Studiul privind dreptul de proprietate în regiunea transnistreană

_article_1266575863La 19 Februarie 2010, în cadrul unei conferinţe de presă, Asociaţia Promo-LEX a lansat Studiul „Dreptul de proprietate în regiunea transnistreană a Republicii Moldova”. Documentul reflectă situaţia privind regimul juridic al patrimoniului în regiunea transnistreană. În studiu sunt dezbătute aspectele ce sunt legate de apariţia dreptului de proprietate, exercitarea acestuia şi apărarea lui în regiune. De asemenea, au fost identificate premisele apariţiei unor probleme legate de dreptul de proprietate în regiune. Studiul oferă o nouă viziune asupra dreptului de proprietate prin clasificarea patrimoniului şi elucidarea regimurilor aplicate acestor patrimonii, cu referire la rapoartele unor cercetători notorii şi specialişti în domeniul dreptului.

Astfel, pe lângă problemele clasice de încălcare a dreptului de proprietate legate de: trecerea bunurilor prin posturile vamale interne, restrângerea exercitării dreptului de proprietate a automobilelor cu numere moldoveneşti în regiunea transnistreană şi invers, a celor cu numere de înmatriculare rmn, asigurarea cu pensii pentru limită de vîrstă şi invaliditate, indexarea depunerilor băneşti, studiul dezbate patru probleme legate de exercitarea dreptului de proprietate. În primul rând este vorba despre dreptul de proprietate asupra terenurilor, care în regiune se consideră a fi monopolizat de stat şi aceasta în pofida faptului că în mare parte pământul a fost transmis unor persoane obscure din anturajul liderilor din regiune. A doua problemă o reprezintă privatizarea întreprinderilor care au fost efectuate contrar legislaţiei naţionale şi într-un mod netransparent. A treia problemă reprezintă violarea drepturilor persoanelor deportate, care nu pot beneficia de drepturile ce le sunt oferite de legislaţia naţională. A patra problemă dezbătută se referă la indexarea depunerilor băneşti. Sunt aduse concluzii şi dovezi ale faptului că aceste domenii pe viitor pot fi focare ale unor dispute şi litigii care pot afecta masiv interesele persoanelor private cât şi ale statului în general.

Un alt capitol se referă la funcţionarea mecanismelor de protecţie a dreptului de proprietate, care în principiu nu există pentru situaţiile din regiune. Sunt trasate problemele sistemice care sunt legate de nefuncţionarea instanţelor naţionale ale justiţiei, la fel au fost aduse în vizor şi funcţionarea aşa-numitelor instanţe de judecată şi procuraturi din regiunea transnistreană.

Studiul a fost realizat cu suportul financiar oferit de Civil Rights Defenders. Studiul este disponibil în limbile Română, Rusă şi Engleză şi poate fi accesat în varianta electronică PDF pe pagina web a Asociaţiei Promo-LEX la rubrica Publicaţii.




Procuratura Generală simulează respectarea prevederilor CEDO pentru locuitorii regiunii transnistrene

Procuratura Generală face abstracţie de decizia CEDO în cauza Ilaşcu şi Alţii c. Republicii Moldova şi Federaţiei Ruse în care rezerva Republicii Moldova, făcută la ratificarea Convenţiei Europene, a fost declarată drept nulă de Înalta Curte.
În această decizie, Curtea, în special, a menţionat că: “Rezerva este limitată în spaţiu şi timp, al cărei efect ar fi de a priva de protecţia Convenţiei, total şi pentru o perioadă nedeterminată, persoanele care se află pe acest “teritoriu”;…din aceste motive, Curtea consideră că declaraţia Republicii Moldova, nu poate fi apreciată ca o rezervă în sensul Convenţiei şi, prin urmare, urmează a fi considerată nevalabilă”.

Sfidînd prevederile Convenţiei Europene şi a deciziilor Înaltei Curţi, Procuratura Generală a Republicii Moldova continuă să neglijeze funcţiile sale de bază, privind anchetarea cazurilor de tortură şi refuză locuitorilor regiunii transnistrene apărare în cazul violării drepturilor acestora, acoperindu-se formal cu rezerva la Convenţie, considerată de fapt nevalabilă.

La data de 18 februarie 2010, rudele lui Matcenco Iurii, privat illegal de libertate şi deţinut în penitenciarul nr. 3 din or. Tiraspol, au depus o cerere către Curtea Europeană pentru Drepturile Omului privind violarea articolelor 1, 3, 5, 8, 13 a Convenţiei Europene pentru Drepturile Omului.
Reclamantul invocă că i s-a înscenat executarea cu moartea de către agenţii MGB, a fost bătut în oficiile MGB-ului de către colaboratorii instituţiei, iar ulterior şi de către militia separatistă. Ca rezultat al maltratărilor a fost nevoit să declare greva foamei, aceasta fiind unica posibilitate de a atrage atenţia la maltratările la care a fost supus şi a benefecia de o atenţie din partea personalului medical.

Acest caz ridică probleme importante de jurisdicţie şi responsabilitate vis-à-vis de situaţia drepturilor deţinuţilor din locurile de detenţie a regiunii transnistrene a Republicii Moldova.

Asistenţa juridică reclamantului este oferită de către avocaţii Asociaţiei Obşteşti Promo-LEX. Pentru informatii suplimentare ne contactati la tel. 24-35-78




DECLARAŢIE

Asociaţia „Promo-LEX”, care a investigat şi monitorizat evoluţia cazurilor celor 4 tineri din s.Oxentea, r-l Dubăsari şi celor 3 tineri din s.Răscăuţi, r-l Ştefan Vodă răpiţi de reprezentanţii „structurilor de securitate” şi „serviciului de grăniceri” din regiunea transnistreană la 27 ianuarie 2010 şi respectiv la 9.02.2010 SALUTĂ eforturile autorităţilor constituţionale privind implicarea activă în vederea eliberării tinerilor. Aceste cazuri demonstrează că situaţiile de încălcare a drepturilor cetăţenilor din stînga Nistrului pot fi soluţionate pozitiv, dacă există voinţa politică din partea autorităţilor.

Totodată, menţionăm că prezenţa masivă a persoanelor înarmate în zona de securitate, reţinerea şi răpirea cetăţenilor, şantajarea rudelor victimelor, estorcarea sumelor băneşti, interzicerea circulaţiei libere în zona de securitate etc, denotă faptul că libera circulaţie, libertatea şi siguranţa persoanelor în zona de securitate şi în restul regiunii transnistrene a R.Moldova nu sunt respectate şi nici asigurate.

Astfel, acordul moldo-rus din 21 iulie 1992 rămâne un act pur formal şi nu este capabil să protejeze persoanele de la numeroasele cazuri şi situaţii de violare a drepturilor fundamentale ale omului. La fel, considerăm că formatul de pacificatori existent este ineficient şi nu-şi îndeplineşte atribuţiile sale.

„Promo-LEX” consideră necesară modificarea formatului actual de pacificatori prin înlocuirea militarilor cu civili din state terţe, neimplicate în războiul din 1992. Doar în situaţia respectivă va fi posibilă asigurarea drepturilor omului şi menţinerea ordinii de drept în zona de securitate.

Departamentul Juridic „Promo-LEX”




Ţăranii din Dubăsari ar putea fi impuşi să plătească taxe ilegale pentru a-şi cultiva terenurile, Pavel Postică, jurist al Asociaţiei „Promo-LEX”

Cum a evoluat situaţia în vederea asigurării dreptului la libera circulaţie în Transnistria după publicarea raportului Asociaţiei „Promo-LEX” din 2008, în care au fost punctate impedimentele din calea realizării acestui drept fundamental al omului?

La 25 iulie 2008, Promo-LEX a lansat un studiu cu privire la realizarea dreptului la libera circulaţie în regiunea de est a Republicii Moldova, în care am încercat să ne expunem opinia vis-a-vis de multiplele probleme cu care se confruntă populaţia din regiunea transnistreană în vederea realizării dreptului la libera circulaţie. Aceste probleme am încercat să le aducem constant în vizorul organelor competente de a le soluţiona, precum şi opiniei publice, prin intermediul publicaţiilor, comunicatelor de presă, interviurilor etc. În prezent, suntem nevoiţi să constatăm că situaţia nu a fost schimbată esenţial şi că problemele reflectate în acel studiu, în mare parte, persistă până la momentul de faţă. Şi aici putem spune că responsabilitatea cea mai mare în vederea soluţionării acestor probleme este pe seama autorităţilor constituţionale, deoarece multe probleme sunt generate de imperfecţia cadrului normativ existent în Republica Moldova.

În ce domenii se atestă cele mai mari probleme?

Dreptul la libera circulaţie nu poate fi examinat separat, el având tangenţă cu multe alte drepturi garantate de legislaţia naţională şi tratatele internaţionale. Mai mult ca atât, realizarea acestui drept ţine de patru părţi componente, cum sunt circulaţia persoanelor, mărfurilor, serviciilor şi capitalului. Nu putem şi nu ar fi corect să încercăm să comparăm problemele existente între aceste domenii, spunând că aici sunt probleme mai mari, iar dincolo puţin mai mici. Este evident că această comparaţie, din start, este subiectivă. Totuşi, la momentul de faţă, în legătură cu criza economică, se atrage o atenţie sporită garanţiilor sociale şi din acest considerent, nu cred ca voi greşi dacă voi spune că problemele ce ţin de asigurarea cu pensii pentru limita de vârstă şi problema indexării depunerilor băneşti lovesc într-o parte mai mare a populaţiei din regiunea transnistreană. Totuşi şi documentarea cu acte de identitate a persoanelor născute în regiune după conflict este în opinia noastră destul de dubioasă, iar consecinţele acestei situaţii la moment sunt destul de greu de prognozat.

Care dintre actele normative ale Republicii Moldova îi discriminează pe locuitorii din stânga Nistrului, la părerea dvs.?

Am făcut deja referire la problemele ce ţin de asigurarea cu pensii pentru limita de vârstă, indexarea depunerilor băneşti, recunoaşterea actelor de stare civilă. Aş mai adăuga aici şi problema trecerii bunurilor de către persoane fizice prin posturile vamale interne. Spre exemplu, dacă un cetăţean face cumpărături la Chişinău, unde unele produse ar fi mai ieftine şi merge cu ele la domiciliu la Bălţi nu întâmpină niciun fel de dificultăţi, indiferent de preţul acestor cumpărături. Dar când vine vorba de traversarea aşa-zisei frontiere administrative care desparte teritoriile controlate de autorităţile constituţionale şi cele din regiunea transnistreană apar diverse probleme, atât pentru locuitorii localităţilor limitrofe, cât şi pentru cei care nu locuiesc în aceste teritorii. Dacă pentru prima categorie de persoane menţionată după publicarea studiului au fost efectuate rectificări şi ele ar fi în drept să transporte bunuri în sumă de sub 200 euro fără achitarea unor taxe, atunci pentru restul cetăţenilor situaţia rămâne în suspans şi ei ar urma să achite taxe de la cota zero. Evident, nu se pune în discuţie necesitatea monitorizării segmentului respectiv pentru a evita abaterile de la legislaţie, dar sunt sigur că ele pot fi efectuate prin alte modalităţi decât cele interdictive. Spre exemplu, realizarea bunurilor aduse din regiunea transnistreană de către agenţi economici fără achitarea taxelor cuvenite urmează a fi sancţionate, or, aceste abateri pot fi depistate de organele de drept la aceşti agenţi economici fără a interzice şi a bloca traficul produselor din regiune.

Cu ce probleme se confruntă posesorii de autoturisme cu numere de înmatriculare transnsitrene?

Şi această problemă necesită o examinare destul de minuţioasă, deoarece, în opinia mea, are două părţi componente. De iure, circulaţia unor astfel de automobile pe teritoriul ţării este interzisă, precum este interzisă şi circulaţia unor astfel de automobile în afara teritoriului vizat. De facto, autorităţile nu întreprind nicio măsură în vederea stopării acestui fenomen negativ. Totodată, urmează să atragem atenţia la faptul că autorităţile constituţionale au rămas indiferente şi fără atitudine faţă de această problemă pe parcursul a 19 ani, perioadă în care populaţia din regiune a fost obligată să existe în baza regulilor impuse de autorităţile secesioniste, iar o altă parte din populaţia ţării şi a Ucrainei au utilizat aceste carenţe, inclusiv, în scop de profit. Ţin să atrag atenţia la faptul că fosta guvernare a iniţiat unele modificări în această problemă, dar din diverse motive iniţiativele nu au fost duse la capăt, au fost secretizate şi nu se cunoaşte nimic despre soarta lor. Acest aspect, trebuie să fie luat în calcul de prezenta coaliţie de guvernământ şi sper în viitorul apropiat să vedem o soluţie şi în această problemă, care fiind lăsată în voia soartei va conduce la urmări destul de nefaste, în joc fiind bunurile (autoturismele) a peste 160 000 de persoane.

Care este situaţia locuitorilor satelor aflate sub jurisdicţia Chişinăului, proprietari ai loturilor de pământ dincolo de traseul Râbniţa – Tiraspol?

Din informaţiile de care dispunem de la aceste persoane, situaţia nu s-a schimbat. Există riscul ca acestora să li se interzică accesul către terenuri. Posturile de control amplasate pe traseu de către autorităţile secesioniste nu au fost lichidate. Prin urmare, există pericolul ca în sezonul agricol 2010 ţăranii să fie impuşi de situaţie să plătească taxe ilegale pentru a putea prelucra terenurile.

Ce atitudine are actuala guvernare faţă de încălcarea dreptului la libera circulaţie în Transnistria, ce măsuri trebuie să fie luate şi de ce instrumente dispune Chişinăul pentru soluţionarea problemei?

Cred că este prea devreme pentru a face unele concluzii privind efectul măsurilor întreprinse de actuala guvernare. Cert este că problemele legate de conflict şi efectele acestuia sunt pe agenda autorităţilor. Aş face o comparaţie spunând că reprezentanţii actualei guvernări sunt mai deshişi publicului în prezentarea problemelor nemijlocite abordate. Dacă reprezentanţii fostei guvernări spuneau că au discutat soluţionarea conflictului, atunci actualmente se indică şi care probleme au fost puse în discuţie şi trebuie să menţionăm că problema dreptului la libera circulaţie, pe lângă alte probleme, este prezentă practic la orice dialog sau discuţie în legătură cu conflictul. Referitor la măsuri, nu am decât o sugestie. Conflictul transnistrean este un ghem imens de probleme, care nu vor putea fi soluţionate niciodată în ansamblu. Mai mult ca atât, problemele sunt create atât de autorităţile secesioniste cât şi de cele constituţionale. Din acest considerent, trebuie de analizat fiecare problemă în parte, de stabilit cauzele şi condiţiile ce o favorizează şi de întreprins acele măsuri care ar duce la soluţionarea acesteia. Aş aduce un exemplu: ce alte măsuri trebuie să întreprindă autorităţile pentru a achita pensia locuitorilor din regiune, decât să revizuiască cadrul normativ care, momentan, blochează această posibilitate. Soluţia este simplă, doar dorinţă şi atitudine să fie. Evident, nu trebuie să neglijăm nici aspectul financiar, însă, în opinia mea, acesta din urmă nu este cel mai important când vorbim despre probleme legate de realizarea unor drepturi.

www.info-prim.md




Activitatea de întreprinzător în zona de securitate pe cale de dispariţie

Activitatea de întreprinzător în zona de securitate pe cale de dispariţie, susţin oamenii de afaceri din regiunea respectivă şi juriştii Asociaţiei Promo-LEX , care le apără interesele, notează Info-Prim Neo.

Recent, Curtea de Apel Chişinău a menţinut în vigoare o decizie a unei judecătorii din mun. Chişinău, prin care s-a dispus confiscarea unor manufacturi ale unor întreprinzători din zona de securitate pe motiv că ar fi fost aduse din fabrica de confecţii din Tiraspol fără acte de provenienţă şi erau transportate spre comercializare în mun. Chişinău. La rândul lor, înteprinzătorii susţin că marfa a fost produsă de către deţinătorii de patentă de întreprinzător din satul Varniţa, mun. Bender.

În timp ce marfa era transportată spre mun. Chişinău, colaboratorii Comisariatului de poliţie Bender subordonat Ministerului de Interne al Republicii Moldova, au sechestrat automobilul şi conţinutul acestuia, deşi acestora li s-a adus la cunoştinţă facturile de procurare a materiei prime şi actele ce conferă dreptul de a produce articole textile.

Directorul executiv al Asociaţiei Promo-LEX , Alexandru Postica, a declarat pentru Info-Prim Neo că activitatea întreprinzătorilor este foarte dificilă, dacă nu chiar imposibilă în zona de securitate, din cauza, în primul rând, a posturilor vamale interne, posturilor de poliţie, posturilor de pacificatori, care au fost instalate de autorităţi pe parcursul a zeci de ani şi, în al doilea rând, a atitudinii funcţionarilor de diferit nivel. Barierele în transportarea mărfurilor fac din zona de securitate o regiune deloc atractivă pentru desfăşurarea unei afaceri. Astfel, producătorii şi întreprinzătorii locali sunt nevoiţi să piardă în zadar ore în şir pentru a trece aceste posturi şi a transporta mărfurile spre locurile de desfacere. Plus la aceasta, persistă atitudinea negativă a funcţionarilor, care cataloghează întreprinzătorii locali ca pe nişte contrabandişti, ce speculează pe diferenţa de preţ a produselor din regiunea transnistreană şi din partea dreaptă a Nistrului.

Referindu-se la confiscarea manufacturilor ce aparţin întreprinzătorilor din satul Varniţa, Postica a declarat că deciziile adoptate violează clar dreptul de proprietate a acestor oameni de afaceri. În primul rând, Codul Contravenţiilor, în baza căruia s-a dispus confiscarea specială, nu prevede astfel de sancţiune cum ar fi confiscarea, legislaţia la acest compartiment fiind foarte contradictorie. În al doilea rând, confiscarea mărfurilor care nu au constituit obiectul faptei infracţionale si nu urmăreste un scop legitim, este ilegala. Or, asemenea exemple de „susţinere” a activităţii întreprinzătorilor din zona de securitate de către autorităţile constituţionale constituie o piedică suplimentară în consolidarea societăţii, afirmă reprezentantul Promo-LEX .

www.info-prim.md




Contractele de arendă încheiate cu administraţia ilegală de la Tiraspol sunt absurde

„Pentru a sigura accesul locuitorilor satelor din stânga Nistrului, aflate sub jurisdicţia Chişinăului, la loturile lor de pământ de peste traseul Dubăsari – Tiraspol, autorităţile R. Moldova trebuie să găsească altă soluţie decât încheierea contractelor între oameni şi separatişti”, a declarat pentru Info-Prim Neo directorul executiv al Asociaţiei „Promo-LEX”, juristul Alexandru Postică.

Potrivit lui, acceptând aceste contracte, prin care administraţia ilegală de la Tiraspol arendează unor cetăţeni moldoveni nişte loturi de pământ din R. Moldova, autorităţile constituţionle recunosc că aceste terenuri nu le aparţin.

„Noi cerem de la ei permisiunea să arăm pământul nostru. Aceste contracte sunt absurde. Ele nu au efect juridic”, a subliniat Postică, adăugând că autorităţile moldoveneşti trebuie să promoveze alte strategii de soluţionare a problemei ţăranilor din Dubăsari. „În primăvara anului 2010, aceştia ar putea să aibă iarăşi dificultăţi, deoarece nu se lucrează în vederea rezolvării problemei”, a spus el.

Prin intermediul „Promo-LEX”, 1800 de ţărani din Dubăsari s-au adresat la CEDO. Ei cer recunoaşterea violării dreptului la proprietate.

Anterior, preşedintele raionului Dubăsari, Grigore Policinschi, a declarat pentru Info-Prim Neo că nici organismele internaţionale nu au nici o posibilitate să intervină şi să impună regimul separatist să respecte normele juridice sau chiar morale, în relaţiile cu cetăţenii R. Moldova, inclusiv în domeniul proprietăţii private, susţine.

El a declarat că liderul de la Tiraspol, Igor Smirnov, a decis să nu mai fie semnate contracte privind accesul oamenilor la loturile lor de pământ situate după traseul Dubăsari – Tiraspol. Potrivit lui Policinschi, Smirnov a indicat ca perioada stipulată în contractele vechi, expirate la 1 decembrie 2009, să fie prelungită cu un an, dar fără a se semna alte contracte.

www.info-prim.md




21 de zile în greva foamei, în puşcărie la Tiraspol

Un bărbat, în vârstă de 33, de ani ţine greva foamei de 21 de zile în penitenciarul nr. 3 din Tiraspol. El cere să-i fie schimbat procurorul şi să i se respecte drepturile.

Preşedintele Asociaţiei „Promo-LEX”, Ion Manole, a declarat sâmbătă, 26 decembrie, pentru Info-Prim Neo, că tânărul a fost arestat la 1 septembrie, dar că i-a fost numit un avocat abia la 17 decembrie, după ce declarase greva foamei. Manole spune că a aflat de la rudele bărbatului că înainte de a fi arestat, acesta a fost dus de către reprezentanţii pretinsului minister al securităţii de stat de la Tiraspol pe malul Nistrului, unde a fost ameninţat cu arma.

„În acest fel securiştii au vrut să-l oblige să declare că a săvârşit infracţiunea de care este învinuit. Bărbatului este acuzat de coţcărie. El nu are nici un drept în închisoarea în care este ţinut. Este o bătaie de joc faţă de el. Ne exprimăm îngrijorarea faţă de starea de sănătate a deţinutului şi cerem autorităţilor şi actorilor implicaţi în procesul de soluţionare a conflictului transnistrean să se autosesizeze în acest sens”, a declarat Manole. El susţine că bărbatul trebuie să fie supus în măsură de urgenţă unui examen medical. „El necesită asistenţă medicală specială. Trebuie să fie internat şi să-i fie aplicat un tratament special”.

„Noi ştim care este situaţia în penitenciarele din dreapta Nistrului, pe un teritoriu unde există autorităţi constituţionale, societate civilă şi misiuni internaţionale – una gravă din punctul de vedere al respectării normelor. Putem doar să ne imaginăm care este situaţia în stânga Nistrului”, a conchis Manole.

www.info-prim.md

Interviu realizat de Jurnal TV cu Alexandru Zubco, Jurist în cadrul Centrului de Resurse şi Dezvoltare pentru Transnistria / Promo-LEX




Forumul ONG din regiunea transnistreană

_article_1262073306Societatea civilă din regiunea Transnistreană mereu s-a caracterizat ca un segment al mediului asociativ în devenire, influenţat de tendinţele de dezvoltare din dreapta Nistrului, fiind în acelaşi timp sub presiunea autorităţilor locale.

În acelaşi timp, efortul depus de către reprezentanţii ONG în ceea ce priveşte consolidarea sectorului asociativ, determină vectorul de dezvoltare orientat spre performanţă şi competitivitate. Acest fapt este confirmat şi prin manifestarea interesului faţă de evenimentele organizate de către ONG din partea dreaptă ce au ca grup ţintă ONG din regiune.

În acest sens, „Forumul ONG din regiunea transnistreană”, desfăşurat în perioada 12-13 decembrie 2009, (Complexul Hotelier „Odiseu”) sub egida Asociaţiei Promo-LEX în parteneriat cu Asociaţia „Rodoliubeţ” reprezintă pentru al doilea an consecutiv practic cel mai important eveniment al societăţii civile din stânga Nistrului.

Forumul ONG din regiunea transnistreană, pentru Ediţia 2009 a stabilit următoarele obiective:
crearea unei platforme de discuţii pentru reprezentanţii ONG-lor din regiune;
facilitarea şi intensificare cooperării dintre ONG-le din regiune şi mediul donator, organizaţii din partea dreaptă a Nistrului şi alte ONG internaţionale;
identificarea posibilităţilor de consolidare a capacităţilor ONG-lor din regiune.

Pentru a atinge obiectivele propuse Forumul s-a desfăşurat într-un format nou, Open Space – „Cafenea de Idei”. Subiectele abordate au vizat următoarele aspecte ale activităţii sectorului ONG din regiune: imaginea ONG-lor în societate; perspectivele de dezvoltare ale sectorului neguvernamental din regiune pentru anul 2010; durabilitatea financiară a ONG-lor din regiune; viziunea asupra perspectivei relaţiilor de parteneriat cu ONG-uri din străinătate.

Cafenelele de Idei au fost moderate astfel încît să ofere în timp limitat posibilitatea fiecărui participant să-şi expună părerea privind subiectele menţionate. Participarea la Forum a 58 de reprezentanţi a ONG / grupelor de iniţiativă din regiune a contribuit la analiza din mai multe perspective a problemelor cu care se confruntă ultimii. Scopul discuţiilor nu s-a limitat doar la identificarea şi sistematizarea problemelor cu care se confruntă ONG-le din regiune, dar şi formularea unor recomandări privind subiectele abordate. Setul de recomandări finale au vizat aspecte ce ţin de activitatea locală, dar şi recomandări adresate mediului donator.

A doua zi a Forumului a fost dedicată întîlnirii reprezentanţilor societăţii civile cu delegaţii organizaţiilor donatoare şi cu reprezentanţii ONG din dreapta Nistrului. Această sesiune de discuţii şi prezentare a organizaţiilor a facilitat crearea unei platforme comune de lucru ce ar contribui la dezvoltarea sectorului asociativ din regiune, ca parte integrantă a R. Moldova. În acest context, participanţii au dezbătut şi ideea creării unui Consiliu Coordonator al ONG din regiune, opiniile fiind foarte diverse în acest sens. La acest capitol s-au pronunţat şi reprezentanţii ONG din partea dreaptă apreciind ca fiind prematură dezvoltarea unei astfel de structuri.

Totuşi, iniţiativa este binevenită şi rămîne a fi discutată la nivel local între ONG interesate. Acest fapt, denotă nu doar creşterea sectorului asociativ din regiune şi atingerea anumitor rezultate, dar şi necesitatea unificării eforturilor, consolidării şi solidarizării ONG-lor locale întru beneficiul public.

Evenimentul menţionat reprezintă prima etapă a Forumului ONG din regiunea transnistreană, a doua etapă fiind planificată pentru luna februarie 2010 şi are drept scop facilitarea contactelor dintre ONG / grupele de iniţiativă locale şi ONG din străinătate.

Forumul a fost organizat graţie suportului financiar oferit de către Organizaţia cehă „People in Need”, Programul Ministerului de Externe a Republicii Cehe TRANSITION, Misiunea OSCE în Moldova. Forumul ONG din regiunea transnistreană este realizat în cadrul Centrul şi Resurse de Dezvoltare pentru Transnistria, proiect al Asociaţiei Promo-LEX, implementat cu suportul National Endowment for Democracy.




Reprezentanţii societăţii civile din Transistria vor discuta problemele cu care se confruntă şi vor propune soluţii

Reprezentanţii societăţii civile din Transnistria vor participa sâmbătă şi duminică, 12-13 decembrie, la Vadul lui Vodă, la Forumul organizaţiilor neguvernamentale din stânga Nistrului. Ei vor încerca să identifice posibilităţi de consolidare a capacităţilor ONG-urilor din regiunea transniustreană, de facilitare şi intensificare a cooperării acestora cu ONG-uri din dreapta Nistrului, precum şi cu mediul donator, transmite Info-Prim Neo.

Potrivit coordonatorului proiectului Centrul de Resurse şi Dezvoltare pentru Transnistria, implementat de Asociaţia „Promo-LEX”, Natalia Gligor, este vorba despre o a doua ediţie a Forumului. Scopul organizatorilor constă în crearea unei platforme de discuţii pentru reprezentanţii ONG-urilor din regiunea transnistreană şi a unor condiţii mai bune pentru stabilitatea economică a acestora.

„Vrem să stabilim o legătură directă între reprezentanţii societăţii civile şi donatori. Comunicarea între ei ar permite o înţelegere mai bună a situaţiei reale din regiune şi a necesităţilor ONG-urilor. Uneori condiţiile de participare la concursurile organizate de donatori sunt prea greu de respectat în stânga Nistrului, unde este o problemă chiar şi obligativitatea de a formula documentele în limba engleză”, a spus Gligor. În rezultatul dezbaterilor, participanţii vor elabora 10 recomandări pentru comunitatea de donatori.

Forumul va fi desfăşurat în formatul Open Space „Cafenea de idei”. Vor fi discutate următoarele subiecte: imaginea ONG-urilor în societate, perspectivele de dezvoltare a sectorului neguvernamental din regiunea transnistreană pentru anul 2010, durabilitatea financiară a ONG-urilor şi viziunea asupra perspectivei relaţiilor de parteneriat cu ONG-uri din străinătate. ONG-urile vor prezenta rapoarte de activitate, iar organizaţiile cu cele mai mari realizări în promovarea drepturilor omului în regiunea transnistreană vor fi premiate.

Evenimentul este organizat de Asociaţia „Promo-LEX” în parteneriat cu organizaţia „Rodoliubeţ”, cu suportul financiar al Orgnizaţiei cehe „People in Need”, al Programului Ministerului de Externe a Republicii Cehe „TRANSITION” şi al Misiunii OSCE în R. Moldova.

www.info-prim.md




Şi-au cusut gura cu ac şi aţă

Opt deţinuţi dintr-o celulă a izolatorului din Râbniţa şi-au cusut gura cu ac şi aţă, organizând greva foamei în semn de protest faţă de tratamentul aplicat acestora în izolator, pe care îl consideră inuman. După două zile de grevă, deţinuţii au fost daţi pe mâna medicilor şi au fost hrăniţi cu forţa.

„Incidentul s-a produs acum 10 sau 20 de zile. Nu ştim exact termenul, pentru că avem două surse care ne spun diferit”, a comunicat pentru Info-Prim Neo preşedintele Asociaţiei pentru drepturile omului „Promo-LEX”, Ion Manole.

Juriştii „Promo-LEX” au fost informaţi de localnicii din regiune. „Potrivit surselor noastre, deţinuţii protestează împotriva tratamentului aplicat, ei sunt umiliţi şi impuşi să semneze declaraţii false împotriva lor”, a menţionat Ion Manole.

În acelaţi timp, Manole spune că deocamdată nu este posibil de aflat numele celor opt deţinuţi şi localitatea de unde sunt, sau din ce parte a Nistrului. Un membru al asociaţiei s-a deplasat la Râbniţa pentru a găsi pe cineva din rudele deţinuţilor.

„Promo-LEX” a reuşit să sensibilizeze autorităţile R. Moldova şi organizaţiile internaţionale acreditate la Chişinău. Cineva ar trebui să aibă acces nelimitat în astfel de instituţii în regiunea transnistreană. Vrem să organizăm o întâlnire cu autorităţile noastre şi să le sugerăm acest lucru”, a mai spus Ion Manole.

În cazul unui alt incident de la izolatorul de al Tiraspol, unde 90 de deţinuţi au organizat greva foamei, nici instituţiile internaţionale, precum OSCE, nici ONG-uri din R. Moldova, nu au avut acces pe teritoriul izolatorului pentru a clarifica situaţia.