UPDATE Un cetățean moldovean a fost reținut ilegal în stânga Nistrului

Autoritățile de la Tiraspol continuă să persecute cetățenii Republicii Moldova din stânga Nistrului. Luni a mai fost înregistrat un caz, în care un cetățean al Republicii Moldova a fost reținut de angajații așa-zisului serviciu vamal de la Tiraspol, fără a-i fi oferite careva explicații.

Este vorba de Dumitru Pădureț, un antreprenor din localitatea Cocieri din stânga Nistrului. Potrivit unui comunicat al organizației non-guvernamentale Promo-Lex, Pădureț a fost sechestrat  luni, de reprezentanții „serviciului vamal” la așa-numitul post de control Lunga-Dubăsari din Zonă de securitate. Pădureț  se întorcea cu autoturismul personal de la Chișinău împreună cu soția și copilul minor, de la maternitate

Amintim că în august 2010 mai multe bunuri ce-i aparțineau lui Dumitru Pădureț au fost sechestrate de către reprezentanții așa-zisului serviciu vamal din regiunea transnistreană, pe acest caz fiind inițiată o anchetă.

În aprilie 2011 cauza lui a fost expediată către Curtea Europeană pentru Drepturile Omului, fiind comunicată guvernelor Republicii Moldova și Federației Rusă, în iunie 2014. În fața Înaltei Curți, Dumitru Pădureț a invocat violarea dreptului la proprietate ca urmare a confiscării bunurilor sale.

UPDATE // 09:50 // Contactat telefonic, Vadim Vieru, jurist din cadrul Promo-Lex, a declarat pentru Deschide.md, că Pădureț a fost eliberat aseară după ce a fost reținut timp de aproape 4 ore. Autoritățile separatiste nu au oferit nici o explicație cu privire la faptul de ce a fost reținut Pădureț.

Potrivit reprezentanților Promo-Lex, motivul pentru care a fost reținut Pădureț, este faptul că are un dosar la CtEDO, iar în general se așteaptă un val de persecutări a mai multor beneficiari ai Promo-Lex care locuiesc în stânga Nistrului.

Sursa: deschide.md




Incident în zona de securitate. Un bărbat, reţinut la întoarcere de pe malul drept al Nistrului

Un nou incident în zona de securitate. Un comerciant din Cocieri, raionul Dubăsari, a fost reţinut de către vameşii din satul Lunga la întoarcere de pe malul drept al Nistrului.

Bărbatul a fost dus ieri la Dubăsari, unde a fost audiat aproape cinci ore în cazul confiscării automobilului său, în anul 2010. Dosarul a fost deschis de Procuratura din Dubăsari.

Se presupune că la confiscarea maşinii a fost implicat un angajat al pretinsului Serviciu Camal al regiunii transnistrene, Alexandr Subbotin. Pe numele lui, Procuratura Generală a iniţiat, la sfârşitul anului trecut, un dosar penal pentru samavolnicie.  

Acesta a fost reţinut de către angajaţii Procuraturii din Dubăsari, dar a fost eliberat. Juriştii Asociaţiei pentru Drepturile Omului Promo-LEX au calificat drept ilegale ultimele acţiuni ale Tiraspolului.

Sursa: publika.md




Chişinăul speră că negocierile vor fi reluate în decurs de o lună, Tiraspolul însă se opune

Reprezentantul Special al Președintelui în exercițiu al OSCE pentru procesul de reglementare transnistreană, Ambasadorul Radojko Bogojević se află într-o vizită în Republica Moldova pentru a pregăti o nouă rundă de negocieri în formatul 5+2.

Chişinăul speră că negocierile vor fi reluate în decurs de o lună, Tiraspolul însăse opune.

Ambasadorul Radojko Bogojević a avut ieri întrevederi la Chişinău şi Tiraspol. Vicepremierul de la Chişinău responsabil pentru reintegrare Eugen Carpov a atras atenţia asupra intensificării acţiunilor unilaterale şi necoordonate ale Tiraspolului din ultima perioadă şi a subliniat că după investirea noului Guvern se vor relua activităţile grupurilor de lucru şi întâlnirile la nivelul reprezentanţilor politici.

Totuşi, şeful Biroului pentru reintegrare de la Chişinău, George Balan, a declarat recent că, cel mai probabil, următoarea rundă de negocieri se va desfăşura la începutul lunii martie. Potrivit acestuia, una dintre chestiunile pe care va insista Chişinăul va fi libertatea circulaţiei. George Balan a remarcat că până în prezent, în cadrul negocierilor nu s-au purtat discuţii pe cea mai importantă temă – soluţionarea politică a conflictului transnistrean.

Pe de altă parte, administrația separatistă de la Tiraspol susţine că în prezent nu există premise pentru reluarea negocierilor cu Chișinăul. În cadrul unei întrevederi cu  Radojko Bogojević, reprezentanții Tiraspolului au acuzat Chişinăul de aplicarea unei blocade economice asupra regiunii şi au afirmat că până la următoarea rundă de negocieri sunt necesare “pregătiri serioase”.

În aceste condiţii, directorul executiv al Asociaţiei Promo-Lex Ion Manole susţine că există puţine şanse ca negocierile să fie reluate în curând.

Ultima rundă de negocieri în formatul 5+2 a avut loc în luna iunie anul trecut, iar de atunci toate tentativele de reluare a tratativelor au eşuat, după refuzul Tiraspolului. Amintim că negocierile în formatul 5+2 au fost reluate în 2012 după o pauză de 6 ani.

Sursa: radiochisinau.md




Antreprenor din Cocieri, reţinut de miliţia transnistreană pentru o cerere depusă la CEDO

Reţinut de „grănicerii” Tiraspolului. Vorbim despre Dumitru Pădureţ, un om de afaceri care se întorcea acasă, în satul Cocieri, împreună cu soţia şi copilul nou-născut de la o maternitate din Chişinău. Incidentul s-a produs în jurul orei 17:00, la punctul de control Lunga-Dubăsari.

Informaţia a fost comunicată de către directorul executiv al Promo-LEX, Ion Manole şi confirmată de către membrul Comisiei Unificate de Control, Eduard Bumbac. Sursa din cadrul CUC a declarat că reprezentanţii forţelor separatiste au invocat o dispoziţie de la Tiraspol de a reţine cetăţeanul moldovean.

Potrivit lui Manole, soţia şi copilul acestuia au fost lăsaţi să plece acasă. În acest moment, Dumitru Pădureţ este interogat la aşa-zisul comitet vamal din Dubăsari. Antreprenorul a solicitat un traducător şi un avocat.

Promo-LEX aminteşte că în august 2010, mai multe bunuri ale lui Dumitru Pădureţ au fost sechestrate de către reprezentanţii aşa-numitului serviciu vamal din regiunea transnistreană.

În aprilie 2011 cauza sa a fost expediată la Curtea Europeană pentru Drepturile Omului, fiind comunicată guvernelor Republicii Moldova şi Federaţiei Ruse, în iunie 2014. În faţa Înaltei Curţi, Dumitru Pădureţ a invocat violarea dreptului la proprietate ca urmare a confiscării bunurilor sale.

Sursa: jurnal.md




(video) Un expert Promo-Lex califică drept „dubioasă” propunerea lui Diacov

Propunerea democratului de a fi creată o comisie „interparlamentară” între Parlamentul Republicii Moldova și așa-zisul Soviet Suprem de la Tiraspol pentru „cooperare pe dimensiunea parlamentară” cu regiunea transnistreană i se pare dubioasă directorului de programe de la Asociația Promo-Lex, Pavel Postică.

La acest lucru s-a referit expertul în cadrulemisiunii Alb&Negru de la UNIMEDIA.

„Consider că Sovietul Suprem de la Tiraspol poate fi asimilat în anumite condiții cu orice organ addministrativ de nivelul doi, adică de nivel raional. În cazul în care Parlamentul R. Moldova vrea să stabilească relații cu un consiliul local de nivelul doi nu are decât, dar nu vă cum și pentru ce. Nu avem cum să le echivalăm. Cu regret, am văzut foarte puține posibilități și tentative de a merge pe aceeași idee cu Adunarea Populară a Găgăuziei care este un organ prevăzut de legislația R. Moldova. Sunt multe aspecte problematice, care trebuie rezolvate, iar Parlamentul ar putea să îi ajute și ei nu fac”, a explicat invitatul.

Postică crede că întâi de toate trebuie să se facă ordine în actele normative și apoi să se vină cu asemenea propuneri.

„Se poate discuta doar dacă așa-zișii deputați din stânga Nistrului sunt asimilați cu o entitate a administrației publice locale de nivelul doi așa cum este logic. Asta ei trebuie să recunoască în primul rând. Nu văd cum Parlamentul ar putea interveni direct. Înainte de a merge la un contact dubios între o entitate reprezentativă națională și o entitate reprezentativă de nivelul doi, haideți mai întâi să facem ordine în acele acte normative care ne-ar permite acest lucru”, a precizat sursa.

Amintim că recent președintele de onoare al PD, Dumitru Diacov a declarat în plenul Parlamentului că își dorește o cooperare pe dimensiune parlamentară cu regiunea transnistreană. În același timp, președintele Parlamentului, Andrian Candu, a declarat că va dezbate propunerea cu liderii grupurilor parlamentare și va lua ulterior o decizie. Liberalul Mihai Ghimpu a criticat ideea enunțată de Diacov, subliniind că acceptarea propunerii date ar însemna recunoașterea legitimității regimului de la Tiraspol.

Sursa: unimedia.info




 




Promo-LEX a prezentat raportul final al Efortului de Monitorizare a Alegerilor Parlamentare 2014

Asociaţia Promo-LEX a prezentat bilanţul final al Efortului de Monitorizare a Alegerilor Parlamentare 2014, în cadrul unei mese rotunde cu tema „Constatări și recomandări la finalul Efortului de Monitorizare a Alegerilor Parlamentare 2014”.

După cum transmite TRIBUNA, la eveniment a participat şi vicepreşedintele Comisiei Electorale Centrale (CEC), Ştefan Urîtu. „Avem o colaborare de lungă durată, este una din puţinele organizaţii la acreditarea căreia nu apar întrebări”, a declarat acesta.

La rîndul său, Corneliu Cirimpei, analistul principal al Efortului de Monitorizare Promo-LEX a prezentat mai multe date din raportul final. Potrivit sursei, pentru alegerile parlamentare ordinare din 30 noiembrie 2014, CEC a deschis 35 de consilii electorale de circumscripţie.

„S-au constatat încălcări ale agendei de lucru ale secţiilor electorale. Acestea erau închise în orele stabilite de lege în care trebuiau să activeze. Pe parcursul a două zile, observatorii au telefonat 229 secţii electorale, iar în 60% din cazuri nimeni nu a răspuns. Cu o zi înainte de alegeri observatorii Promo-LEX au contactat 212 secţii electorale – 133 nu au răspuns, ceea ce reprezintă 62%”, a declarat Cirimpei.

De asemenea, acesta a afirmat că, pentru prima dată în istoria RM, un concurent electoral a fost exclus din cursa electorală – Partidul „Patria”. Cirimpei a mai punctat faptul că şi anumite procese verbale conţineau erori de calcul.

Expertul financiar în cadrul Efortului de Monitorizare, Cornelia Călin, a spus că „banii tot timpul au reprezentat nucleul campaniei electorale. „De fapt banii şi au contribuit în mare parte asupra rezultatelor obţinute în alegeri. Majoritatea surselor au fost din donaţii – 78%, cotizaţii – 11%, a fost contractat doar un singur credit, iar alte 13% nu se ştie din ce surse”, a subliniat Călin.

Potrivit expertului, în această campanie electorală concurenţii electorali au cheltui puţin peste 116 milioane de lei. „Comparativ cu 2010 s-a mărit de 3,55 ori, datorită ridicării plafonului de către CEC. Cele mai multe cheltuieli pentru publicitate”, a conchis Cornelia Călin.

Sursa: tribuna.md




Partidele politice au declarat de 3,5 ori mai mulţi bani în scrutinul din 2014 faţă de cel din 2010

Concurenţii electorali au declarat în timpul ultimei campanii electorale 116.721.720 de lei, o sumă de 3,5 ori mai mare comparativ cu scrutinul din anul 2010. În Raportul Final de Monitorizare a Alegerilor Parlamentare, Asociaţia „Promo-Lex” a estimat că peste jumătate de milion de lei au fost cheltuiţi de concurenţii electorali pentru o zi de agitaţie, bani pe care nu i-au raportat.

Raportul arată că dintre cei 26 de concurenţi electorali, 23 şi-au declarat veniturile în contul „Fond Electoral”. Banii pe care concurenţii electorali i-au cheltuit oficial au provenit din 118 cotizaţii de membru, 2.244 de donaţii din partea persoanelor fizice, un credit fără dobândă în valoare de 25.000 de lei din partea Ministerului Finanţelor din Republica Moldova acordat doar PPCD-ului, precum şi alte încasări.   La alegerile parlamentare din 30 noiembrie Comisia Electorală Centrală (CEC) a stabilit un plafon de 55.000.000 de lei pentru partidele politice (cu 60% mai mult decât în anul 2010), cu scopul de a obţine o transparenţă cu privire la declaraţiile de venituri ale partidelor. Pe parcursul campaniei electorale, PLDM a utilizat 67,24% din plafonul maxim stabilit de CEC, PDM – 63,68%, PSRM – 24,10%, PP „Patria” – 23,45%, PLR – 8,43%, PCRM – 6,86%, PL – 3,65%, iar ceilalţi, în total, au utilizat 12,98% din plafonul maxim.   Observatorii „Promo-Lex” au constatat cheltuieli ale concurenţilor electorali care lipseau în rapoartele financiare preliminare. Astfel, în rapoarte era indicată implicarea a 4.032 de voluntari în activitatea zilnică de agitaţie electorală în favoarea a zece concurenţi şi recompense cuprinse între 42 şi 200 de lei. Conform estimărilor „Promo-Lex”, suma neraportată pentru o zi de agitaţie electorală, pentru recompense destinate celor 4.032 de agitatori, este de 529.378 de lei.   Constatările şi recomandările Efortului de Monitorizare „Promo-Lex” a Alegerilor Parlamentare din 2014 au fost posibile datorită implicării a 2.325 de observatori naţionali

Sursa: adevarul.ro




Experţii propun schimbarea legislaţiei pentru a evita agitaţia electorală ilegală

Unii concurenţi electorali au făcut agitaţie înainte de termenul stabilit în legislaţie. S-a întâmplat la alegerile parlamentare din 30 noiembrie 2014. Încălcările se conţin într-un raport al Promo-LEX. Pentru ca asemenea încălcări să nu se repete şi la alegerile locale din această vară, experţii recomandă schimbarea legislaţiei, astfel ca agitaţia electorală să poată fi făcută şi între scrutinele electorale.
Pavel Postică, şef efortul de monitorizare Promo-LEX: «Alegerile parlamentare au fost anunţate în luna mai 2014. Concurenţii electorali au făcut publicitate politică, care nu a fost raportată. Noi trebuie să reglementăm foarte strict anume această perioadă care începe din data anunţării alegerilor şi până la înregistrarea concurenţilor electorali, atunci când ei de facto pot să întreprindă acţiuni de agitaţie electorală»
Ştefan Urâtu, membru CEC: «Am temerea că ar putea să sporească utilizarea resurselor administrative, fiindcă, în perioada de la o alegere până la alta, cele mai mari posibilităţi le au cei care deţin puterea, guvernarea. Şi atunci ar putea să fie defavorizată opoziţia. Este, într-adevăr, o problemă. Rămâne să dezbatem».
Potrivit lui Urâtu, mai greu este constatarea agitaţiei politice. De asemenea, experţii mai propun aplicarea sancţiunilor graduale pentru concurenţii electorali, întrucât în prezent există doar două sancţiuni diametral opuse – avertizarea şi excluderea concurentului.

Experţii Promo-Lex au depistat că, la alegerile din 30 noiembrie, alegătorii au încercat să voteze în mai multe locuri sau să intre câte doi în cabinele de vot, iar unii observatori au făcut agitaţie electorală.

Potrivit legislaţiei, alegerile locale urmează să aibă loc nu mai târziu de 5 septembrie 2015.

Sursa: www.tv7.md



Legislaţie electorală neclară, regulile finanţării încălcate. Raport despre alegerile din R. Moldova

Parlamentarele din 30 noiembrie s-au desfăşurat echilibrat, chiar dacă au existat şi anumite încălcări ale legii. Constatarea aparţine asociaţiei Promo-Lex, care a făcut public raportul final de monitorizare a alegerilor din Moldova. Experţii au venit şi cu recomandări pentru alegerile viitoare.

Alegerile din noiembrie au demonstrat că legislația electorală trebuie modificată urgent, susţin experţii. Pe parcursul campaniei electorale au fost înregistrate  grave încălcări la capitolul declararea veniturilor și a cheltuielilor de către concurenții electorali.

Experții asociației „Promo-Lex” au venit cu peste 40 de recomandări pentru autoritățile publice, dar și pentru competitorii electorali.

Cei care au monitorizat alegerile propun, în primul rând, revizuirea mecanismului de finanţare a campaniilor electorale şi de control al sumelor cheltuite. Totodată, trebuie modificaţi termenii neclari din legislaţia electorală. De asemenea, sunt necesare actualizări ale softului pentru verificarea datelor de pe procesele verbale.

Sursa: tvr.ro