Asociația Promo-LEX investește în instruirea continuă a observatorilor pe termen lung

Asociația Promo-LEX, în parteneriat cu European Exchange (Germania), sub egida Coaliţiei Civice pentru Alegeri Libere şi Corecte, a lansat o serie de cinci seminare de instruire pentru observatorii pe termen lung cu tema „Concepte de bază în observarea pe termen lung şi scurt a alegerilor”. Activitățile sunt desfășurate în cadrul proiectului “Monitorizarea alegerilor şi educaţia alegătorilor din Republica Moldova – consolidarea capacităţilor şi dezvoltarea reţelelor internaţionale“, finanţat de către Delegaţia Uniunii Europene în Republica Moldova prin intermediul programului „Actori non-statali și autoritățile locale în dezvoltare”.

Scopul acestor seminare este actualizarea și îmbunătățirea cunoștințelor observatorilor, dar și sporirea continuă a competențelor acestora în materie de monitorizare a alegerilor. Un prim pas în cadrul acestui ciclu de seminarii l-a constituit trainingul de instruire a formatorilor, organizat pe 18-19 mai 2012 și moderat de către experții Septimius Pârvu şi Constantin Mârza, de la Asociaţia Pro Democraţia, România. Astfel a fost instruit un grup de formatori naţionali care urmează să transmită cunoștințele acumulate colegilor din cadrul reţelei de observatori Promo-LEX.

Seminarele de instruire a observatorilor pe termen lung vor fi organizate în perioada 25 mai 2012 – 23 iunie 2012. În cadrul acestora participanții își vor aprofunda cunoştinţele în subiecte precum: principii generale privind observarea națională și internațională; standarde internaționale, coduri de conduită; respectarea drepturilor omului ca o condiție necesară desfășurării de alegeri libere și corecte; etapele principale ale procesului electoral; domenii specifice de monitorizare: monitorizarea legislativă, monitorizarea resurselor publice, finanțarea partidelor politice și a campaniilor electorale, aspecte privind reprezentarea minorităților/monitorizarea rasismului și a xenofobiei; monitorizarea zilei alegerilor; realizarea unui plan de monitorizare a alegerilor.

Proiectul “Monitorizarea alegerilor şi educaţia alegătorilor din Republica Moldova – consolidarea capacităţilor şi dezvoltarea reţelelor internaţionale“ își propune să consolideze participarea alegătorului la procesele electorale democratice şi ulterior, prin dezvoltarea reţelei profesionale de ONG-uri, să contribuie la realizarea campaniilor de mobilizare şi educaţie electorală a alegătorilor, să monitorizeze desfăşurarea alegerilor şi să iniţieze dialoguri post-electorale între autorităţi şi ONG-uri cu privire la reformele electorale.

Pentru mai multe informaţii, vă rugăm să contactaţi:
Dl. Nicolae PANFIL, manager local de proiect, Secretarul Coaliţiei pentru Alegeri Libere şi Corecte, [email protected]
Dl. Pavel POSTICA, coordonator local de proiect, Director Program Monitorizare Procese Democratice, Asociația Promo-LEX: [email protected]




Ineficiența justiției moldovenești scoate din nou bani din bugetul național

La 15 mai 2012 Curtea Europeană pentru Drepturile Omului a pronunțat hotărârea în cauza I.G. c. Moldova (cererea nr. 53519/07).

Reclamanta, I.G. este o tânără care la momentul desfășurării evenimentelor era minoră, având 14 ani. În august 2004 în timpul unei petreceri într-un club aceasta a fost forțată să consume alcool de către însoțitorul său de 23 de ani, iar mai târziu în drum spre casă acesta a violat-o. Imediat ce a aflat despre cele întâmplate mama victimei a depus o plângere la poliție, două zile mai târziu fiind intentat un dosar penal privind violarea unei minore.

Procesul de anchetă s-a dovedit a fi unul tergiversat, după efectuarea unor expertize medico-legale care au confirmat spusele tinerei, a unui şir de acţiuni de urmărire penală, inclusiv interogarea martorilor confruntarea părţilor, în decembrie 2004 procurorul care instrumenta cazul a încetat urmărirea penală pe motivul lipsei componenţei de infracţiune.

Dosarul a fost redeschis o lună mai târziu, agresorul fiind condamnat la 3 ani de închisoare cu suspendare. Sentință a fost atacată în instanță de către reclamată și procuror, dar fără succes. Curtea de Apel din Bălți a respins apelul și a dispus încetarea urmării penale împotriva agresorului. Nici-o acțiune nu a fost întreprinsă nici de către Procuratura Generală căreia avocatul victimei i-a solicitat depunerea unui recurs la Curtea Supremă de Justiție.

Astfel epuizând toate căile de atac la nivel național avocatul reclamantei a depus o cerere la Curtea Europeană pentru Drepturile Omului, invocând faptul că autoritățile naționale nu au investigat eficient pretinsul viol, ceea ce a constituit violarea obligațiilor pozitive ale statului de a proteja integritatea fizică și viața privată și de a acorda remedii eficiente în acest sens.

În hotărârea sa Înalta Curte a decis în unanimitate violarea art.3 din Convenție, sub aspect procedural, și a acordat reclamantei 10,000 Euro cu titlu de prejudiciu moral și 2,000 Euro cu titlu de costuri și cheltuieli. Curtea a considerat că nu este necesar de a examina separat violarea art. 8, 13 și 14 CEDO.
În fața Înaltei Curți reclamanta a fost reprezentată de către Alexandu Postica și Doina Ioana Străisteanu avocați din Chișinău.

Pentru mai multe detalii contactaţi: Alexandru Postica, Avocat Asociaţia Promo-LEX:
Tel: (22) 31 09 45, GSM: 069104851, e-mail: [email protected]




În regiunea transnistreană începe „vînarea” tinerilor în structurile militare ilegale

Începând cu 1 aprilie 2012, în regiunea transnistreană a R. Moldova va începe campania de „înrolare” a tinerilor cu vârsta cuprinsă între 18 și 27 ani în structurile paramilitare. Până la 10 august 2012, tinerii rezidenți din raioanele de est ale țării, cetățeni ai R. Moldova și ai altor state vor fi „citați” și „înrolați” în pretinsa „armată transnistreană”. Aceștia, contrar Constituției R. Moldova și tratatelor internaționale, vor fi obligați să depună „jurământ” unui regim anticonstituțional.

Potrivit datelor Ministerului Tehnologiei Informației și Comunicației al R. Moldova, în Registrul de stat al populației, până la 1 august 2011 în localitățile din stânga Nistrului erau documentați 267.312 cetățeni moldoveni. Astfel tinerii care au obligațiuni militare față de Republica Moldova, sunt nevoiți sau impuși să execute „serviciul militar” ilegal.

Tinerii, care evită „înrolarea” în aceste structuri sunt anunțați în căutare, sechestrați de la posturile de control, condamnați la închisoare de până la 2 ani sau sancționați cu amenzi de până la 600 $ SUA. În aceeași situație sunt și persoanele care, din convingeri religioase, pacifiste, umanitare, etice, morale sau din alte motive similare nu pot îndeplini serviciul militar. Odată „înrolați” în așa numită armată, tinerii sunt supuşi unor tratamente inumane şi degradante, torturii și muncii forţate. Au fost înregistrate la fel şi cazuri de deces, maltratări, abuzuri și escrocherii.

Asociația Promo-LEX consideră procesul de „înrolare” în structurile paramilitare ilegal și asimilat privării de libertate, manifestat prin detenție prelungită în „unitățile militare”.

În acest context, Asociația Promo-LEX solicită autorităților constituționale:

– să asigure protecția și să garanteze drepturile tuturor recruților din regiunea transnistreană a Moldovei;
– să investigheze modul în care tinerii sunt racolați și „înrolați” în cadrul acestor structuri ilegale și să atragă la răspundere persoanele vinovate;
– să organizeze campanii de informare a tinerilor cu privire la drepturile și obligațiile lor militare;
– să nu admită tratarea discriminatorie a tinerilor domiciliați în stânga Nistrului, respectând în acest sens Constituția și legislația națională;
– să discute, problema tinerilor „înrolați” forțat în structurile paramilitare din stânga Nistrului în cadrul negocierilor politice.

Pentru mai multe detalii, contactaţi: Alexandru Postica, Avocat, Director Program Drepturile Omului, Asociația Promo-LEX, Tel: (22) 31 09 45, GSM: 069104851, e-mail: [email protected]




Apel public către autorităţile Republicii Moldova

privind iniţiativa de reformare a Curţii Europene a Drepturilor Omului

Marea Britanie prezidează acum Comitetul de Miniştri al Consiliului Europei, iar una dintre priorităţile preşedinţiei britanice este reformarea Curţii Europene a Drepturilor Omului (Curtea). În ianuarie 2012, în discursul său adresat Adunării Parlamentare a Consiliului Europei, Premierul britanic David Cameron a subliniat principalele iniţiative de reformare a Curţii. Un proiect de declaraţie a fost elaborat în acest sens. Proiectul de declaraţie va fi discutat la o Conferinţă la nivel înalt care va avea loc la Brighton, Marea Britanie, între 18 şi 20 aprilie 2012.

Iniţiativa britanică sugerează că „criza” în care se află Curtea cere modificarea procedurii Curţii sau a limitelor competenţei acesteia. Se propune, inter alia, de a reduce termenul de depunere a cererilor la Curte, precum şi de a limita „marja de apreciere” a Curţii. Se pare că ultima propunere vine ca răspuns la mai multe hotărâri ale Curţii care implică modificarea sistemului electoral britanic şi a politicii de imigrare.

Sistemul european de protecţie a drepturilor omului este unul dintre cele mai dezvoltate din lume. În mai mult de 50 de ani de activitate, Curtea a stabilit principii de punct de reper, care, luate împreună, dau substanţă principalelor angajamente ale unei societăţi civilizate. Jurisprudenţa sa a fost şi mai rămâne încă unul din principalele imbolduri pentru îmbunătăţirea situaţiei drepturilor omului în Europa de Est.
Succesul Curţii a stimulat un număr mare de cereri adresate ei, peste 150,000 pendinte la moment. Supraaglomerarea Curţii a fost principalul motiv pentru reformarea ei prin Protocolul nr. 14 la Convenţia Europeană a Drepturilor Omului (Convenţia). Această reformă este în vigoare din 2010 şi impactul ei urmează să fie evaluat până în 2015. Potrivit Curţii, după reforma introdusă prin Protocolul nr. 14, ea va putea procesa rapid cererile restante cu resursele actuale.

Noi suntem încrezuţi că principala cauză a numărului mare de cereri depuse la Curte este omisiunea autorităţilor din unele state membre ale Consiliului Europei de a implementa Convenţia. Principala responsabilitate pentru consolidarea protecţiei drepturilor omului în Europa revine guvernelor naţionale.
Suntem siguri că o mai bună protecţie a drepturilor omului nu poate fi asigurată prin limitarea competenţei Curţii. De asemenea, suntem convinşi că dezacordul unor state cu hotărârile Curţii nu ar trebui niciodată să servească pentru îngustarea competenţei Curţii. Suntem siguri că propunerile de limitare a competenţei Curţii va afecta grav nivelul de protecţie a drepturilor omului, în special în astfel de ţări ca Moldova, şi nu va permite Curţii să joace rolul pe care îl joacă acum în întreţinerea şi realizarea drepturilor omului în Europa.

Suntem convinşi că modificarea condiţiilor de admisibilitate, prin introducerea unor criterii noi sau înăsprirea celor existente, va afecta dreptul la recurs individual şi nu va contribui la micşorarea volumului de lucru al Curţii.

Având în vedere cele de mai sus, chemăm autorităţile Republicii Moldova să nu susţină iniţiativele de limitare a competenţei Curţii. În schimb, solicităm acestora să se concentreze în special asupra următoarelor priorităţi:

(1) Susţinerea, cu resurse suplimentare necesare, grefa Curţii şi Comitetul de Miniştri al Consiliului Europei în implementarea reformelor prevăzute prin Protocolul nr 14;
(2) Îmbunătăţirea executării la nivel naţional a hotărârilor Curţii şi a Convenţiei în general;
(3) Sporirea calităţii şi transparenţei procedurilor naţionale de nominalizare a candidaţilor pentru funcţia de judecător la Curte.

O poziţie similară este împărtăşită de peste 80 de organizaţii non-guvernamentale britanice şi est-europene care se ocupă de protecţia drepturilor omului.

Semnatari:
Ambasada Drepturilor Omului
Asociaţia pentru Democraţie Participativă ADEPT
Asociaţia Promo-LEX
Centrul de Analiză şi Prevenire a Corupţiei
Centrul de Resurse Juridice din Moldova
Centrul de Resurse pentru Drepturile Omului CREDO
Fundaţia Soros-Moldova
Institutul pentru Drepturile Omului din Moldova

Persoana de contact:
Vladislav GRIBINCEA, Centrul de Resurse Juridice din Moldova, tel. 7948 5070

Mai multe informaţii cu privire la reforma Curţii pot fi găsite aici.




Asociația Promo-LEX a lansat Raportul „Rele tratamente pe motiv de discriminare în Moldova”

DSCN4945La 19 martie, Asociația Promo-LEX și The Equal Rights Trust au lansat, în cadrul unei mase rotunde Raportul „Rele tratamente pe motiv de discriminare în Moldova”. Publicația examinează fenomenul specific al relelor tratamente discriminatorii faţă de femei, persoane cu dizabilităţi, LGBT, precum şi reprezentanţi ai minorităţilor etnice şi religioase din Moldova.

„Scopul acestui Raport este de a informa autorităţile Republica Moldova, precum şi publicul larg, despre fenomenul relelor tratamente discriminatorii. De asemenea, Raportul tinde să sporească gradul de conştientizare a autorităţilor cu privire la necesitatea şi obligaţia lor de a investiga în mod eficient toate cazurile de rele tratamente discriminatorii, care parvin la adresa lor, precum şi de a sancţiona pe cei ce se fac responsabili de asemenea acţiuni”, a declarat Olga Manole, coordonator de proiect, Asociația Promo-LEX.

„În ciuda numeroaselor acorduri internaționale cu privire la nediscriminare și dreptul la egalitate acest drept într-un anumit fel sau altul a fost sub asigurat. Astfel, ne desfășurăm activitatea în vederea creșterii capacităților societății civile din diferite țări, în a face advocacy pentru îmbunătății protecții juridice împotriva discriminării de orice gen”, a declarat James Fitzgerald, The Equal Rights Trust.

Prezent la eveniment reprezentantul Delegației Uniunii Europene în Moldova, Hubert Duhot, a subliniat suportul Delegației Uniunii Europene pentru inițiativele societății civile din Moldova, menționând importanța și necesitatea unor astfel de publicații și relevanța problemei discutate în cadrul evenimentului.

Potrivit concluziilor Raportului în Republica Moldova lipseşte o legislaţie anti-discriminare atotcuprinzătoare care să definească discriminarea directă şi indirectă, să interzică toate formele de discriminare pe motive specifice şi în domenii specifice ale vieţii, să prevadă sancţiuni şi despăgubiri corespunzătoare, precum şi să introducă prevederi privind împărţirea sarcinii probei.

În mare parte, eşecul autorităţilor publice de a soluţiona problema relelor tratamente discriminatorii rezidă în incapacitatea lor de a identifica un caz ca fiind motivat de o însuşire a persoanei. Totuși, constatările şi studiile de caz incluse în raport demonstrează că, de fapt, cadrul legal nu este aplicat în mod corespunzător. În multe cazuri autorităţile competente fie nu doresc să se conformeze cu procedurile legislative existente, fie nu le cunosc.

Raportul a identificat o necesitate evidentă ca Republica Moldova să-şi armonizeze şi fortifice sistemul juridic pentru a combate relele tratamente discriminatorii şi a oferi protecţie reală victimelor, în special, categoriilor vulnerabile supuse celor mai mari riscuri.

Publicația cuprinde o serie de recomandări adresate în mare parte autorităților Republicii Moldova menite să contribuie la combaterea fenomenului de rele tratamente discriminatorii și anume: adoptarea legii anti-discriminare, implementarea eficientă a legislației naționale inclusiv a codului penal menite să ofere protecție victimelor relelor tratamente discriminatorii, precum și sancționarea actorilor statului care se fac responsabili de comiterea abuzurilor în acest sens. Organele de drept urmează să-şi consolideze mecanismele de identificare şi investigare a cazurilor de rele tratamente discriminatorii, iar procurorii şi judecătorii trebuie să sporească aplicarea în litigiile naţionale a principiilor internaţionale în domeniul drepturilor omului privind interzicerea relelor tratamente şi discriminării.

Unele recomandări au fost formulate și pentru reprezentanții societății civile, astfel ONG-urile care lucrează cu grupurile vulnerabile trebuie să dezvolte şi să consolideze programele de asistenţă juridică, să-şi îmbunătăţească capacităţile de advocacy necesare campanii eficientă în vederea prevenirii şi interzicerii relelor tratamente discriminatorii și trebuie să educe populaţia prin intermediul programelor de sensibilizare în domeniul prevenirii şi combaterii acestui fenomen.

Evenimentul a fost organizat în cadrul proiectului “Consolidarea Protecţiei Juridice şi Sporirea Nivelului de Conştientizare cu privire la aplicarea relelor tratamente pe motiv de discriminare în Moldova, inclusiv în regiunea Transnistreană”, proiect finanţat de Uniunea Europeană prin Instrumentul European pentru Democraţie şi Drepturile Omului (IEDDO) şi co-finanţat de PNUD Moldova în cadrul „Proiectului Comun al Agenţiilor ONU din Republica Moldova pentru Promovarea şi Protecţia Drepturilor Omului”. Proiectul este implementat în parteneriat cu „The Equal Rights Trust”, Londra.

Varianta electronică a Raportului este disponibilă în limbile română și engleză aici.

Pentru mai multe detalii, contactaţi: Carolina Bondarciuc, Ofiţer de relaţii cu publicul
Tel: (22) 450024, GSM: 069637849, e-mail: [email protected]




Promo-LEX: CtEDO continuă să comunice noi cauze ale victimelor din 7 aprilie

Iurie Crăciuneac este o altă victimă a colaboratorilor de poliţie, fiind reţinut şi supus maltratărilor în perioada evenimentelor din aprilie 2009. După o serie de procese în cadrul instanţelor de judecată naţionale unde a încercat, fără succes să îşi găsească dreptatea, la 2 decembrie 2011 a fost depusă o cerere la Curtea Europeană a Drepturilor Omului.

Recent Înalta Curte a comunicat Guvernului Republicii Moldova cauza Iurie Crăciuneac c. Moldova, dosar nr. 77407/11.

La 7 aprilie 2009 Iurie Crăciuneac participa la o manifestaţie paşnică, organizat în oraşului său natal Cahul, moment în care a aflat de la colegi despre protestele desfăşurate în capitală. În seara aceleaşi zile, împreună cu mai mulţi tineri, acesta ajunge în Piaţa Marii Adunări Naţionale de la Chişinău unde au manifestat paşnic. În timp ce se întorceau acasă, mai multe persoane în civil au oprit autobusul fără a se prezenta, legitima sau a da vre-o explicaţie, ulterior mai multe maşini ale colaboratorilor de poliţiei au transportat tinerii la Comisariatul General de Poliție al mun. Chișinău. Procesul verbal de reţinere al lui Iurie Crăciuneac a fost întocmit abia a doua zi, iar întreaga procedură nu a durat mai mult de 10 minute şi fără a fi prezentate careva probe.

La 10 aprilie 2009 a fost întocmit un dosar penal pe numele lui Iurie Crăciuneac, acesta fiind bănuit de comiterea infracţiunii de dezordini în masă.

Din momentul reţinerii şi pe întreaga perioada de detenţie Iurie Crăciuneac a fost maltratat de către colaboratorii de poliţie, fapte comunicate procurorului care instrumenta cazul şi ignorat de acesta. După multiple tergiversări, într-un final pe faptul aplicării torturii a fost deschisă urmărirea penală. Cu toate acestea ancheta desfăşurată de către organele procuraturii nu a dat nici un rezultat, iar persoanele care l-au maltratat nu au fost atrase la răspundere.

În fața CtEDO reclamantul pretinde încălcarea art.3 din Convenția Europeană a Drepturilor Omului, aplicarea relelor tratamente din partea poliției, condițiile de detenție inumane și degradante, lipsa asistenței medicale în perioada de detenție, ar și incapacitatea de a investiga eficient plângerea sa cu privire la relele tratamente. De asemenea reclamantul a invocat încălcarea art.13 al Convenției, prin faptul că el nu a avut nici-o cale de atac eficientă împotriva pretinselor rele tratamente la care a fost supus.

În fața înaltei Curți reclamantul este reprezentat de către A. Postica, P. Postica, N. Hriplivîi și L. Potîng avocaţi şi juriști în cadrul Asociației Promo-LEX.

Pentru mai multe detalii, contactaţi: Alexandru Postica, Avocat, Asociația Promo-LEX:
Tel: (22) 21 16 22, GSM: 069104851, e-mail: [email protected].




Membrii Platformei „Solidaritatea Civică” au discutat prioritățile pentru următorul an

În perioada 27-28 februarie 2012, la Kiev a avut loc întrunirea membrilor Platformei pentru Cooperare Internaţională „Solidaritatea Civică”. În cadrul evenimentului de planificare strategică pe lângă întrebările organizatorice ce țin de proceduri și structuri de lucru, au fost discutate inițiativele curente ale organizațiilor membre, dar și planificate activitățile Platformei pentru următorul an.

Activitatea grupurilor de lucru s-a axat pe subiecte ce țin de drepturile fundamentale, lupta împotriva discriminării rasiale, xenofobiei și intoleranței, controlul civic în activitatea organelor de drept și a judecătoriilor, reforma organizațiilor internaționale.

De asemenea, au fost stabilite principiile de aderare a noilor membri și statutul acestora. Astfel organizațiile neguvernamentale de drepturile omului din statele membre OSCE, care împărtășesc ideea, scopul și principiile Platformei, au posibilitatea de a deveni membri prin înregistrarea pe pagina web a acesteia, sau trimiterea unei scrisori oficiale către secretariat.

Asociația Promo-LEX îndeamnă organizațiile de drepturile omului și grupurile de inițiativă din Republica Moldova care împărtășesc valori precum drepturile omului şi demnitatea umană; non-violenţa şi cultura păcii; supremaţia drepturilor şi libertăţilor omului faţă de interesele statului să adere la Platformei pentru Cooperare Internaţională „Solidaritatea Civică”.

Unul din scopurile principale al Platformei este de a da un suflu nou activității de apărare și promovare a drepturilor omului în Europa și Eurasia. Prin susținerea inițiativelor membrilor săi în domeniul drepturilor omului Platforma „Solidaritate Civică” tinde să atragă atenția comunității internaționale asupra încălcării drepturilor omului și a tendințelor nedemocratice din această regiune.

Pentru mai multe detalii, contactaţi: Alexandru Postica, Avocat, Asociația Promo-LEX: Tel: (22) 31 09 45,  GSM: 069104851, e-mail: [email protected].




Scenariul din s. Corjova din ziua de 2 martie se repetă cu noi detalii

La 2 martie, în fiecare an locuitorii din s. Corjova r-nul Dubăsari organizează Marșul Păcii, un eveniment în comemorarea victimelor conflictului de pe Nistru. An de an acest eveniment se desfășoară sub supravegherea miliției transnistrene, iar în unele cazuri au avut loc și incidente soldate cu rețineri ilegale a persoanelor prezente la eveniment.

Astăzi după 20 de ani de la începutul conflictului de pe Nistru, Marșul Păcii riscă să nu fie desfășurat, evenimentul a fost amânat pentru scurt timp.

De la primele ore ale dimineții numeroase autospeciale au blocat principele intersecții din s. Corjova. Coloane întregi de civile cu steagurile ale așa zisei republici organizează un presupus miting pentru a intimida și provoca pe locuitori.

Potrivit veteranului de război și ex primarului s. Corjova, astfel de manifestații sunt fără precedent. „Cazacii încearcă să intimideze populația locală să nu participe la Marșul Păcii, până în acest an astfel de evenimente nu au avut loc. Scopul lor este clar de a provoca și împiedica organizarea Marșului nostru. Fără precedent este și faptul că satul este blocat de mașini speciale pentru transportul deținuților, mașini ale serviciilor de pompieri și ambulanțe”.

Pentru mai multe detalii, contactaţi: Valeriu Mițul, veteran al războiului de pe Nistru, Tel: 069278877.




Au comemorat victimele războiului de pe Nistru sub supraveghere

După ce în dimineața zilei Marșul comemorativ din s. Corjova a fost amânat din cauza unui pseudo miting organizat de către mai mulți civili susținători ai regimului separatist de la Tiraspol, în urma unor discuții și negocieri acesta a fost reluat, dar pe un traseu diferit de cel inițial.

Potrivit fostului primar al s. Corjova, veteran al războiului de pe Nistru, Valeriu Mițul, numeroși cetățeni au renunțat să participe la eveniment lăsându-se intimidați, iar pe întreaga durată a manifestației participanții erau filmați și fotografiați de către persoane în civil. „Ei și-au atins scopul evenimentul nostru s-a desfășurat sub supraveghere tacită și presiune continuă, numărul participanților a fost mult mai redus, iar Marșul nu a avut amploarea corespunzătoare” a mai menționat dl. Mițul.

Cu toate acestea participanții la Marșul Păcii au depus flori și au asistat la o slujbă de pomenire în memoria victimelor războiului de pe Nistru.

Pentru mai multe detalii, contactaţi: Carolina Bondarciuc, Ofiţer de relaţii cu publicul
Tel: (22) 450024, GSM: 069637849, e-mail: [email protected]




APEL în legătură cu organizarea reuniunii formale „5+2” de la Dublin

Având în vedere și salutând faptul că în perioada 28-29 februarie este organizată o nouă reuniune în formatul „5+2” la Dublin, Irlanda;

Ținând cont de rezultatele discuțiilor din cadrul reuniunii formale de la Vilnius din 30 noiembrie – 1 decembrie 2011 și reamintind despre APELUL lansat la 28 noiembrie 2011 către actorii și părțile implicate.

Pornind de la principiile şi valorile democratice, bazate pe respectul şi demnitatea umană, promovate şi prevăzute în documente internaţionale, precum Declaraţia Universală a Drepturilor Omului şi Convenţia Europeană privind Drepturile şi Libertăţile Fundamentale ale Omului;

Manifestând îngrijorare continuă pentru situația dramatică a drepturilor omului în regiunea transnistreană a Republicii Moldova, cât și lipsa unui mecanism legal şi eficient de apărare şi protejare a cetățenilor din acest teritoriu;

Reiterând faptul că formatul “5+2” este unicul format internaţional recunoscut, în cadrul căruia pot fi luate decizii referitor la soluționarea problemei transnistrene, iar agenda discuţiilor acestora este dictată de către părţile membre ale formatului respectiv;

Considerând indubitabilă dorința tuturor actorilor implicați de a soluționa problema transnistreană, dar și de a rezolva cazurile individuale de violare a drepturilor omului în regiunea transnistreană a Republicii Moldova.

Fiind convinși că soluţionarea problemei transnistrene în ansamblu nu poate avea loc fără soluţionarea problemelor particulare existente, și anume a persoanelor aflate în „custodia” administrației de la Tiraspol.

Reamintind tuturor despre soarta persoanelor aflate în detenție ilegală și despre cazurile particulare ale lui Vitalie Eriomenco, Alexandru Ursu, Eduard Eliţov, Oleg Filin, Ostap Popovschii, Iurie Matcenco, Alexandru Baluţa, Eugen Antonov, Mihail Rotari și alții.

SOLICITĂM:

Să fie incluse pe agenda discuțiilor de la Dublin subiecte legate de situația individuală şi eliberarea imediată şi necondiţionată a persoanelor deţinute ilegal, în special cazurile lui Vitalie Eriomenco, Alexandru Ursu, Eduard Eliţov, Oleg Filin, Ostap Popovschii, Iurie Matcenco, Alexandru Baluţa, Eugen Antonov, Mihail Rotari;

Să fie discutate și întreprinse toate acțiunile necesare în vederea asigurării și respectării drepturilor tuturor deținuților administrației de la Tiraspol, cât și garantarea faptului că aceștia nu sunt supuși torturii sau tratamentelor inumane și degradante;

Să intensifice eforturile în vederea inițierea în cel mai scurt timp a procedurilor pentru crearea unor mecanisme legale şi credibile pentru locuitorii din regiunea transnistreană, care ar servi drept instrumente practice pentru populaţia regiunii în vederea protejării şi apărării drepturilor lor constituţionale.

Pe lângă Apelul repetat, Asociaţia lansează o Ediţie Specială a Newsletter-ului Promo-LEX care include descrierea a 12 cazuri de încălcare gravă a drepturilor persoanelor aflate în detenţia administraţiei de la Tiraspol.

Pentru mai multe detalii, contactaţi: Alexandru Postica, Avocat, Asociația Promo-LEX:
Tel: (22) 31 09 45, GSM: 069104851, e-mail: [email protected].