Chişinăul acuză Tiraspolul ca face presiuni asupra instituţiilor de învăţământ cu predare în limba română din stânga Nistrului

Liceul cu predare în limba română „Lucian Blaga” din Tiraspol nu mai are acces la conturile sale bancare. Acestea au fost blocate de cătrefiscul din regiunea transnistreană. Ca urmare, instituţia de învăţământ nu poate cumpăra produse alimentare pentru copii şi nici să plătească serviciile de întreţinere.

Potrivit directorului liceului „Lucian Blaga”, Ion Iovcev, activitatea instituţiei poate fi stopată în orice moment, asta deoarece liceulul nu dispune de bani pentru a achita serviciile. Iovcev mai spune că administraţia instituţiei nu a fost preântâmpinată despre această decizie a Inspectoratului Fiscal din regiune.

Subiectul a fost discutat astăzi la o şedinţă convocată de Ministerul Educaţiei la care au participat directoriii celor opt şcoli din regiunea transnistreană cu predare în limba română. Iar reprezentanţiiMinisterul Educaţiei au promis să examineze acest caz. Presiunile asupra şcolilor cu predare în limba ronână din regiunea transnistreană s-au intensificat acum două luni, când instituţiile au fost obligate să achite impozite în regiune.

Directorul liceului spune că blocarea conturilor bancare poate duce la sistarea activităţii instituţiei.

„Prin blocarea conturilor, noi nu putem să achităm facturile pentru energia electrică, pentru apă, chiria clădirii, pentru hrana copiilor. Dacă trece luna şi nu am achitat încep deconectările, internetul nu-l avem de acum.  Avem pentru o săptămână cel mult telefonul „, a declarat directorul Liceului „Lucian Blaga”, Ion Iovcev.

Şi liceul „Ştefan cel Mare” din Grigoriopol este supus presiunilor.

„Este un atac psihologic asupra colegilor mei şi asupra mea. Ei încearcă, caută soluţii să vadă ce o să le iasă, dar deocamdată nu au soluţii decât atacuri. Trebuie să rezistăm”, a menţionat directoarea Liceului „Ştefan cel Mare” din Grigoriopol, Eleonora Cercavschi.

Ministerul Educaţiei i-a chemat pe directorii celor opt şcoli cu predare în limba română din stânga Nistrului. Într-un comunicat de presă, ministerul, dar şi Biroul pentru Reintegrare acuză Tiraspolul de exercitarea presiunilor şi obstrucţionarea procesului educaţional în instituţiile de învăţământ subordonate Chişinăului.

Experţii consideră că autorităţile ar trebui să reacţioneze ferm în astfel de situaţii.

„Scopul este de a tensiona situaţia. Guvernul de la Chişinău ar trebui să iniţieze o discuţie mai serioasă şi directă cu Federaţia Rusă. Ar trebui condiţionate anumite acţiuni ale Rusiei în stânga Nistrului”, a supus directorul Promo-Lex, Ion Manole.

Presiunile Tiraspolului asupra liceului „Lucian Blaga” s-au intensificat acum două luni.

Sursa: Publika.md




Tiraspolul a blocat conturile liceului „Lucian Blaga”

Conturile bancare ale liceului „Lucian Blaga” de la Tiraspol, singura instituţie de învăţământ cu predare în limba română din oraş, au fost blocate de către autorităţile din stânga Nistrului. Directorul liceului, Ion Iovcev, susţine că nu poate achita produsele alimentare pentru dejunul elevilor şi nici serviciile în comun. Presiunile asupra administraţiei instituţiei au început la finele anului trecut, când autorităţile de la Tiraspol l-au acuzat pe Ion Iovcev de nesupunere faţă de administraţia fiscală din regiune. Astăzi, ministra Educaţiei, Maia Sandu, i-a convocat într-o şedinţă de urgenţă pe toţi directorii de licee din stânga Nistrului. Detalii are Diana Răileanu:

Presiunile administraţiei de la Tiraspol, pe lângă disconfortul psihologic pe care îl provoacă profesorilor de la liceele cu predare în limba română din regiune, paralizează şi procesul de studii, susţine directorul liceului „Lucian Blaga”, Ion Iovcev. El spune că având conturile bancare îngheţate, instituţia nu poate plăti pentru chirie, lumină, energie termică sau hrana elevilor, buna funcţionare a liceului fiind astfel sub semnul întrebării:

„La sfârşitul lunii trebuie să achităm facturile pentru lumină, căldură, hrana copiilor şi e destul o zi, două, trei, să nu ai apă şi vă daţi seama ce poate să se întâmple, deci să se paralizeze lucrul şcolii. E tocmai ce vor ei: ca părinţii să-şi retragă copiii şi şcoala, încetişor, să fie lichidată. Noi suntem categoric împotrivă. Am fost în condiţii şi mai grele, dar am rezistat. Nu sunt pesimist, sunt optimist, dar problema este foarte serioasă.”

La finele anului trecut, liceul administrat de Ion Iovcev a fost cercetat de miliţienii transnistreni, aceştia insistând să le fie prezentate rapoartele financiare pe mai multe luni. Pretextul invocat pentru percheziţii a fost o scrisoare semnată de o profesoară a liceului, care s-ar fi plâns la Tiraspol că nu primeşte la timp salariul. Directorul liceului „Lucian Blaga”, Ion Iovcev,spune că scrisoarea este una falsă:

„Public, dna Zagorodnîi, profesoară de limba franceză, a spus că nu a scris şi nici semnătura nu îi aparţine. Ea poate să facă şi un test ca să demonstreze că nu a făcut ea lucrul acesta şi că tot ce este scris în scrisoare este un fals. Este o scrisoare care aparţine securităţii de la Tiraspol şi a fost scrisă la comandă.”

Liderul regiunii din stânga Nistrului, Evghenii Şevciuk, a declarat în decembrie anul trecut, că „perioada de funcţionare a şcolilor cu predare în limba română, fără controlul administraţiei de la Tiraspol, se apropie de sfârşit”. Directoarea liceului „Ştefan cel Mare şi Sfânt” din Grigoriopol,Eleonora Cercavschi, spune că presiunile asupra instituţiilor de învăţământ îi determină pe mulţi părinţi să-şi mute copiii la alte licee din regiune:

„Da, sigur, foarte mulţi părinţi au cedat şi şi-au luat copiii. Asta nu înseamnă însă că toţi. Dacă mai suntem acolo înseamnă că nu toţi suntem sperioşi şi nu suntem aşa cum şi-ar dori Tiraspolul sau Moscova să fim.”

Europa Liberă: Deci, situaţia influenţează numărul copiilor care an de an vin la ore?

Eleonora Cercavschi: „Fără doar şi poate.”

Ion Manole, preşedintele Asociaţiei „Promo-LEX”, organizaţie care monitorizează respectarea drepturilor omului în regiunea transnistreană, observă că deseori instituţiilor de învăţământ din stânga Nistrului le revine rolul „calului de bătaie” în neînţelegerile dintre Chişinău – Tiraspol sau Moscova:

„Constatăm că problema este una şi mai serioasă decât pare. Întotdeauna şcolile rămân în rolul de ostatici. Atunci când Tiraspolul sau Moscova doresc să tensioneze situaţia sau să obţină ceva din partea Occidentului sau a Republicii Moldova, evident apasă pe acest loc vulnerabil.”

Astăzi, ministra Educaţiei, Maia Sandu, i-a convocat într-o şedinţă pe toţi directorii de licee cu predare în limba română din stânga Nistrului. Într-un comunicat de presă, conducerea Ministerului dezaprobă obstrucţionarea de către reprezentanţii de la Tiraspol a procesului educativ din regiune, menţionând că problemele care se referă la aceste şcoli trebuie discutate în cadrul formatelor existente de negocieri.

Sursa: Europalibera.org




 




Promo-LEX despre situaţia şcolilor cu predare în grafie latină din regiunea transnistreană: „Atacurile asupra cadrelor didactice trebuie sancţionate“

Asociaţia Promo-LEX este îngrijorată de creşterea presiunilor asupra instituţiilor de învăţământ cu predare în grafie latină din regiunea transnistreană şi de lipsa unor eforturi eficiente şi vizibile din partea autorităţilor constituţionale şi a unor actori implicaţi în procesul de reglementare a problemei transnistrene, se menţionează în declaraţia organizaţiei.

Asociaţia Promo-LEX îşi exprimă îngrijorarea cu privire la situaţia şcolilor cu predare în grafie latină din regiunea transnistreană. „Administraţiile şcolilor cu predare în grafia latină au fost supuse ameninţărilor şi presiunilor din partea administraţiei separatiste de la Tiraspol, fiind obligate să transmită date cu caracter personal despre angajaţii acestor instituţii. Elevii uneia dintre aceste instituţii au fost intimidaţi şi speriaţi de miliţia locală prin modul în care au descins în instituţia de învăţământ în timpul orelor de clasă, agresând şi brutalizând una din profesoare“, se menţionează într-o declaraţie emisă de către reprenentanţii organizaţiei. În aceeaşi declaraţie, se reaminteşte că pe 9 decembrie administraţia Liceului „Lucian Blaga“ din Tiraspol, a fost contactată din nou fiind ameninţată cu aplicarea sancţiunilor administrative sub formă de amendă în mărime de până la 2.600 lei, pentru nefurnizarea datelor cu privire la angajaţii săi şi salariile lor.

„Aceiaşi situaţie se repetă şi în privinţa Liceului „Evrika“ din Rîbniţa. Astfel, pe 9 decembrie administraţia acestui liceu a fost somată să prezinte rapoartele statistice şi contabile ale instituţiei către administraţia separatistă, rapoarte care iarăşi conţin date cu caracter personal“, se mai menţionează în acelaşi mesaj. Astfel, Asociaţia Promo-LEX îndeamnă părţile implicate în procesul de reglementare paşnică a problemei transnistrene, „să ţină cont de importanţa asigurării accesului liber la educaţie în regiune, asigurarea securităţii copiilor şi administraţiilor instituţiilor de învăţământ subordonate autorităţilor constituţionale fiind o prioritate“. „Reiterăm că este inadmisibilă orice imixtiune în procesul didactic, iar atacurile asupra administraţiei sau cadrelor didactice trebuie sancţionate, condamnate şi stopate“, se mai menţionează în declaraţie.

Sursa: Adevarul.ro




Elevi şi profesori de la şcoli româneşti din Transnistria, ameninţaţi de către autorităţi

Elevii instituţiilor de învăţământ cu predare în grafie latină din regiunea transnistreană sunt speriaţi şi intimidaţi, iar profesorii continuă să primească ameninţări, atenţionează asociaţia Promo-LEX.

Potrivit Promo-LEX, administraţia liceului „Lucian Blaga” din Tiraspol a fost contactată şi ameninţată din nou cu aplicarea sancţiunilor administrative pentru că nu furnizează datele cu privire la angajaţii săi şi salariile lor.

„Elevii au fost intimidaţi şi speriaţi de miliţia locală prin modul în care au descins în instituţia de învăţământ în timpul orelor de clasă, agresând şi brutalizând una din profesoare”, afirmă reprezentanţii Promo-LEX.

Săptămâna trecută, miliţieni şi membri ai structurilor de securitate în civil din regiunea transnistreană au intrat cu forţa în acest liceu.

Aceeaşi situaţie se repetă şi la liceul „Evrika” din oraşul Rîbniţa (nord). Luni, administraţia acestui liceu a fost somată să prezinte rapoartele statistice şi contabile ale instituţiei către administraţia separatistă de la Tiraspol. Aceste rapoarte conţin date cu caracter personal.

De asemenea, profesorii sunt obligaţi să-şi ridice certificatul de atribuire a codului fiscal. Acest certificat nu a fost solicitat de către administraţiile instituţiilor de învăţământ cu predare în grafie latină şi le este impus forţat pentru a se obţine un anumit control asupra acestor şcoli.

Asociaţia Promo-LEX îndeamnă părţile implicate în procesul de reglementare paşnică a problemei transnistrene să ţină cont de importanţa asigurării accesului liber la educaţie în regiune, asigurarea securităţii copiilor şi administraţiilor instituţiilor de învăţământ subordonate autorităţilor constituţionale fiind o prioritate, relatează Jurnal de Chişinău.

Sursa: Digi24.ro




Descindere la liceul „Lucian Blaga” din Tiraspol

Liceul „Lucian Blaga” din Tiraspol a fost luat astăzi cu asalt de către securiștii și milițienii transnistreni, scrie Jurnal.md.

Securiștii îmbrăcați în civil au intrat forțat în clădirea instituției. Directorul și profesorii liceului sînt interogați la această oră de către milițieni, menționează sursa citată.

Președintele Asociației „Promo-Lex”, Ion Manole, susține că administrația liceului a primit recent o scrisoare prin care a fost înștiințată despre niște controale.

„În liceu au sosit persoane necunoscute, care s-au prezentat drept reprezentanți ai administrației locale. Au filmat, au creat panică, invitîndu-l pe director pe data de 11 undeva, nu am înțeles că e vorba de pretinsa procuratură, administrație locală sau instanță de judecată”, a declarat Manole pentru Jurnal.

Potrivit lui Manole, controalele sînt efectuate în legătură cu mai multe probleme depistate în activitatea liceului, printre care lipsa alimentației calde pentru elevi și lipsa sălilor de sport, lucruri care contravin legislației locale.

Sursa:  NOI.MD



Liceul „Lucian Blaga” din Tiraspol, asaltat de milițieni transnistreni

Milițieni și securiști în civil din regiunea transnistreană au intrat astăzi cu forța în liceul teoretic „Lucian Blaga” din Tiraspol.

Directorul-adjunct al liceului, Raisa Pădurean, care a reușit să plaseze informații pe o rețea de socializare, susține că administrația liceului este interogată de către milițieni.

Potrivit președintelui Asociației „Promo-LEX”, Ion Manole, acum câteva zile, administrația liceului a primit o scrisoare prin care era înștiințată despre niște controale.

„În liceu au sosit persoane necunoscute care s-au prezentat drept reprezentanți ai administrației locale. Au filmat, au creat panică, invitându-l pe director pe data de 11 undeva, nu am înțeles că e vorba de pretinsă procuratură, administrație locală sau instanță de judecată”, a declarat Manole pentru Jurnal.

„Pe parcursul ultimelor săptămâni au avut loc niște controale, dar nu au fost depistate încălcări. Principala problemă pe care o invocă transnistrenii este lipsa alimentației calde pentru elevi, ceea ce ar contraveni pretinsei legislații locale. O altă problemă este lipsa sălilor de sport, iar ei le cer să aibă aceste săli. A treia problemă este achitarea impozitelor în bugetul local ”, a precizat sursa.

Update 12:26 // Solicitat de presă să comenteze situația de la Liceul „Lucian Blaga” din Tiraspol, președintele Parlamentului, Igor Corman, a declarat că a fost informat „tangențial” despre acest subiect.

„Pot să spun doar că mă voi informa mai mult. Nu e prima dată când au loc gesturi neprietenoase din partea transnistreană în privința acestui liceu. Este o problemă care a figurat și în cadrul negocierilor în formatul 5+2. Cu siguranță, vicepremierul Eugen Carpov este la curent”, a menționat Igor Corman.

Sursa: Jurnal.md




Descinderile la Liceul Blaga sunt un început, vor urma alte provocări din partea Rusiei, analişti

Descinderile administraţiei din regiunea transnistreană la Liceul „Lucian Blaga” din Tiraspol este începutul provocărilor din partea Federaţiei Rusiei, după ce Moldova a parafat Acordului de Asociere cu UE, şi acestea ar putea continua. De această părere sunt mai mulţi analişti şi experţi, prezenţi la emisiunea „Fabrika” la postul privat de televiziune Publika TV, transmite IPN.

Analistul politic, Arcadie Barbăroşie, a declarat că s-ar putea întâmpla că Chişinăul se va confrunta cu diferite cazuri până la semnarea acordului. Analistul a spus că Kremlinul are şi alte instrumente decât regiunea transnistreană, penrtu provocări, este vorba de compatrioţii care muncesc în Moscova, despre gaze, piaţa rusă şi altele. Arcadie Barbăroşie a menţioant că descinderile la liceu reprezintă doar un element dintr-o strategie mai largă a Federaţiei Ruse de exercitare a presiunii asupra Chişinăului, pentru a forţa Chişinăul să-şi revizuiască decizia de a merge spre UE.

Analistul a mai spus că sistemul politic este de aşa natură în Moldova încât ţara este condusă de o mână de oameni care nu sunt neapărat în faţa publicului. Partidele politice nu sunt partide democratice, deoarece nu există transparenţă privind finanţarea partidelor politice. Banii vin din operaţiuni ilicite, inclusiv prin filiera transnistreană. „Până nu vom face ordine cu finanţarea partidelor, până atunci vom fii vulnerabili la atacuri”, a mai spus Arcadie Barbăroşie.

Prezent la emisiune, avocatul Teo Cârnaţ, a spus că există câteva soluţii pentru sprijinul acestor copii, care studiază în şcolile cu predare în grafia latină din partea stângă a Nistrului. Una din soluţii ar fi susţinerea financiară şi morală a liceelor, în primul rând financiară, adică salariul să fie dublu faţă de cel al militarilor. Avocatul a mai propus că toţi copiii care absolvesc aceste licee să fie înmatriculaţi la universităţile de stat la buget, indiferent de punctajul pe care îl acumulează.

Avocatul a mai spus că este nevoie ca în regim de urgenţă, Procuratura Generală şi Serviciul de Informaţii şi Securitate să ia la evidenţă persoanele care servesc regimului criminal şi să-i avertizeze că dacă nu abandonează această activitate, vor fi traşi la răspundere penală. Teo Cârnaţ a mai spus că ar trebui să fie creată o misiune internaţională care să monitorizeze Zona de Securitate.

Directorul executiv al Asociaţiei Promo-LEX, Ion Manole, a spus că în regiunea transnistreană sunt o jumătate de milion de oameni, care sunt discrminaţi de statul Republica Moldova. „Aceşti oameni au dreptul de a fi trataţi ca ceilalţi cetăţeni. Dar, din păcate, autorităţile fără niciun motiv le refuză acest drept al lor”, a spus Ion Manole.

În cadrul unei intervenţii telefonice, Ion Iovcev, directorul liceului Lucian Blaga din Tiraspol, a spus că astfel de neplăceri au avut loc pe parcursul a 20 de ani. Directorul a povestiti că în dimineaţa când au miliţienii regimului au descins la liceu şi i-au cerut să prezinte informaţii despre activitatea instituţiei, el le-a spus că toate informaţiile pot fi solicitate de la Ministerul Educaţiei şi Biroul pentru Reintegrare.

În ziua de joi, 5 decembrie, structurile de forţă ale regimului separatist au descins la Liceul „Lucian Blaga” din Tiraspol, subordonat autorităţilor constituţionale ale Republicii Moldova, sub pretextul că ar exista plângeri referitoare la reţinerea salariului.

Sursa: IPN.md



Autorităţile de la Chişinău şi societatea civilă condamnă descinderile de la Liceul „Lucian Blaga” din Tiraspol

Descinderile forţelor transnistrene la Liceul „Lucian Blaga” din Tiraspol sunt o nouă încercare de exercitare a presiunilor asupra administraţiei liceului, corpului profesoral, elevilor şi părinţilor acestora, susţin autorităţile de la Chişinău. Potrivit Biroului pentru Reintegrare, evenimentele pot să ducă la înrăutăţirea premeditată a condiţiilor de activitate a instituţiei şi la deteriorarea atmosferei de încredere între cele două maluri ale Nistrului.
“Aceste provocări se înscriu în şirul acţiunilor recente ale Tiraspolului, care în ultima perioadă a întreprins o serie de verificări ilegale a şcolilor moldoveneşti cu predare în grafia latină. Autorităţile moldoveneşti în comun cu partenerii internaţionali reiterează solicitarea către Tiraspol de a se abţine de la presiunile îndreptate asupra şcolilor cu predare în grafia latină din regiunea transnistreană, care conduc la deteriorarea situaţiei şi împiedică buna desfăşurare a procesului educaţional”, se spune într-un comunicat de presă al Biroului pentru Reintegrare.

Reprezentanţii societăţii civile califică aceste acțiuni drept nişte provocări ce ar fi regizate din afara ţării.

“Sunt niște provocări. Se înscriu în acele măsuri de expulzare a autorităţilor constituţionale din Tighina. Este o provocare absolut specială de a crea o sursă de informare pentru o contrapropagandă la nivel mondial. Poziţia noastră trebuie să fie dură. Aceste acţiuni trebuie condamnate”, a spus pentru Mesager directorul Institutului European de Studii Politice, Viorel Cibotaru.

“Societatea nu trebuie să rămână indiferentă faţă de astfel de acțiuni. Trebuie să fie sesizate pe orice cale instituțiile internaționale, iar autoritățile constituționale trebuie să identifice fiecare miliţian care a îndrăznit să intre în acest liceu. Să fie traşi la răspundere în conformitate cu legislația în vigoare a Republicii Moldova pentru faptele ilegale pe care le admit în privința copiilor și profesorilor din aceste instituţii”, a declarat pentru Mesager Pavel Postică, jurist în cadrul Asociației Promo-LEX.

Acum o lună, Liceul „Lucian Blaga” din Tiraspol a fost împrejmuit cu sârmă ghimpată, lucru care s-ar fi produs la indicaţia directorului Şcolii de Sport din vecinătate, aflată în subordinea Tiraspolului.

Sursa: TRM.md




VIDEO UPDATE Miliţienii şi KGB-iştii transnistreni au dat buzna în Liceul „Lucian Blaga“ din Tiraspol

Aşa-zisele autorităţi separatiste motivează controalele printr-o sesizare primită în care s-ar spune că dascălii din liceul românesc de la Tiraspol nu şi-au primit salariile. „N-au nicio treabă să ne verifice contabilitatea, nu ei ne plătesc lefurile“, susţine Ion Iovcev, directorul instituţiei.

UPDATE, ora 14.54: Directorul liceului „Lucian Blaga“ din Tiraspol, Ion Iovcev, a mai spus că aşa-zişii procurori transnistreni i-au spus că primiseră o plângere din partea unui angajat al instituţiei de învăţământ, în care era stipulat că acesta nu-şi primise salariul.

„Am citit foarte atent scrisoarea pe care ar fi făcut-o, chipurile, profesoara noastră. M-am consultat cu mai mulţi specialişti şi am ajuns la concluzia că e făcută în subsolurile KGB-ului transnistrean. Le-am spus în faţă că metodele după care lucrează sunt din 1936. Şi atunci şi acum e aceeaşi stroikă. Motivul pentru care au recurs la această acţiune este refuzul meu de a le arăta documentele. Mi s-a spus că pe 11 decembrie trebuie să mă prezint în faţa comisiei administrative şi că, dacă vreau, pot să-mi aduc şi un avocat“, a mărturisit Iovcev.

Miliţia separatistă din regiunea transnistreană anchetează conducerea Liceului Teoretic „Lucian Blaga”. Directorul instituţiei, Ion Iovcev, precum şi adjuncţii săi au fost interogaţi de procurorii tiraspoleni.

„La ora 9.15 a intrat o doamnă în biroul meu, mi-a pus pe masă un ordin şi mi-a spus că a venit să verifice salariile profesorilor şi partea financiară. Am refuzat categoric şi am spus că nu dau niciun document pentru că mă supun numai Ministerului Educaţiei din Republica Moldova şi numai la indicaţiile şi în prezenţa unui reprezentat al acestei instituţii pot da informaţii“, a declarat Iovcev.

Directorul a mai spus că, ulterior, femeia şi-a scos telefonul şi în biroul său au dat buzna doi miliţieni, un KGB-ist şi un operator video, iar o altă persoană a rămas la uşă.

„S-au comportat ca şi cu nişte infractori. Ne-au interogat pe loc şi ne-au spus că trebuie să ne supunem legilor lor. M-au pus să semnez un proces verbal, în care am scris părerea mea, în limba română“, a mai spus Ion Iovcev.

În timp directorul Iovcev era interogat, vicedirectorul instituţiei, Raisa Padurean, a găsit răgaz să posteze un mesaj pe contul Facebook al fiicei ei: „Ajutor, care sunt pe fir, în liceu au pătruns persoane în civil şi miliţieni. mă arestează pentru că nu mă supun lor. Directorul e interogat“, a scris aceasta.

Directorul Asociaţiei Promo-Lex, Ion Manole, a declarat pentru „Adevărul“ faptul că în ultimele două săptămâni a primit mai multe faxuri din partea instituţiilor de învăţământ, prin care a fost informat că li se solicită diverse controale din parte aşa-ziselor autorităţi transnistrene.   „Din câte am vorbit ieri cu domnul Iovcev, li se cere să plătească impozitele în bugetul Transnistriei şi să înlăture unele presupuse neajunsuri, precum lipsa sălilor de sport şi lipsa cantinei pentru copii. Dar aceste probleme sunt generate de refuzul Tiraspolului de a oferi clădirile“, a spus Manole.

Directorul Promo-Lex a mai precizat că aceste acţiuni apar în contextul parafării la Vilnius a acordului de asociere dintre Moldova şi Uniunea Europeană, dar şi după vizita secretarului de stat al SUA, John Kerry, de aseară. „Tiraspolul sau Moscova tensionează situaţia, iar şcolile sunt cele mai vulnerabile în aceste situaţii. În condiţiile în care administraţia de la Tiraspol beneficiaza de impunitate totală, ei îşi pot permite orice. Sperăm să nu se meargă atât de departe, dar ne putem aştepta la orice. Monitorizăm situaţia şi putem solicita organizaţiilor internaţionale să intervină în calmarea spiritelor şi restabilirea ordinii“, a mai declarat Ion Manole.

Anul trecut, CEDO a constatat că Rusia e vinovată de încălcarea dreptului la educaţie în regiunea transnistreană şi a obligat-o să plătească pagube de peste un milion de euro. Reclamanţii, părinţi, profesori şi elevi, s-au plâns Curţii de la Strasbourg că, între 2000 şi 2004 au fost supuşi de nenumărate ori presiunilor, care au culminat cu închiderea instituţiilor în mai 2004. Mai multe despre sistarea activităţii şcolilor.

Sursa: Adevarul.ro