Ziua Internaţională a Alegerilor

La 2 februarie în Moldova este sărbătorită Ziua Internaţională a Alegerilor. Iniţiativa de a institui o Zi mondială a alegerilor a fost lansată la Conferinţa Globală a Oficialilor Electorali desfăşurată în perioada 14 – 17 septembrie 2005 în Ungaria. Reprezentanţii organelor electorale din lume au desemnat prima zi de joi din luna februarie ca Zi Internaţională a Alegerilor datorită faptului că majoritatea acordurilor internaţionale în domeniu au fost semnate în această perioadă a anului.

Asociaţia „Promo-LEX” aduce sincere mulţumiri cetăţenilor Republicii Moldova pentru activismul şi responsabilitatea de care au dat dovadă pe parcursul anilor în exercitarea dreptului de vot, precum şi societăţii civile pentru promovarea activă a principiilor alegerilor libere şi corecte, încurajând în continuare activismul şi participarea civică, inclusiv în cadrul scrutinelor naţionale şi locale.

Asociaţia atrage atenţia că evoluţia pozitivă a caracterului alegerilor din ţară se datorează efortului depus de toţi actorii implicaţi în procesele electorale şi apreciază înalt efortul depus de membrii Comisiei Electorale Centrale şi aparatului acesteia, al autorităţilor publice centrale şi locale şi nu în ultimul rând a tuturor alegătorilor care participă la alegeri, precum şi a societăţii civile în ansamblu.

Promo-LEX, aduce sincere mulţumiri tuturor observatorilor naţionali din cadrul eforturilor naţionale de observare desfăşurate de asociaţie în ultimii ani, care prin prestaţia personală au contribuit esenţial la promovarea unor alegeri libere şi corecte. Asociaţia este ferm convinsă că imparţialitatea, non-partizanatul politic şi buna credinţă a observatorilor Promo-LEX a fost şi va fi în continuare catalizatorul unei concurenţe active şi oneste precum şi a unei prestaţii echidistante din partea funcţionarilor electorali.

Totodată, Promo-LEX reaminteşte despre necesitatea continuării eforturilor de asigurare a principiilor democratice în procesul electoral din Republica Moldova. În context, cheamă autorităţile şi factorii de decizie să ia în consideraţie recomandările Asociaţiei formulate în rapoartele de monitorizare a ultimelor scrutine naţionale şi locale.

Asociaţia Promo-LEX îşi reafirmă devotamentul faţă de valorile democratice şi reconfirmă intenţia şi disponibilitatea de a contribui activ la monitorizarea continuă a tuturor proceselor electorale din Republica Moldova precum şi a altor procese legate direct şi indirect de alegeri. Cu siguranţă, eforturile comune şi conjugate ale tuturor actorilor începând de la alegători, observatori, funcţionari electorali, concurenţi electorali şi alte autorităţi implicate în proces vor duce la fortificarea unei democraţii autentice în Moldova.

Programul Monitorizare Procese Democratice
Asociaţia Promo-LEX




Declaraţia INTERIGHTS (Londra) şi Promo-LEX (Chișinău)

după audierile în Marea Cameră a Curții Europene pentru Drepturile Omului, cauza Catan și alții c. Moldovei și Rusiei.

La 25 ianuarie 2012, în Marea Cameră a Curţii Europene a Drepturilor Omului au avut loc audieri în cauza Catan şi alţii 27 c. Moldovei şi Rusiei, Caldare si alții 42 c. Moldovei şi Rusiei, Cercavschi și alți 98 c. Moldovei şi Rusiei.

Reclamanții sunt cetățeni ai R. Moldova și locuitori ai regiunii transnistrene, parte a teritoriului suveran al Republicii Moldova, ce se află sub controlul de facto al unui regim separatist susţinut de Federaţia Rusă. Cauzele au fost expediate în 2004 și respectiv 2006 de către părinți, profesori și elevi din localitățile Râbnița, Tighina (Bender) și Grigoriopol din regiunea transnistreană a Republicii Moldova și vizează încălcări ale drepturilor acestora la educaţie, la viaţa privată, precum şi ale dreptului de a nu fi discriminat.

În 1992 controlul asupra unei părți din estul Republicii Moldova a fost preluat prin violență militară și cu suport din exterior. Auto-proclamata administrație a iniţiat procedura de adoptare a unei „legi” care urmărea interzicerea utilizării alfabetului latin pentru limba română (definită drept moldovenească) în toate domeniile vieţii publice din regiune. Astfel, a fost impus alfabetul chirilic pentru instituțiile de învățământ din regiune, elevii și părinții fiind obligați să accepte această anomalie lingvistică, o combinaţie a limbii vorbite şi scrise, ce nu este utilizată larg nici chiar în regiunea respectivă.

Reclamanţii în această cauză au fost obligați să accepte educarea copiilor lor contrar propriilor convingeri sau să reziste numeroaselor și diferitelor presiuni din partea administrației ilegale din regiune. Reclamanții au insistat ca instituțiile lor să rămână sub jurisdicția și programul educațional al autorităților constituționale, predarea fiind efectuată în limba română în forma ei firească, cu grafie latină. În consecinţă, ei au fost supuşi unor politici instrumentate de lichidare prin asedierea și blocarea şcolilor cu predare în grafie latină, precum și acțiuni de intimidare și persecutare, reţinere şi „urmărire penală”, a profesorilor, de ameninţări și hărţuiri a elevilor şi părinţilor lor.

Acest caz reprezintă un exemplu evident de discriminare în temeiul limbii şi etniei, îndreptat împotriva etnicilor moldoveni din regiunea transnistreană. Aceasta face parte dintr-o politică mai amplă de marginalizare şi discriminare a acestui grup etnic în regiunea transnistreană a Republicii Moldova, începută în perioada sovietică. Încercările de a lichida aceste instituții de învățământ au fost clasificate de către OSCE drept „curățare lingvistică”.

Reprezentanții INTERIGHTS, Helen Duffy şi Padraig Hughes, prezenți la audieri, au declarat:
„Curtea Europeană a Drepturilor Omului a subliniat cu mai multe ocazii necesitatea de a evita orice vacuum în sistemul de ocrotire a drepturilor omului. Cu toate acestea, în această cauză, nici R. Moldova, ca stat suveran, nici Federaţia Rusă, care exercită controlul de facto asupra administraţiei ilegale, nu acceptă că ar avea vreo obligaţie în domeniul drepturilor omului faţă de populaţia regiunii transnistrene. Reclamanţii au solicitat astăzi Curţii să asigure faptul că nu va exista o gaură neagră pe teritoriul Consiliului Europei”.

Reprezentanții apărării, membri ai Asociației Promo-LEX, au fost însoțiți la audieri de către una dintre cei 167 reclamanți, Tamara Ţurcanu, profesoară la Liceul Alexandru cel Bun din or. Tighina (Bender) şi părinte care a luptat timp de mai mulţi ani pentru ca drepturile copiilor săi să fie respectate. Tamara Ţurcanu a menționat cu bucurie că „în sfârşit suferinţele noastre au atras atenţia comunităţii internaţionale. Sper că judecătorii europeni vor înţelege problemele noastre. Sper că guvernul F. Ruse şi cel al R. Moldova vor întreprinde în cele din urmă eforturi maxime pentru a preveni asemenea acţiuni. Nu dorim altceva decât respectarea drepturilor noastre fundamentale, astfel încât copiii noştri să se bucure de acces liber la educaţie şi să beneficieze de drepturi la ei acasă pentru a se putea întoarce înapoi după absolvirea facultăților”.

Reprezentanţii victimelor, Ion Manole şi Alexandru Postica din cadrul Asociaţiei Promo-LEX, au adăugat: „Rezolvarea acestei cauze, în favoarea reclamanţilor, este foarte importantă pentru întreaga societate și populația regiunii, deoarece ar oferi anumite garanții pentru numeroase categorii de persoane din acest teritoriu al R. Moldova. Încălcările ce stau la baza acestei cauze au început în 1992, au atins apogeul în 2002-2004 și continuă să aibă loc și astăzi. Este important ca Înalta Curte să confrunte direct acţiunile administraţiei ilegale de pe teritoriul Moldovei şi să condamne statele pârâte. În caz contrar, reclamanţii vor fi lipsiţi în continuare de un remediu eficient și credibil împotriva gravelor violări ale drepturilor sale, iar în spațiul Consiliului Europei va exista un teritoriu, unde persoanele rămân lipsite în totalitate de remedii legale. Un teritoriu dominat de fenomenul impunității și al lipsei responsabilităților”.

Prima audiere publică a avut loc la 9 iunie 2009, cauza fiind declarată parţial admisibilă la 15 iunie 2010. La 14 decembrie 2010 s-a decis desesizarea în favoarea Marii Camere, care a organizat audierile din 25 ianuarie 2012.

Guvernul Republicii Moldova a fost reprezentat de către V. Grosu, Vice-ministru al Justiției, asistat de L. Apostol.

Guvernul Federaţiei Ruse a fost reprezentat de către G. Matyushkin, Agent Guvernamental al Federaţiei Ruse, asistat de O. Sirotkina, I. Korieva, A. Dzutseva, N. Fomin, M. Molodtsova, V. Utkina și A. Makhnev.

Reclamanţii au fost reprezentaţi de către A. Postica, I. Manole, și P. Postica, avocaţi, jurişti în cadrul Asociaţiei “Promo-LEX ”, fiind asistaţi de către P. Hughes, H. Duffy juriști din cadrul INTERIGHTS.

Pentru mai multe informaţii:
Ion Manole, Promo-LEX: +373 69070800; [email protected]
Helen Duffy, INTERIGHTS: +31 (0) 624283283 [email protected]
Padraig Hughes, INTERIGHTS: +44 (0) 2072783230 [email protected]




Guvernul va plăti pentru îngrădirea dreptului la libertatea de întrunire

La 24 ianuarie 2012 Curtea Europeană a Drepturilor Omului a pronunțat hotărârea în cauza Brega și alții c. Moldova (cererea 61485/08).

Reclamanţii, Ghenadie Brega, Anatolie Hristea-Stan, Gheorghe Lupuşoru şi Vasile Costiuc sunt membrii unei organizaţii non-guvernamentale din Moldova.

În perioada 22 aprilie 2008 – 3 februarie 2009, reclamanții au fost organizatori și au participat la mai multe întruniri publice în or. Chișinău. Deși, își exercitau legal dreptul la întrunire, în repetate rânduri aceștia au fost reținuți de către colaboratorii de poliției, fiind acuzaţi de organizarea unor demonstraţii neautorizate, opunere de rezistenţă la reţinere şi ultragierea colaboratorilor de poliţie. Ulterior reclamanţii au fost achitați pe toate capetele de acuzaţii, din motivul lipsei de probe.
Chiar dacă reclamanții au depus o plângere penale împotriva unor ofiţeri de poliţie care i-au reţinut, aparent nu a fost întreprinsă nici o acţiune de către procuratură pe marginea plângerii respective.

Astfel, în plângerea adresată Înaltei Curţi, la 16 Decembrie 2008 reclamanţii au pretins violarea art. 5 § 1 (Dreptul la libertate și siguranță), art. 10 (Libertatea de exprimare) şi art. 11 (Libertatea de întrunire și asociere) ale Convenției.

Curtea a constatat în unanimitate violarea art. 5 § 1 CEDO, considerând că detenția reclamanților în legătură cu toate demonstrațiile, exceptând detenția celui de al doilea reclamant din 18 decembrie 2008 cade sub incidența art. 5 § 1 (c) din Convenție. De asemenea Curtea a constatat în unanimitate violarea art. 11 CEDO, considerând că arestarea reclamanților a constituit a „interferență din partea autorității publice” în dreptul la libertatea de întrunire. Având în vedere constatările în privința art. 11 din Convenție, Curtea a considerat că nu este necesar de a examina separat pretinsa violare a art. 10.

În baza solicitărilor făcute Curtea a acordat primului reclamant 10.000 euro cu titlu daune morale, 5.000 euro cu titlu de daune morale pentru fiecare dintre ceilalți reclamanți, şi 1.600 euro cu titlu de costuri şi cheltuieli.

În fața instanței reclamanții au fost reprezentanți de către avocatul Alexandru Postica.

Pentru mai multe detalii contactaţi: Alexandru Postica, Avocat Asociaţia Promo-LEX:
Tel: (22) 31 09 45, GSM: 069104851, e-mail: [email protected]




D E C L A R A Ţ IA

organizaţiilor de drepturile omului din Moldova
cu privire la acţiunile judecătorului Sergiu Furdui, vicepreşedinte al Colegiului Penal al CSJ

Asociaţiile semnatare se declară consternate de atitudinea neglijentă şi incompetenţa profesională a unor judecători din diverse instanţe de judecată referitor la cazurile individuale de violare a drepturilor omului din regiunea transnistreană a Republicii Moldova.

Astfel, asociaţiile semnatare sesizează o gravă abatere disciplinară admisă de către judecătorul, Sergiu Furdui, vicepreşedinte al Colegiului Penal al Curţii Supreme de Justiţie, exprimată prin încălcarea prevederilor Legii nr.544 din 20 iulie 1995 „cu privire la statutul judecătorului” art.22 lit.h), încălcări ce au fost exprimate prin interpretarea şi aplicarea intenţionată şi neuniformă a legislaţiei precum şi refuzul nejustificat de a îndeplini o atribuţie de serviciu.

Astfel, la 23 august 2011 în interesele persoanelor P.M., D.M., G.I. şi C.M., privaţi ilegal de libertate de către structurile ilegale din regiunea transnistreană a Republicii Moldova, la Curtea Supremă de Justiţie a fost depus un recurs în anulare. Cererea de recurs a fost înregistrată sub numărul 3534 în cancelaria CSJ.

La 24 octombrie 2011, judecătorul, Sergiu Furdui, vicepreşedinte al Colegiului Penal al Curţii Supreme de Justiţie a expediat în adresa semnatarilor recursului o scrisoare de informare prin care i-a informat că: „Vă remitem cererea de recurs în anulare declarată în interesele condamnaţilor P.M., D.M., G.I. şi C.M.,, împotriva sentinţei judecătoreşti orăşeneşti Bender şi decizia Judecătoriei Supreme a RMN şi Vă informăm că potrivit prevederilor art.39 Cod de procedură penală, examinarea cererii de recurs în anulare indicate, nu este de competenţa Curţii Supreme de Justiţie, deoarece se contestă o hotărâre judecătorească a unui alt stat.”

La 19 ianuarie 2012, semnatarii recursului în anulare, au expediat o cerere în adresa Curţii Europene a Drepturilor Omului, în interesele persoanelor private ilegal de libertate P.M., D.M., G.I. şi C.M., invocând violarea art. 3, 5 şi 13 al Convenţiei Europene.

Asociaţiile semnatare consideră că numitul Sergiu Furdui, nu a examinat în conformitate cu prevederile legislaţiei în vigoare recursul în anulare depus în interesele persoanelor private de libertate, mai mult, a încălcat prezumţia de nevinovăţie numind persoanele private ilegal de libertate CONDAMNAŢI şi mai grav atentează direct la independenţa, suveranitatea, unitatea şi indivizibilitatea teritorială a Republicii Moldova fapt stipulat în art.1 Constituţie, prin faptul că recunoaşte EXISTENŢA UNUI PRESUPUS STAT pe teritoriul Republicii Moldova, precum şi a unor decizii „judecătoreşti” emise de entităţile ilegale de la Tiraspol.

Faptele descrise indică clar asupra interpretării sau aplicării neuniforme a legislaţiei, intenţionat sau din neglijenţă gravă, precum şi asupra existenţei unor dubii rezonabile privind refuzul nejustificat de a îndeplini o atribuţie de serviciu stipulată la lit.h) alin.1 art.22 din aceiaşi Lege. Menţionăm că toate aceste acţiuni sunt calificate ca abateri disciplinare grave.

În temeiul art.19 (1) lit.c), (2) lit.h) al Legii nr.950 cu privire la colegiul disciplinar şi răspunderea disciplinară a judecătorilor, solicităm intentarea unei proceduri disciplinare în privinţa judecătorului Sergiu Furdui, vicepreşedinte al Colegiului Penal al Curţii Supreme de Justiţie. Considerăm că în privinţa judecătorului Sergiu Furdui, vicepreşedinte al Colegiului Penal al Curţii Supreme de Justiţie, în cazul în care nu îşi dă demisia de onoare, pentru abaterile admise urmează a fi aplicată o sancţiune disciplinară corespunzătoare abaterii.

De asemenea, solicităm Consiliului Superior al Magistraturii, Institutului Naţional al Justiţiei să includă în programele de instruire continuă a judecătorilor şi procurorilor ore obligatorii în care să includă noţiuni generale despre drept constituţional, bazele statutului şi dreptului, terminologia corecta a limbii române sub aspect de scriere a unor entităţi ilegale, anticonstituţionale, inexistente de iure şi nerecunoscute de facto.

Semnatari:

Asociaţia Promo-LEX,
Centrul de Reabilitare a Victimelor Torturii MEMORIA,
Asociaţia Juriştii pentru Drepturile Omului,
Asociaţia Mamele pentru Drepturile Omului,
“Human Rights Embassy”/Ambasada Drepturilor Omului.

Găsiți mai jos documentul menționat în Declarație.


DOC – D E C L A R A Ţ I A organizaţiilor de drepturile omului din Moldova cu privire la acţiunile judecătorului Sergiu Furdui, vicepreşedinte al Colegiului Penal al CSJ

Răspuns CSJ

 




A P E L

al reprezentanților societății civile din Republica Moldova
privind necesitatea urgentă de a schimba formatul actual al forţelor de pacificare la Nistru

Pornind de la principiile şi valorile democratice, bazate pe respectul şi demnitatea umană, promovate şi prevăzute în documente internaţionale, precum Declaraţia Universală a Drepturilor Omului şi Convenţia Europeană privind Drepturile şi Libertăţile Fundamentale ale Omului;

Constatând că actualul format de presupusă pacificare

• a fost din start constituit cu încălcarea gravă a principiilor şi condiţiilor unei Misiuni internaţionale de pacificare, fiind alcătuit doar din părţi beligerante şi nu corespunde unor standarde minime caracteristice unei Misiuni Internaţionale de Pace;
• nu are nici un termen stabilit pentru activitatea sa, fiind consumat politic, moral și internaţional;
• este un pericol real pentru pacea, securitatea Republicii Moldova precum şi cea individuală a cetățenilor;
• este un factor de inerție și obstacol instituțional în calea procesului politic de rezolvare a problemei transnistrene din Republica Moldova, iar această problemă este una dintre cele mai serioase piedici în calea dezvoltării ţării, cu impact negativ pentru populaţia ambelor maluri ale Nistrului;
• nu a fost şi nu este altceva decât un instrument de protejare şi de consolidare a unui regim ilegal pe teritoriul Republicii Moldova, care a ignorat şi încălcat constant interesele, drepturile şi libertăţile fundamentale ale omului în regiunea transnistreană a R. Moldova, inclusiv presupusa Zonă de Securitate, impusă în urma semnării Acordului de Pace din 21 iulie 1992;

Ţinând cont şi salutând faptul că, în perioada 30 noiembrie – 1 decembrie 2011 a fost organizată reuniunea formală „5+2″ de la Vilnius după o pauză de mai muţi ani, precum şi faptul că a fost stabilită Agenda pentru o nouă reuniune în februarie 2012 Irlanda;

Aducând condoleanţe familiei Pisari din s. Pârâta, r-l Dubăsari, a căror fiu la 1 ianuarie 2012 a fost ucis, fiind împuşcat în spate de către un soldat al forţelor de presupusă menţinere a păcii;

Înregistrând pe parcursul anilor şi alte incidente cu implicarea ilegală, abuzivă şi disproporţionată a membrilor formatului de presupusă menţinere a păcii din R. Moldova;

Reamintind că în perioada 16-19 ianuarie 2012, va avea loc şedinţa plenară a Parlamentului European, iar la 23-27 ianuarie 2012 va avea loc sesiunea plenară a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei;

Reamintind că formatul “5+2” este unicul format internaţional recunoscut, în cadrul căruia pot fi luate decizii referitor la problematica transnistreană, iar agenda discuţiilor acestora este dictată de către părţile membre ale formatului respectiv;

Declarându-ne profund îngrijoraţi de situaţia dramatică a drepturilor omului în regiunea transnistreană şi de lipsa unui mecanism legal şi eficient de apărare şi protejare a tuturor persoanelor rezidente, cetățeni și apatrizi;

Exprimându-ne îngrijorarea privind tensionarea situaţiei în rezultatul acţiunilor reprezentanţilor forţelor armate de menţinere a păcii, precum şi a tensiunilor sociale în localităţile din Zona de Securitate si din apropierea posturilor de menţinere a păcii, cauzate în special de omorul unui tânăr nevinovat;

Considerând că eforturile comune ale tuturor participanților la procesul de reglementare a conflictului transnistrean în formatul acceptat internațional „5+2” au drept scop principal soluţionarea problemei transnistrene, conform declaraţiilor oficiale ce se referă la respectarea principiilor dreptului internaţional privind reglementarea conflictului prin mijloace exclusiv pașnice, respectarea drepturilor omului şi integritatea teritorială a Republicii Moldova;

Apelăm către toate părțile interesate de pacea și securitatea internațională în această regiune a R. Moldova în vederea realizării următoarelor acțiuni imediate:

• Cerem schimbarea urgentă a formatului militar al actualei Misiuni de pacificare, departe de standardele ONU de menţinere a păcii, cu o veritabilă Misiune civilă de pacificare sub mandat internaţional;

• Cerem respectarea necondiţionată a tuturor obligaţiilor asumate de Federaţia Rusă la Summitul OSCE de la Istanbul (1999), în special în ceea ce ţine de evacuarea totală şi ordonată a contingentului militar şi a muniţiilor ruseşti stocate în această regiune a Republicii Moldova;

• Cerem respectarea strictă a tuturor prevederilor Acordului moldo-rus de încetare a focului, în particular art.5, semnat la 21 iulie 1992 privind asigurarea dreptului la libera circulaţie a mărfurilor, serviciilor şi a tuturor persoanelor aflate legal pe teritoriul RM;

• Cerem investigarea sub toate aspectele, în mod transparent şi cu participarea internaţională a cauzelor şi circumstanţelor care au condus la decesul tânărului Pisari Vadim, stabilirea măsurii în care acţiunile soldatului au fost adecvate situaţiei şi conforme misiunii acestuia;

Ne adresăm tuturor instituţiilor de mass-media, să reflecte corect şi imparţial evoluţiile sociale de după incidentul tragic din 1 ianuarie 2012.

Chişinău, 16 IANUARIE 2012


DOC – APEL al reprezentanților societății civile din Republica Moldova
privind necesitatea urgentă de a schimba formatul actual al forţelor de pacificare la Nistru

 




Apelul Coaliției Civice pentru Alegeri Libere și Corecte către inițiatorii referendumului constituţional privind modificarea art.78 din Constituţie

Coaliția Civică pentru Alegeri Libere și Corecte notează că voinţa poporului constituie baza puterii de stat, aceasta fiind exprimată prin alegeri libere şi corecte, referendumul fiind parte integrantă a acestui proces. Stabilitatea dreptului este un element important al credibilităţii procesului electoral şi esenţială pentru consolidarea democraţiei. Ţinând cont de cele expuse, Coaliția Civică pentru Alegeri Libere și Corecte face apel către iniţiatorii referendumului să ţină cont de următoarele principii generale susţinute şi promovate de către Coaliție:

1. Stabilitatea dreptului este un element important al credibilităţii procesului electoral şi esenţială pentru consolidarea democraţiei, ori Parlamentul actual de legislatura a XIX-a urmează să activeze în limitele constituţionale care erau în vigoare la momentul validării rezultatelor alegerilor din 28 noiembrie 2010;

2. Consultarea poporului este un exerciţiu democratic şi iniţiativa de modificare a textului art.78 din Constituţie, în vederea evitării unor blocaje privind alegerea Preşedintelui ţării în viitoarele legislaturi este binevenită;

3. Procesul de alegere a şefului statului, început în toamna anului 2011 de către Parlamentul de legislatura a XIX, urmează a fi suspendat pentru perioada organizării şi desfăşurării referendumului constituţional, cu indicarea obligatorie a termenului clar şi exact de continuare;

4. Oricare ar fi rezultatul referendumului constituţional referitor la modificarea textului art.78 din Constituţie, acesta poate avea valoare juridică exclusiv pentru o nouă componenţă a Parlamentului, adică începând cu cel de legislatura a XX (a se ţine cont de pct. 63-67 ale Codului bunelor practici în materie electorală şi raportul explicativ, adoptate de Comisia Europeană pentru Democraţie prin Drept (Comisia de la Veneţia) în cadrul celei de-a 52-a Sesiuni Plenare (Veneţia, 18-19 octombrie 2002);

5. În termen rezonabil de cel mult o lună din momentul validării rezultatelor referendumului constituţional, Parlamentul actual de legislatura a XIX-a urmează să continue procesul de alegere a şefului statului exclusiv în baza textului actual al art. 78 din Constituţie;

6. Referendumul de modificare a Constituţiei în nici un caz nu poate fi privit drept mijloc de verificare a votului de încredere sau neîncredere acordat majorităţii parlamentare, or această verificare se face exclusiv în cadrul alegerilor parlamentare ordinare sau anticipate.

Pentru mai multe detalii, contactaţi: Pavel Postica, Jurist, Director Program Monitorizare Procese Democratice, Asociația Promo-LEX, Tel: (22) 31 09 45, GSM: 069165154, e-mail: [email protected]


DOC – Apelul Coaliției Civice pentru Alegeri Libere și Corecte către inițiatorii referendumului constituţional privind modificarea art.78 din Constituţie

 




Eduard Elițov deținut ilegal și în condiții inumane, așteaptă decizia CtEDO

Recent, Curtea Europeană a Drepturilor Omului a comunicat autorităţilor Republicii Moldova şi Federaţia Rusă o nouă cauză din regiunea transnistreană a Republicii Moldova, Elițov c. Moldova și Rusia
(Nr. 64075/11) depus la 10 iulie 2011.

Eduard Elițov, cetățean al Federației Ruse, medic şi locuitor al or. Tiraspol, este deținut din august 2008 în condiții inumane într-o „închisoare” din regiunea transnistreană, iar viața sa este pusă în pericol din cauza unor boli netratate și a lipsei asistenței medicale adecvate.

Eduard Elițov are stabilit gradul trei de invaliditate, iar din 20 iulie 2010 și până în prezent el este deținut în secția chirurgie a unui Centrul de Tratament și Reabilitare în detenţie din Tiraspol. Elițov suferă de tensiune arterială, ischemie cronică a inimii, deformare post traumatică de gradul trei a genunchiului, ce au condus la disfuncții locomotorii. Astfel în cei doi ani de detenție Eduard Elițov a slăbit cu 16 kg, a suferit o deteriorare semnificativă a danturii, a pierdut parțial vederea și nu se poate deplasa normal.

Deoarece „penitenciarele” din regiune nu dispun de medicamente, acestea au fost procurate și transmise de către soția sa, iar ulterior Centrul de Reabilitare a Victimelor Torturii din Chişinău l-a asigurat cu medicamentele necesare şi a oferit asistenţă complexă de reabilitare familiei acestuia.

Pe lângă starea gravă de sănătate și condițiile de detenție sunt inumane. Eduard Elițov este deținut într-un spațiu de 12.5 m² împreună cu alte 7-8 persoane. Celula este umedă și lipsită de ventilație, fără lumină solară, apă potabilă și plină de insecte, iar alimentele sunt de cele mai multe ori necomestibile. De asemenea, timp de mai bine de un an lui Elițov i-au fost interzise întrevederile cu soția.

În fața Înaltei Curți reclamantul pretinde încălcarea art.2 din Convenție (dreptul la viaţă), art.3 (Interzicerea torturii), art.5 para.1 (Dreptul la libertate şi la siguranţă), art. 8 (Dreptul la respectarea vieții private şi de familie) și a art.13 (Dreptul la un recurs efectiv).

Asociaţia Promo-LEX aduce mulţumiri Centrului de Reabilitare a Victimelor Torturii „Memoria”, Asociaţiei „Mamele pentru Drepturilor Omului” şi avocaţilor, juriştilor implicaţi în apărarea drepturilor şi intereselor constituţionale ale lui Eduard Eliţov.

Pentru mai multe detalii contactaţi: Alexandru Postica, Avocat Asociaţia Promo-LEX:
Tel: (22) 31 09 45, GSM: 069104851, e-mail: [email protected]




Violența în familie din nou în atenția CtEDO

Statul Republica Moldova a eșuat, din nou, în a oferi protecție victimelor violenței în familie. Astfel, la 19 decembrie 2011, Curtea Europeană pentru Drepturile Omului a comunicat Guvernului cauza T.M. și C.M. împotriva Moldovei Nr. 26608/11, unde reclamantele, mama și fiica, s-au plâns de incapacitatea autorităţilor de a-şi îndeplini obligaţiile sale pozitive în oferirea de protecţie împotriva violenţei în familie la care au fost supuse.

Reclamanta T.M. a fost căsătorită cu M.M. din 2001, soții au un copil năsut în 2002. M.M. s-a implicat în jocuri de noroc unde a pierdut sume mari de bani, nu avea un loc stabil de muncă și a acumulat mai multe datorii, devenind totodată agresiv față de soție și copil. Astfel, situația în familie a devenit tensionată, mai ales după ce mai multe persoane străine sub amenințare au obligat-o pe reclamantă să semneze o recipisă, moment în care aceasta a aflat despre datoriile soțului. Toate acestea au dus la înaintarea, de către T.M., a cererii de divorț la 25 februarie 2010. În cadrul procesului de divorț, după înaintarea cererii de partaj în instanța de judecată, soțul a devenit și mai agresiv.

În iunie 2010 T.M. s-a plâns împotriva violenței verbale din partea soțului, acesta din urmă fiind sancționat administrativ, cu o amendă. Ulterior, el a continuat să aplice violența verbală, dar și fizică, și nu doar împotriva soției dar și a copilului, iar vătămările corporale aduse celor două au fost confirmate printr-un raport medical. Același lucru s-a repetat și în martie 2011, iar o lună mai târziu reclamanta a cerut emiterea unei ordonanțe de protecție.

Chiar dacă ordonanța de protecție a fost emisă, procesul a fost unul tărăgănat, iar aplicarea normelor privind emiterea ordonanței de protecție au fost necorespunzătoare, ceea ce a făcut ca victimele să fie supuse în continuare agresiunilor, documentate prin probe.

Guvernul este invitat să-şi prezinte observaţiile pe marginea acestui caz şi să răspundă la întrebările Curţii privind modul în care autorităţile şi-au epuizat obligaţiile pozitive: a) de a proteja reclamanta împotriva violenţei în familie şi de a atrage la răspundere agresorul, asigurând dreptul reclamantei de a nu fi supusă la tratament degradant şi inuman, b) de a oferi căi eficiente de atac în ceea ce privește plângerile de violență în familie, având în vedere aparenta imposibilitate de executare a ordonanței de protecție aflată în vigoare, și c) de a preveni discriminarea în bază de gen.

Pentru mai multe detalii, contactaţi: Alexandru Postica, Avocat Asociaţia Promo-LEX:
Tel: (22) 31 09 45, GSM: 069104851, e-mail: [email protected]




Organizaţii naţionale de observare a alegerilor au lansat la Varşovia „Platforma Europeană pentru Alegeri Democratice”

Varșovia – La 12 decembrie 2012, doisprezece organizații ale societății civile ce sprijină sau efectuează observarea alegerilor naţionale în statele din Parteneriatul Estic, Federația Rusă și Uniunea Europeană au lansat la Varșovia „Platforma Europeană pentru Alegeri Democratice” (EPDE).

„Sprijinul cetățenilor promotori ai alegerilor democratice, oriunde acestea s-ar afla este responsabilitatea şi scopul nostru comun, indiferent unde s-ar afla ei în Europa, în special, dacă ei sunt supuşi unui risc”, a menţionat Stefanie Schiffer, preşedinte a “European Exchange” (Berlin) și coordonator nou-ales al Platformei. Chiar dacă toate cele șase țări a Parteneriatului Estic al Uniunii Europene (Armenia, Azerbaidjan, Belarus, Georgia, Republica Moldova și Ucraina), precum și Federația Rusă prin normele constituţionale şi asumarea obligaţiunilor internaţionale s-au angajat să respecte principiile democratice ale alegerilor libere şi corecte, actualmente alegerile din nici unul dintre aceste State nu întruneşte în deplină măsură standardele alegerilor democratice. „Frauda electorală a devenit un instrument răspândit pentru păstrarea puterii în unele dintre țările post-sovietice. O situaţie gravă se atestă în ţările din imediata vecinătate a Uniunii Europene ca Belarus, Federația Rusă și Azerbaidjan”.

Scopul „Platformei Europene pentru Alegeri Democratice” este de a asista organizaţiile naţionale de observare a alegerilor din țările Parteneriatului Estic și Federația Rusă, precum și pentru a contribui la promovarea proceselor electorale democratice în întreaga Europă. Platforma va dezvolta metodologii inovative pentru a detecta fraudele electorale în cadrul observării alegerilor, va intensifica instruirea rețelelor naţionale de observatori în Europa de Est și va contribui la creșterea gradului de informare a actorilor relevanţi din structurile politice europene privind constatările observatorilor naţionali.

Primele activități ale Platformei Europene vor fi îndreptate spre susținerea observatorilor electorali naţionali pe parcursul alegerilor prezidențiale care urmează să se desfăşoare în 2013 în Armenia, Azerbaidjan și Georgia, precum şi observatorilor care vor monitoriza alegeri regionale sau locale din Federația Rusă și Ucraina.

Membrii fondatori ai Platformei Europene pentru Alegeri Democratice sunt: Asociaţia „GOLOS” (Rusia), Comitetul Helsinki din Belarus „BHC” (Belarus), Comitetul Alegătorilor din Ucraina „CVU” (Ucraina), Centrul Studiilor Democratice şi Monitorizare Electorală „EMDSC” (Azerbaidjan), „European Exchange” (Germania), Liga Civică Helsinki „Vanadzor” (Armenia), Centrul pentru Drepturile Omului „Viasna” (Belarus), Societatea Internaţională pentru Alegeri Libere și Democrație ISFED (Georgia), Comitetul Helsinki din Norvegia „NHC” (Norvegia), Rețeaua Civică „OPORA” (Ucraina), Asociația „Promo-LEX” (Moldova) și Centrul Internațional Liberal Suedez SILC (Suedia).




Promo-LEX a fost premiată pentru promovarea drepturilor omului în regiunea transnistreană

La 10 decembrie 2011 Asociației Promo-LEX i-a fost acordat premiul pentru inițiative de promovare și apărare a drepturilor omului în regiunea transnistreană, în cadrul celei de a VII-a ediții a Galei Premiilor pentru Drepturile Omului desfășurată sub egida Organizația Națiunilor Unite din Moldova. Festivitatea a avut loc cu ocazia Zilei Drepturilor Omului marcată anual la această dată.

Potrivit ONU Moldova, Promo-LEX este cel mai vizibil susţinător/actor din sectorul asociativ în domeniul protecţiei drepturilor omului în regiunea transnistreană, utilizând în mod eficient diverse tehnici de pledoarie pentru a menţine acest subiect în prim-planul agendei Guvernului Republicii Moldova şi a organizaţiilor internaţionale, precum şi acordă asistenţă mai multor victime.

Promo-LEX iniţiază litigii la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CtEDO), cu scopul de a pune sub presiune şi de a demasca încălcări ale drepturilor omului în regiunea transnistreană. Până în prezent, Promo-LEX are 28 de cereri strategice depuse la CEDO, dintre care 22 vizează regiunea transnistreană. În asemenea cazuri, Promo-LEX utilizează un șir de metode de advocacy. Pe lângă acţiunile juridice în ambele cazuri, Promo-LEX lucrează în strânsă colaborare cu familiile victimelor, oferind sprijin moral şi consiliere juridică.

Pentru Asociația Promo-LEX, acesta este al treilea premiu și este o înaltă apreciere a muncii întregii echipe. De asemenea Promo-LEX aduce mulțumiri tuturor partenerilor săi pentru colaborare și sprijinul acordat.

Totodată, Asociația Promo-LEX dedică acest premiu tuturor persoanelor care luptă pentru drepturile omului și pentru demnitatea umana.

Premianții Galei au fost selectați în baza unui proces de consultări publice și a unei evaluări făcute de către experți în domeniul drepturilor omului din țară. Astfel ONU Moldova a premiat realizările deosebite în domeniul Drepturilor Omului în R. Moldova pentru anul 2011.

Pentru mai multe detalii, contactaţi: Carolina Bondarciuc, Ofiţer de relaţii cu publicul,
Tel: (22) 450024, GSM: 069637849, e-mail: [email protected]