Drepturile omului în regiunea transnistreană / Interviu cu Petru Soltan

Vă invităm să urmăriți al patrulea interviu, realizat cu academicianul Petru Soltan, născut în Coșnița, Dubăsari.

Petru Soltan este unul dintre matematicienii de vază din Republica Moldova, a fost ales ca membru titular al Academiei de Științe a Moldovei. Profesor și șef de catedră la Universitatea de Stat din Moldova. În anul 2003, Petru Soltan a fost ales ca membru de onoare al Academiei Române.

Interviul este realizat de Asociația Promo-LEX în colaborare cu portalul Moldova.org, în cadrul Săptămânii Drepturilor Omului. Aceste materiale au ca scop sensibilizarea populației vizavi de încălcările constante ale drepturilor omului în regiunea transnistreană.




Drepturile omului în regiunea transnistreană / Interviu cu Alexandru Manciu

Vă invităm să urmăriți al treilea interviu, realizat cu interpretul Alexandru Manciu, născut la Tiraspol, a copilărit la Tighina.

Interviul este realizat de Asociația Promo-LEX în colaborare cu portalul Moldova.org, în cadrul Săptămânii Drepturilor Omului. În această săptămână sunt lansate o serie de interviuri cu personalități născute în regiunea transnistreană care ne vorbesc despre drepturile omului. Aceste materiale au ca scop sensibilizarea populației vizavi de încălcările constante ale drepturilor omului în regiunea transnistreană.




Drepturile omului în regiunea transnistreană / Interviu cu Petru Bogatu

Vă invităm să urmăriți al doilea interviu, realizat cu publicistul Petru Bogatu, născut în s.Sucleia, raionul Slobozia.

Interviul este realizat de Asociația Promo-LEX în colaborare cu portalul Moldova.org, în cadrul Săptămânii Drepturilor Omului. Aceste materiale au ca scop sensibilizarea populației vizavi de încălcările constante ale drepturilor omului în regiunea transnistreană.




Drepturile omului în regiunea transnistreană / Interviu cu Eugen Doga

În perioada 3 – 10 decembrie, Asociația Promo-LEX desfășoară Săptămâna Drepturilor Omului. În această perioadă vor fi lansate o serie de interviuri cu personalități născute în regiunea transnistreană care ne vorbesc despre drepturile omului. Aceste materiale au ca scop sensibilizarea populației vizavi de încălcările constante ale drepturilor omului în regiunea transnistreană.

Vă invităm să urmăriți primul interviu, realizat cu maestrul Eugen Doga.




Jocul Intelectual „Cunoaște-ți drepturile” pentru elevii din regiunea transnistreană

_article_1354264360La 24 noiembrie 2012, Asociația Promo-LEX a organizat Jocul Intelectual „Cunoaște-ți drepturile” pentru elevii din regiunea transnistreană.

Jocul Intelectual de echipă cu timp fixat (JIETF) este un joc în care echipele îşi pun la încercare calitatea de a găsi într-un timp limitat răspunsuri corecte la întrebările care le-au fost adresate. Scopul unei echipe în procesul jocului este de a răspunde la un număr mai mare de întrebări decât adversarii ei.

La eveniment au participat 3 echipe:
Echipa „Phoenix”, Liceul „Lucian Blaga”, or. Tiraspol
Echipa „ProVeritas”, Liceul Teoretic „Evrika”, or. Rîbnița
Echipa „Intelect”, Liceul Teoretic „Ștefan cel Mare și Sfînt”, or. Grigoriopol.

Activitatea a fost organizată în parteneriat cu Clubul de Jocuri Intelectuale din Moldova, având ca scop promovarea culturii drepturilor omului prin cunoaștere și multiplicare a informației în domeniu.
Octavian Sirețeanu, moderatorul jocului a ținut să menționeze: “În cadrul competiţiei intelectuale, cele 3 echipe participante au putut să-şi încerce forţele în 3 jocuri diferite. Toate rundele au inclus atât întrebări din domeniul „Drepturilor omului”, tema de bază a evenimentului, dar şi întrebări de cultură generală. În ceea ce priveşte performanţele echipelor, pot spune că jocul a fost foarte strâns, o diferenţiere mai mare de scor producându-se abia în timpul celei de-a treia runde. Jucătorii s-au pregătit bine pentru domeniul de bază „Drepturile omului”, rareori având dificultăţi cu întrebările din domeniu. În cazul întrebărilor din cultura generală, răspunsurile au venit ceva mai greu, însă în majoritatea cazurilor, cu ajutorul indiciilor, le-au descifrat şi pe acestea. Rezultatele finale au fost bune, luând în consideraţie şi că o mare parte din participanţi au fost la prima experienţă de acest fel. Le urez jucătorilor să mai încerce jocurile intelectuale, iar cu puţină experienţă, cred că din acel grup de persoane ar putea apărea mai mulţi jucători valoroşi.”

„Prin intermediul acestei activități, ne-am propus să implicăm tinerii din regiune în promovarea culturii drepturilor omului într-un format nou, mult mai interactiv. Cele 3 echipe s-au implicat pe parcursul jocului cu mult interes și motivație. Spiritul de concurență a facilitat dinamicitatea Jocului și o atmosferă prietenoasă pentru toți participanții la activitate. Ne propunem să susținem desfășurarea jocurilor intelectuale în Decada Drepturilor Omului în câteva instituții de învățământ din regiune.” a menționat Olga Gordila, coordonatoarea programului Societate Civilă din cadrul Asociației Promo-LEX.

„Am participat pentru prima dată la așa o activitate, am avut emoții, dar le-am depășit pe parcursul Jocului. A fost foarte intersant deoarece ne-am pus la încercare cunoștințele, dar și viteza de gândire, organizare în echipă. Vom încerca împreună cu profesorii să desfășurăm astfel de runde de joc și la noi în școală”, a declarat un membru a echipei „ProVeritas”.

Activitatea a fost organizată în cadrul proiectului „Promovarea drepturilor omului și consolidarea societății civile din regiunea transnistreană a Republicii Moldova”, implementat graţie suportului financiar oferit de către Fondul Naţional pentru Democraţie (NED).




Clubul de Presă „Gradul de protecție a victimelor violenței în familie”

_article_1354207796Astăzi, 29 noiembrie 2012, a avut loc Clubul de Presă „Gradul de protecție a victimelor violenței în familie”, organizat de către Asociația Promo-LEX în colaborare cu Asociaţia „Refugiu Casa Marioarei” și Centrul Internațional „La Strada”, în cadrul Campaniei Mondiale „16 zile de acțiuni împotriva violenței în bază de gen” care se desfășoară în perioada 25 noiembrie și 10 decembrie.

În cadrul Clubului de Presă au fost prezentate mai multe cazuri de violență în familie, inclusiv au participat și victime ale violenței în familie, beneficiare ale Asociației Promo-LEX. Femeile au povestit despre umilințele și bătăile prin care au trecut în acești ani. Potrivit juristei din cadrul Asociației Promo-LEX, Lilia Potîng, în primul caz agresorul a fost condamnat la 3 ani de închisoare de tip închis. Acesta a fost un caz în care autoritățile au implementat legislația corect. În cel de-al doilea caz, agresorul s-a ales doar cu o amendă, în timp ce victimei i-a fost intentat dosar penal.

Centrul „La Strada” a oferit date statistice a apelurilor telefonice la Linia Fierbinte, precum și unele analize privind violența în familie. “În perioada noiembrie 2009 – octombrie 2012 la Telefonul de Încredere pentru femei al Centrului Internațional „La Strada” au parvenit 3.762 de apeluri de pe întreg teritoriul Republicii Moldova, dar și de peste hotare. Din numărul total de apeluri 1.785 au vizat cazuri de violență în familie”, a menționat Daniela Misail-Nichitin, președinta Centrului Internațional „La Strada”.

În cadrul evenimentului, s-a discutat gradul de protecție a victimelor și gradul de implementare a prevederilor Legii 45 privind prevenirea și combaterea violenței în familie de către autoritățile de resort. Jurista Asociaţiei „Refugiu Casa Marioarei”, Olga Ojog, a precizat că, la moment, legislația în domeniul combaterii violenței în familie este una relativ bună, dar aplicarea în practică a legii este încă una defectuoasă. Astfel, violența în familie rămâne o problemă extrem de gravă în societatea noastră și una din cele mai grave încălcări ale drepturilor omului.

Tot în cadrul clubului de presă a fost prezentat un material video pe tematica violenţei în familie realizat la iniţiativa Asociaţiei Promo-LEX în colaborare cu Moldova.org şi Asociaţia „Refugiu Casa Marioarei”.

Evenimentul a fost organizat în cadrul Proiectului „Evaluarea implementării prevederilor ce se referă la ordonanţa de protecţie din cadrul legii 45-XVI în Republica Moldova în perioada 2008-2011”, proiect finanţat de Fundaţia Soros-Moldova şi co-finanţat de Oficiul Înaltului Comisar ONU pentru Drepturile Omului (OHCHR).

Pentru mai multe detalii, contactaţi:
Iulia Munteanu, Ofiţer de presă
Tel: (22) 450024, GSM: 069072579




Alexandru Ursu a fost repus în libertate

La 5 noiembrie 2012, Alexandru Ursu a fost repus în libertate. Potrivit Promo-LEX, acesta se află la domiciliul său din satul Hagimus, raionul Căușeni.

Alexandru Ursu, Ofiţer operativ de sector al postului de poliţie Hagimus al Comisariatului de poliţie Căuşeni a fost sechestrat la 21 iulie 2009 de către reprezentanții miliției din mun.Bender, fiind „acuzat” de „fals în documente, utilizarea documentelor falsificate şi escrocherie” la procurarea unui apartament din Bender. Procesul împotriva sa a fost unul formal și improvizat, ca urmare la 19 mai 2010, Alexandru a fost „condamnat” la 15 ani închisoare. De notat că mun.Bender se află în zonă de securitate cu regim sporit, ceea ce presupune controlul şi prezenţa în localitate atât a forţelor constituţionale de ordine cât şi a miliţiei regionale. Totodată, în localitatea Bender este dislocat centrul forţelor pacificatoare, Comandamentul Militar Unit şi Comisia Unificată de Control.

La 11 aprilie 2011, Asociația Promo-LEX a sesizat Curtea Europeană pentru Drepturile Omului privind cazul lui Alexandru Ursu, invocând violarea articolelor 1, 5, 6, 13 şi 17, precum şi Articolul 2 Protocolul nr.7 din Convenţie.

După 3 ani și 4 luni de detenție ilegală în închisoarea nr.1 din Hlinaia, raionul Grigoriopol, Alexandru Ursu a fost eliberat. Deoarece, familia sa locuiește în Hagimus, raionul Căușeni, localitate aflată în zonă cu regim sporit de securitate, Promo-LEX solicită organelor de drept să-i asigure securitatea individuală și investigarea acestuia de către un medic.

Promo-LEX aduce mulțumiri tuturor celor care s-au implicat în activitățile de monitorizare și facilitarea eliberării lui Alexandru Ursu.

Totodată, Promo-LEX reaminteşte că în „penitenciarele” din regiunea de est a Republicii Moldova actualmente se deţin ilegal circa 2800 de persoane. Unii dintre ei au sesizat CtEDO pentru a-şi apăra drepturile sale. Anterior Promo-LEX a emis numeroase apeluri, comunicate şi informaţii privind soarta unor deţinuţi precum Eriomenco Vitalie, Eduard Eliţov, Oleg Filin, Iurie Matcenco, Alexandru Baluţa, Murahovschi Vitalie, Pochidov Valerii, Reazanov Andrei, Petiş Mihai ş.a.. În context, solicităm actorilor care au contribuit la eliberarea lui Ursu Alexandru să depună eforturi consistente, eficiente şi vizibile în vederea eliberării persoanelor nominalizate.

Pentru mai multe detalii, contactaţi:  Alexandru Zubco, jurist Asociaţia „Promo-LEX”, Tel: (022) 310945 , GSM: 069667234




Promo-LEX a participat în cadrul Misiunii Internaționale ENEMO de observare a alegerilor parlamentare din Ucraina

În perioada 23 iulie – 29 octombrie 2012, Misiunea internațională de observare a alegerilor ENEMO a monitorizat procesele electorale din cadrul alegerilor parlamentare din Ucraina.

În cadrul Misiunii de observare, 86 de observatori internaționali ENEMO au realizat 546 de vizite la secțiile de votare, au observat procesul de numărare a voturilor în 42 de secții de votare și au urmărit transferul proceselor verbale de la secțiile de votare la 40 de Birouri electorale de circumscripție.

ENEMO a constatat că în comparație cu perioada preelectorală din anii 2006, 2007, au fost constatate un număr impunător de încălcări ale legislației electorale, utilizarea resurselor administrative, hărțuirea și intimidarea candidaților și a jurnaliștilor.

Prioritățile de bază ale ENEMO sunt obiectivitatea, imparțialitatea şi veridicitatea informației colectate de către observatori, priorităţi care sunt obligatorii pentru ENEMO. La toate etapele de observare, accentul misiunii a fost pus pe: evoluţia situaţiei politice, activitatea administraţiei electorale, activitatea partidelor politice şi a concurenţilor electorali, activitatea administraţiei regionale, specificul campaniei electorale, Mass-media, participarea femeilor și minorităților, activitatea ONG-lor și observatorilor independenţi locali, evaluarea activităților de educaţie electorală, precum și monitorizarea reclamațiilor și contestațiilor oficiale. Observatorii ENEMO au lucrat îndeaproape cu misiunile de observare locale şi internaţionale ale căror metodologie de observare întrunește standardele internaționale.

În perioada pre-electorală, ENEMO a lansat 3 rapoarte sumare, care au fost prezentate în cadrul unor conferinţe de presă oficiale. Ulterior, ENEMO a elaborat şi a prezentat un raport pentru ziua alegerilor. Raportul preliminar poate fi accesat aici.

În perioada imediat următoare ENEMO va lansa raportul final cu privire la alegerile din Ucraina.

Asociația Promo-LEX este membru ENEMO din anul 2009. În perioada 5 august – 2 noiembrie 2012, Asociația Promo-LEX a delegat 2 observatori pe termen lung în cadrul misiunii de monitorizare ENEMO la alegerile parlamentare din Ucraina. Pentru a realiza activități de monitorizare în ziua alegerilor, în perioada 25 octombrie – 30 octombrie, 4 persoane din cadrul Asociației ”Promo-LEX” au participat în calitate de observatori internaționali în cadrul misiunii de monitorizare ENEMO la alegerile parlamentare din Ucraina.

Pentru informații ulterioare:
Maja Milikic, Șef- adjunct/ Ofițer Relații cu Presa. Mobil: +380 (0) 99 753 31 32, E-mail: [email protected]
Pavel Postica, Director de Program, Tel: (22) 450024, GSM: 069165154, e-mail: [email protected]

Rețeaua Europeană a Organizațiilor de Monitorizare a Alegerilor (ENEMO) este o rețea internațională formată din 22 de organizații importante de monitorizare națională din 17 țări din Europa Centrală și de Est și Asia Centrală. ENEMO funcționează în deplină conformitate cu standardele internaționale pentru observare internațională a alegerilor. Organizațiile membre ENEMO au monitorizat mai mult de 200 alegeri naționale și instruit mai mult de 200.000 de observatori. Până în prezent, ENEMO a monitorizat 15 procese electorale în șapte țări.




Rezoluţia cu privire la acţiunile ce urmează a fi întreprinse pentru asigurarea dreptului la educaţie în regiunea de est a Republicii Moldova (Transnistria)

Noi, subsemnaţii, reprezentanţii reclamanţilor în cauza Catan şi alţii c. Moldova şi Rusia, (cererile nr. 43370/04, 8252/05 şi 18454/06) şi directorii Liceelor cu predare în grafia latină din stînga Nistrului: Liceul Teoretic „Evrika” din or. Rîbniţa, Liceul Teoretic „Alexandru cel Bun”, or. Bender, Liceul Teoretic „Ştefan cel Mare şi Sfînt” din or. Grigoriopol,

avînd în vedere hotărîrea CtEDO din 19.10.2012 prin care a fost recunoscută violarea dreptului la educaţie a celor 170 de semnatari ai plîngerilor, de către Federaţia Rusă,

ţinînd cont de constatările şi premisele ce au servit la încălcarea dreptului la educaţie a reclamanţilor,
în speranţa depăşirii crizei cu privire la funcționarea sistemului de educaţie în regiunea de est a Republicii Moldova,

Cerem autorităţilor Republicii Moldova, statului implicat în medierea conflictului transnistrean – Ucraina, statelor şi structurilor observatoare SUA, UE şi OSCE, şi în mod special Federaţiei Ruse, care a fost recunoscută drept stat ce a încălcat dreptul la educaţie în regiune prin susţinerea masivă a regimului separatist, să întreprindă toate acţiunile în vedere executării Hotărîrii CtEDO din 19.10.2012 în sus numita cauză.

În mod special solicităm să fie depuse toate acţiunile diplomatice şi de restrîngere, aflate la îndemîna părţilor, pentru:

1. Excluderea din aşa numita legislaţie regionala a prevederilor ce restrîng folosirea grafiei latine pentru funcţionarea limbii române în teritoriul de est al RM (art. 6 a „Legii cu privire la funcţionarea limbilor”, art. 12 a „Constituţiei RMN”, art. 200/3 „Codul contravenţiilor administrative” din regiune, decizia din 18.08.1994 cu privire la interzicerea folosirii grafiei latine în instituţiile şcolare).

2. Anularea dispoziţiilor aşa numitelor autorităţi locale din or. Rîbniţa, or. Bender şi or. Grigoriopol cu privire la evacuarea Liceelor sus menţionate din edificiile deţinute anterior.

3. Restituirea edificiului folosit pînă la evacuare din str. Gagarin 14, or. Rîbniţa – Liceului Teoretic „Evrika”, asigurarea Liceului Teoretic „Alexandru cel Bun”, or. Bender cu un edificiu corespunzător necesităților unui program educațional, restituirea edificiului folosit pentru Liceul Teoretic „Ştefan cel Mare” din or. Grigoriopol pînă la momentul evacuării din 2002.

4. Anularea obligaţiei instituţiilor de învăţămînt ce activează în baza curriculei aprobate de Ministerul Educaţiei a RM, sau care doresc să activeze în regiune în baza acestei curricule de a se înregistra și de a se licenția în aşa numitele organe de evidenţă a „RMN”.

5. Anularea oricăror interdicţii cu privire la introducerea cărţilor, manualelor și altor materiale necesare pentru buna funcționare a instituțiilor de învățămînt cu predare în grafie latină.

6. Interzicerea aplicării discriminării şi campaniilor de intimidare care au fost tolerate, pe alocuri instrumentate de către administraţiile separatiste în mod special actele de vandalism şi de huliganism asupra celor ce doresc să înveţe în limba română.

7. Achitarea prejudiciilor și costurilor dispuse prin hotărîre în termenii stabiliți.

Totodată atragem atenţia asupra necesităţii de a stopa susţinerea deschisă de către Federaţia Rusă, contrar angajamentelor sale internaționale, a unui regim care violează grav drepturile omului, acţiuni de susţinere indicate în paragrafele 39 – 41 ale Hotărîrii CtEDO.
În acelaşi timp comunicăm că Asociaţia „Promo-LEX” va continua monitorizarea respectării dreptului la educaţie în regiune, precum şi procesul de executare a Hotărîrii din 19.10.2012.

semnatari
Ion MANOLE, reprezentant, Director Executiv Asociația Promo-LEX
Alexandru POSTICA, reprezentant, avocat, Director Program Drepturile Omului, Promo-LEX
Eugenia HALUS, Director Liceul Teoretic ,,Evrika,, or.Râbnița
Maria ROIBU, Director Liceul Teoretic ,,Alexandru cel Bun,, or.Bender
Eleonora CERCAVSCHI, Director Liceul Teoretic ,,Ștefan cel Mare,, or.Grigoriopol

22 octombrie 2012




Rusia a fost condamnată de către CtEDO pentru violarea dreptului la educaţie în regiunea Transnistreană

La 19 octombrie 2012, Marea Cameră a Curţii Europene a Drepturilor Omului a pronunțat în ședința deschisă Hotărîrea în cauzele Catan şi alţii 27 c. Moldovei şi Rusiei, Caldare si alții 42 c. Moldovei şi Rusiei, Cercavschi și alți 98 vs Moldova şi Rusia.

Prin Hotărârea CtEDO din data de 19.10.2012 a recunoscut violarea Articolului 2 Protocol 1 – Dreptul le Educaţie în raport cu Federaţia Rusă. În acelaşi timp, Curtea a stabilit că Republica Moldova nu se face vinovată de violarea dreptului la educaţie în cauzele date. În rest, Curtea a considerat că nu este cazul să se expună asupra altor încălcări invocate în aceste dosare.
Curtea acordă cu titlu de prejudicii morale reclamanţilor 1 milion şi douăzeci de mii Euro şi 50 mii Euro cu titlu de costuri de reprezentare.

Reclamanții sunt cetățeni ai R. Moldova și locuitori ai regiunii transnistrene, parte a teritoriului suveran al Republicii Moldova, ce se află sub controlul de facto al unui regim separatist, susţinut de Federaţia Rusă. Cauzele au fost expediate în 2004 și respectiv 2006 de către părinți, profesori și elevi din localitățile Râbnița, Tighina (Bender) și Grigoriopol din regiunea transnistreană a Republicii Moldova și vizează încălcări ale drepturilor acestora la educaţie, la viaţa privată, precum şi ale dreptului la nediscriminare.

În 1992 controlul asupra unei părți din estul Republicii Moldova a fost preluat prin violență militară și cu suport din exterior. Auto-proclamata administrație a iniţiat procedura de adoptare a unei „legi” care urmărea interzicerea utilizării alfabetului latin pentru limba română (definită drept moldovenească) în toate domeniile vieţii publice din regiune. Astfel, a fost impus alfabetul chirilic pentru instituțiile de învățământ din regiune, elevii și părinții fiind obligați să accepte această anomalie lingvistică, o combinaţie a limbii vorbite şi scrise, ce nu este utilizată pe larg nici chiar în regiunea respectivă.

Reclamanţii în această cauză au fost obligați să accepte educarea copiilor lor contrar propriilor convingeri sau să reziste numeroaselor presiuni din partea administrației ilegale din regiune. Reclamanții au insistat ca instituțiile lor să rămână sub jurisdicția și programul educațional al autorităților constituționale, predarea fiind efectuată în limba română în forma ei firească, cu grafie latină. În consecinţă, ei au fost supuşi unor politici instrumentate de lichidare prin asedierea și blocarea şcolilor cu predare în grafie latină, precum și acțiuni de intimidare și persecutare, reţinere şi „urmărire penală”, a profesorilor, de ameninţări și hărţuiri a elevilor şi părinţilor lor.

Două dosare au fost înregistrate în toamna anului 2004, iar al treilea dosar a fost expediat în primăvara anului 2006. Prima audiere publică a avut loc la 9 iunie 2009, cauza fiind declarată parţial admisibilă la 15 iunie 2010. La 14 decembrie 2010 s-a decis desesizarea în favoarea Marii Camere, care a organizat noi audieri la 25 ianuarie 2012.

Reprezentanţii victimelor, prezenţi în faţa Marii Camere a CtEDO, Directorul Executiv al Asociației „Promo LEX” – Ion Manole şi Avocatul Alexandru Postica, au menţionat că „Hotărârea de astăzi este una istorică având în vedere constatările care au fost făcute şi consecinţele acesteia asupra situaţiei drepturilor omului în regiune. Sperăm că după această Hotărâre, în special situaţia elevilor, profesorilor se va schimba spre bine. În continuare, vom depune eforturi constante pentru a promova şi apăra drepturile omului şi valorile democratice în acest teritoriu, dominat încă de fenomenul impunității. Drepturile omului, fiind valori supreme recunoscute de întreaga comunitate internaţională, trebuie să triumfe şi în spaţiile închise, unde de regulă se comit dintre cele mai grave abuzuri şi nedreptăţi. În acest context, salutăm această decizie istorică şi mult aşteptată de numeroase persoane din regiunea transnistreană a R.Moldova”.

În numele Asociaţiei Promo-LEX şi a tuturor celor 170 de reclamanţi, Ion Manole şi Alexandru Postica exprimă sincere mulţumiri partenerului de litigare INTERIGHTS; Open Society Institute, National Endowment for Democracy şi Civil Rights Defenders pentru susţinere; membrilor Asociaţiei „Promo-LEX” implicaţi în procesul de litigare; Centrului de Reabilitare a Victimelor Torturii „Memoria”, Centrului Analitic Independent EXPERT-GRUP, Centrului Educaţional PRO DIDACTICA, precum şi tuturor celor care au fost implicaţi pe parcursul a 8 ani de zile în procesul de pregătire, analiză, documentare, expertiză, litigare, traducere, etc.

Pentru detalii suplimentare:
Alexandru Postica,
Directorul Programului Drepturile Omului
Asociaţia Promo-LEX
Tel. 069104851

Ion Manole
Director Executiv
Asociaţia Promo-LEX
Tel. 069070800