Cât au costat ALEGERILE PARLAMENTARE din 30 noiembrie

Concurenții electorali la alegerile parlamentare din 30 noiembrie au declarat cheltuieli de 3, 5 ori mai mari comparativ cu scrutinul din anul 2010, arată Raportul Final de Monitorizare a Alegerilor Parlamentare prezentat astăzi de Asociaţia „Promo-Lex”. În cadrul acestuia au fost incluse mai multe nereguli depistate în cadrul scrutinului, printre care cheltuielile neraportate în sumă de peste 14 milioane de lei.

Potrivit observatorilor Promo-Lex, alegerile parlamentare din 30 noiembrie s-au desfășurat cu nereguli de mai multe niveluri, printre care nerespectarea agendei de lucru al secţiilor electorale, greșeli de calcul în procesele verbale, nefuncționarea Registrului de Stat al alegătorilor în ziua scrutinului.

De asemenea, reprezetanții Promo-LEX recomandă noului Legislativ și Comisiei Centrale Electorale să adopte în lectura finală proiectul de lege privind finanțarea partidelor politice și a campaniilor electorale, precum și revizuirea și aprobarea unor sancțiuni graduale pentru abaterile electorale. Raportul conține în total 42 de recomandări pentru autorităților.

Vicepreședintele CEC, Ștefan Urâtu, a declarat că rapoartele prezentate de organizațiile neguvernamentale rămân a fi doar constatări. Concurenții electorali nu pot fi sancționați în acest caz.

Constatările şi recomandările Efortului de Monitorizare „Promo-Lex” a Alegerilor Parlamentare din 2014 au fost posibile datorită implicării a 2.325 de observatori naţionali.

Sursa: mbc.md




Promo-LEX: 42 de recomandări privind îmbunătăţirea proceselor electorale

Asociaţia Promo-LEX a lansat raportul Final de Monitorizare a Alegerilor Parlamentare din 30 noiembrie 2014. Documentul a fost dezbătut în cadrul unei mese rotunde cu participarea reprezentanţilor CEC, Parlamentului, CCA, CNA, societăţii civile şi mass-media.
Raportul reflectă prestația principalilor actori electorali în perioada 15 septembrie – 9 decembrie 2014. Astfel, s-a constatat că, administraţia electorală şi administrația publică au avut o prestaţie echilibrată, iar majoritatea concurenţilor electorali au desfăşurat activități de campanie diverse şi de o manieră activă.

Cu toate acestea, Promo-LEX să elaboreze un șir de recomandări pentru îmbunătăţirea proceselor, se spune într-un comunicat de presă. În acest sens, experții au formulat 42 de recomandări adresate autorităților publice și concurenților electorali în vederea perfecționării cadrului legal și procedurilor electorale:

– revizuirea mecanismului de stabilire a plafonului mijloacelor financiare pentru finanțarea campaniei electorale în vederea uniformizării acesteia;
– implementarea unui soft care să permită verificarea datelor din procesele verbale;
– instituirea unui mecanism unic de verificare/estimare a cheltuielilor nedeclarate;
– analiza deficienţelor depistate la funcţionarea Registrului de Stat al Alegătorilor.

Recomandările se bazează pe constatările formulate în cele peste 4241 de rapoarte obținute de la observatorii din teritoriu. Tendințele au fost totalizate și analizate de o echipă de analiști, se spune în comunicatul Promo-LEX.

Sursa: trm.md



Raport Promo-LEX, bilanțul alegerilor parlamentare

Concurenții electorali au încălcat masiv prevederile codului electoral. Aceasta este concluzia observatorilor Promo-LEX care au prezentat raportul final de monitorizare a alegerilor parlamentare din 2014. Totuși, aceștia au calificat prestaţia administraţiei electorale ca una echilibrată, iar procesul de votare fără incidente majore.

De asemenea, observatorii au stabilit că prezența la urnele de vot a fost mai mică decât în 2010. Iar, pe lângă problemele grave depistate este nefuncționarea registrului electronic, dar și lipsa transparenței financiare din partea concurenților. Cu toate acestea, activitatea unor concurenți, dar și lacunele din legislația electorală, au determinat asociația să elaboreze un set de recomandări care ar îmbunătăți procesele electorale ulterioare. Raportul final de monitorizare a alegerilor parlamentare din 2014 este elaborat în baza a patru rapoarte intermediare, prezentate pe parcursul campaniei electorale, iar opiniile prezentate aparțin autorilor și nu reflectă neapărat punctul de vedere al finanțatorilor.
Sursa: eurotv.md



Promo-LEX: de 2 ani Rusia ignoră decizia CEDO în cazul şcolilor din regiunea transnistreană

Doi ani s-au împlinit de la expirarea termenului de executare a deciziei CEDO în dosarele şcolilor cu predare în grafie latină din Râbniţa, Grigoriopol şi Tighina. Asociaţia Promo-LEX subliniază că, până în prezent, Federaţia Rusă ignoră decizia prin care urma să plătească despăgubiri reclamanţilor de 1 milion şi 20 de mii de euro, dar şi să ia toate măsurile posibile pentru a pune capăt încălcării dreptului la educaţie în regiunea transnistreană.

Cauzele au fost expediate la CEDO în 2004 şi, respectiv, 2006 de către părinţi, profesori şi elevi din localităţile Râbniţa, Tighina şi Grigoriopol din regiunea transnistreană a Republicii Moldova şi vizau încălcări ale drepturilor acestora la educaţie, la viaţa privată, precum şi ale dreptului la nediscriminare. La 19 octombrie 2012, Marea Cameră a Curţii Europene pentru Drepturile Omului a pronunţat decizia  Catan şi alţii c. Moldova şi Rusia. Decizia urma să fie executată în 3 luni de la pronunţare. Curtea a recunoscut faptul violării dreptului la instruire, precum şi responsabilitatea Federaţiei Ruse. În acelaşi timp, Moldova nu a fost recunoscută responsabilă de violarea dreptului la educaţie în cauzele date.

Pe parcursul ultimilor doi ani, avocaţii Asociaţiei Promo-LEX, care au reprezentat în faţa CEDO cei 170 de reclamanţi, au continuat monitorizarea situaţiei, dar şi evoluţia implementării deciziei Curţii de la Strasbourg. Promo-LEX a expediat mai multe adresări către Comitetul de Miniştri al Consiliului Europei, instituţie responsabilă de monitorizarea implementării deciziilor CEDO. La rândul său, Comitetul de Miniştri a amintit cu insistenţă obligaţia necondiţionată a fiecărui stat membru să execute hotărârile definitive şi a somat autorităţile ruse să execute decizia.

Sursa: evz.md




Regimul de la Tiraspol se teme de străini. Ce a făcut Şevciuk pentru a restricţiona accesul nerezidenţilor

Străinii care vor intra în regiunea transnistreană ar putea să fie obligaţi să prezinte o invitaţie sau să obţină permis de la structurile pentru migraţie de la Tiraspol. Este o nouă inițiativă a liderului separatiștilor, Evgheni Șevciuk.

Pentru cele două documente va fi stabilită şi o taxă. Aceste prevederi sunt incluse într-un proiect care a fost trimis pentru examinare sovietului suprem de către liderul separatist Evgheni Şevciuk.

Procedura de obţinere a acestor documente va fi stabilită ulterior. În proiect se mai precizează că va fi întocmită şi o listă a ţărilor asupra cărora aceste prevederi nu se vor răsfrânge.

Proiectul stabileşte şi motivele care pot duce la refuzul de a permite intrarea în stânga Nistrului, precum ameninţarea securităţii regiunii, nereguli la traversarea hotarului administrativ, dar şi datorii la impozite. În cazul în care documentul va fi aprobat, va intra în vigoare peste trei luni de la data publicării. Cei mai mulți dintre oameni care traversează hotarul administrativ cu regiunea transnistreană spun că vor fi afectați de noile reguli:

”O să se blocheze singuri acolo și o să moară de foame. Scopul vine de la Kremlin, nu de la ei. Indicațiile vin de la Moscova.”

”El vrea să îmbogățească statul din ajutorul oamenilor. Asta îi dreptate la noi? Trebuie să hotărască Guvernul, să se înțeleagă între ei.”

”Nu trebuie să existe nici un blocaj. Trebuie să circulăm liber aici. Nici nu trebuie să îndeplinim fișa de emigrare. Asta e țara noasta, e Moldova. De ce ne-au separat ?”

Alţii salută însă noile reguli elaborate pentru străini.
”Este corect. Cei care vor să meargă în Europa, să plece! Noi trebuie să fim cu Moscova, cu Tiraspolul. Oamenii vor înțelege că au rămas singuri și au uitat de frații de dincolo. Să-i înădușe pe moldoveni!”

„În procesul de adoptare a acestei legi vor exista foarte mari probleme, fie acestor cetăţeni nu si le vor permite, fie aceşti cetăţeni vor fi deportaţi. Sunt nişte aspecte pur teoretice care lasă spaţiul foarte mult pentru interpretare. Prin adoptarea acestor norme va fi o politică închisă, exact o politică pe care o promovează Federaţia Rusă”, a comentat Alexandru Zubco, juristul asociaţiei „Promo-LEX”.

Sursa: publika.md




Tiraspolul impune taxe şoferilor din R. Moldova

Ştirea despre introducerea poliţelor de asigurare auto obligatorii i-a nemulţumit în special pe conducătorii auto din zona de securitate.

În ultima zi a anului trecut, liderul de la Tiraspol Evgheni Şevciuk a semnat un şir de decrete. Unul dintre acestea prevede că începând cu 1 martie proprietarii automobilelor de înmatriculare străine care intră în regiune vor fi obligaţi să-şi procure poliţe de asigurare eliberate de administraţia transnistreană. În decretul semnat de Şevciuk se menţionează expres că sunt vizate şi mașinile înmatriculate în dreapta Nistrului. Autorităţile de la Chişinău spun că este o măsură unilaterală, necoordonată şi contrară formatului de negocieri.

Cât de împovărătoare va fi inovația decretată de liderul tiraspolean, deocamdată, nu se știe. În decretul semnat de Evgheni Şevciuk se menţionează că în decurs de o lună ar urma să fie luate toate măsurile necesare pentru punerea în aplicare a deciziei sale, urmând să fie identificată entitatea care va elibera poliţele de asigurare. Potrivit decretului, asigurările auto vor putea fi procurate la toate punctele de trecere, iar miliţia din regiune va putea opri în orice moment automobilele cu numere de înmatriculare străine pentru a verifica prezenţa asigurării. Ştirea despre introducerea acestor poliţe de asigurare auto i-a nemulţumit în special pe conducătorii auto din zona de securitate, majoritatea dintre care deţin automobile înmatriculate în dreapta Nistrului. Printre ei şi medicul stomatolog din satul Cocieri, raionul Dubăsari Mihai Văzdăuţan:

„E o chestie negativă, dar noi trăim aici de dinainte de conflict şi ne-am deprins cu ieșirile lor din comun, toate chestiile pe care ei le inventează o două zi se răsfrâng direct asupra noastră. Sigur că dacă ne vor obliga noi vom cumpăra această asigurare, doar nu o să mergem pe jos. Noi zilnic trecem vama lor şi sigur că o să ne controleze, de fapt şi aşa foarte des ne opresc şi ne verifică.”

Iată ce spune Ştefan Driga, fermier din raionul Dubăsari:

„Dacă o să ne impună o să cumpăram, că altfel nu putem, noi trebuie să trecem zilnic prin punctul de la Dubăsari. Avem Guvern şi lasă să-şi bată capul. Până la 1 martie sper că se va rezolva.”

Şeful Biroului pentru Reintegrare, George Bălan, spune că Tiraspolul a recurs şi de această dată la o acţiune unilaterală, necoordonată cu Chişinăul. Deşi cu o zi înainte de a fi emis acest aşa-zis decret a avut loc o şedinţă a grupului de lucru în domeniul transporturilor, din care fac parte experţi de pe ambele maluri ale Nistrului, subiectul despre introducerea asigurărilor auto obligatorii nici nu a fost menţionat, spune George Bălan:

„Este o măsură unilaterală, care prin implementarea ei poate duce la înrăutăţirea situaţiei populaţiei de pe ambele maluri ale Nistrului şi a acelor străini care intră pe teritoriul Republicii Moldova pe segmentul transnistrean. Implementarea acesteia contravine în mare parte şi principiilor procesului de negocieri care prevăd ca participanţii în formatul de negocieri să se abţină de la acţiuni unilaterale care ar putea înrăutăţi situaţia populaţiei de pe ambele maluri ale Nistrului. Sperăm că nu se va ajunge la aceasta. Există platforme de dialog unde pot fi discutate toate problemele, mă refer şi la grupuri de lucru şi la reprezentanţii politici. Pe subiectul dat vor fi informați şi reprezentanții internaţionali din cadrul procesului de negocieri”.

Analistul politic Oazu Nantoi spune că prin aşa zisul decret Evgheni Şevciuk încearcă să revendice, a câta oară, autodeclarata statalitate a nerecunoscutei republici nistrene. Totodată, Oazu Nantoi e de părere că la mijloc ar fi şi un calcul economic, întrucât criza financiară şi economică din regiunea transnistreană se aprofundează. Liderul de la Tiraspol a şi anunţat că cel puţin în luna ianuarie va înjumătăți adaosul la pensii pentru pensionarii din stânga Nistrului, iar prin impunerea obligativității asigurărilor auto se urmăreşte, de fapt, acumularea unor surse suplimentare la bugetul regiunii, spune Oazu Nantoi:

„În situaţia când rubla rusească a ajuns în colaps, veniturile din bugetul local nu acoperă nici un sfert din cheltuielile sociale. Regimul anticonstituţional se află în disperare şi, probabil, Evgheni Şevciuk a hotărât că pe această cale el ar putea să majoreze veniturile la bugetul local. Asta demonstrează o dată în plus că acest regim anticonstituţional din stânga Nistrului sfidează chiar şi Acordul din 1992 cu privire la principiile soluţionării paşnice a conflictului care stipulează expres că părţile vor asigura neîntârziat circulaţia liberă a persoanelor, mărfurilor şi a serviciilor”.

Într-o declaraţie pentru Europa Liberă, avocatul de la Asociaţia Promo-LexVadim Vieru consideră şi el că introducerea unei astfel de taxe ar fi ilegală şi ar limita libertatea de circulaţie a persoanelor şi bunurilor pe teritoriul Republici Moldova. Vadim Vieru aminteşte că în perioada anilor 2003-2007 reprezentanţii administraţiei de la Tiraspol percepeau taxe pentru traversarea liniei administrative, care au cauzat pierderi estimate la 8,1 milioane de dolari persoanelor care au traversat sau au vizitat regiunea transnistreană. În opinia lui Vadim Vieru, aşa zisul decret al liderului de la Tiraspol e o nouă acţiune de provocare a autorităţilor constituţionale:

„În al doilea rând, acesta este o acțiune disperată de a colecta „resurse bugetare”, ținând cont de faptul că asistența umanitară din ultimul timp acordată de către Federația Rusă s-a limitat substanțial, iar „bugetul” regional are un deficit enorm de mare, fapt punctat și de către liderul administrației separatiste în ultima sa conferință. Totuși, mai degrabă că acești bani nu o să ajungă în „bugetul” regional, dar în bugetul unor pseudo-companii de asigurări din regiune, care până la urmă ar fi instituții private. În această situație evident că nu vor crește încasările „bugetului” regional, dar al unor persoane din cercurile administrației separatiste. Nu mai vorbim de faptul că mecanismul care va fi elaborat va fi unul formal și nefuncțional, atât timp cât regiunea transnistreană nu este un stat recunoscut pe plan internațional.”

O taxă de drum pentru automobilele înmatriculate în străinătate a fost introdusă în urmă cu doi ani în dreapta Nistrului. Timp de un an, această taxă a adus venituri de peste 25 de milioane de lei în bugetul de stat. Taxa nu este percepută însă în cazul automobilelor înregistrate în regiunea transnistreană. Acestea circulă fără nici o restricţie pe teritoriul controlat de autorităţile constituţionale, doar că nu pot ieşi de pe teritoriul Republica Moldova decât prin punctele vamale cu Ucraina de pe segmentul transnistrean. De mai mulţi ani, Chişinăul şi Tiraspolul poartă negocieri pentru elaborarea unui model de plăcuţe de înmatriculare tranzitorii, recunoscute internațional, pentru autovehiculele înregistrate în stânga Nistrului. Tratativele par să fi ajuns în impas. Chişinăul consideră exagerată cererea Tiraspolului, întrucât prezenţa însemnelor nerecunoscutei republici nistrene pe plăcuţele de înmatriculare ar putea conferi legitimitate regiunii secesioniste.

Sursa: europalibera.org




PLDM si PD ar fi trebuit EXCLUSE din lista electorala. Ce a scos la iveala un raport Promo-LEX

Aproape 15 milioane de lei cheltuite în campania electorală de formațiunile politice nu se regăsesc și în rapoartele lor financiare.

Experţii Promo-Lex spun că unii concurenţi electorali au uitat să raporteze la CEC sume mult mai mari decât limita admisibilă.

Astfel, din totalul cheltuielilor suportate în campanie, PD nu a declarat peste 9,5 milioane de lei. La distanţă mare, cu aproximativ 2 milioane de lei nedeclarate, se plasează liberal-democraţii.

Democrații, care potrivit experților ar fi încălcat cel mai mult legea în actuala campanie, se apără și spun că toate cheltuielile lor se regăsesc și în rapoartele CEC-ului.

Raportul Promo-Lex mai arată că peste 90% din banii cheltuiți în campanie de partidele politice au fost destinați publicității electorale. Înainte de alegeri, partidul Patria a fost exclus din cursa electorală prin decizia Curţii Supreme de Justiţie, pentru finanţare din exterior.

Sursa: tvr.ro




Alegeri 2014: Promo-LEX denunţă primele încălcări

Şeful Efortului de Monitorizare Promo-LEX, Pavel Postica, a denunţat primele încălcări înregistrate în cadrul desfăşurării procesului de vot.

Potrivit acestuia, mai multe secţii de votare s-au deschis cu întârziere de aproximativ o oră. Este vorba despre secţia de votare nr.31 din Pelenia, Drochia, din cauza lipsei de electricitate. Cu întârziere s-a deschis şi secţia de votare nr.5/9 din Başcalia, Basarabeasca, deoarece membrii biroului electoral nu pregătise procesul verbal al secţiei de vot. Cu aproximativ 20 de minute mai târziu au fost deschise secţiile de votare nr.42 din Varniţa, nr.9 din Basarabeasca, nr.42 din Anenii Noi, nr.6 din Băneştii Noi, Teleneşti, nr.147 din Chişinău, nr. 60 din Cărpineanca, Ialoveni, nr. 36 din Valea Trestieni, Nisporeni, nr.260 din Străşeni şi nr.6 din Floreşti.

Cu întârziere de până la 10 minute s-au deschis secţiile electorale nr.1 şi 16 din Străşeni, Sărata Galbenă, Cărpineni din Hânceşti, nr. 91, 275 din Străşeni, nr. 50 din Chişinău, nr. 20 din Ciorăşti şi încă zece secţii de votare s-au deschis cu întârziere de până la opt minute. De asemenea secţia electorală nr. 256 din Chişinău s-a deschis cu 5 minute mai devreme.

Potrivit rapoartelor observatorilor, secţia de votare nr.55 din Chişinău a fost deschisă fără a arunca în urna de vot procesul verbal cu privire la pregătirea biroului electoral. Raportorii au anunţat mai multe deficienţe tehnice, în special iluminarea slabă în cel puţin două cazuri: la secţia de votare nr.13 din Sloveanca şi nr. 37 din Dobrogea, Sângerei, secţia nr.49 din Valea Rădoaia, Floreşti, nu este dotată cu safeu, iar documentaţia electorală este păstrată în secţia alăturată, lipsa agentului termic în cel puţin două secţii de votare şi lipsa curentului electric în Pelenia, Drochia.

„Cu privire la registrul de stat al alegătorilor, observatorii au început să raporteze deficienţe tehnice imediat de la deschiderea secţiilor de votare, pauze şi întreruperi de 5, 10 şi 15 minute ca până la urmă sistemul să fie inaccesibil în general. Nu toţi preşedinţii birourilor electorale s-au orientat ce trebuie să facă, în anumite secţii de votare s-au creat cozi. Urmează probabil ca la nivel de circumscripţie CEC să reamintească organelor electorale care sunt procedurile în cazul în care sistemul cade”, a precizat Postica.

Şeful Efortului de Monitorizare Promo-LEX, a mai menţionat că la secţiile de votare nr.5 şi nr.7 din Basarabeasca, în liste erau mai mulţi alegători.

„O situaţie inedită care se referă şi la perioada preelectorală este eliberarea certificatelor cu drept de vot, am constatat neajunsuri ale certificatelor cu drept de vot în mai multe secţii de votare. Au fost situaţii când alegătorii care au venit să primească certificate cu drept de vot în ziua de ieri au fost nevoiţi dă aştepte până la 2-3 ore, timp în care membrii Biroului Electoral urmau să meargă la circumscripţie să ridice suplimentar certificate cu drept de vot. O situaţie aparent suspicioasă s-a constatat la secţia de vot din localitatea Coşerniţa, Criuleni, unde a venit un grup organizat format din circa 20 peroane şi au votat cu certificate de drept de vot”, a mai spus Pavel Postica.

Totodată, în mai multe situaţii s-au atestat afişaje electorale în imediata apropiere a secţiilor de votare.

Potrivit şefului Efortului de Monitorizare Promo-LEX, alte încălcări comise în campania preelectorală. Trei concurenţi electorali au prezentat venituri de 0 lei, inclusiv un concurent electoral nu a prezentat nici un raport financiar. „Cu privire la utilizarea plafonului maxim admis de 55 de milioane de lei, a fost de 67,24% şi 63,68% după care urmează o scădere bruscă la 24%. Nici un concurent electoral nu a raportat cheltuieli pentru deplasările efectuate şi nu au raportat cheltuielile pentru evenimentele din afara ţării”, a mai declarat Pavel Postica.

Pentru monitorizarea scrutinului, Asociaţia Promo-Lex a delegat în toată ţara peste 2000 de observatori.

Sursa: jurnal.md




(video) Spot: Nu-i lăsa pe alții să-ți aleagă muzica. Tinerii sunt îndemnați să meargă la vot

A fost lansat cel de-al treilea spot al organizației Promo-LEX, care îndeamnă moldovenii să participe la scrutinul din 30 noiembrie. De această dată, spotul este adresat tinerilor, care potrivit statisticilor din spot „doar 28% merg la vot”.

„Statistica spune că 68 la sută din tinerii moldovei merg la discotecă. 8% ascultă hip-hop și mai avem 24% de melomani. Ei toți știu foarte bine ce le place. Știu foarte bine ce vor. Și nimeni din ei nu i-ar lăsa pe alții să le aleagă muzica”, potrivit îndemnului formulat în spot.

Clipul este realizat în cadrul Programului pentru Consolidarea Alegerilor Transparente în Moldova, implementat de Asociația Promo-LEX cu suportul financiar oferit de Agenția Statelor Unite pentru Dezvoltare (USAID).

Sursa: unimedia.info




Acţiunile Tiraspolului sunt îndreptate spre destabilizarea situaţiei, experţi

Acţiunile Tiraspolului din ultimul timp nu sunt altceva decât provocări pentru a destabiliza situaţia atât în perioada electorală, cât şi după desfăşurarea scrutinului. Opinii în acest sens au fost lansate în cadrul emisiunii „Fabrika” de la postul de televiziune „Publika TV”, transmite IPN.

Victor Juc, doctor în relaţii internaţionale, crede că Tiraspolul continuă să provoace, iar autorităţile de la Chişinău ar da dovadă de slăbiciune. „Administraţia de la Tiraspol încearcă pe toate căile să provoace. Iar autorităţile de la Chişinău întotdeauna au dat dovadă de slăbiciune, fie ca să nu-i supere pe cei din Tiraspol, fie ca să nu deterioreze relaţiile cu Moscova. Chişinăul ar trebui să dea dovadă de mai multă fermitate”, este părerea lui Victor Juc.

Decanul facultăţii de drept de la ULIM, Alexandru Cauia, crede că cel mai rău ar putea să se întâmple după scrutinul parlamentar. „Spre deosebire de Ucraina, în Republica Moldova deja este dislocată armata rusă, care poate să se activeze oricând. Pericolul este foarte mare. Cred că este necesar ca viitoarea guvernare să revizuiască statul de neutralitate a Republicii Moldova, pentru a putea garanta securitatea ţării”, a punctat profesorul.

Preşedintele Asociaţiei Promo-LEX, Ion Manole, consideră că Chişinăul nu va reuşi să răspundă prompt la provocările Tiraspolului. Aceste provocări se vor intensifica cu cât mai mult Republica Moldova va reuşi în direcţia integrării europene. Noua guvernare va avea sarcina de a reabilita încrederea populaţiei în clasa politică şi guvernare. Separatismul se propagă mult mai uşor atunci, când populaţia nu are încredere în guvernare”, a spus Manole.

Expertul în drept constituţional, Vitalie Gămurari, susţine că este necesară o implicare mai activă a factorului extern în soluţionarea diferendului transnistrean. „Vocea Kievului a fost auzită atunci când a început războiul. Nu trebuie de admis ca şi vocea Chişinăului să fie auzită doar după izbucnirea unui conflict militar”, a conchis expertul.

Sursa: Ipn.md