Campania electorală a demarat cu încălcări minore

Startul campaniei electorale a avut loc fără încălcări majore, cu o prestaţie cvasi-echidistantă a administraţiei electorale, constată Asociaţia Promo-LEX. Totuşi, primele incidente electorale nu au întârziat să apară.

Astfel, în perioada 24 septembrie – 15 octombrie, care cuprinde perioada de monitorizare au fost atestate primele incidente electorale, cazuri de utilizare a resurselor administrative, de oferire a cadourilor electorale precum şi de implicare activă a mass media locală şi regională în favoarea sau defavoarea unor actori politici.

Astfel, în raioanele Rezina şi Sângerei au fost identificate primele cazuri de intimidare şi presiune asupra alegătorilor.

Efortul de monitorizare a mai constatat oferirea cadourilor şi a altor bunuri materiale de către unele partide politice. Potrivit observatorilor Promo-LEX, cel puţin 4 partide politice (PL, PLDM, PSRM, PDM) au oferit în 9 raioane cadouri care au avut conotaţie electorală. Totodată, observatorii Promo-LEX au raportat o multitudine de articole favorizante şi defavorizante prezentate în mass media locală şi regională în raport cu diferite partide şi politicieni.

Chiar dacă la CEC nu a fost înregistrată deschiderea „Fondurilor electorale”, observatorii Promo-LEX au constatat multiple activităţi cu caracter de promovare a imaginii unor potenţiali şi actuali concurenţi electorali . Este vorba de cheltuieli pentru organizarea concertelor cu tentă electorală, plasarea panourilor publicitare, publicitate poligrafică, îmbunătăţirea infrastructurii locale, construcţia de edificii şi monumente.

Monitorizarea Alegerilor Parlamentare din 30 noiembrie 2014 este desfășurată de către Asociația Promo-LEX în cadrul Programului de Monitorizare a Proceselor Democratice. Efortul de monitorizare se încadrează în activităţile desfășurate de societatea civilă sub egida Coaliţiei Civice pentru Alegeri Libere şi Corecte.

Sursa: evzmd.md




9 raioane au primit pomeni electorale

Asociația Promo-LEX a lansat la 16 octombrie curent al doilea Raport al Efortului de Monitorizare a Alegerilor Parlamentare din 30 noiembrie 2014. Raportul cuprinde perioada electorală de la 24 septembrie până la 15 octombrie și reflectă constatările cu caracter electoral raportate de către observatori.

Efortul de Monitorizare Promo-LEX a constatat că, startul campaniei electorale a avut loc fără încălcări majore, cu o prestație cvasi-echidistantă a administrației electorale. În această perioadă Comisia Electorală Centrală a elaborat un șir de regulamente și instrucțiuni menite să perfecționeze cadrul electoral normativ și a acreditat observatori naționali și internaționali. Începând cu 10 octombrie 2014, CEC a înregistrat 16 concurenți electorali iar 7 persoane au ridicat liste de subscripție pentru colectarea semnăturilor necesare înscrierii în cursa electorală.

CEC a stabilit suma de 55 mln lei ca plafon al mijloacelor financiare ce pot fi virate în fondul electoral. Trebuie de menționat faptul că, acest plafon este în creștere considerabilă, de peste două ori, comparativ cu alegerile precedente: la alegerile parlamentare anticipate din 28 noiembrie 2010 a fost stabilit un plafon de până la 21 664 445  lei, iar la alegerile locale noi din 5 iunie 2011 — de până la 22 142 345  lei. În schimb pentru concurenții electorali – candidați independenți în campania pentru 2014 plafonul s-a micșorat cu peste 7 %.

Chiar dacă la CEC nu a fost înregistrată deschiderea „Fondurilor electorale”, observatorii Promo-LEX au constatat multiple activități cu caracter de promovare a imaginii unor potențiali şi actuali concurenți electorali (PDM, PLDM, PCRM, PL, PSRM, PPCD și cetățeanul Renato Usatîi). Astfel, aceștia au suportat cheltuieli pentru organizarea concertelor cu tentă electorală, plasarea panourilor publicitare, publicitate poligrafică, îmbunătățirea infrastructurii locale, construcția de edificii și monumente.

CEC a constituit 37 circumscripții electorale. Totuși, nu au fost constituite 2 consilii electorale de circumscripție pentru mun. Bender și unitatea administrativ-teritorială de nivelul II regiunea transnistreană. În acest sens, remarcăm faptul că, atât administraţia publică centrală cât și administraţia electorală nu au iniţiat anterior discuţii despre ameliorarea condiţiilor de participare a cetăţenilor din raioanele de Est ale R. Moldova la procesul electoral.

De asemenea, în perioada de raportare au fost atestate primele incidente electorale, cazuri de utilizare a resurselor administrative, de oferire a cadourilor electorale precum și de implicare activă a mass media locală și regională în favoarea sau defavoarea unor actori politici. Astfel, în raioanele Rezina și Sângerei au fost identificate primele cazuri de intimidare și presiune asupra alegătorilor. Efortul de monitorizare a mai constatat oferirea cadourilor și a altor bunuri materiale de către unele partide politice.  Potrivit observatorilor Promo-LEX, cel puțin 4 partide politice (PL, PLDM, PSRM, PDM) au oferit în 9 raioane cadouri care au avut conotație electorală. Totodată, observatorii Promo-LEX au raportat o multitudine de articole favorizante și defavorizante prezentate în mass media locală și regională în raport cu PDM, PLDM, PL, PSRM, PCRM, PLR și cetățeanul Renato Usatîi.

Sursa: Ziarul de Gardă 




De la biscuiţi şi cartofi până la bani şi calculatoare, toate sunt bune pentru cumpărarea de voturi

Angajaţi în cursa electorală, politicienii devin deosebit de inventivi în încercările de cumpărare a alegătorilor.

Actualul scrutin nu este o excepţie. Am văzut deja lideri de partid pe post de „moşi Crăciuni” cu daruri pe la copii din familii nevoiaşe, activişti de partid spetindu-se pe la porţile unor oameni în etate, cu saci de cartofi în cârcă, „expresuri” încărcate cu miniştri care-şi arogau meritele pentru puţinele realizări care s-au mai întâmplat în ultima perioadă.

Asociația Promo-LEX a lansat ieri un raport de monitorizare a campaniei pentru alegerile parlamentare, în care s-a referit inclusiv la cadourile electorale oferite de partidele implicate în scrutin. Raportul cuprinde perioada de la 24 septembrie până la 15 octombrie, timp în care au şi fost înregistrate primele incidente electorale.

Chiar dacă la CEC nu a fost înregistrată deschiderea „Fondurilor electorale”, observatorii Promo-LEX au constatat multiple activități cu caracter de promovare a imaginii unor potențiali şi actuali concurenți electorali, care au suportat cheltuieli pentru organizarea concertelor cu tentă electorală, plasarea panourilor publicitare, publicitate poligrafică, îmbunătățirea infrastructurii locale, construcția de edificii și monumente.

Observatorii Promo-Lex au atenţionat asupra cazurilor de utilizare a resurselor administrative, de oferire a cadourilor electorale, precum și de implicare activă a mass-media locală și regională în favoarea sau defavoarea unor actori politici. Astfel, patru partide politice (PL, PLDM, PSRM și PDM) au oferit cadouri care au avut conotaţie electorală în nouă raioane ale republicii, chiar şi până la înregistrarea oficială în cursa electorală.

Partidul Democrat s-a „remarcat” în raionul Drochia, unde le-au dat oamenilor sume de bani, între 110 şi 120 de lei, au oferit prânzuri gratuite pentru 200 de persoane. În raionul Ialoveni au împărţit pungi cu făină, zahăr, ulei, biscuiţi şi alte produse alimentare, iar la Chişinău – saci cu cartofi. Democraţii au mai oferit daruri electorale, sub diverse forme, la Hâncești şi Bălți.

Partidul Liberal Democrat a mers cu cadouri în raioanele Ialoveni, Soroca, Dubăsari: calculatoare, tablă interactivă cu proiector de 33 de mii de lei, o masă de tenis, o donație de 80 de mii de lei pentru construcția bisericii din Cocieri, Dubăsari.

Liberalii, mai romantici, au oferit ghivece de flori şi cutii cu bomboane. De asemenea, PL a plătit cursuri de limba engleză pentru cel puțin 50 de persoane din municipiul Chișinău.

În acelaşi timp, observatorii au constatat în raioanele Rezina și Sângerei primele cazuri de intimidare și presiune asupra alegătorilor. Totodată, ei au raportat o multitudine de articole favorizante și defavorizante prezentate în mass-media locală și regională în raport cu PDM, PLDM, PL, PSRM, PCRM, PLR și cetățeanul Renato Usatâi.

Promo-Lex a atenționat şi asupra cazurilor de utilizare a resurselor administrative, când anumiți concurenți electorali prezintă realizările Guvernului drept rezultate ale activităţii partidului

Sursa: flux.md




Acțiuni electorale ”pe furiș”

Partidele politice s-au lansat în campanie electorală înainte de a fi înscriși legal la CEC. Concluzia a fost făcută de către reprezentanții Asociației Promo-Lex care au prezentat, astăzi, al doilea raportul de ”Monitorizare a Alegerilor Parlamentare din 30 noiembrie”.

Pe de altă parte, experții cer Comisiei Electorale Centrale să fie revizuit plafonul mijloacelor financiare pentru fondul electoral. O altă problemă este că nu toți bătrânii și-au perfectat buletinele de tip nou. Astfel, voturile a peste 34 de mii de cetățeni nu vor fi calculate.

Totuși, experții susțin că unele partide au început deja să cumpere alegătorilor prin concerte și cadouri materiale. Raportul Promo-Lex a fost realizat în perioada 25 septembrie -15 octombrie, iar în proces au fost implicați 72 de observatori delegați în toate raionale din RM.

Sursa: eurotv.md




Raport: Există tendința partidelor de a face agitație electorală înainte de înregistrarea oficială

Comisia Electorală Centrală (CEC) ar trebuie să respecte în totalitate calendarul electoral și să îl ajusteze conform prevederilor Codului Electoral. Aceasta este una dintre recomandările făcute Asociația Promo-LEX, în urma prezentării de astăzi a raportului nr. 2 de monitorizare a alegerilor parlamentare din 30 noiembrie 2014.

După cum comunică TRIBUNA, Promo-LEX recomandă CEC, să revină la plafonul de 55 milioane de lei și să îl revizuiască sau să argumenteze clar poziția actuală. Totodată, sugerează Comisiei să-și exercite obligații pozitive și să deschidă consiliile de circumscripție din Bender și regiunea transnistreană, consilii care nu au fost deschise în termenii inițiali, în care au fost constituite 37 de circumscripții electorale.

Totodată, autorii raportului consideră că este extrem de necesară desfășurarea campaniilor de informare a cetățenilor privind participarea la vot.

De asemenea, CEC trebuie să îndemne cetățenii să își preschimbe actele de identitate de tip vechi în tip nou. Potrivit raportului nr. 2 de monitorizare a alegerilor parlamentare din 30 noiembrie 2014, 34 mii de cetățeni nu vor putea vota din motivul că au acte de identitate de tip sovietic.

Corneliu Cirimpei, șeful echipei de analiză a  Efortului Promo-LEX de Monitorizare, s-a referit la calendarul electoral și a spus că în mare parte a fost respectat, deși nu s-a reușit constituirea celor două consilii de circumscripție.

“Sperăm că se va reuși acoperirea acestui gol. Cu părere de rău, constatăm, că nu au fost făcuți pași din partea CEC pentru a se reuși”, a spus Cirimpei.

Expertul a mai spus că interesul de a monitoriza alegerile este sporit și a fost înregistrat un număr mare de observatori.

Petru Postică, director de programe la Asociaţia Promo-LEX, s-a referit la rapoartele pe care trebuie să le prezinte partidele. “Partidele și concurenții electorali sînt din ce mai inventivi. Invențiile lor pozitive: concerte, concursuri, turnee sportive, construcții de monumente și alte aspecte în ce privește dotarea tehnică, ce ar trebui să se regăsească în rapoartele financiare pe care le vor prezenta ulterior”, a declarat Postică.

Expertul a mai spus că Promo-LEX va analiza rapoartele partidelor și se va vedea dacă partidele au inclus, ceea ce nu s-a făcut anterior, onorariile pentru artiști, cheltuielile pentru construcția monumentelor, cheltuieli de întreținere a sediilor de partid din teritoriu, dar și cheltuielile de transport.

Potrivit raportului, există tendința ca partidele să facă agitație electorală înainte de înregistrarea oficială, în acest sens, fiind înregistrate cîteva cazuri.

Asociația Promo-LEX  va prezenta raportul final de monitorizare a alegerilor parlamentare la 18 decembrie 2014.

Sursa: tribuna.md




Cadourile electorale, la ordinea zilei în campania electorală de la Chişinău

În campania electorală, generozitatea partidelor politice din Republica Moldova nu are margini. Campania din acest an nu este o excepţie. În nouă raioane ale republicii politicienii au oferit oamenilor diverse produse, calificate drept cadouri electorale.

Produse alimentare, tehnologii de ultima oră, ghiveciuri de flori şi cutii cu bomboane sunt câteva dintre darurile identificate de observatorii Asociaţiei „Promo-Lex”. Datele au fost făcute publice ieri, în cadrul unei conferinţe de presă, experţii asociaţiei prezentând al doilea raport de monitorizare a alegerilor parlamentare din 30 noiembrie 2014.

O altă problemă înregistrată de experţi sunt cei circa 34 de mii de alegători care deţin paşapoarte de tip ex-sovietic, ceea ce nu le va permite să participe la alegeri. Raportul mai arată că formaţiunile politice au desfăşurat activităţi de promovare a imaginii până la data înregistrării concurenţilor electorali. Este vorba despre PDM, PLDM, PSRM şi cetăţeanul Renato Usatîi, care au organizat în mai multe localităţi ale ţării concerte, concursuri şi turnee. „Ar fi bine generozitatea aceasta să se regăsească şi în rapoartele partidelor”, a menţionat Pavel Postică, expert „Promo-Lex”. Un motiv de îngrijorare, atestat de experţi, reprezintă faptul că, până în prezent, în afară de PLDM, nici un concurent electoral nu a raportat despre deschiderea contului „Fond electoral”, de unde ar trebui să utilizeze mijloacele financiare.

O altă raportare a observatorilor „Promo-Lex” este implicarea activă a mass-media regionale şi locale în promovarea anumitor candidaţi electorali. Cele mai multe articole sunt înregistrate în favoarea PDM (76), dar şi în favoarea cetăţeanului Renato Usatîi (57).

Experţii au recomandat Comisiei Electorale Centrale revizuirea plafonului mijloacelor financiare pentru finanţarea campaniei electorale, iar jurnaliştilor – reflectarea echidistantă şi corectă a campaniei electorale. Rezultatele raportului au fost întocmite în baza monitorizărilor din perioada 24 septembrie – 15 octombrie 2014.

Sursa: adevarul.md




Al doilea raport Promo-Lex de monitorizare a campaniei electorale

Patru partide, PLDM, PD, PL şi PSRM, au fost surprinse de observatorii Promo-Lex distribuind în nouă raioane cadouri electorale.

Organizația neguvernamentală Promo-Lex a dat publicității al doilea raport despre campania electorală dinaintea alegerilor de la 30 noiembrie. Printre altele activiștii au constatat că legislația electorală imperfectă are deja efecte negative asupra corectitudinii campaniei.

In doar câteva zile care au trecut de la înregistrarea oficială în cursa electorală aproape jumătate din cele 16 partide înscrise au reușit să cheltuiască sume importante pentru campanie, chiar dacă nici un concurent deocamdată nu a raportat deschiderea unui fond electoral, așa cum prevede norma legală. Este una din constatările experţilor de la Promo-Lex. Ei spun că, prin urmare, riscul ca acești bani să nu fie raportaţi, şi ulterior verificaţi este destul de mare.

Şeful programului de monitorizare, Pavel Postică: „Toate activităţile care au fost făcute de concurenţii electorali începând cu 10 octombrie (când majoritatea au fost înregistraţi oficial de CEC) au fost într-un fel sau altul efectuale nu se ştie din care surse.”

Potrivit raportului de monitorizare o bună parte din aceste resurse financiare partidele le-au folosit în scopuri electorale mult înainte de a fi înregistrate la CEC, abuzând de dreptul a se promova politic între campanii. Potrivit observatorilor Promo-Lex, cel puţin șase partide, patru parlamentare, PLDM, PD, PL, PCRM şi formaţiunile PSRM şi Partidul lui Renato Usatâi chiar înainte de a fi înscrişi în cursă au folosit un întreg arsenal de activităţi electorale de la afişe, concerte, activităţi sportive până la investiţii în infrastructura locală şi în construcţii de edificii şi monumente. Cel puţin patru partide PLDM, PD, PL şi PSRM au fost surprinse de observatorii Promo-Lex distribuind în nouă raioane cadouri electorale – pachete cu crupe sau cartofi, plicuri cu bani, dar şi diverse utilaje tehnice şi chiar scaune pentru grădiniţă.

Potrivit lui Pavel Postică: „Din partea PLDM sunt constatate oferirea cadourilor electorale în trei raioane: Ialoveni, Soroca şi Dubăsari – începând de la donaţii de calculatoare, table interactive până la o masă de tenis care s-a oferit la Soroca. Tot PLDM a donat 80 de mii de lei pentru construcţia bisericii în Cocieri. PSRM – cadouri în Căuşeni premii băneşti în sumă din 5 mii de lei. PDM a oferit cadouri în trei localităţi: la Drochia – notebook şi geantă pentru bibliotecă şi prânz pentru circa 200 de persoane, 6 mii de lei pentru 50 de persoane în etate, în Ialoveni a oferit pachete cu produse alimentare. Sunt salutabile astfel de gesturi din partea concurenţilor electorali, numai că am vrea ca aceste cadouri să le vedem şi în rapoartele financiare.”

Analistul în cadrul programului de monitorizare, Corneliu Cirimpei, menţionează că partidele de la guvernare nu ezită să utilizeze deja şi resurse administrative în scopuri electorale: „există cazuri de utilizare a banilor din bugetul de stat, iar la întâlnirea cu alegătorii concurenţii electorali le prezintă drept bani din partea partidului.”

O altă constatare este că şi unele instituţii media locale şi regionale fac jocul concurenţilor electorali. Mai multe articole în mass-media din provincii favorizează un anumit concurent de cele mai deseori fiind vorba despre PD, PL, PLDM, PSRM şi Partidul lui Renato Usatâi.

Aceste constatări sunt doar vârful aisbergului startului la limita corectitudinii a acestei campanii electorale, spun experţii Promo-Lex, menţionând că sunt doar ceea ce au reuşit să monitorizeze un număr destul de redus de observatori pe care îi au în teritoriu. Experţii îşi exprimă speranţa că organele de drept vor ţine cont de aceste constatări şi vor sancţiona concurenţii ce nu respectă regulile jocului electoral.

Experţii Promo-Lex au formulat câteva obiecţii şi referitor la prestaţia organului electoral. Pavel Postică se arată nedumerit de ce tocmai pentru această campanie electorală CEC a modificat formula de calculare a plafonului maxim de cheltuieli pe care le poate face un concurent electoral. Plafonul stabilit se ridică la 55 de milioane de lei şi este cu 60 la sută mai mare ca în campania electorală precedentă. În opinia lui Pavel Postică, prin majorarea plafonului CEC a admis indirect şi creşterea marjei pentru care un concurent poate fi exclus din cursa electorală dacă se constată că nu a declarat toate cheltuielile sau a depăşit plafonul maxim admis.

„Stabilirea plafonului este, indiscutabil, dreptul CEC. Dar CEC în această hotărâre nu a oferit practic nici o explicaţie care au fost acele motive în ceea ce priveşte majorarea plafonului. Sugestia noastră în adresa CEC ar fi să revizuiască acest plafon.”

Solicitat de Europa Liberă, Andrei Volentir, secretarul CEC, a explicat că inclusiv pentru a evita situaţiile din campaniile trecute – când de frica să nu depăşească plafonul maxim partidele nu declarau o bună parte din resursele folosite – a şi fost stabilită această limită maximă de 55 de milioane de lei:

„Am zis să mergem în întâmpinarea partidelor şi să descurajăm practica asta de a ascunde cheltuielile. Am dublat acest fond pentru a încuraja partidele să raporteze toate cheltuielile pe care le fac în campanie. Pe de altă parte, vom fi foarte exigenţi şi vigilenţi în ceea ce priveşte finanţarea campaniilor. Le-am oferit posibilitatea partidelor să raporteze fiecare bănuţ, dar în acelaşi timp vom fi cu ochii pentru fiecare bănuţ cheltuit.

Vă reamintesc că de curând CEC a adoptat un nou model de raport financiar pe care trebuie să-l prezinte fiecare concurent electoral la CEC. Este un model foarte detaliat în care se cere să se arate orice cheltuială. Dacă înainte era la latitudinea fiecărui concurent ce să raporteze acum noi le cerem în mod expres pe capitole, pe articole să raporteze orice cheltuială chiar şi iluminarea în cadrul unui concert sau plata oferită agitatorilor, benzina consumată de mașinile care se deplasează în teritoriu ş.a.m.d. noi vom fi foarte exigenţi în ceea ce priveşte modul de completare de către concurenţi electorali a acestor rapoarte.”

O altă obiecţie faţă de CEC formulată în raportul de monitorizare este că nu au fost constituite două consilii electorale de circumscripţie şi anume în Bender şi în regiunea transnistreană. Andrei Volentir a explicat că întrucât organele constituţionale nu sunt prezente şi nici nu au acces în teritoriul controlat de administraţia secesionistă activitatea unor  organe electorale teritoriale este inimaginabila. Volentir a precizat însă că cetăţenii din regiunea controlata de administrația de la Tiraspol, la fel ca în alegerile anterioare, vor putea să-şi exercite dreptul de vot la secţiile de votare din localităţile apropiate de pe malul drept al Nistrului. el a menţionat că la aceste alegeri vor fi deschise mai multe secţii de votare destinate locuitorilor din zona de securitate şi celor din stânga Nistrului.

Sursa: europalibera.org




Promo-LEX: Startul campaniei electorale a avut loc fără încălcări majore

Agitaţie electorală înainte de înregistrarea oficială, utilizarea resurselor administrative, oferirea cadourilor electorale şi intimidarea alegătorilor. Sunt câteva constatări incluse în cel de-al doilea raport de monitorizare a alegerilor parlamentare, realizat de asociaţia Promo-LEX. Totuşi, experţii constată că startul campaniei electorale a avut loc fără mari încălcări.
Potrivit raportului Promo-LEX, unele partide politice au început campania electorală înainte de a fi înregistrate în calitate de concurenţi electorali. Experţii au constatat şi alte abateri.

„Chiar dacă campania electorală nu a luat amploare, deja există la foarte mulţi actori politici tendinţa de a oferi cadouri cetăţenilor Republicii Moldova”, afirmă Corneliu Cirimpei, expert Promo-LEX.

Pentru că niciun concurent electoral nu a deschis, deocamdată, un „Fond Electoral”, sursa banilor pentru promovarea imaginii partidelor nu este cunoscută. „Facem un apel în adresa lor, ca intenţiile lor pozitive să se regăsească şi în rapoartele financiare”, a declarat Pavel Postică, expert Promo-LEX.

Promo-LEX a constatat şi un caz de presiune asupra alegătorilor. Experţii susţin că directorul filialei „Rezina-Gaz” Petru Vutcariov, ar fi obligat angajaţii instituţiei să adere la PDM.

Petru Vutcariov respinge orice acuzaţie. „Nu am impus pe nimeni cu chestia asta să scrie cerere în partid. Oamenii care au dorit au scris cerere. Eu nu am impus pe nimeni. Este colectivul, lăsaţi să facă adunare cu colectivul, să vorbească cu ei, pe cine am impus, pe cine nu”, a declarat Vutcariov.

Monitorizarea a fost efectuată în perioada 24 septembrie – 15 octombrie.

Sursa: trm.md



Promo-Lex scoate în vileag partidele care împart cadouri electorale

Partidele politice devin mai darnice în preajma și în timpul campaniei electorale. În perioada 25 septembrie – 15 octombrie, observatorii Promo-Lex au înregistrat mai multe cazuri de cadouri electorale din partea concurenților care au fost deja înregistrați în cursa pentru alegerile parlamentare din 30 noiembrie, relatează UNIMEDIA.

În context, reprezentanții organizației îndeamnă partidele și concurenții electorali să fie mai transparente la capitolul cheltuieli și să declare de unde provin banii antrenați în campania electorală.

Observatorii Promo-Lex au sesizat că patru partide politice –  PL, PLDM, PSRM și PDM – au cheltuit bani pentru cadouri electorale în nouă dintre raioanele republicii atât până la înregistrarea în cursa electorală, cât și după. Printre cazurile luate la evidență se numără câteva din raionul Ialoveni și Drochia, unde anumiți concurenți electorali au oferit atât sume bănești, 110-120 lei, cât și produse alimentare.
PLDM ar fi făcut o donație de calculatoare și ar fi contribuit cu 80 mii lei pentru construcția bisericii din Cocieri. Aceste acțiuni sunt calificate drept „cadouri electorale” de observatorii Promo-Lex.
PSRM a oferit cadouri în Căușeni, sub formă de premii bănești în sumă de 5 mii lei.
PDM ar fi fost darnic în trei localități. Pe 26 septembrie, în Drochia ar fi donat un notebook și o geantă pentru bibliotecă și ar fi organizat un prânz pentru 200 de persoane. De asemenea, formațiunea ar fi oferit 6 mii lei pentru 50 de persoane în etate. În Ialoveni, democrații ar fi împărțit pachete cu produse alimentare: covrigi, biscuiți, zahăr, hrișcă și ulei.
Promo-Lex atenționează că există și cazuri de utilizare a resurselor administrative, când anumiți concurenți electorali prezintă realizările Guvernului drept realizări ale partidului.
Observatorii îndeamnă organele de drept să se sesizeze în aceste cazuri și să atragă la răspundere contravențională sau penală pe cei care corupt alegătorul.
Sursa: unimedia.md



Promo-Lex atenționează: Primele tentative de corupere a alegătorilor – bani, alimente și cadouri

Asociația Promo-Lex, abilitată în monitorizarea desfășurării campaniei electorale, atenționează asupra faptului că au fost depistat primele tentative de corupere a cetățenilor prin tot felul de concerte, bani, produse alimentare și alte cadouri. Acestea au fost prezentate astăzi, în cadrul unei conferințe de presă, în baza celui de-al doilea Raport de Monitorizare a Alegerilor din 30 noiembrie
Potrivit coordonatorului Efortului de Monitorizare, Corneliu Cirimpei, este vorba despre câțiva concurenți electorali, care au desfășurat activități cu tentă electorală, până a fi înregistrați oficial la CEC în calitate de concurenți.
„Avem lansarea în campanie a Partidului Democrat, până a se înregistra în calitate de concurent electoral, avem acitivități ale PLDM, ale cetățeanului Renato Usatîi și ale PPCD, înainte de a fi înregistrați oficial. Observăm o tendință în această campanie – începerea ei până la înregistrarea concurenților electorali”, a declarat Cirimpei.
Colegul său, șeful Efortului de Monitorizare Promo-Lex, Pavel Postică, a subliniat că în Ialoveni și în Drochia, anumiți concurenți electorali au oferit sume bănești de 100 – 120 de lei anumitor cetateni, ba chiar și cartofi.
„Este vorba despre 4 concurenți electorali: PL, PLDM, PDM și PSRM, care au efectuat cadouri electorale. PLDM a donat în 3 raioane: calculatoare, în alt raion -o tablă interactivă, iar în Soroca – o masă de tenis. De asemenea, a donat 80 mii de lei pentru contrucția unei biserici în Cocieri. Acest fapt este salutabil, dar vrem să îl vedem și în rapoartele financiare.
PSRM a oferit cadouri în Căușeni sub formă de premii bănești în sume de 5 mii de lei.
PDM a oferit un notebook si geanta pentru biblioteca din Dorchia și prânz pentru circa 200 de persoane. La fel a donat câte 6 mii de lei pentru 50 persoane în etate, iar în Ialoveni a venit cu pachete cu alimente – covrigi, hrișcă, zahăr, biscuiți și ulei”, a relatat Postică.
În același sens, experții Promo-Lex critică faptul că CEC a majorat plafonul pentru partidele politice înregistrate în cursă,  de la 22 mln și ceva în 2011 – la 55 mln de lei în acest an. În același timp, potrivit experților, R. Moldova are o problemă continuă privind accederea candidaților independenți în Parlament, iar CEC a venit cu o discriminare, și anume a scăzut plafonul stabilit în acest an cu 7% față de 2011, când un candidat putea beneficia de 2 mln de lei din buget.
Sursa: politik.md