist de la Tiraspol vor continua

La o săptămână de când Chişinăul a parafat acordul de asociere cu UE,  la Tiraspol forţele de ordine au descins astăzi la unicul liceu cu predare în limba română. Directorii unităţii de învăţământ „Lucian Blaga” au fost audiaţi şi ameninţaţi cu închisoarea. Pe durata verificărilor, orele nu au fost întrerupte, dar elevii erau destul de speriaţi.

În regiunea transnistreană sunt opt licee cu predare în limba română. Forţele de ordine de la Tiraspol au descins de mai multe ori în aceste instituţii de invatamant, interzicând arborarea drapelului Republicii Moldova sau intonarea imnului de stat la diverse ceremonii.

Pe de altă parte  liderul transnistrean Evgheni Şevciuk a propus  Sovietului Suprem (Parlamentului) de la Tiraspol să modifice Constituţia Transnistriei prin introducerea unor articole care ar permite aplicarea legislaţei ruse, anunţă agenţia transnistreană Novosti Pridnestrovia.

Ion Manole, directorul Asociaţiei PromoLex, organizaţie care promovează drepturile omului în stânga Nistrului spune că provocările regimului separatist vor continua.

Sursa: RFI.ro




„Tiraspolul a păcălit organizaţiile internaţionale care monitorizează situaţia din regiune, iar acum le închide poarta în nas”

Tiraspolul a reuşit să păcălească organizaţiile internaţionale cu funcţii de monitorizare a situaţiei din regiune, iar acum a decis să le închidă poarta. Opinia a fost exprimată de către directorul Asociaţiei Promo-LEX, în platoul Fabrika.

A fost o păcăleală, administraţia de la Tiraspol, pe cont propriu sau învăţată ce să facă, a păcălit foarte bine OSCE-ul şi alte organizaţii internaţionale. OSCE avea nevoie de acces şi simpatia autorităţilor separatiste şi a făcut tot posibilul să le intre în coarne.Tiraspolul i-a păcălit, a obţinut ceea de ce a avut nevoie, de la OSCE rapoarte, de la alte instituţii finanţări, iar acum, când nu mai are nevoie de favoruri, le închide poarta în nas, îi dă afară”, a punctat directorul Promo-LEX, Ion Manole.

Mai critic la adresa organizaţiilor internaţionale care au monitorizat situaţia din stânga Nistrului s-a declarat avocatul Teodor Cârnaţ. Acesta a pus la îndoială eficacitatea instituţiilor chemate să ajute la soluţionarea conflictului transnistrean: „Din 1992 până în prezent, anume acele instituţii, inclusiv OSCE, au contribuit la status quo-ului regiunii, la statalizarea celor din stânga Nistrului”, a opinat Cârnaţ.

Nici actorii din formatul 5+2 nu au scăpat de criticile invitaţilor emisiunii Fabrika. „SUA nici nu intenţionează să ridice problema de a-şi schimba statutul în formatul 5+2. Nu înţeleg, Chişinăul la fel nu se grăbeşte să facă asemenea propuneri şi se lasă totul în voia sorţii. Un regim nerecunoscut dictează regulile, ce vor discuta  nişte puteri internaţionale. Misiunile observatoare, din nou acţiunile lor se vor rezuma la a acumula informaţii”, a remarcat Ion Leahu, fost membru al Comisiei Unificate de Control.

Sursa: Publika.md




Decizie istorică: Limba română a redevenit limbă de stat la Chișinău

După parafarea Acordului de Asociere dintre Republica Moldova și UE la recentul summit de la Vilnius, întreaga regiune a căpătat o dinamică specială. La Kiev au pornit proteste împotriva președinției și guvernului asigurate de Viktor Ianukovici și Partidul Regiunilor, iar la Chișinău toate lucrurile au fost calme și așezate cu puternice semnale politice din partea României și a Statelor Unite. Nici Rusia nu a stat degeaba. Asta până ieri când punctele de presiune asupra Chișinăului au fost din nou apăsate prin intermediul separatiștilor transnistreni care de câteva zile vorbesc numai de scenarii belicoase și acționează ca atare. După ultimele evoluții din cadrul raporturilor Chișinău-Bruxelles și Chișinău-București, milițienii transnistreni au descins în singurul liceu cu predare în limba română de la Tiraspol – Liceul „Lucian Blaga” – încercând să ancheteze și să intimideze profesorii de limba română care au fost amenințați cu închisoarea. Anunțul a fost făcut de profesorii de la această instituție de învățământ, precum și de Promo-LEX, un ONG care luptă pentru respectarea drepturilor cetățenilor Republicii Moldova de pe cealaltă parte a Nistrului.  „Încearcă să ne distrugă prin orice metode și prin minciuni, pentru ca așa sunt obișnuiți ei (regimul separatist transnistrean -n.r.)…minciuna și teroarea stă în capul mesei”, ne-a declarat Raisa Pădurean, director-adjunct al Liceului „Lucian Blaga” de la Tiraspol. Ziarul „Curentul” a stat de vorbă și cu directorul executiv al Asociaţiei „Promo-LEX”, Ion Manole, cel care ne-a explicat că acțiunea a fost una premeditată. „Încă săptămână trecută am înregistrat unele mișcări provocatoare împotriva instituțiilor de învățământ din regiunea transnistreană, aflate în jurisdicția autorităților constituționale centrale de la Chișinău. Astăzi, potrivit declarațiilor Administrației Liceului Teoretic ,„Lucian Blaga” din orașul Tiraspol, un grup de persoane în civil, însoțite de milițieni au pătruns în incinta Liceului cu predare în grafia latina și au interogat directorul și vice-directorii instituției. Școlile cu predare în grafia latina din regiunea transnistreana a Republicii Moldova sunt foarte vulnerabile și servesc drept tântă directa și foarte eficientă pentru șantajarea autorităților constituționale. Totodată problema acestor instituții servește regimului ilegal de la Tiraspol drept instrument de presiune asupra Republicii Moldova dar și de manipulare a unor instituții internaționale”, a declarat Ion Manole pentru „Curentul”.

Provocări interesate

În plan politic, expertul de peste Prut a mai spus că în opinia sa este vorba despre „o nouă provocare înscenată departe de hotarele Republica Moldova”. „Parafarea Acordului de Asociere cu Uniunea Europeană, apropierea R. Moldova de Occident evident că nu convine cercurilor interesate de menținerea R. Moldova în zona sărăciei, mizeriei și instabilității de tot soiul”, a mai spus Manole. Întrebat despre posibilitatea reperării unui scenariu militar, expertul a mai precizat că este puțin probabil, dar că nimic nu este exclus și că actuala misiune militară de menținere a păcii cu militari ruși trebuie înlocuită cu una civilă iar zona demilitarizată. „Puțin probabil un scenariu militar în zona de est a R. Moldova, însă nimic nu este exclus până la urmă, într-o regiune aflată în afara oricărui cadrul legal, în afara oricărui control din partea comunității internaționale. Respectiv, aceste grupări ce controlează regiunea sunt și în afara oricărei responsabilități. Deci, în aceste condiții nu ne rămâne nimic altceva decât să amintim ceea ce noi cerem de câțiva ani buni încoace – introducerea unei Misiuni Civile de Monitorizare a Zonei de Securitate. Formatul de presupusa menținere a păcii și-a demonstrat ineficienta și nu a făcut nimic altceva decât sa consolideze regimul de facto, creând astfel numeroase obstacole pentru locuitorii regiunii transnistrene în calea respectării și apărării drepturilor lor fundamentale”, a completat directorul Promo-LEX.

Mobilizare armată pe Nistru 

Liderul separatist de la Tiraspol, Evgheni Șevciuk a făcut mai multe declarații belicoase în ultimele zile și a ordonat armatei separatiste să intre în stare de alertă, imediat după anunțul parafării de la Vilnius. Astfel serviciile de securitate transnistrene (KGB-ul, Militia, Armata şi Serviciul Vamal)  din stânga Nistrului au fost trecute în stare de alertă maximă. Acțiunile lui Sevciuk vin ca urmare a unor declarații făcute în cadrul unui interviu acordat postului rusesc de televiziune „Ren-TV” în care acesta a vorbit despre pretinsele intenții ale Chișinăului vizavi de trupele rusești staționate pe cealaltă parte a Nistrului. „Vor sa alunge trupele rusești din stânga Nistrului, pentru a ucide Transnistria”, a spus Șevciuk. El a insinuat ca un nou conflict militar la Nistru este posibil după acest moment Vilnius. „Rusia se află aici de 200 de ani, este successor de drept al Uniunii Sovietice și își apară cetățenii”, a declarat liderul separatist. „Mi-e teamă că dacă trupele ruse vor fi evacuate din Transnistria, va izbucni un nou conflict militar. Dar noi optăm pentru soluționarea pașnică a diferendului”, a mai spus liderul transnistrean.

Politici divergente și ciocnirea civilizațiilor

Măsurile militare luate de Șevciuk au completate ieri și cu o iniţiativă legislativă care prevede ca în Transnistria să fie aplicată legislaţia Federaţiei Ruse, acțiune ce ar putea echivala cu o declarație unilaterală a independenței, fapt invocat repetat în ultima vreme de la Tiraspol. Pentru ca iniţiativa lui Șevciuk să intre în vigoare, parlamentarii Sovietului Suprem de la Tiraspol trebuie să modifice așa-zisa Constituției a Transnistriei. În ultimele luni, Rusia a arătat o preocupare sporită față de acest spațiu pintr-o serie de declarații în crescendo. Vicepremierul rus Dmitri Rogozin a afirmat în repetate rânduri că în cazul în care Republica Moldova va opta pentru UE, regiunea transnistreană și-ar putea căuta independența sub protectoratul Moscovei care deține un număr mare de cetățeni pe acest mal al Nistrului. În aceeași notă, președintele comitetului Dumei de stat pentru probleme ale CSI și pentru relaţii cu diaspora, Leonid Sluţki, a declarat marți ca dacă UE va lua decizia cu privire la abolirea vizelor pentru Moldova, acest lucru poate avea consecințe pentru Transnistria. Oficialul rus a mai spus ca viitorul Transnistriei pentru Rusia este „o problema strategică”. „Sunt zeci de mii de oameni, care sunt cetaţeni ai Rusiei, si nouă nu ne este indiferent viitorul lor, chiar cel mai apropiat”, a mai afirmat Sluțki. El a mai spus ca actuala politică a Chișinăului produce o distanțare față de Moscova, fapt ce va trebuit urmărit cu atenție în Republica Moldova. În acest context, președintele Republicii Moldova, Nicolae Timofi i-a cerut șefului diplomației american, John Kerry, aflat în vizită la Chișinău, ca SUA să contracareze provocările cu care s-ar putea confrunta alianța pro-europeană de la Chișinău din partea Moscovei. „Federaţia Rusă sprijină în mod progresiv nu numai administraţia de la Tiraspol, dar şi alte forţe anti-occidentale şi pro-ruse de pe teritoriul Republicii Moldova. Ne putem aştepta în timpul apropiat la provocări în regiunea transnistreană şi în cea găgăuză, din sudul ţării, la tentative de destabilizare a situaţiei politice de la Chişinău”, i-a spus Timofti lui Kerry.

Curtea Constituțională a decis: peste Prut se vorbește limba română

La doar câteva ore de la incidentul provocator de la liceul cu predare în limba română de la Tiraspol, Curtea Constituţională de la Chișinău a decis că textul din declarația de independență prevalează textului din Constituție și astfel limba română a redevenit limba oficială de stat a Republicii Moldova. Reamintim că fostul regim comunist condus de Vladimir Voronin și-a întemeiat o bună parte din acțiunile politice în baza unei așa-zise „doctrine moldoveniste”, separate de cea română, în care elemente de istorie și limbă au fost distorsionate și „reinventate” de ideologicii PCRM. Limba oficială a Republicii Moldova este „limba română, nu limba moldovenească în baza grafiei latine”, a stabilit Curtea Constituţională de la Chişinău, conferind statut de normă constituţională Declaraţiei de Independenţă a ţării, adoptată în august 1991.  Curtea Constituţională de la Chişinău a pronunţat, joi, hotărârea privind interpretarea Articolului 13 (aliniatul 1) din Constituţie în coraport cu Preambulul Constituţiei şi cu Declaraţia de Independenţă a Republicii Moldova. Cazul a fost analizat ca urmare a sesizărilor făcute în martie şi septembrie 2013 de parlamentarii Ana Guţu, Mihai Ghimpu, Valeriu Munteanu, Corina Fusu, Boris Vieru şi Gheorghe Brega. Autorii sesizării au cerut conferirea statutului de normă constituţională Declaraţiei de Independenţă a Republicii Moldova, adoptată pe 27 august 1991, confirmând astfel că limba oficială a Republicii Moldova este limba română, nu limba moldovenească în baza grafiei latine, precum este formulat în Articolul 13 din Constituţia Republicii Moldova. Preşedinţia Republicii Moldova a argumentat că denumirea ştiinţifică a limbii de stat în Republica Moldova este un lucru cert, subliniind că „naţiunea română este organizată în două state româneşti – România şi Republica Moldova”. Potrivit Academiei de Ştiinţe a Moldovei, limba de stat (oficială) a Republicii Moldova este limba română, iar sintagma „limba moldovenească, funcţionând pe baza grafiei latine” din Articolul 13 alin. (1) al Constituției poate fi echivalată semantic cu limba română. Pe acest fond, liderul de la Cotroceni, Traian Băsescu, a mulțumit Curţii Constituţionale a Republicii Moldova pentru decizia privind limba română, pe care a catalogat-o drept „un act de dreptate” şi a precizat că este una dintre cele mai mari bucurii pe care le-a avut în ultimii ani, realizând implicaţiile acesteia.  Potrivit șefului statului, de implicaţiile deciziei de la Chişinău, care sunt „extrem de profunde”, trebuie să ţină „toate statele democratice”, inclusiv UE.

Sursa: Curentul.ro




Cazul tânărului Vadim Pisari, ucis de un pacificator rus, va fi examinat în regim de urgență la CEDO

Cazul tânărului Vadim Pisari, ucis de un pacificator rus în apropierea podului de la Vadul lui Vodă, va fi examinat în regim de urgență la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO).

Publika.md aminteşte că, în prima zi a anului 2012, un tânăr din satul Pârâta, raionul Dubăsari a fost împuşcat mortal de un pacificator rus, după ce a refuzat de mai multe ori să oprească autoturismul în care se afla împreună cu o altă persoană.

Autoritățile Republicii Moldova au inițiat o anchetă penală pe acest caz. Însă, soldatul rus nu a fost reţinut fiind, ulterior, transferat de către autorităţile Federaţiei Ruse într-o unitate militară din regiunea Breansk, unde se află şi în prezent.

Sursa: Publika.md




Omorul lui Vadim Pisari va fi examinat la CEDO în regim de urgenţă

Cazul tânărului moldovean de 18 ani, Vadim Pisari, ucis la 1 ianuarie 2012 de către un soldat rus din cadrul misiunii de pacificare, va fi examinat în regim de urgenţă la Curtea Europeană a Drepturilor Omului. Recent CEDO a comunicat guvernelor pârâte cauza Pisari v. Republica Moldova şi Federaţia Rusă. Reclamanţii sunt părinţii tânărului omorât, locuitori ai satului Pârâta, raionul Dubăsari, şi sunt reprezentaţi de juriştii Asociaţiei Promo-LEX, transmite IPN.

Potrivit unui comunicat de presă al Promo-LEX, în faţa CEDO, reclamanţii au invocat încălcarea art.2 din Convenţie (dreptul la viaţă) precum şi faptul că investigaţiile circumstanţelor omorului fiului lor, efectuate atât de către autorităţile Republicii Moldova, cât şi de către cele ale Federaţiei Ruse nu au fost eficiente.

La 1 ianuarie 2012, aproximativ ora 07.00 dimineaţa, Vadim Pisari, aflându-se la volanul unui autoturism, traversa zona unui post de pacificatori, instalat între localităţile oraşul Vadul lui Vodă şi satul Pârâta. Soldatul rus a împuşcat în spatele autoturismului, rănindu-l pe tânăr, care a decedat în spital în aceeaşi zi. Autorităţile moldoveneşti au iniţiat o anchetă penală pe acest caz, cu toate acestea soldatul rus nu a fost reţinut, fiind ulterior transferat de către autorităţile Federaţiei Ruse într-o unitate militară din regiunea Breansk, Federaţia Rusă. Procuratura Generală a Republicii Moldova a recunoscut statutul de victimă al reclamanţilor. Ulterior aceeaşi instituţie a informat că a fost emis un mandat de căutare internaţională pentru soldatul rus care l-a omorât pe Vadim Pisari.

În decembrie 2012, Procuratura a informat despre refuzul autorităţilor ruse de a coopera în cadrul investigaţiilor şi faptul că soldatul rus a fost achitat de orice vină deoarece în acţiunile sale nu au existat elementele unei infracţiuni. Aceiaşi instituţie în martie 2013 a informat reclamanţii cu privire la necesitatea suspendării procedurilor penale deoarece nu au acces la suspectul care s-a eschivat de la răspundere. La momentul dat dosarul penal este suspendat.

Adresările reclamanţilor către autorităţile Federaţiei Ruse au fost ignorate în repetate rânduri, acestora fiindu-le refuzat în eliberarea actelor procesuale şi recunoaşterea în calitate de victime. La finele anului 2012, reclamanţii au fost informaţi despre faptul că dosarul penal pornit pe marginea decesului lui Vadim Pisari a fost încetat. Totodată reclamanţilor nu le-a fost expediată nicio ordonanţă în acest sens. Restul încercărilor părinţilor lui Vadim Pisari de a afla date şi informaţii despre ancheta efectuată de către autorităţile ruse au eşuat.

Sursa: Ipn.md




Cazul Pisari, examinat în regim de urgenţă la CtEDO

Cazul tânărului de 18 ani, Vadim Pisari, ucis la 1 ianuarie 2012 de către un soldat rus din cadrul misiunii de pacificare, va fi examinat în regim de urgenţă la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CtEDO). Reclamanţii sunt reprezentaţi de avocaţi şi jurişti din cadrul Asociaţiei Promo-LEX.
Potrivit Promo-LEX, recent CtEDO a comunicat Guvernelor pârâte cauza Pisari v. Republica Moldova și Federația Rusă (dosar nr. 42139/12). Reclamanții sunt părinţii lui Vadim Pisari, locuitori ai satului Pîrîta, Dubăsari.
În fața Înaltei Curți, reclamanții au invocat încălcarea dreptul la viață precum și faptul că investigațiile circumstanțelor omorului fiului lor, efectuate atât de către autoritățile Republicii Moldova cât și de către cele ale Federației Ruse, nu au fost eficiente.
La 1 ianuarie 2012 Vadim Pisari traversa zona unui post de pacificatori, instalat între localitățile Vadul-lui-Vodă, Chișinău și satul Pîrîta, Dubăsari. Soldatul rus a împușcat în spatele autoturismului, rănindu-l mortal pe Vadim Pisari, care a decedat în spitalul de urgenţă din mun. Chişinău în aceiaşi zi.
Autoritățile Republicii Moldova au inițiat o anchetă penală pe acest caz, cu toate acestea soldatul rus nu a fost reţinut fiind ulterior transferat de către autorităţile Federaţiei Ruse într-o unitate militară din regiunea Breansk, Federația Rusă, unde se află şi la moment.
Procuratura Generală a Republicii Moldova a recunoscut statutul de victimă al reclamanților în cadrul procedurilor penale desfășurate de aceasta. Ulterior aceeași instituție a informat reclamanții că a fost emis un mandat de căutare internațională pentru soldatul rus care l-a omorât pe Vadim Pisari. În decembrie 2012 Procuratura Generală a Republicii Moldova a informat că soldatul rus a fost achitat de orice vină deoarece în acțiunile sale nu au existat elementele unei infracțiuni.
Adresările reclamanţilor către autorităţile Federaţiei Ruse au fost ignorate în repetate rânduri, acestora fiindu-le refuzat în eliberarea actelor procesuale şi recunoaşterea în calitate de victime pe dosarul penale intentat de către Procuratura Generală a Federaţiei Ruse.

Sursa: Trm.md




Cazul tânărului ucis de un pacificator rus va fi examinat de CEDO în regim de urgenţă

Cazul tânărului de 18 ani, Vadim Pisari, ucis în dimineaţa zilei de 1 ianuarie 2012 de către un soldat rus din cadrul misiunii de pacificare, va fi examinat în regim de urgenţă la Curtea Europeană a Drepturilor Omului, anunţă Promo-Lex. ŞTIRI PE ACEEAŞI TEMĂ Verdictul ruşilor: Pacificarorul Cojuhari a acţionat legal atunci când… Reclamanţii sunt părinţii lui Vadim Pisari, locuitori ai satului Pîrîta, raionul Dubăsari. La 1 ianuarie 2012, tânărul Vadim Pisari aflat la volanul unui autoturism, traversa zona postului de pacificatori, instalat între localităţile Vadul lui Vodă şi Pîrîta, Dubăsari. Soldatul rus a împuşcat în spatele autoturismului, rănindu-l mortal pe Vadim Pisari, care a decedat la spitalul de urgenţă din Chişinău în aceeaşi zi.

Tatăl lui Vadim Pisari: „Mi-au împuşcat fiul ca pe un criminal“

Autorităţile Republicii Moldova au iniţiat o anchetă penală pe marginea cazului. Soldatul rus nu a fost reţinut, fiind ulterior transferat de către autorităţile Federaţiei Ruse într-o unitate militară din regiunea Breansk, Federaţia Rusă, unde se află şi la moment. Procuratura Generală a recunoscut statutul de victimă al reclamanţilor în cadrul procedurilor penale desfăşurate de aceasta. Ulterior aceeaşi instituţie a informat reclamanţii că a fost emis un mandat de căutare internaţională pentru soldatul rus care l-a omorât pe Vadim Pisari. În decembrie 2012, Procuratura a informat reclamanţii despre refuzul autorităţilor ruse de a coopera în cadrul investigaţiilor şi de faptul că soldatul rus a fost achitat de orice vină deoarece în acţiunile sale nu au existat elementele unei infracţiuni.

Tânărul de la Pârâta a fost împuşcat cu gloanţe interzise de ONU

În martie 2013, aceeaşi instituţie a informat reclamanţii cu privire la necesitatea suspendării procedurilor penale deoarece nu au acces la suspectul care s-a eschivat de la răspundere. La moment dosarul penal este suspendat, deoarece sunt necesare desfăşurarea acţiunilor procesuale în Federaţia Rusă.  Ministerul rus al Afacerilor Externe a anunţat că autorităţile ruse vor efectua o anchetă paralelă pentru a elucida circumstanţele cauzei şi că rezultatele acestora vor fi anunţate înainte de sfârşitul lunii ianuarie 2012.  Adresările reclamanţilor către autorităţile Federaţiei Ruse au fost ignorate în repetate rânduri, acestora fiindu-le refuzat în eliberarea actelor procesuale şi recunoaşterea în calitate de victime pe dosarul penale intentat de către Procuratura Generală a Federaţiei Ruse. La finele anului 2012 reclamanţii au fost informaţi despre faptul că dosarul penal pornit pe marginea decesului lui Vadim Pisari a fost încetat. Totodată reclamanţilor nu le-a fost expediată nici o ordonanţă în acest sens. Restul încercărilor părinţilor lui Vadim Pisari de a afla date şi informaţii despre ancheta efectuată de către autorităţile ruse au eşuat. Achitarea pacificatorului rus, care l-a împuşcat mortal pe Vadim Pisari pe podul de la Vadul lui Vodă, arată dispreţul Kremlinului faţă de Republica Moldova În faţa Înaltei Curţi, reclamanţii au invocat încălcarea dreptului la viaţă din Convenţie, precum şi faptul că investigaţiile circumstanţelor omorului fiului lor, efectuate atât de către autorităţile Republicii Moldova cât şi de către cele ale Federaţiei Ruse, nu au fost eficiente.
Sursa: Adevarul.ro/moldova




Femeile iau locul bărbaţilor. Tot mai mulţi soţi din Republica Moldova sunt bătuţi de nevestele lor

Dacă fenomenul violenţei în familie, cauzat de pornirile soţilor nu este o noutate pentru societatea în care trăim, reversul acestor situaţii, cândbărbaţii ajung să fie bătuţi de consoartele lor este mai puţin cunoscut. Potrivit evz.md, două din zece victime ale violenței în familie sunt bărbați.

„Puțini bărbați au curajul să spună că sunt bătuți de soții, dar asta nu înseamnă că nu există acest fenomen”, a spus Lilia Potâng, jurist la Asociaţia Promo-Lex. Aceasta mai spune că actele de violenţă asupra bărbaţilor rămân de cele mai multe ori în anonimat şi sunt descoperite abia când se întâmplă cazuri grave. „La început, femeile sunt cele maltratate. Apoi, când nu mai pot suporta, ele săvârşesc chiar şi acte criminale”, a explicat juristul.

Psihologii susțin că pe fondul unor stări depresive şi de frustrare, cauzate de insatisfacţia mariajului cu bărbatul ales, femeile devin inconştiente de acţiunile pe care le comit.

„Când femeile se simt nedreptăţite, nu sunt respectate de către soţi, explodează într-o zi. Devin irascibile, au pretenţii mari faţă de bărbați, devin violente. Deseori, soțiile nici nu ştiu cum ar trebui să depăşească un moment neplăcut. Ele cunosc doar modelul certei care generează situaţii şi mai penibile, uneori cu deznodământ tragic”, afirmă psihologul Tatiana Baciu.

În prezent, 89 de femei se află după gratii pentru că și-au omorât soțul sau concubinul.

Sursa: Publika.md




De ce femeile îşi bat bărbaţii?

Două din zece victime ale violenţei în familie sunt bărbaţi. Aceste cazuri nu sunt însă luate în serios de poliţişti când sunt reclamate, dar şi celor maltrataţi le este ruşine să se plângă.

Dacă fenomenul violenţei în familie, cauzat de pornirile soţilor nu este o noutate pentru societatea în care trăim, reversul acestor situaţii, când bărbaţii ajung să fie bătuţi de consoartele lor este mai puţin cunoscut. Asta însă nu presupune absenţa acestor cazuri, ci mai degrabă este vorba de ruşinea soţilor de a recunoaşte că au fost agresaţi de nevestele violente.

Anatol B., dintr-o localitate din sudul Moldovei, uneori venea acasă beat. Dar pentru că soţia nu suporta să-l vadă în stare de ebrietate, îl lua la bătut, împreună cu fiica. „La început nu înţelegeam de ce mă trezeam dimineaţa cu dureri în coaste. Nu-mi aminteam nimic. Parcă mi se luau minţile”, s-a plâns bărbatul unui prieten. Acesta l-a sfătuit ca într-o seară să se prefacă beat. Lucrurile s-au şi limpezit din acea zi. „Numai am păşit pragul casei, femeia împreună cu fiica au tăbărât asupra mea cu pumnii. Am înţeles imediat de ce uneori mă dureau coastele”, spune Anatol. Omul le-a chelfănit pe amândouă. De atunci, nu mai îndrăznesc să ridice mâna la capul familiei.

Şi Ion D. din Orhei este bătut de femeie. Nu a recunoscut niciodată, dar vecinii, care ne-au povestit cazul dat, susţin că nevastă-sa este de două ori mai zdravănă ca el şi, când nu-i convine ceva, îi dă în cap cu ce îi cade sub mână. A ajuns o dată cu capul spart la ambulanţă, dar a spus că s-a lovit singur de un par.

Drame familiale

Specialiştii susţin că asemenea cazuri, deşi sunt puţine, totuşi au loc. „Puţini bărbaţi au curajul să spună că sunt bătuţi de soţii, dar asta nu înseamnă că nu există acest fenomen”, susţine Lilia Potâng, jurist la Asociaţia Promo-LEX. Aceasta mai spune că actele de violenţă asupra bărbaţilor rămân de cele mai multe ori în anonimat şi sunt descoperite abia când se întâmplă cazuri grave. „La început, femeile sunt cele maltratate. Apoi, când nu mai pot suporta, ele săvârşesc chiar şi acte criminale”, explică Lilia Potâng.

Psihologii susţin că pe fondul unor stări depresive şi de frustrare, cauzate de insatisfacţia mariajului cu bărbatul ales, femeile devin inconştiente de acţiunile pe care le comit. „Când femeile se simt nedreptăţite, nu sunt respectate de către soţi, explodează într-o zi. Devin irascibile, au pretenţii mari faţă de bărbaţi, devin violente. Deseori, soţiile nici nu ştiu cum ar trebui să depăşească un moment neplăcut. Ele cunosc doar modelul certei care generează situaţii şi mai penibile, uneori cu deznodământ tragic”, afirmă psihologul Tatiana Baciu.

Afectaţi de conflictele soţilor devin şi copiii, care deseori absorb ceea ce văd la părinţi şi au tendinţa de a moşteni acest comportament. „Mulţi dintre ei vor avea aceeaşi atitudine când vor întemeia, la rândul lor, familii. Alţii însă se vor retrage din societate. Pentru copii, părinţii presupun o valoare, iar atunci când aceştia demonstrează în ochii lor că nu se mai iubesc, trauma este destul de mare. Ei sunt nevoiţi să aleagă între mamă şi tată, fiindu-le scindată personalitatea”, mai adaugă psihologul.

Femei acuzate de uciderea bărbaţilor 

Multe din certurile de familie conduc la crime. Chiar dacă, iniţial, vina pentru neliniştea din casă o au bărbaţii, actul criminal deseori este atribuit femeilor. „În prezent, 89 de femei se află după gratii pentru că şi-au omorât soţul sau concubinul”, relevă Olga Bolboceanu, şefa Secţiei relaţii publice şi mass-media din cadrul Departamentului Instituţiilor Penitenciare al Ministerului Justiţiei.

Sursa: evz.ro




„Este vorba de lipsa unei viziuni foarte clare a Chişinăului faţă de situaţia din Transnistria”

La începutul acestei săptămâni Biroul pentru Reintegrare a anunţat că vicepremierul Eugen Carpov şi reprezentanta regiunii transnistrene la negocierile în formatul „5+2”, Nina Ştanski, au semnat o înscriere protocolară care prevede „schimbul de informaţii, sistematizarea şi examinarea unor dosare penale intentate la Chişinău şi Tiraspol, inclusiv şi perspectiva acestora”. Documentul se referă în special la schimbul de date în privinţa unor dosare intentate persoanelor cu funcţie de răspundere. Înscrierea a provocat nemulţumirea Asociaţiei Promo Lex, organizaţie care are printre preocupări monitorizarea respectării drepturilor omului în stânga Nistrului. De ce, l-am întrebat în ajun pe preşedintele Asociaţiei, Ion Manole:

Ion Manole: „Pentru că ea contravine legislaţiei şi Constituţiei Republicii Moldova, în primul rând. În al doilea rând, pune în pericol, din momentul în care va fi aplicată, securitatea persoanelor aflate, să zicem aşa, sub tutela administraţiei de la Tiraspol.”

Europa Liberă: Când spuneţi „contravine Constituţiei” la ce prevederi vă referiţi?

Ion Manole: „În primul rând, examinarea unor astfel de dosare sau admiterea în cadrul unor proceduri specifice cu caracter penal a unor grupuri sau indivizi, nici nu ştiu cum să-i numesc, care conform legislaţiei noastre reprezintă structuri ilegale, iar conform acestui acord sunt parte, reprezintă o problemă foarte gravă, pe care noi credem că opinia publică nu trebuie să o tolereze şi trebuie să cerem explicaţii de ce se întâmplă astfel de lucruri, pentru că din câte ştim pilonul justiţiei este independent şi nu trebuie să tolereze ingerinţe din afara justiţiei, mă refer la cea politică.”

Europa Liberă: Tot Dvs spuneaţi că această înscriere protocolară ar pune în pericol viaţa cetăţenilor care sunt sub tutela autorităţilor din stânga Nistrului?

Ion Manole: „Să nu uităm că în regiune avem peste trei mii de oameni care se află în detenţie, să zicem în detenţie, or în opinia noastră ei sunt captivi pentru că nu au beneficiat de un proces echitabil atunci când au fost condamnaţi de aşa zisele instanţele de acolo sau cercetaţi penal de aşa zisele structuri din regiune, deci din acest punct de vedere aceste persoane sunt deţinute ilegal, iar Guvernul de la Chişinău, conform obligaţiilor sale la nivel internaţional, dar şi deciziilor Curţii Europene, are obligaţia să intervină şi să încerce a le apăra şi proteja drepturile. Or pe parcursul mai multor ani observăm că Guvernul de la Chişinău nu a făcut, practic, nimic. Nu are o strategie, nu are o viziune foarte clară, nu are un plan la urma urmei, cum ar trebui să procedeze, cum ar trebui să intervină în privinţa apărării şi protejării drepturilor acestor oameni. Am avut cazuri în care structurile constituţionale au furnizat informaţii, am avut cazuri în care cetăţeni ai Republicii Moldova au fost răpiţi, nu mai spun arestaţi pentru că nu a fost respectată procedura de arestare, deci au fost răpiţi de către poliţişti şi transmişi ilegal către aceste structuri din stânga Nistrului. Prin semnarea acestui document şi prin admiterea unor persoane cu statut dubios în cadrul examinării acestor dosare, considerăm că va fi pusă în pericol viaţa şi securitatea acestor oameni. În special a celor care au depus plângeri la Procuratura Generală a Republicii Moldova împotriva persoanelor care servesc regimul de la Tiraspol. Deci, oamenii au venit la Chişinău după ajutor, iar Chişinăul indirect sau direct, deja, furnizează informaţiile despre persoanele care au depus plângeri împotriva persoanelor care le-au încălcat drepturile.”

Europa Liberă: Pe de altă parte, poate e vorba de un compromis, iar această înscriere protocolară care prevede schimb de informaţii tocmai e o decizie prin care se doreşte cooperarea?

Ion Manole: „În aceşti 22 de ani de aşa-zise tratative sau negocieri, discuţii la nivel politic pe subiectul respectiv, am tot obosit să auzim despre tot felul de compromisuri, or compromisurile pot fi făcute numai în mod legal, numai respectând buchia legii. Aceste compromisuri, indiferent cât de nobile ar fi intenţiile celor care le semnează sau discută, ele trebuie să aibă un temei juridic. În momentul în care aceste acorduri contravin legii, ele trebuie anulate, cel puţin trebuie lăsate fără a fi respectate pentru că pun în pericol viaţa şi sănătatea acestor oameni.”

Europa Liberă: E lucru ştiut că un regim care nu este controlat de multe ori e un regim cu care nu poţi comunica. Cum vedeţi Dvs implicarea autorităţilor de la Chişinău în soluţionarea cazurilor, dosarelor penale, intentate împotriva cetăţenilor din regiunea transnistreană?

Ion Manole: „Aici cred că trebuie să vorbim pe şleau, este vorba de lipsa unei viziuni foarte clare a Chişinăului faţă de situaţia de acolo. Nu o dată am menţionat că ar fi fost mult mai eficient dacă Chişinăul ar fi intervenit individual, pe fiecare caz. Numai examinând situaţia şi soarta fiecărei victime care s-a adresat cel puţin către Chişinău, doar aşa autorităţile puteau să îşi facă o imagine foarte clară despre situaţia reală, despre problemele reale de acolo şi despre posibilităţile de a ajuta aceste persoane, de a schimba situaţia sau de a opri anumite fenomene negative. Or, Chişinăul neglijând, ignorând, să se ocupe de astfel de probleme, nu a făcut nimic altceva decât să devină incompetent şi nu cunoaşte situaţia de acolo. Or, dacă nu cunoaşte situaţia, nu poate veni cu propuneri, nu poate analiza această situaţie şi nu poate veni cu recomandări sau soluţii pentru rezolvarea lor. De multe ori îmi pun întrebarea: Ce discută reprezentanţii politici? Ce poate discuta, spre exemplu, dl Carpov cu dna Ştanski? Or, o avem pe Ştanski care are controlul asupra acestui teritoriu, are susţinerea unui actor implicat în acest format „5+2”…”

Europa Liberă: Federaţia Rusă…

Ion Manole: „… exact, toată lumea o ştie, deci ce interes ar avea ea ca să rezolve problema transnistreană? Ea nu are niciun interes.”

Europa Liberă: Am să vă solicit opinia într-un alt subiect în care s-a implicat Asociaţia  Promo Lex. Şcolile cu predare în grafia latină din regiunea transnistreană care ştim că au obţinut câştig de cauză la CEDO împotriva Federaţiei Ruse. Şi-a onorat Kremlinul obligaţia de a achita despăgubirile?

Ion Manole: „Este vorba de 170 de victime care au obţinut câştig de cauză în faţa Curţii Europene. Federaţia Rusă era de aşteptat să nu îşi respecte această obligaţie. Federaţia Rusă are foarte multe dosare, decizii împotriva sa pierdute de guvernul rus la Curtea Europeană, pe care nu le execută. Federaţia Rusă este, dacă nu greşesc, lider la acest capitol printre ţările condamnate la CEDO. Ne aşteptam la o astfel de situaţie. Se încearcă tergiversarea executării şi achitării acestor sume. Din punct de vedere juridic noi depunem eforturi, am depus demersuri, foarte multe cereri către Guvernul rus, primim întotdeauna răspunsuri diplomatice că: da, se examinează, însă la nivel practic încă nu se întâmplă nimic. De asemenea, deja am expediat în adresa Consiliului Europei aceste informaţii, sperăm că şi Comitetul de Miniştri la următoarea adunare va putea emite anumite recomandări sau anumite propuneri. Există această hotărâre şi Rusia vreau nu vrea ar trebui să o execute.”

Europa Liberă: Organizaţia Dvs este specializată pe apărarea drepturilor omului în regiunea transnistreană. La începutula cestui an, Republica Moldova a fost vizitată de Comisarul ONU pentru Drepturile Omului, dl Thomas Hammarberg. După ce a vizitat şi regiunea transnistreană, Domnia Sa a oferit anumite recomandări care vizau în special îmbunătăţirea situaţiei din penitenciare. Se ţine cont de îndrumările dlui Hammarberg?

Ion Manole: „Am impresia că acest raport al dlui Hammarberg este utilizat de către administraţia de la Tiraspol drept un intrument de propagandă prin care încearcă, pe de o parte, să justifice legalitatea lor şi constituirea lor ca stat la nivel local, pe de altă parte, din câte înţeleg eu, este vorba şi de o tentativă a Tiraspolului de a obţine mai mulţi bani de la donatorii internaţionali, de la partenerii Republicii Moldova pentru rezolvarea acestor probleme grave cu care se confruntă administraţile închisorilor. Problema nici nu se poate pune în discuţie pentru că, într-adevăr, este nevoie de reparaţii, oamenii care sunt acolo deţinuţi au drepturi garantate de către Convenţia Europeană, de către Declaraţia Universală a Drepturilor Omului. E trist faptul că Guvernul de la Chişinău nu explică foarte clar comunităţii internaţionale esenţa acestei probleme. Noi nu dorim ca acestor oameni să li se asigure condiţii mai bune în situaţia în care aceştia nu au beneficiat de un proces echitabil. Atâta timp cât persoanele aflate în aceste închisori nu au beneficiat de acel proces echitabil de care v-am spus, consider că ei beneficiază şi de prezumţia nevinovăţiei. În această situaţie trebuie să luptăm pentru eliberarea lor sau judecarea dosarelor respective de către organele constituţionale, ca să vedem dacă persoana a săvârşit o anumită faptă sau nu.”

Sursa: Europalibera.org