Șeful Efortului de Monitorizare „Promo-LEX”: Principalul obstacol în a declara cheltuielile unui partid – este dificultatea de a declara toate veniturile

În preajma alegerilor parlamentare de la sfârșitul acestei luni, problema corectitudinii acestei campanii devine tot mai fierbinte. În timp ce unii concurenți electorali trișează, reprezentanții societății civile încearcă să divulge aceste abateri și să alerteze opinia publică. Acest rol îi revine organizației „Promo-Lex”, cu expertul căreia a discutat reporterul Politik.md, Natalia Screlea. Este Pavel Postică, șeful Efortului de Monitorizare Promo-LEX. Despre concluziile făcute, despre democratizarea campaniei electorale, despre concurenții care trișează, dar și alte subiecte citiți în interviul ce urmează:
Politik.md: Cât de importante sunt eforturile de monitorizare pentru parcursul democratic al R.Moldova?
Pavel Postică: În principiu rolul nostru în calitate observatori este de a preveni anumite abateri, prin prezența noastră în teritoriu și în secțiile de votare. De asemenea încercăm să constatăm, să fixăm anumite situații în rapoartele noastre pe care să le aducem la cunoștința opiniei publice. În baza rapoartelor elaborate, încercăm să deducem anumite tendințe în bază cărora să formulăm recomandări pentru îmbunătățirea procesului electoral. Vedem că la moment, procesul electoral în R.Moldova este mult mai bun decât în 2009. Acum suntem mult mai ok din punct de vedere legislativ și al reglementărilor. Sper eu că impactul pe care l-a avut efortul de monitorizare al Promo-LEX asupra transparenței scrutinelor să fie un avantaj, astfel încât eforturile noastre de monitorizare să confirme că alegerile au fost corecte. Astfel vom putea evita tensiuni asemănătoare cu cele, pe care le-am avut în 2009.
Politik.md: Care sunt cele mai vizibile diferențe dintre ultimele campanii elctorale și această campanie. Numiți 2-3 apescte pozitive și aspecte negative ?
Pavel Postică: E greu de stabilit aceste diferențe, întrucât mai sunt câteva săptămâni de campanie și în acest răstimp lucrurile mai pot evolua. De exemplu în acest scrutin avem doar 5 candidați independent, comparativ cu 19 candidați înregistrați la ultimele alegeri. Aici sunt mai multe cauze: pragul de trecere de 2 procente care este destul de mare, dar și procedurile birocratice, care afectează posibilitățile candidaților independent. Mă refer la listele cu semnături, la verificarea acestora,  precum și la validarea lor. Toate aceste proceduri durează și diminuează din timpul de campanie electorală. O altă constatare de această dată pozitivă, este că registrul de stat al alegătorului este implicat în campanie, ceea ce trebuie să diminueze esențial din tentativele de vot multiplu, dar si să fie o mai mare claritate în listele electoale. De asemena Comisia Electorală Centrală (CEC) a lanstat o platformă online, unde fiecare cetățean poate verifica dacă este sau nu inclus pe listă. În această campanie se va utiliza un inventar electoral modern, uniform pentru toată țara, mă refer la urnele de vot și cabinele de vot.
Din păcate mai puțină transparență există la capitolul financiar. Candidații electorali rămân netransparenți la capitolul venituri, precum și informații privind sursa de acumulare de bani, dar și pe ce au cheltuit acești bani.
Politik.md: În această campanie electorală CEC a majorat plafonul de cheltuieli pentru partide până la 55 milioane de lei. Chiar și așa partidele nu își declară cheltuielile în totalitate, de ce?
Pavel Postică: Principalul obstacol în a declara toate cheltuielile – este imposibilitatea de a declara toate veniturile. Este mult mai simplu de ocolit modalitatea legală și de a finanța indirect un partid, decât finanțarea directă. De exemplu ca să achiți o factură a energiei electrice pentru partid, trebuie să donezi suma respectivă partidului, să fie înregistrată, apoi banii să fie transferați de pe contul partidului – spre achitarea facturii respective. Deci e mult mai simplu unui om să plătească factura sigurel, fapt ce nu este correct din punct de vedere legal. De aceea, mai mulți susținători aleg să ajute anume astfel partidele favorite.
Totodată, cel puțin trei partide au prezentat rapoarte finaciare cu zero venituri și zero cheltuieli. Observatorii noștri au depistat că două din aceste partide au desfășurat activități electorale pe cont propriu, respectiv partidele în cauză nu au cum să raporteze acești bani. Faptul că unii concurenți electorali încearcă să ajute vreun partid, fără să țină cont că fac un deserviciu partidului – nu este o soluție corectă. Sper ca toți concurenții electorali să țină cont de recomandările noastre pe viitor.
Politik.md: Referitor la dezbaterile electorale din teritoriu, pe care le organizați în această perioadă. Cum se prezintă cetățenii, cât de cointeresați sunt să participe la dezbateri?
Pavel Postică: Am organizat mai multe dezbateri acolo, unde lumea este ceva mai pasivă. S-a dovedit că alegătorii sunt dezamăgiți, dar numărul lor a fost mai mic decât ne așteptam noi. În schimb, suntem mulțumiți de prestația concurenților electorali. Atitudinea și reacția participanților la alegeri este diferită. Alegătorii au declarat că sunt permanent cu ochii pe concurenții electorali. Am avut un caz la Orhei, în care un alegător a declarat direct concurenților electorali: „dacă noi v-am acordat o șansă, tot noi suntem cei care putem să nu vă mai votăm și să nu mai ajungeți în viitoarea legislature”.
Politik.md: Cum considerați, de ce că tocmai partidele mari comit și cele mai multe încălcări (cadouri electorale, promovare ilegală)?
Pavel Postică: Aici prefer să zic că aceste partide au într-adevăr șanse să ajungă în parlament, însă recurg la aceste metode de a face cadouri electorale. De ce? Pentru că scopul partidului este să ajungă la guvernare. Respectiv tot ei sunt cei, care dictează regulile, iar acel pachet legislativ, în care erau prevăzute sanțiuni pentru astfel de fapte, care a fost declarat prioritate – așa și nu a fost votat. Noi nu avem la momentul de față penalități pentru un comportamnet financiar incorect, ei s-au asigurat să nu existe incomodități din punct de vedere legal.
Oricum observăm în această campanie metode mai subtile de cumpăra electoratul. S-a renunțat la practica de a propune o bucată de pâine, mă refer la produse alimetare etc. Acum se donează calculatoare pentru școli sau echipamente sportive.
Politik.md: Cetățenii Republicii Moldova, care locuiesc pe teritoriul transnistrean, sunt supuși la diferite acțiuni provocatoare și chiar interdicții atunci când trebuie să voteze. Poate R.Moldova să soluționeze efcient această problemă, sau mai bine-zis avem pârghiile necesare ?
Pavel Postică: Este o întrebare complicată cu multe necunoscute. Guvernul în sine nu a făcut foarte multe pentru acești alegători. Cel mai important este că nici partidele politice nu își manifestă interesul, pentru a face agitație electorală pe teritoriul transistrean. Oamenii de acolo sunt în lipsiți de informație. Concurenții electorali trebuie să dea dovadă de ingeniozitate și să meargă de discute cu locuitorii de acolo.
Politik.md: Ce mesaj aveți pentru alegători ?
Pavel Postică: În ultimul timp se creează o impresie că toți vor sancțiuni. Noi vrem ca persoanele, care au comis anumite infracțiuni, să stea la pușcărie, ect. Acum alegătorii sunt în drept să aplice acele sancțiuni și să voteze pe cei, în care ei cred.
Sursa: politik.md



Ce trebuie să știe un tânăr care votează pentru prima dată

Pavel Postica este șeful Efortului de Monitorizare Promo-LEX, responsabil de buna desfășurare a acestuia. Coordonează activitatea echipei centrale care are drept misiune analiza datelor, comunicarea şi logistica. Pavel Postica este implicat în monitorizarea proceselor electorale, începând cu anul 2007.

#1. Ce trebuie să știe un tânăr care votează pentru prima dată? 

„Viitorul acestei țări depinde de el, iar votul lui poate fi decisiv. Dreptul de a alege îl au toți cetățenii Republicii Moldova care au împlinit vârsta de 18 ani. Pentru început este necesar să se documenteze referitor la cine sunt concurenții electorali, ce platforme electorale ne propun fiecare. Ulterior urmează să-şi asume decizia cea mai corectă, independent, fără a se lăsa influențat de cineva din exterior.

La 30 noiembrie 2014 să ia buletinul de identitate și să meargă la vot pentru a-și face datoria de cetățean al Republicii Moldova. Între timp ar fi bine să se implice în activităţi electorale desfăşurate pentru alegători: să participe activ la dezbateri, întâlniri electorale, să urmărească dezbaterile televizate. Desigur fiecare tânăr poate deveni şi el la rândul său un observator, plasând pe pagina www.electorala.monitor.md informaţii privind evenimentele electorale la care a participat sau pe care le-a sesizat.”

#2. Care este reacția oamenilor la munca observatorilor Promo-LEX din teritoriu?

„Efortul de Monitorizare a Alegerilor Parlamentare 2014 are repartizați observatori pe termen lung în fiecare raion, ei sunt cunoscuți în comunitatea lor, iar cetățenii sunt conștienți de rolul lor în procesul electoral. În linii mari observatorii au relaţii destul de bune cu colegii de la consiliile electorale de circumscripţie, precum şi cu majoritatea reprezentanţilor concurenţilor electorali din teritoriu. Totuşi, sunt şi anumite cazuri izolate în care observatorii au întâmpinat anumite dificultăţi de comunicare cu anumite persoane dar şi aceste cazuri izolate au fost aplanate.

La fel, în această campanie electorală cetățenii sunt mult mai receptivi în a oferi informații despre ce se întâmplă în localitatea lor, ne bucură faptul că tinerii sunt cei mai activi și dornici de a se implica în cadrul Efortului de Monitorizare.”

#3. Între concurenții electorali este o luptă continuă, cum ar trebui să procedeze în aceste situații tinerii, pentru a nu cădea pradă intereselor politice ale candidaților electorali?

„Fiecare tânăr trebuie să conștientizeze că vonlens-nolens este implicat în procesul electoral. În această campanie, cel puţin până la acest moment vedem că majoritatea concurenţilor electorali practică o influenţă indirectă asupra alegătorilor. Concerte electorale, cadouri cu tentă electorală până la înregistrarea în calitate de concurent electoral, activizarea diverselor organizaţii neguvernamentale (inclusiv cu caracter nu foarte paşnic) şi de binefacere, fundaţii care se concentrează pe activităţi de suport pentru categorii sau domenii ce necesită intervenţii financiare.

Vreau doar să zic că la momentul de faţă concurenţii sunt inventivi şi activează la limita celor permise de lege.  Cei mai ușor influențabili sunt tinerii, dar sunt sigur că avem deja o generație care nu se lasă așa de ușor manipulată, deoarece avem posibilitatea obţinerii informaţiei din diferite surse pentru a ne forma o opinie corectă despre cele ce se întâmplă. Din acest considerent sunt sigur că majoritatea tinerilor vor ieşi la votare iar în ziua alegerilor vor vota  potrivit intimei convingeri fără nici o influenţă externă.”

#4. În rapoartele Promo-LEX prezentate publicului ați menționat o serie de acțiuni ale concurenților electorali. Cum pot tinerii semnala un fapt electoral?

„Reiterez că în cadrul Efortului de Monitorizare Promo-LEX, am creat o platformă de semnalare a acțiunilor electorale – www.electorala.monitor.md. Astfel, îndemnăm toți cetățenii să dea dovadă de responsabilitate civică, să sesizeze acțiunile electorale de orice fel şi cu caracter pozitiv dar şi acele încălcări electorale și astfel să contribuie la desfășurarea unei campanii transparente pentru a contribui la alegerile libere şi corecte din Moldova.”

#5. Cum ați descrie Efortul de Monitorizare Promo-LEX în trei cuvinte?

„Monitorizăm, informăm, imparţial. Dar mai exact, Efortul de Monitorizare Promo-LEX înseamnă: echipa centrală formată din circa 30 observatori, 41 observatori pe termen lung, 32 observatori pe termen mediu și circa 2.100 de observatori în ziua alegerilor – oameni care depun multă muncă și entuziasm în tot ceea ce fac zi de zi. Scopul Efortului de Monitorizare a Alegerilor Parlamentare 2014 este de a contribui la îmbunătăţirea calităţii şi sporirea încrederii cetăţenilor în procesele democratice din Republica Moldova.”

Sursa: diez.md




Promo-LEX: Concurenţii nu declară cheltuielile reale suportate în campania electorală

Nici un concurent electoral nu a raportat săptămânal veniturile în publicaţii de circulaţie republicană şi nu a raportat cheltuielile în ceea ce priveşte locaţiunea încăperilor, retribuirea muncii şi serviciile de întreţinere a sediilor permanente. Sunt doar câteva din constatările Asociaţiei Promo-LEX, incluse în Raportul trei al Efortului de Monitorizare a alegerilor parlamentare, lansat astăzi, 6 noiembrie.
Documentul cuprinde atât constatări generalizate cu caracter electoral, transmise de către observatorii din teritoriu în perioada 16 octombrie – 5 noiembrie 2014, cât și aspecte de finanțare a campaniei electorale. Analiza finanțării campaniei electorale este realizată pe baza rapoartelor financiare ale partidelor, prezentate la CEC începând cu data de 10 octombrie 2014 suprapuse şi comparate cu constatările observatorilor din teritoriu.

Autoritățile administrației publice centrale și locale au depus eforturi considerabile pentru a reduce numărul de alegători care nu dispun de buletine de identitate. În perioada monitorizată, CEC a avut un regim de lucru foarte intens, a înregistrat încă cinci concurenți electorali și a respins cererea de înregistrare a unui potențial candidat independent. La fel, CEC a analizat și s-a expus asupra a 14 contestații depuse de concurenți, a acreditat 1482 de observatori internaționali și naționali, dintre care 1321 din partea Efortului de Monitorizare Promo-LEX.

Totodată, observatorii Promo-LEX semnalează cu îngrijorare că doar un concurent electoral (PCRM) a virat în fondul electoral mijloace din contul partidului, trei din 15 concurenți electorali (PL, PFP, PDA) au prezentat rapoarte financiare cu zero venituri și cheltuieli, doar trei din 15 concurenți electorali (PP „Patria”, PSRM și MPA) au reflectat în rapoartele financiare cheltuieli de transport, plafonul de 55 mln lei stabilit de către CEC nu a fost atins de nici un concurent electoral. Un singur concurent a atins 18,47% din maximul fixat de CEC etc.

La fel, Efortul de Monitorizare Promo-LEX a sesizat existența mai multor deficiențe ale procesului electoral: acordarea de spații pentru întâlniri în lipsa unor decizii emise de APL, organizarea de campanii electorale instigatoare și denigratoare, producerea a cel puțin opt incidente electorale.

În ceea ce privește reflectarea campaniei electorale în mass-media, Efortul de Monitorizare Promo-LEX menționează că doar patru dintre concurenții electorali sunt predominant subiectul articolelor preluate de instituțiile de presă locale și regionale.

Sursa: trm.md



Promo-LEX angajează! IATĂ ce propunere au pentru persoanele neafiliate politic

Promo-LEX a anunțat despre faptul că se află în căutare de Observatori pe Termen Scurt (OTS) în cadrul Efortului de Monitorizare Promo-LEX pentru Alegerile Parlamentare 2014 din 30 Noiembrie 2014.  Persoanele care vor lucra pe data de 30 noiembrie vor avea o remunerare care să acopere cheltuielile de deplasare și de mâncare ale observatorilor pe termen scurt, a declarat pentru Bani.md PR managerul Efortului de Monitorizare Promo-LEX, Lilia Duca. 

Potrivit lui Pavel Postica, Șeful Efortului de Monitorizare Promo-LEX, până la momentul de față au fost acreditați deja aproximativ 750 de observatori pe termen scurt. Per total, vor fi recrutate și instruite circa 2400 persoane, dar implicate în activitatea de observare până la 2100 de persoane, în funcție de numărul secțiilor de votare.

Persoanele care doresc să se implice în cadrul procesului de monitorizare Promo-LEX pentru Alegerile Parlamentare din 30 Noiembrie 2014 trebuie să completeze un chestionar. De asemenenea, acestea trebuie să întrunească și următoarele condiții: 

• Neafiliere politică;
• Vârsta: de la 18 ani;
• Disponibilitate de a participa la seminare de instruire OTS;
• Disponibilitate de a activa în data de 30 Noiembrie 2014, inclusiv peste program;
• Abilități de comunicare.

CHESTIONARUL POATE FI COMPLETAT AICI

Chestionarul are drept obiectiv crearea unei rețele naționale de Observatori pe Termen Scurt (OTS) în cadrul Efortului de Monitorizare al asociației Promo-LEX. Observatorii pe Termen Scurt (OTS) Promo-LEX vor acoperi în proporție de 100% toate secțiile de votare din Republica Moldova.

Asociația Promo-LEX este o organizație nonguvernamentală, nonprofit, apolitică și are drept scop promovarea drepturilor omului, monitorizarea proceselor democratice și consolidarea societății civile. Promo-LEX va monitoriza Alegerile Parlamentare die in 30 Noiemb2014 în cadrul unei misiuni de observare independente pe întreg teritoriul Republicii Moldova.

Sursa: bani.md




Promo-LEX a devenit organizație cu statut special consultativ la ONU

Asociația „Promo-LEX” a obținut titlul de „organizaţie cu statut consultativ special al ONU”, care i-a fost conferit de către Consiliul Economic şi Social (ECOSOC) al Organizaţiei Naţiunilor Unite.

Acest statut îi permite organizației să activeze la nivel internațional și să se implice direct în activitatea ECOSOC și a organelor sale subsidiare, precum și în cea a Secretariatului ONU.

„Anual, mii de organizații neguvernamentale, la nivel global, candidează pentru obținerea acestui statut, iar acordarea acestuia unei organizații dă dovadă de recunoaștere a profesionalismului și a ponderii activității acesteia la nivel național. Promo-LEX va continua să promoveze și să apere drepturile omului, inclusiv utilizând acest nou instrument internațional”, a declarat directorul executiv, Ion Manole.

Asociația Promo-LEX a fost creată în 2002, devenind una dintre cele mai active și notorii din țară în domeniul drepturilor omului. Organizația se implică activ în promovarea și implementarea în RM a standardelor internaționale în domeniul drepturilor omului, prin intermediul activităților de advocacy, asigurând protecția legală a drepturilor cetățenilor. Totodată, a contribuit la consolidarea capacităților ONG-urilor din regiunea transnistreană în promovarea și apărarea drepturilor omului și a valorilor democratice.

Începând cu 2009, Promo-LEX monitorizează procesele electorale din țară, efectuând, în 2010, cel mai mare efort de monitorizare din RM, cu peste 2500 de observatori, exercițiu reluat și în cadrul alegerilor parlamentare din 2014. Din cele peste 100 de recomandări din rapoartele de monitorizare Promo-LEX, mai bine de jumătate au fost luate în considerare de către autorități și au contribuit la ameliorarea proceselor electorale. De asemenea, de asistență individualizată au beneficiat peste 60 de ONG-uri și grupuri de inițiativă din regiunea transnistreană, iar de instruire – peste 500 de membri ai acestora, fiind acordate și 22 de granturi în acest scop.

Sursa: jurnal.md 




Ademeniţi cu daruri electorale

Campanie electorală cu produse alimentare, laptopuri şi diverse pomeni electorale. Este concluzia reprezentanţilor Coaliţiei „Control Civic – alegeri 2014”, care au prezentat astăzi un raport de monitorizare în acest sens. Membrii ONG-urilor afirmă că mai multe partide au încălcat legislaţia şi au mituit alegătorii, iar Procuratura Generală ar trebui să se autosesizeze şi să aplice pedepse.

Monitorizarea efectuată de Coaliţia Control Civic, structură ce însumează 15 organizaţii neguvernamentale, a vizat perioada 1-15 octombrie, iar în proces au fost implicate peste 20 de persoane din diferite raioane ale republicii. O primă încălcare constatată a fost că politicienii au început agitaţia electorală înainte de demararea campaniei.

Potrivit observatorilor, concurenţii electorali au încercat să câştige simpatia oamenilor prin tot felul de daruri electorale.

Mai mult, observatorii Coaliţiei Control Civic afirmă că socialiştii au încercat să-şi facă publicitate cu o icoană adusă din Rusia, iar reprezentanţii PD au donat un laptop pentru biserica din oraşul Vulcăneşti și altele două pentru un liceu din localitate. Totodată, mai mulţi funcţionari, membri ai PLDM din raionul Hânceşti, ar fi mers prin sate, în timpul orelor de serviciu, pentru a face agitaţie electorală.

Serviciul de presă al PLDM a respins acuzaţiile, menţionând că observatorii nu au probe pertinente şi că ar exista dubii în privinţa bunelor lor intenţii. Reprezentanţii PD-ului au declarat că mai au nevoie de timp pentru a se documenta pe marginea acestui raport, iar PSRM-ul a negat învinuirile aduse. Solicitat de Jurnal TV, preşedintele Comisiei Electorale Centrale, Iurie Ciocan, a declarat că nu comentează afirmaţiile reprezentanților Coaliţiei Control Civic, pe care îi califică drept impostori, întrucât spune el, respectivii observatori nu au fost înregistraţi la CEC. La rândul său, serviciul de presă al Procuraturii Generale susţine că pentru a lua atitudine, instituţia are nevoie de dovezi. Precizăm că săptămâna trecută și observatorii organizației Pomo-Lex, care sunt înregistrați la CEC, au semnalat mai multe cazuri de corupere a alegătorilor cu daruri electorale.

Sursa: jurnaltv.md



Promo-LEX va promova drepturile omului la alt nivel. A devenit „organizație cu statut consultativ special al ONU”

Asociația Promo-LEX a devenit organizație cu statut special consultativ la Organizația Națiunilor Unite. Titlul de „organizaţie cu statut consultativ special al ONU”, i-a fost conferit asociației din Republica Moldova de către Consiliul Economic şi Social (ECOSOC) al ONU, iar Promo-LEX se va putea implica direct în activitatea acestuia, a organelor subsidiare ECOSOC, precum și în cea a secretariatului ONU.

Potrivit unui comunicat Promo-LEX, Asociația are posibilitatea de a activa la nivel internațional și de a-şi face cunoscute poziţia și punctele de vedere în domeniile sale prioritare, promovând drepturile omului din Republica Moldova, inclusiv regiunea transnistreană, la un nou nivel.

„Anual mii de organizații neguvernamentale, la nivel global, aplică pentru obținerea acestui statut, iar acordarea acestuia unei organizații dă dovadă de recunoaștere a profesionalismului și a ponderii activității acesteia la nivel național. Promo-LEX va continua să promoveze și să apere drepturile omului, inclusiv utilizând acest nou instrument internațional”, a declarant directorul executiv Promo-LEX, Ion Manole.

Promo-LEX a fost înființată în anul 2002, devenind una din cele mai active organizații în domeniul drepturilor omului din țară. Aceasta se implică activ în promovarea și implementarea standardelor internaționale în domeniul drepturilor omului, prin intermediul activităților de advocacy, contribuie la îmbunătățirea calității și sporirea încrederi cetățenilor în procesele democratice din țară, precum și și-a adus aportul la consolidarea capacităților ONG-urilor din regiunea transnistreană în promovarea și apărarea drepturilor omului și a valorilor democratice.

Sursa: realitatea.md




Promo-LEX a devenit organizație cu statut special consultativ la ONU

Consiliul Economic şi Social (ECOSOC) al Organizaţiei Naţiunilor Unite a conferit Asociaţiei Promo-LEX, titlul de „organizaţie cu statut consultativ special al ONU”.

O organizație care deține statutul consultativ special poate să se implice direct în activitatea Consiliului Economic şi Social (ECOSOC) și a organelor sale subsidiare, precum și în cea a Secretariatului ONU. Asociația Promo-LEX are posibilitatea de a activa la nivel internațional și de a-şi face cunoscute poziţia și punctele de vedere în domeniile sale prioritare, promovând drepturile omului din R.Moldova, inclusiv regiunea transnistreană, la un nou nivel.

“Anual mii de organizații neguvernamentale, la nivel global, aplică pentru obținerea acestui statut, iar acordarea acestuia unei organizații dă dovadă de recunoaștere a profesionalismului și a ponderii activității acesteia la nivel național. Promo-LEX va continua să promoveze și să apere drepturile omului, inclusiv utilizând acest nou instrument internațional”, a declarant Ion Manole, Director executiv Promo-LEX.

Menționăm că Asociația Promo-LEX a fost înființată în anul 2002, devenind una din cele mai active și notorii organizații în domeniul drepturilor omului din țară. În cadrul Programelor sale Promo-LEX se implică activ în promovarea și implementarea în R.Moldova a standardelor internaționale în domeniul drepturilor omului, prin intermediul activităților de advocacy, asigurând protecția legală a drepturilor cetățenilor, inclusiv în regiunea transnistreană. A contribuit și contribuie la îmbunătățirea calității și sporirea încrederi cetățenilor în procesele democratice din țară. Și nu în ultimul rând și-a adus aportul la consolidarea capacităților ONG-urilor din regiunea transnistreană în promovarea și apărarea drepturilor omului și a valorilor democratice.

Astfel, pe parcursul celor 12 ani de activitate, pe masa CtEDO au ajuns peste 70 de cauze strategice, iar în 21 din ele au fost obținute Hotărâri de succes. Am acordat servicii gratuite de consultanță, asistență și instruire pentru circa 13.000 de persoane. Începând cu 2009 am monitorizat toate procesele electorale din țară, efectuând, în anul 2010, cel mai mare efort de monitorizare din Moldova cu peste 2500 de observatori, exercițiu reluat și în cadrul Alegerilor Parlamentare din 2014.

Din cele peste 100 de recomandări din rapoartele de monitorizare Promo-LEX, mai bine de jumătate au fost luate în considerație de către autorități și au contribuit la îmbunătățirea proceselor electorale din țară. De asemenea, de asistență individualizată au beneficiat peste 60 de ONG și grupuri de inițiativă din regiunea transnistreană, iar de instruire peste 500 de membri ai acestora, fiind acordate și 22 de granturi pentru acestea

Sursa: moldova.org




„Promo-LEX” a devenit organizație cu statut special consultativ la ONU

Asociația „Promo-LEX” a primit titlul de „organizaţie cu statut consultativ special al ONU”, care i-a fost conferit de Consiliul Economic şi Social (ECOSOC) al Organizaţiei Naţiunilor Unite.

Acest statut îi permite organizației să se implice direct în activitatea ECOSOC și a organelor sale subsidiare, precum și în cea a Secretariatului ONU.

Asociația „Promo-LEX” are posibilitatea de a activa la nivel internațional și de a-şi face cunoscute poziţia și punctele de vedere în domeniile sale prioritare, promovând drepturile omului din Republica Moldova, inclusiv regiunea transnistreană, la un nou nivel.

„Anual mii de organizații neguvernamentale, la nivel global, aplică pentru obținerea acestui statut, iar acordarea acestuia unei organizații dă dovadă de recunoaștere a profesionalismului și a ponderii activității acesteia la nivel național. „Promo-LEX” va continua să promoveze și să apere drepturile omului, inclusiv utilizând acest nou instrument internațional”, a declarant Ion Manole, Director executiv Promo-LEX.

Asociația „Promo-LEX” a fost înființată în anul 2002, devenind una din cele mai active și notorii din țară, în domeniul drepturilor omului.

Pe parcursul celor 12 ani de activitate, pe masa CtEDO au ajuns peste 70 de cauze strategice, iar în 21 din ele au fost obținute Hotărâri de succes. Am acordat servicii gratuite de consultanță, asistență și instruire pentru circa 13.000 de persoane.

Începând cu 2009, organizația a monitorizat toate procesele electorale din țară, efectuând, în anul 2010, cel mai mare efort de monitorizare din Moldova cu peste 2500 de observatori, exercițiu reluat și în cadrul Alegerilor Parlamentare din 2014.

Sursa: independent.md




La FRIȘPA, USM a fost lansat Clubul de dezbateri și discuții

Miercuri, 22 octombrie, la Facultatea de Relații Internaționale și Științe Politice (FRIȘPA) de la USM, a fost lansat Clubul de Dezbateri și Discuții.

Primul invitat în cadrul clubului a fost directorul executiv Promo-LEX Ion Manole, care a vorbit despre importanța societății civile, implicarea în ONG-uri, dar și a oferit sfaturi despre cum să devii un adevărat profesionist.

Din cadrul Asociației Promo-LEX a mai participat și Vadim Vieru, unul din cei mai tineri avocați din Republica Moldova, care a îndemnat tinerii: să citească mult, să facă voluntariat în organizații nonguvernamentale, să cerceteze, să-și creeze cluburi de interes și să facă proiecte interesante.

În cadrul evenimentului de lansare a fost prezent și decanul facultății FRIȘPA, dar și câțiva profesori universitari care au inițiat această întâlnire.

Sursa: diez.md