Lecţia Publică „Crime de ură bazate pe orientare sexuală în Moldova”

_article_1300445958La data de 15 Martie Asociaţia Promo-LEX şi The Equal Rights Trust (ERT) a organizat Lecţia Publică „Crime de ură bazate pe orientare sexuală în Moldova”. Evenimentul a fost organizat în cadrul proiectului “Consolidarea Protecţiei Juridice şi Sporirea Nivelului de Conştientizare cu privire la aplicarea relelor tratamente pe motiv de discriminare în Moldova, inclusiv în regiunea Transnistreană”, proiect finanţat de Uniunea Europeană prin Instrumentul European pentru Democraţie şi Drepturile Omului (IEDDO) şi co-finanţat de PNUD Moldova în cadrul „Proiectului Comun al Agenţiilor ONU din Republica Moldova pentru Promovarea şi Protecţia Drepturilor Omului”.

Evenimentul a debutat cu lansarea ediţiei a cincea a buletinului „The Equal Rights Review” (ERR 5). Prezentarea buletinului a fost făcută de către Libby Clarke, juristă în cadrul ERT. În contextul dezbaterilor ce au loc în prezent în Moldova pe marginea Proiectului de Lege privind Prevenirea şi Combaterea Discriminării, Libby Clarke a menţionat 2 articole care ar putea prezenta un interes sporit pentru cititorii moldoveni, şi anume: „Legea Egalităţii din 2010 din Marea Britanie” şi „Islamul şi Homosexualitatea”. Primul articol descrie evoluţia legislaţiei din Marea Britanie în domeniul egalităţii şi nediscriminării. Cel de-al doilea articol abordează homosexualitatea în contextul islamului, astfel prezentând o perspectivă asupra corelaţiei dintre religie şi homosexualitate, subiect controversat şi actual pentru Moldova. Publicaţia include şi alte articole care tratează subiecte majore în domeniul egalităţii şi combaterii discriminării. Publicaţia a fost tradusă în limba Română şi a fost distribuită participanţilor din cadrul lecţiei publice. Varianta PDF în limba Română este accesibilă pe pagina web al Asociaţiei Promo-LEX aici. Varianta PDF în limba Engleză este accesibilă pe pagina web al The Equal Rights Trust aici.

A doua parte a evenimentului a fost dedicată discuţiilor pe tema Crime de ură bazate pe orientare sexuală în Moldova.
Angela Frolov, Coordonatoare de Program Lobby şi Advocacy din cadrul GENDERDOC-M a prezentat mai multe exemple de crime de ură şi discursuri de ură bazate pe orientare sexuală care au fost recent înregistrate în Moldova. Angela Frolov a accentuat faptul că în astfel de cazuri autorităţile manifestă fie o atitudine ignorantă, fie una agresiva. De multe ori, în loc să investigheze aceste cazuri, reprezentanţii organelor de drept şantajează, agresează şi persecută persoanele homosexuale. O astfel de atitudinea duce la faptul că majoritatea persoanelor homosexuale duc o viaţă dublă, fiindu-le frică să mărturisească chiar şi celor apropiaţi despre orientarea lor sexuală. Organizaţia GENDERDOC-M înregistrează în mod constant cazuri de violenţă, inclusiv sexuală, în care victime sunt persoanele homosexuale. De asemenea, Angela a prezentat şi numeroase cazuri de instigare la ura şi discursuri de ură şi discriminatorii la adresa persoanelor homosexuale. Ca şi în cazurile de violenţă, deşi sunt conștienți de astfel de situaţii, autorităţile nu întreprind nici un fel de măsuri pentru a pedepsi şi preveni astfel de manifestări. Cazurile de instigare la ură şi discurs de ură pe bază de orientare sexuală semnalate de GENDERDOC-M sunt interpretate de către autorităţi ca libertate de exprimare.

Ulterior, Libby Clarke a prezentat perspectiva internaţională în domeniu. Ea a menţionat faptul că crimele de ură în bază de orientare sexuală reprezintă, din păcate, un fenomen universal. Libby Clarke a definit termenul de orientare sexuală şi homosexualitate. În acest context, Angela Frolov a reamintit faptul că încă în 1990 Organizaţia Mondială a Sănătăţii a exclus homosexualitatea din lista maladiilor, astfel, homosexualitatea fiind consideră una dintre cele 3 orientări sexuale normale ale omului: heterosexual, homosexual şi bisexual. De asemenea, Libby Clarke a vorbit despre cele două elemente de bază care definesc „crimă de ură” şi anume: componenta de infracţiune şi prezenţa unui motiv tendenţios, în cazul dat – orientarea sexuală. În mai multe ţări europene cum ar fi Lituania sau Marea Britanie, crimele care au la bază motive tendenţioase sunt sancţionate mult mai aspru. În acest fel, statele europene contribuie la prevenirea acestui gen de infracţiuni.

De asemenea, Libby Clarke a rezumat obligaţiile internaţionale ale Republicii Moldova în ceea ce priveşte protejarea persoanelor faţă de discriminare pe motiv de orientare sexuală, cu referire la Pactul Internaţional privind Drepturile Civile şi Politice şi Principiile Yogyarta. Ea a făcut referire şi la deciziile Curţii Europene a Drepturilor Omului, care confirmă faptul că orientarea sexuală trebuie inclusă ca fiind un criteriu de discriminare în sensul interdicţiei discriminării prevăzute în articolul 14 din Convenţia Europeană a Drepturilor Omului. În cele din urmă, ea a demonstrat modul în care deciziile recente ale Curţii Europene a Drepturilor Omului, inclusiv Nachova v Bulgaria, au confirmat faptul că Statele, cum ar fi Republica Moldova au obligaţia de a proteja persoanele de infracţiuni motivate de ură.

„În Moldova, încă nu există legislaţie în domeniul nediscriminării. Proiectul de Lege privind Prevenirea şi Combaterea Discriminării, odată adoptat, ar completa Codul Penal al RM şi ar introduce noţiunea de „crimă de ură”, care la moment nu este definită în legislaţia RM. Astfel, orice infracţiune prevăzută în Codul Penal săvârșită în baza unui criteriu discriminatoriu ar fi tratata ca o infracţiune cu circumstanţe agravante”, a menţionat Doina Ioana Străisteanu, avocată în cadrul proiectului.
În acelaşi timp, chiar şi în lipsa unei legi de nediscriminare, un avocat iscusit şi interesat în apărarea drepturilor clientului sau beneficiarului său poate utiliza şi legislația existentă.
În acest sens, Articolul 77 Circumstanţele agravante al Codului Penal, aliniat 1 lit (d) califică ca circumstanţă agravantă „săvârșirea infracţiunii din motive de ură socială, naţională, rasială sau religioasă”. În acest sens, crimele de ură pe bază de orientarea sexuală ar putea fi încadrate în ura socială şi sancţionate în modul corespunzător.
Articolul 78 al CP Efectele circumstanţelor atenuante şi agravante al 3 prevede „În cazul în care există circumstanţe agravante se poate aplica pedeapsa maximă prevăzută la articolul corespunzător din Partea specială a prezentului cod.”
Articolul 145 al CP Omorul intenţionat, Articolul 151 Vătămarea intenţionată gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii, Articolul 197. Distrugerea sau deteriorarea intenţionată a bunurilor – săvârșite din motive de ură socială, naţională, rasială sau religioasă sunt pedepsite în conformitate cu prevederile corespunzătoare ale CP, inclusiv cu privaţiune de libertate.

În acest sens este relevant de menţionat definirea termenului social ~ă (~i, ~e) 1) Care ține de societate; propriu societății. Mediu ~. Progres ~. 2) Care aparține unei anumite clase, unui anumit grup al societății. 3) Care este propriu unui grup de oameni. [Sil. -ci-al] /<fr. social, lat. socialis, it. sociale

De asemenea, în ajutorul avocaţilor şi apărătorilor drepturilor omului vine şi Articolul 176. al CP Încălcarea egalităţii în drepturi a cetăţenilor care prevede următoarele „Încălcarea drepturilor şi libertăţilor cetăţenilor, garantate prin Constituţie şi prin alte legi, în dependenţă de sex, rasă, culoare, limbă, religie, opinii politice sau orice alte opinii, origine naţională sau socială, apartenenţă la o minoritate naţională, avere, naştere sau orice altă situaţie: se pedepseşte cu amendă în mărime de la 300 la 600 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 240 de ore, sau cu închisoare de până la 3 ani, în toate cazurile cu (sau fără) privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 2 la 5 ani.

„Aducerea în faţa instanţelor de judecată a astfel de cazuri şi argumentarea lor corespunzătoare ar permite dezvoltarea practicii judiciare care ar condamna şi sancţiona crimele de ură pe bază de orientare sexuală în Moldova”, a declarat Doina Ioana Străisteanu.
În acest sens, rolul organelor de drept este de asemenea foarte important deoarece anume ei sunt responsabili de colectarea probelor şi promptitudinea examinării cauzelor date şi transmiterea ulterioară a dosarelor în instanţele de judecată.

Firul roşu al discursurilor din cadrul evenimentului dat a fost idea că discriminarea şi crimele de ură pe bază de discriminare, inclusiv pe bază de orientare sexuală, ţin de problematica drepturilor omului şi trebuie tratate ca atare. Practica internaţională în domeniul drepturilor omului este foarte explicită atunci când vorbim de încălcarea drepturilor fundamentale ale omului. Astfel, libertatea de exprimare şi libertatea de religie pot fi restrânse în anumite circumstanţe, pe când dreptul de a nu fi supus relelor tratamente, inclusiv relelor tratamente discriminatorii se încadrează în Art 3 al Convenţiei Europene a Drepturilor Omului, şi este un drept absolut.

Participanţii la eveniment, reprezentanţi ai societăţii civile, avocați, juriști, studenți ai facultăților de drept și jurnalism, au accentuat asupra utilității a astfel de evenimente care contribuie la promovarea normelor și valorilor democratice, precum și la sporirea culturii juridice a societății.

Persoana de contact: Olga Manole, Coordonator de proiect, Asociaţia Promo-LEX
Tel (+373 22) 449626, [email protected]




Observatorii Internaționali care monitorizează Drepturile Omului sunt deportați din Belarus

Ieri, 9 Martie, 2011 la orele 3:20 dimineața, în timp ce traversa frontiera cu trenul Kiev-Minsk, asistentul Reprezentanței a Misiunii Internaționale de Observare a Comitetului Internațional de Control în legătură cu situația Drepturilor Omului din Belarus, membru al “Foundation for Regional Initiatives” (organizație – membră a comitetului), cetățean al Ucrainei, Maxim Kitsyuk, i-a fost refuzată intrarea pe teritoriul Belarusului.

Anterior, Maxim Kitsyuk a vizitat Belarus în cadrul Misiunii Internaționale de Observare a Comitetului Internațional de Control.
Potrivit ofițerului de securitate din cadrul poliției de frontieră din Gomel, care a fost contactat telefonic, motivul de refuz a fost faptul că lui Maxim Kitsyuk i-a fost interzis accesul în Belorusia. Potrivit informației oferită de aceeași sursă, Maxim a fost reîntors înapoi în Ucraina la orele 9.10 dimineața cu trenul St. Petersburg – Kiev.

La moment a fost stabilit contactul cu Maxim, el spune că a fost scos din tren de către ofițerii din securitatea belorusă: în timpul verificării actelor s-a dovedit că numele său este menționat în baza de date a Serviciului de frontieră cu mențiunea ”intrare interzisă”.După ce ofițerul de securitate a contactat Minsk-ul, mențiunea ”intrare interzisă” a fost confirmată. Cu toate acestea, niciunul dintre oficialii de frontieră nu au putut explica, care a fost motivul pentru a include numele său în lista.

Maxim a petrecut noaptea într-o celulă, în care nu era decît „un scaun prins în şuruburi de podea”. Kitsyuk nu a avut ocazia de a raporta cu privire la situația sa,pentru că grănicerii i-au confiscat telefonul mobil şi nu i-au răspuns la cererile cu privire la necesitatea de a informa Ambasada Ucrainei în Belarus referitor la statutul de cetăţean al Ucrainei. El a fost supus percheziției. În dimineaţa a fost trimis cu trenul în Ucraina la staţia Gornostaevka, avănd pe bilet plasat timbrul cu mențiunea ”deportat”.

Misiunea Internaţională de Observare constată că Maxim Kitsyuk a mers la Minsk să desfăşoare activităţi în domeniul drepturilor omului care vizează monitorizarea respectării de către Belarus cu obligaţiile sale internaţionale majore în domeniul drepturilor și libertăților fundamentale ale omului. În acelaşi timp, Belarus, ca fiind una dintre statele membre ale OSCE, ar trebui să faciliteze monitorizarea respectării acestor obligaţii, inclusiv monitorizarea realizată de către organizaţii pentru drepturile omului.

Pentru Informare:

Comitetul Internaţional pentru Controlul asupra Drepturilor Omului în legătură cu Situaţia în Belarus a fost creat printr-o coaliţie de organizaţii non guvernamentale din regiunea OSCE la data de 27 decembrie 2010.

Comitetul se angajează în monitorizarea şi controlul asupra respectării drepturilor fundamentale ale omului, condiţia apărătorilor a drepturilor omului şi a organizaţiilor pentru drepturile omului în ţară. Comitetul face de asemenea, recomandări pentru autorităţile naţionale şi autorităţile supranaţionale privind normalizarea situaţiei din ţară, precum şi ajustarea legislației naţionale în concordanță cu obligaţiile internaţionale asumate de către guvernul din Belarus.

Pentru a realiza activitatea pe teritoriul Republicii Belarus, Comitetul Misiunii Internaționale de Observare este compus din reprezentanţi ai organizaţiilor pentru drepturile omului din zona OSCE, membri ai organizaţiilor internaţionale şi experţi independenţi. Misiunea nu-și pune ca scop evaluarea rezultatelor alegerilor prezidenţiale şi a procesului electoral.

Contacte:
+375 33 636 05 00 \ +375 33 340 67 72
[email protected]
[email protected]
http://hrwatch-by.org/

Martie 10, 2011

Pentru mai multe detalii, contactaţi: Vadim Vieru, jurist, reprezentant al Asociației Promo-LEX în cadrul Coaliției. Tel. (22) 211622 GSM: 60270800 e-mail: [email protected]




Primarul de Corjova Dl. Valeriu Miţul şi a consilierului local Dl. Iurie Coţofan au fost eliberaţi

_article_1379078905Potrivit celor mai recente informaţii cele două persoane au fost eliberate, astăzi.

Pentru mai multe detalii, contactaţi: Alexandru Postica, Avocat, Director Executiv Asociaţia Promo-LEX: Tel: (22) 450024, GSM: 069104851, e-mail: [email protected]




Legea privind Prevenirea şi Combaterea Discriminării este o necesitate pentru Republica Moldova

Organizaţiile pentru drepturile omului din Republica Moldova salută aprobarea proiectului de Lege privind Prevenirea şi Combaterea Discriminării de către Guvern şi îndeamnă Parlamentul RM să-l adopte în urma consultărilor cu societatea civilă. ONG-urile consideră că sunt câteva prevederi ale legii care urmează a fi îmbunătăţite, iar omisiunile rectificate. Totodată ei îşi exprimă îngrijorarea faţă de cererile din partea anumitor grupuri ca Legea nediscriminare să fie retrasă de la vot.

Mult aşteptata Lege privind prevenirea şi combaterea discriminării este menită să protejeze drepturile persoanelor care fac parte din diferite grupuri sociale şi care frecvent se confruntă cu fenomenul discriminării. Deşi Constituţia Republicii Moldova garantează egalitatea persoanelor, până la moment aceşti oameni nu sunt asiguraţi cu mecanisme de apărare reale şi eficiente în cazuri când ei se ciocnesc cu tratamentul inegal în mai multe sfere ale vieţii. Legea nediscriminare trebuie să fie adoptată pentru a înlătura această lacună.

Principiul nediscriminării stă la bază legislaţiei internaţionale privind drepturile omului. În mai multe ţări prejudecăţile privind anumite grupuri de persoane existente în societate au obligat guvernele să adopte legi specifice pentru apărarea eficientă a drepturilor tuturor. În caz contrar atitudini negative din partea societăţii şi discriminarea consecutivă au putut să rezulte în „dezumanizarea” profundă a persoanelor care trebuie să se bucure de drepturi egale cu ceilalţi.

Un studiu sociologic, efectuat în Moldova recent, arată percepţiile oamenilor de rând despre fenomenul discriminării. S-a evidenţiat că deseori sunt supuşi discriminării oameni cu dizabilităţi fizice şi mentale, minorităţi etnice şi sexuale, persoanele în vârstă şi femei. Este clar că legislaţia existentă nu este suficientă pentru combaterea discriminării. Astfel, Legea privind Prevenirea şi Combaterea Discriminării este o necesitate pentru Moldova.

Apărătorii drepturilor omului reiterează că obligaţia principală a statului este protejarea drepturilor tuturor persoanelor care se află pe teritoriul său. Adoptarea Legii în cauză trebuie să fie unul dintre paşii care dovedesc că în Moldova drepturile omului există pentru toţi.

Amnesty International Moldova
Asociaţia Promo-LEX
Centrul de Informare în domeniul Drepturilor Omului [CIDO]
Centrul de Resurse Juridice
Centrul de Resurse pentru Drepturile Omului [CReDO]
Coaliţia Nediscriminare




Informaţii de ultimă oră, în legătură cu situaţia primarului de Corjova Dl. Valeriu Miţul şi a consilierului local Dl. Iurie Coţofan

_article_1379078905Conform declaraţiilor rudelor lor, Primarul Valeriu Miţul şi Iurie Coţofan se află în greva foamei.
Astăzi au refuzat să primească produsele alimentare transmise de rude, solicitând prezenţa unui avocat de la Chişinău şi a Misiunii OSCE.

Avocatul Alexandru Postica, membru al Promo-LEX se adreseză Misiunii OSCE cu rugămintea de a se deplasa împreună în regiunea transnistreană pentru a vizita cele 2 persoane.

Pentru mai multe detalii, contactaţi: Alexandru Postica, Avocat, Director Executiv Asociaţia Promo-LEX: Tel: (22) 450024, GSM: 069104851, e-mail: [email protected]




Declaraţia Congresul Autorităţilor Locale din Moldova

_article_1299157555În legătură cu arestarea primarului de Corjova Dl. Valeriu Miţul şi a consilierului local Dl. Iurie Coţofan

Stimaţi colegi, prieteni şi cetăţeni ai Republicii Moldova!
Pe data de 2 Martie 2010, în timpul petrecerii marşului păcii de comemorare a celor căzuţi în timpul tragicului război de pe Nistru, consemnarea a 19 ani de la începutul acţiunilor militare în stînga Nistrului, în comuna Corjova, raionul Dubăsari a fost arestat primarul comunei Dl. Valeriu Miţul şi consilierul raional Dl. Iurie Coţofan, de către un grup de circa 50 de criminali îmbrăcaţi în formă de miliţieni ai autorităţilor neconstituţionale. În seara aceleiaşi zile, ambii aleşi locali au fost condamnaţi de aşa-numita instanţă de judecată din or. Dubăsari la 7 zile de detenţie.

În legătură cu acest incident, CALM, declară următoarele:

1. Ne exprimăm profunda indignare şi condamnare privind acţiunile ilegale şi criminale ale aşa-numiţilor reprezentanţi ai autorităţilor transnistrene, în rezultatul cărora sunt sechestraţi şi condamnaţi ilegal reprezentanţi aleşi în mod legal ai administraţiei publice locale. În acest sens, este evident că acţiunile din ultima perioadă în rezultatul cărora sunt arestaţi şi condamnaţi cetăţeni ai Republicii Moldova, reprezintă nişte provocări bine dirijate şi organizate împotriva cetăţenilor şi autorităţilor constituţionale ale Republicii Moldova;

2. Dl. Valeriu Miţul este o personalitate foarte bine cunoscută şi mult apreciată în rândul colegilor săi din administraţia locală şi a locuitorilor s. Corjova, pentru realizările sale în interesul comunității sale natale, devotamentul şi patriotismul deosebit faţă de ţară, precum şi caracterul şi demnitatea cu care înfrunta condiţiile în care activa. Nu în zădar el personal, dar şi alţi patrioţi adevăraţi ai neamului nostru, sunt vânaţi cu înverşunare de structurile separatiste. De aceea, ne exprimăm îngrijorarea profundă pentru viaţa şi sănătatea Dl. Mitul Valeriu, care cu siguranţă este într-un pericol deosebit, cunoscând metodele şi mijloacele sadiste şi KGB-iste ale așa-numitor organe de drept separatiste;

3. Cu regret constatăm că astfel de acţiuni au loc în zona de securitate şi cu acceptul tacit al aşa-numitor pacificatori, care nu-şi îndeplinesc atribuţiile lor şi admit astfel de acte provocatorii şi încălcări flagrante ale drepturilor elementare ale omului;
4. Considerăm că o parte considerabilă de vină pentru aceste acte şi curajul în creştere al autorităţilor neconstituţionale stă pe umerii guvernărilor centrale din Republica Moldova care de ani de zile au acceptat tacit şi fără reacţie corespunzătoare ca cetăţenii săi să fie umiliţi şi discriminați sistematic, fără ca făptuitorii unor astfel de acte să fie urmăriți şi pedepsiţi, conform legilor existente. De câte cazuri mai este nevoie ca guvernanţii noştri să se trezească şi să demonstreze nouă cetăţenilor săi că ei însuşi au demnitate, se respectă şi că în Republica Moldova există justiţie şi organe de drept care au capacitatea să protejeze cetăţenii săi? Vardanean, Cazacu, Miţul …… Cine este următorul? Poate un ministru? Un deputat? Cât a mai rămas?

5. Nu putem accepta şi nu înţelegem pasivitatea organelor de drept ale Republicii Moldova, care în loc să se autosesizeze şi să întreprindă toate măsurile necesare şi prevăzute de lege în vederea identificării şi punerii sub urmărire penală a aşa-numiţilor miliţieni, procurori, judecători care activează la comandă şi fără careva remuşcări de conştiinţă. Mai mult ca atât, mulţi din ei sunt cetăţeni ai RM şi/sau, locuiesc în partea dreaptă a Nistrului, beneficiind de toate serviciile acordate cetăţenilor Republicii Moldova. De ce nu reacţionează în limitele legii organele de procuratură, poliţie, securitate ale Republicii Moldova, care sunt obligate să-şi protejeze cetăţenii săi oriunde ar fi ei? Pentru ce noi, cetăţenii Republicii Moldova plătim impozite şi întreţinem astfel de organe? Pentru ca să fim sistematic umiliţi, maltrataţi şi sechestraţi de nişte criminali care de acum deschis şi fără careva impedimente, sechestrează, acuză şi condamnă pe unii din cei mai demni şi respectaţi reprezentanţi ai neamului nostru cum este şi Dl. Primar Valeriu Miţul? Criminali care se plimbă la libertate prin toate oraşele şi satele din Republica Moldova, precum şi peste hotarele ei cu paşapoarte eliberate de către organele Republicii Moldova! Oare nu se poate de identificat şi de pus la punct respectivii „cetăţeni” ?

6. Constatăm cu regret că autorităţile publice locale şi cetăţenii noştri loiali autorităţilor constituţionale din comunităţile din stânga Nistrului, de regulă rămân fără careva sprijin considerabil din partea guvernărilor centrale, sînt lăsaţi în voia sorţii sau sunt chiar umiliţi de reprezentanţii autorităţilor publice centrale de la Chişinău. Autorităţile locale din această parte a Republicii Moldova, dar de fapt ca şi din toată ţara, sunt transformați în cerşetori şi umblă pe drumuri în căutarea resurselor şi dreptăţii. Aceasta în afară de faptul că cei din regiunea transnistreană, activează în condiţii de permanent pericol pentru viaţa şi sănătatea lor şi a apropiaţilor săi. În același timp ei se confruntă, ca şi întregul sistem de administrație locală, cu grave probleme de incapacitate, lipsa de finanţe, dependenţa de autorităţile centrale, etc. Iar cazul primarului de Corjova este elocvent, prin încercările sale, de regulă nereuşite, de a ajunge la autorităţile centrale în vederea soluţionării problemelor comunităţii sale, de această situaţie profitând constant separatiştii, care oferă diferite tipuri de beneficii locuitorilor satelor respective, pentru a câştiga loialitatea lor sau promovând intimidări sociale, economice şi politice.

7. Constatăm cu mare regret că nici un parlamentar sau membru de Guvern nu a participat la măsurile comemorative organizate în localităţile din stânga Nistrului de către autorităţile publice locale din raionul Dubăsari, pe data de 2 martie 2011.

Prin urmare, în baza celor menţionate mai sus:

1. Cerem eliberarea necondiţionată şi imediată a aleşilor locali din raionul Dubăsari: primarul comunei Corjova, Dl Valeriu Miţul şi consilierul raional, Dl Iurie Coţofan;

2. Cerem autorităţilor centrale ale Republicii Moldova să întreprindă neîntârziat toate acţiunile necesare în vederea eliberării Dlui. Valeriu Miţul şi Iurie Coţofan;

3. Cerem organelor de drept să întreprindă toate măsurile de investigaţie prevăzute de legislaţia în vigoare în vederea identificării şi atragerii la răspundere a persoanelor care au participat la sechestrarea, acuzarea şi condamnarea ilegală a Dlui primar şi Dlui consilier;

4. Cerem Guvernului şi Parlamentului să acorde mai multă atenţie problemelor administraţiei publice şi să elaboreze în regim de urgenţă un plan de acţiuni concrete, consultat cu autorităţile locale, în vederea susţinerii administrative, economice, financiare, materiale, etc. a comunităţilor aflate sub jurisdicţia organelor constituţionale, precum şi asigurarea unor condiţii adecvate de activitate cetăţenilor şi autorităţilor publice locale din zona de securitate prin asigurarea unor garanţii sociale şi de securitate personală, reieşind din condiţiile concrete.

5. Facem apel către întreagă societatea civilă, conducătorii autorităţilor publice locale şi centrale, inclusiv din regiunea transnistreană a Republicii Moldova în vederea eliberarea deţinuţilor – aleşilor locali, cît şi condamnarea acţiunilor nelegitime ale serviciilor de forţă din regiunea transnistreană care încălcă flagrant drepturile fundamentale ale omului.

6. Apelăm la corpul diplomatic şi organizaţiile internaţionale din Republica Moldova, cu cererea de a întreprinde toate acţiuni necesare în vederea eliberării aleşilor locali;

7. Apelăm către toate autorităţile locale din Republica Moldova şi toţi cetăţenii de bună credinţă să subsemneze şi să susţină prezenta declaraţie.

8. Aducem la cunoştinţa opiniei publice determinarea CALM de a sprijini prin toate măsurile posibile colegii noştri din regiunea transnistreană aflaţi în dificultate, inclusiv prin organizarea în zilele următoare a unui miting de solidaritate şi protest, în cazul neeliberării colegilor noştri.

Consiliul de administrare al CALM

Pentru mai multe informaţii puteţi sa ne contactaţi la tel. 21 36 32 sau mob. 079588547

Asociaţia Promo-LEX subscrie DECLARAŢIA CONGRESULUI AUTORITĂŢILOR PUBLICE LOCALE şi condamnă evenimentele din 2 martie.




Concluziile Dezbaterii publice „Scrutinul din 28 noiembrie 2010 prin prisma îmbunătăţirii proceselor electorale din Republica Moldova”

_article_1299158542Miercuri 2 martie 2011 a avut loc Dezbaterea publică cu tema „Scrutinul din 28 noiembrie 2010 prin prisma îmbunătăţirii proceselor electorale din Republica Moldova” organizată de Asociaţia Promo-LEX.

Pornind de la Raportul final de monitorizare a alegerilor din 28 noiembrie 2010, realizat în cadrul efortului de monitorizare a Asociaţie Promo-LEX, dezbaterii publice au fost supuse îngrijorările majore semnalate în Raportul final cum ar fi: întocmirea defectuoasă a listelor electorale, lipsa transparenţei financiare din partea concurenţilor electorali în ceea ce priveşte reflectarea cheltuielilor, dar şi utilizarea resurselor administrative în scopuri electorale.

La deschiderea evenimentului, Preşedintele Asociaţiei Promo-LEX, Ion Manole a declarat că „deşi Comisia Electorală Centrală a fost una dintre cele mai transparente şi deschise instituţii ale statului în ultimii ani şi au fost organizate cu succes într-un termen destul de restrâns 2 scrutine parlamentare şi 1 referendum, oricum mai sunt foarte multe de făcut. Acest lucru este demonstrat de numeroasele constatări, concluzii şi recomandări incluse în Rapoartele de monitorizare ale observatorilor Promo-LEX. În acest context, Ion Manole a subliniat necesitatea şi importanţa continuării parteneriatului dintre societatea civilă şi organele electorale.

Problema majoră rămân a fi listele electorale, potrivit lui Iurie Ciocan, Preşedintele Comisiei Electorale Centrale în cadrul dezbaterilor a fost punctată necesitatea de intervenire în procedura de compilare şi de verificare a listelor electorale. „Avem o poziţie clară asupra propunerilor şi lacunelor stabilite, în urma schimbului de opinie am stabilit şi anumite căi de reglementare”, a mai declarat Iurie Ciocan.

Au fost evidenţiate şi neregulile depistate la raportarea cheltuielilor de către concurenţii electorali, Pavel Postica, jurist Promo-LEX, şef adjunct al efortului de monitorizare declară că „poate este cazul ca Comisia Electorală să revizuiască regulamentul, în sensul ca să impună concurenţii electorali să arate foarte clar cum sunt gestionaţi banii, cu atât mai mult în situaţia în care la alegerile locale controlul asupra respectării aspectelor de transparenţă financiară deja se va schimba de pe Comisia Electorală Centrală pe Consiliile Electorale de Circumscripţie, care cu atât mai puţin vor avea posibilitatea să verifice transparenţa financiară a concurenţilor electorali”.

În cadrul discuţiilor au fost trasate şi principalele recomandări formulate de Asociaţia Promo-LEX printre care şi necesitatea de instituirea a unui mecanism unic de verificare de către alegători a corectitudinii înregistrării sale în listele electorale, simplificarea procedurilor de verificare logică a corectitudinii numărării voturilor, dar şi instituirea unui mecanism clar de verificare a datelor în cazul depistării neconcordanţelor în procesele – verbale.

Invitaţii prezenţi la eveniment au ajuns la concluzia că astfel de dezbateri sunt bine venite nu numai în preajma alegerilor fie ele locale sau parlamentare, iar încercările de îmbunătăţire a procesului electoral trebuie să fie continue contribuind astfel la scopul final de a avea alegeri libere şi corecte.

Nicolae Panfil, Secretarul Coaliţiei pentru Alegeri Libere şi Corecte: „Este important ca după lansarea rapoartelor de monitorizare să avem astfel de discuţii pe acele concluzii şi recomandări pe care le facem astfel încât ele să fie auzite, şi să ajungem astfel la îmbunătăţirea efectivă a climatului de organizare a alegerilor. Acest eveniment putem să îl considerăm un început de activitate în perspectiva alegerilor care vor urma, atât Promo-LEX cât şi Coaliţia se mobilizează în acest sens”

La eveniment au participat reprezentanţi ai autorităţilor electorale, ai autorităţilor publice centrale şi locale, ai partidelor politice, precum şi ai societăţii civile.

Pentru mai multe detalii, contactaţi: Ion Manole, Preşedinte, Asociaţie Promo-LEX
Tel: (22) 450024, GSM: 069070800, e-mail: [email protected]




Un ghid informativ adresat recruţilor a fost lansat în premieră naţională

_article_1298390452Un ghid informativ cu privire la drepturile fundamentale şi obligaţiile cetăţenilor pînă la încorporarea în Forţele Armate a fost lansat marţi, 22 februarie, în cadrul unei conferinţe de presă, desfăşurată la sediul Ministerului Apărării.

Lucrarea este întitulată „Ghidul Recrutului” şi a fost realizată de Asociaţia „Promo-LEX” în colaborare cu Ministerul Apărării şi Centrul Serviciului Civil din R. Moldova.
Directorul Executiv al Asociaţiei „Promo-LEX”, Alexandru Postica, a declarat că publicaţia a fost lansată cu scopul de a creşte cultura juridică a recruţilor: „Prin intermediul ghidului, recruţii vor afla că pe lîngă serviciul militar în termen, care este obligatoriu, există serviciul civil care nu presupune îndeplinirea serviciului militar sub arme. De asemenea, ghidul prezintă informaţi cu privire la dreptul de a alege altă formă de instruire militară, cum ar fi cea de la catedra militară din cadrul instituţiilor superioare de învîţămînt”, a specificat Alexandru Postica.

Şeful Direcţiei personal, colonel Eduard Ohladciuc, a menţionat că ghidul recrutului are o valoare indiscutabilă avînd în vedere că anual la comisiile de recrutare-încorporare sînt luaţi la evidenţă peste 40000 mii de tineri.

„Ghidul recrutului va fi distribuit gratuit de centrele militare în toate raionale republicii. Recruţii vor găsi în acest ghid răspunsuri la foarte multe întrebări, astfel încît aceştia vor putea opta în cunoştinţă de cauză pentru cea mai optimă formă de îndeplinire a serviciului militar în termen”, a accentuat Ohladciuc, care a precizat că ediţia electronică a publicaţiei va putea fi descărcată de pe paginile WEB ale Ministerului Apărării www.army.md şi Asociaţiei „Promo-LEX” www.promolex.md .

Ghidul recrutului conţine 48 de pagini şi este tipărit în format A5. Lucrarea este structurată în cinci capitole, plus cîteva anexe cu modele de acte, recomandări, adrese şi informaţii utile. Ghidul are un tiraj total de 5000 de exemplare şi a fost publicat în limbile română şi rusă, respectiv 4500 de exemplare sînt în română, iar alte 500 în rusă.

Ghidul Recrutului este publicat în cadrul proiectului de cooperare transfrontalieră: „Reţea transnaţională pentru protecţia drepturile recruţilor şi militarilor în termen: fortificarea tinerilor în situaţii de discriminare din partea statului” este finanţat de către Uniunea Europeană prin Instrumentul European pentru Democraţie şi Drepturile Omului (IEDDO).

Persoana de contact din cadrul Ministerul ui Apărării al Republicii Moldova, Locotenent – colonel Alexandru JOSAN
Tel: 25-20-90, E-mail: [email protected]
www.army.md

Pentru mai multe detalii, contactaţi: Alexandru Postica, Avocat, Director Executiv Asociaţia Promo-LEX:
Tel: (22) 450024, GSM: 069104851, e-mail: [email protected]




C O M U N I C A T

Asociaţia Promo-LEX rămâne îngrijorată de situaţia jurnalistului Ernest Vardanean, ostatic al regimului neconstituţional din Tiraspol şi al incapacităţii autorităţilor constituţionale.

Rudele lui Ernest Vardanean au primit recent un răspuns din partea administraţiei ilegale din Tiraspol prin care sunt anunţate despre faptul că Ernest Vardanean nu va putea fi eliberat decat după examinarea unei noi cereri de „graţiere”, care la rândul ei nu poate fi depusă mai devreme de octombrie 2017.

În aceste circumstanţe, Asociaţia Promo-LEX constată că eliberarea lui Ernest Vardanean nu poate avea loc în lipsa unei viziuni clare a autorităţilor constituţionale ale Republicii Moldova şi a unei strategii bazate pe aplicarea şi respectarea fără excepţie a normelor şi prevederilor constituţionale, împotriva tuturor celor care au participat la răpirea, „condamnarea” şi detenţia sa.

Considerăm că toate aceste acţiuni (obligarea ostaticului să îşi recunoască public vinovăţia şi ulterior să solicite presupusa „graţiere”), au avut scopul de a menţine în teroare şi frică populaţia din regiune, demonstrând prin fapte că regimul şi cei care-l slujesc nu pot fi sancţionaţi. Totodată, regimul ilegal a dorit să obţină o cerere publică de „graţiere”, dorind astfel să îşi sporească numărul argumentelor propagandistice pentru recunoaşterea sa.

Asociaţia Promo-LEX se arată îngrijorată de situaţia în care locuitorii din regiune continuă să servească drept monede de schimb în mâinile celor care deţin controlul asupra acestui spaţiu al Republicii Moldova.

CEREM autorităţilor constituţionale ale Republicii Moldova:

  • În regim de urgenţă să ia masuri legale, eficiente şi hotărâte în vederea eliberării celor 2 ostatici de la Tiraspol, Ernest Vardanean şi Ilie Cazacu,
  • Aplicarea prevederilor legislaţiei naţionale, în special intentarea dosarelor penale împotriva tuturor persoanelor şi cetăţenilor care au participat la săvârşirea infracţiunilor prevăzute de art.339 (Uzurparea puterii de stat), art.341 (Chemări la rasturnarea sau schimbarea prin violenţă a orânduirii constituţionale al RM), art.347 (Profanarea simbolurilor naţional-statale), art.351 (Uzurparea de calităţi oficiale), art.352 (Samovolnicia) art.280 (luarea de ostatici), art.282 (organizarea unei formaţiuni paramilitare ilegale sau participarea la ea), art.284 (crearea sau conducerea unei organizaţii criminale), art.309 (Tortura), art.282 (organizarea unei formatiuni paramilitare ilegale sau participarea la ea), art.284 (crearea sau conducerea unei organizatii criminale), art.309 (Tortura).
  • Eforturi sporite diplomatice în faţa structurilor internaţionale, continentale şi regionale.

Chişinău,
19 februarie 2011

Pentru mai multe detalii, contactaţi: Alexandru Postica, Avocat, Director Executiv Asociaţia Promo-LEX: Tel: (22) 450024, GSM: 069104851, e-mail: [email protected]




C O M U N I C A T

Asociaţia Promo-LEX rămâne îngrijorată de situaţia jurnalistului Ernest Vardanean, ostatic al regimului neconstituţional din Tiraspol şi al incapacităţii autorităţilor constituţionale.

Rudele lui Ernest Vardanean au primit recent un răspuns din partea administraţiei ilegale din Tiraspol prin care sunt anunţate despre faptul că Ernest Vardanean nu va putea fi eliberat decat după examinarea unei noi cereri de „graţiere”, care la rândul ei nu poate fi depusă mai devreme de octombrie 2017.

În aceste circumstanţe, Asociaţia Promo-LEX constată că eliberarea lui Ernest Vardanean nu poate avea loc în lipsa unei viziuni clare a autorităţilor constituţionale ale Republicii Moldova şi a unei strategii bazate pe aplicarea şi respectarea fără excepţie a normelor şi prevederilor constituţionale, împotriva tuturor celor care au participat la răpirea, „condamnarea” şi detenţia sa.

Considerăm că toate aceste acţiuni (obligarea ostaticului să îşi recunoască public vinovăţia şi ulterior să solicite presupusa „graţiere”), au avut scopul de a menţine în teroare şi frică populaţia din regiune, demonstrând prin fapte că regimul şi cei care-l slujesc nu pot fi sancţionaţi. Totodată, regimul ilegal a dorit să obţină o cerere publică de „graţiere”, dorind astfel să îşi sporească numărul argumentelor propagandistice pentru recunoaşterea sa.

Asociaţia Promo-LEX se arată îngrijorată de situaţia în care locuitorii din regiune continuă să servească drept monede de schimb în mâinile celor care deţin controlul asupra acestui spaţiu al Republicii Moldova.

CEREM autorităţilor constituţionale ale Republicii Moldova:

* În regim de urgenţă să ia masuri legale, eficiente şi hotărâte în vederea eliberării celor 2 ostatici de la Tiraspol, Ernest Vardanean şi Ilie Cazacu,
* Aplicarea prevederilor legislaţiei naţionale, în special intentarea dosarelor penale împotriva tuturor persoanelor şi cetăţenilor care au participat la săvârşirea infracţiunilor prevăzute de art.339 (Uzurparea puterii de stat), art.341 (Chemări la rasturnarea sau schimbarea prin violenţă a orânduirii constituţionale al RM), art.347 (Profanarea simbolurilor naţional-statale), art.351 (Uzurparea de calităţi oficiale), art.352 (Samovolnicia) art.280 (luarea de ostatici), art.282 (organizarea unei formaţiuni paramilitare ilegale sau participarea la ea), art.284 (crearea sau conducerea unei organizaţii criminale), art.309 (Tortura), art.282 (organizarea unei formatiuni paramilitare ilegale sau participarea la ea), art.284 (crearea sau conducerea unei organizatii criminale), art.309 (Tortura).
* Eforturi sporite diplomatice în faţa structurilor internaţionale, continentale şi regionale.

Chişinău,
19 februarie 2011

Pentru mai multe detalii, contactaţi: Alexandru Postica, Avocat, Director Executiv Asociaţia Promo-LEX:
Tel: (22) 450024, GSM: 069104851, e-mail: [email protected]