Asociaţia Promo-LEX anunţă concurs de selectare a participanţilor în cadrul trainingului «Advocacy pentru ONG»

Activitatea este parte a Programului de Instruire al Departamentului ONG, Centrul de Resurse şi Dezvoltare pentru Transnistria, ce are drept scop susţinerea şi dezvoltarea societăţii civile din regiunea transnistreană.

Scopul trainingului: instruirea în domeniul Advocacy, crearea şi dezvoltarea aptitudinilor practice pentru reprezentanţii ONG din regiunea transnistreană în promovarea acţiunilor de interes public.

Perioada desfăşurării trainingului: 20-21, martie 2010

Trainingul este destinat: reprezentanţilor / liderilor ONG şi grupurilor de iniţiativă din regiune responsabili de promovarea activităţilor ONG / grupului de iniţiativă şi formularea direcţiilor generale de activitate a organizaţiei.

Subiectele abordate pe parcursul trainingului vor fi:
– Introducere şi concepte de bază / noţiuni de advocacy;
– Metode şi tehnici de advocacy;
– Ciclul de advocacy.

Toate costurile legate de participarea la training «Advocacy pentru ONG» (transport, alimentare, cazare) vor fi acoperite de către organizatori.

Termen limita de expediere a formularelor: 15 martie 2010, ora 18:00

Formularele de aplicare urmează a fi expediate prin e-mail la următoarea adresă: [email protected].

Persoana de contact:
Olga Gordila
Coordonator Departament ONG, CRDT
Tel: + 373 22 44 96 26
Fax: + 373 22 45 00 24

Acest proiect este implementat graţie suportului financiar oferit de National Endowment for Democracy.


DOC – Formular_Ro




Invitaţie la Conferinţa de Presă / Asociaţia Promo-LEX

La 19 februarie 2010, Asociaţia Promo-LEX va susţine o conferinţă de presă de lansare a Studiului „Dreptul de proprietate în regiunea transnistreană a Republicii Moldova”.

Evenimentul va avea loc cu începere de la orele 10.00 în sala de conferinţă a Agenţiei de presă Info-Prim Neo (Adresa: Casa Presei, str. Puşkin 22, of. 446).




Concurs de selectare a experţilor pentru Forumul organizaţiilor neguvernamentale din regiunea Transnistreană

Asociaţia „Promo-LEX” în parteneriat cu organizaţia „Rodoliubeţ” cu suportul financiar al Orgnizaţiei cehe „People in Need”, a Programului Ministerului de Externe a Republicii Cehe „TRANSITION” şi al Misiunii OSCE în Moldova, anunţă organizarea celei de-a doua ediţiei a Forumului organizaţiilor neguvernamentale din regiunea Transnistreană şi invită persoanele interesate să participe în cadrul acestui concurs.

Forumul se va desfăşura în perioada 12-13 decembrie 2009

Luînd în consideraţie sugestiile şi recomandările participanţilor din ediţia precedentă a forumului, obiectivele Forumului 2009 sunt: crearea unei platforme de discuţii pentru reprezentanţii ONG-urilor din regiune; facilitarea şi intensificarea cooperării dintre ONG-urile din regiune şi mediul donator, organizaţii din partea dreaptă a Nistrului şi alte ONG-uri internaţionale; identificarea posibilităţilor de consolidare a capacităţilor ONG-urilor din regiune.

Forumul va fi organizat în formatul Open Space „Cafenea de idei”
În cadrul „Cafenelei de idei” se vor discuta următoarele subiecte:
-imaginea ONG-urilor în societate;
-perspectivele de dezvoltare ale sectorului neguvernametal din regiune pentru anul 2010;
-durabilitatea financiară a ONG-urilor din regiune;
-viziunea asupra perspectivei relaţiilor de parteneriat cu ONG-urile din străinătate.

În acest context, Asociaţia Promo-LEX lansează apel deschis pentru selectarea moderatorilor celor 4 „Cafenele de Idei”.

Sarcinile experţilor:
1. Evaluarea formularelor de aplicare şi identificarea aspectelor relevante fiecărei activităţi de grup cadrul primei etape pe parcursul Cafenelelor de Idei.
2. Elaborarea planului / programei activităţii grupului de care va fi responsabil (unul din cele 4 menţionate anterior).
3. Moderarea discuţiilor grupului.
4. Compilarea ideilor / sugestiilor / recomandărilor menționate pe parcursul discuțiilor în grup şi elaborarea în baza lor o notă informativă privind situaţia la capitolul discutat.
5. Elaborarea unui mini-raport în baza discuţiilor din cadrul Cafenelei de Idei.

Cerinţe necesar de a fi întrunite:
a) experienţă de lucru: cel puţin 3 ani în domeniul ONG
b) abilităţi excelente de moderator şi experienţă de lucru cu diverse grupuri
c) nivel înalt de experienţă profesională în unul din subiectele „cafenelei de idei”
d) abilităţi analitice de evaluare a activităţii ONG (cunoaşterea activităţii ONG din regiune transnistreană va fi un avantaj);

Pentru cele 4 Cafenele de Idei va fi selectat doar căte un expert. Cunoaşterea limbei ruse este obligatorie.

Persoanele interesate pot expedia CV-ul actualizat la următoarea adresă de
e-mail: [email protected]

În titlul mesajului vă rugăm să indicaţi domeniul pentru care aplicaţi. Exemplu: „Moderator Imaginea ONG în societate”.

Acest apel este deschis pînă la 3 Decembrie 2009.
Candidaţii selectaţi vor fi informaţi pînă la 5 Decembrie 2009

Pentru informaţii suplimentare:
Natalia Gligor
Coordonator de proiect,
Tel/fax: (+373 22) 45 00 24
[email protected]




Forumul ONG din regiunea Transnistreană / Ediţia a doua

Asociaţia „Promo-LEX” în parteneriat cu organizaţia „Rodoliubeţ” cu suportul financiar al Orgnizaţiei cehe „People in Need”, a Programului Ministerului de Externe a Republicii Cehe „TRANSITION” şi al Misiunii OSCE în Moldova, anunţă organizarea celei de-a doua ediţiei a Forumului organizaţiilor neguvernamentale din regiunea Transnistreană şi invită ONG-urile din regiune să participe la acest eveniment.
Forumul se va desfăşura în perioada 12-13 decembrie 2009

Luînd în consideraţie sugestiile şi recomandările participanţilor din ediţia precedentă a forumului, obiectivele Forumului 2009 sunt: crearea unei platforme de discuţii pentru reprezentanţii ONG-urilor din regiune; facilitarea şi intensificarea cooperării dintre ONG-urile din regiune şi mediul donator, organizaţii din partea dreaptă a Nistrului şi alte ONG-uri internaţionale; identificarea posibilităţilor de consolidare a capacităţilor ONG-urilor din regiune.

Forumul va fi organizat în formatul Open Space „Cafenea de idei”.
În cadrul „Cafenelei de idei” se vor discuta următoarele subiecte:
-imaginea ONG-urilor în societate;
-perspectivele de dezvoltare ale sectorului neguvernametal din regiune pentru anul 2010;
-durabilitatea financiară a ONG-urilor din regiune;
-viziunea asupra perspectivei relaţiilor de parteneriat cu ONG-uri din străinătate.

De asemenea, în cadrul Forumului participanţii vor elabora 10 recomandări pentru comunitatea de donatori ce încurajează ONG-urile din regiunea transnistreană.

În cea de-a doua zi, ONG-urile vor fi invitate să-şi prezinte activitatea în cadrul Tîrgului organizaţiilor neguvernamentale cu participarea reprezentanţilor organizaţilor donatoare.

În contextul Zilei Internaţionale a Drepturilor Omului, în cadrul Forumului vor fi premiate ONG-urile avînd cele mai mari realizări în promovarea drepturilor omului în regiunea transnistreană.

Pentru a participa la Concursul “Cea mai bună promovare a drepturilor omului în regiunea transnistreană”, candidaţii vor trimite un eseu la tema „Eforturile şi realizările noastre în promovarea drepturilor omului în regiunea transnistreană”.
Câştigătorii vor fi premiaţi.

Detalii în Forumularul de aplicare.
Numai ONG-urile şi grupurile de iniţiativă din regiunea Transnistreană sunt eligibili pentru a participa în cadrul acestui concurs.

Dacă sunteţi reprezentant al unui ONG sau unui grup de iniţiativă din regiunea Transnistriană şi sunteţi interesaţi să participaţi în cadrul Forumului, rugăm să completaţi formularul de aplicare
(formularul este disponibil în anexă)

Termen-limită pentru prezentarea formularelor de aplicare este
5 decembrie 2009
Numai participanţii selectaţi vor fi contactaţi pentru detalii.
Vă rugăm să diseminați această invitaţie tuturor celor interesaţi.

Persoana de contact
Natalia Gligor
Coordonator de proiect,
Asociaţia „Promo-LEX”
tel: +373 22 44 96 26


DOC – Formular_ro




Masa Rotundă Drepturile Omului în Republica Moldova. Premizele din 2007-2008 şi situaţia din 2009

Asociaţia Promo-LEX, în parteneriat cu Asociaţia Avocaţilor Americani/Iniţiativa pentru Supremaţia Legii are deosebita plăcere să vă invite la Masa Rotundă „Drepturile Omului în Republica Moldova. Premizele din 2007-2008 şi situaţia din 2009”. Evenimentul va avea loc la 24 noiembrie 2009, între orele 10.00 – 12.00 în incinta Centrului de conferinţe SUMMIT (Adresa: Chisinau, str. Tighina 49/3, et.1 ).

În cadrul evenimentului se va pune în discuţie situaţia privind drepturile omului în Moldova facându-se o analiză a factorilor şi premizelor problemelor sistematice care pot duce la violarea drepturilor garantate de tratatele internaţionale la care Republica Moldova este parte.

Evenimentul este realizat cu suportul Asociaţiei Avocaţilor Americani / Iniţiativa pentru Supremaţia Legii, Moldova (ABA/ROLI) prin USAID

Pentru a confirma participarea şi pentru mai multe detalii va rugăm să ne contactaţi la numărul de telefon 449626, 069070800.




Invitaţie la Prezentarea Studiului Drepturile Omului şi Instituţiile Democratice în perioada post-electorală în Moldova / 6 Aprilie – 1 Iulie, 2009

Asociaţia Promo-LEX invită jurnaliştii la prezentarea studiului Drepturile Omului şi Instituţiile Democratice în perioada post-electorală în Moldova / 6 Aprilie – 1 Iulie, 2009.
Evenimentul va avea loc la 11 Noiembrie 2009, cu începere de la orele 9.45 în incinta Hotelului Leogrand, Sala Begonia (str. Mitropolit Varlaam 77, Chişinău).

Studiul include 4 capitole care prezintă şi analizează situaţia drepturilor omului în Moldova în context postelectoral, şi anume: Libertatea întrunirilor paşnice; Siguranţa persoanei şi dreptul de a nu fi supus torturii; Libertatea mass-media, libertatea de exprimare; Funcţionarea Instituţiilor Democratice: Parlament, Executiv, Judiciar.

Evenimentul este parte componentă a proiectului implementat de Asociaţia Promo-LEX “Situaţia drepturilor omului şi funcţionarea instituţiilor democratice din Moldova în perioada post-electorală 2009”.

La eveniment sunt invitaţi reprezentanţii autorităţilor centrale, reprezentanţii instituţiilor judiciare, reprezentanţii corpurilor diplomatice şi organizaţiilor internaţionale, reprezentanţii societăţii civile.

Anexă: Agenda


DOC – Agenda




Libertatea şi securitatea persoanei în regiunile de conflict

Chişinău, 4 noiembrie 2009 ― Asociaţia Promo-LEX invită jurnaliştii la Masa rotundă cu participare internaţională „Libertatea şi Securitatea persoanei în zone de conflict”. La eveniment va fi prezentat şi discutat Studiul cu aceiaşi denumire, elaborat de experţi din Moldova, Georgia, Serbia şi un expert care şi-a desfăşurat activităţile de apărare a drepturilor omului în Cecenia şi a apărat drepturile vicitimilor la Curtea Europeană pentru Drepturile Omului.

Documentul cuprinde analiza situaţiei privind libertataea şi siguranţa persoanei în regiunea transnistreană a RM, în Republica Cecenă din Federaţia Rusă, în Abhazia şi Osetia de Nord din Georgia, precum şi în ţările fostei Iugoslavii.
Studiul încearcă să identifice soluţii alternative pentru respectarea drepturilor omului în regiunea transnistreană a RM şi oferă noi idei, soluţii şi recomandări pentru autorităţile RM şi activiştii pentru drepturile omului, ca urmare a unui schimb de experienţă în ceea ce priveşte promovarea şi protecţia dreptului la libertate şi securitate în regiunile de conflict şi post conflict din Moldova, fosta Iugoslavie, Georgia şi Rusia.

Evenimentul va avea loc la 4 noiembrie 2009, cu începere la ora 9:45 în incinta Hotelului CODRU, Sala Roz (str. 31 August 1989 , 127, Chişinău). La eveniment participă, in baza invitaţiilor, reprezentanţii autorităţilor centrale, instituţiilor judiciare, corpurilor diplomatice şi organizaţiilor internaţionale, reprezentanţi ai societăţii civile. Evenimentul este parte componentă a proiectului implementat de Asociaţia Promo-LEX “Dreptul la libertate şi securitate a persoanei în regiunile de conflict”, proiect implementat graţie suportului oferit de Balkan Trust for Democracy şi Black Sea Trust for Regional Cooperation / A Project of the German Marshall Fund.

Vă rugăm să vedeţi ataşată agenda evenimentului. Pentru mai multe informaţii, contactaţi: Coordonatorul de proiect, Olga Manole, tel: 44.96.26, e-mail: [email protected]


DOC – Agenda




Asociaţia Promo-LEX angajează Coordonator al Departamentului ONG

Termenul limită pentru depunerea dosarelor a fost extins până la 1 Octombrie 2009
Asociaţa Promo-LEX, organizaţie neguvernamentală, non-profit şi apolitică, ce urmăreşte beneficiul public şi îşi desfăşoară activitatea în conformitate cu legislaţia în vigoare a Republicii Moldova, anunţă concurs pentru ocuparea postului de Coordonator Departament ONG.

Misiunea Asociaţiei Promo-LEX este de a contribui la dezvolatrea democraţiei în Republica Moldova prin promovarea şi apărarea drepturilor omului şi consolidarea Societăţii Civile.

Centrul de Resurse şi Dezvoltare pentru Transnistria (CRDT)

Obiectivele proiectului: promovarea respectării standardelor internaţionale în domeniul drepturilor omului si stimularea dezvoltării sectorului neguvernamental din regiunea transnistreană.

 

Descrierea generală a poziţiei:

Responsabilităţile Coordonatorului:

* Asistenţa ONG-urilor din regiunea transnistreană în diverse domenii (elaborarea cererilor de finanţare, raportarea proiectelor, planificare strategică, dezvoltarea organizaţională, etc.).

* Organizarea seminarelor de instruire pentru ONG, tinerii şi grupurile de iniţiativă din regiune;

* Coordonarea activităţilor în cadrul programului de granturi mici realizat în cadrul proiectului;

* Organizarea ediţiei anuale a Forumului ONG;

* Perioada de angajare: minim 2 ani .

Criterii de selecţie:

* Studii superioare;

* Experienţă de lucru în sectorul neguvernamental;

* Abilităţi excelente de comunicare şi organizare;

* Experienţă în scrierea, implementarea şi raportarea proiectelor reprezintă avantaj;

* Româna, engleza şi rusa.

Dosarul va conţine:

* CV-ul actualizat al aplicantului cu indicarea experienţei în domeniu ONG;

* Indicarea contactelor a două persoane de referinţă, care ar putea susţine candidatura aplicantului;

* O scrisoare de intenţie, care va include atît motivarea personală pentru ocuparea postului, cît şi descrierea experienţei relevante în domeniul ONG.

 

Dosarele pot fi expediate la adresa electronica [email protected]

Persoanele selectate vor fi contactate.

Data limită: 1 Octombrie 2009




Programul de Burse Reagan-Fascell

Programul de burse Reagan-Fascell al Fondului Naţional pentru susţinerea Democraţiei (National Endowment for Democracy / NED) oferă burse pentru perioada 2010-2011. Programul este finanţat din fondurile Congresului Statelor Unite şi poartă numele principalului fondator al NED, fostului preşedinte american Ronald Reagan şi regretatului congresman al SUA – Dante Fascell. Programul oferă activiştilor pentru democraţie, savanţilor, şi jurnaliştilor din întreaga lume posibilitatea de aşi aprofunda cunoştinţele în domeniul democraţiei şi de aşi spori capacităţile de promovare a democraţiei. Participanţilor li se crează un mediu favorabil pentru evaluarea propriei experienţe, realizarea cercetărilor, schimbul de idei şi stabilirea contactelor la Washington cu scopul de a crea o reţea de promotori ai democraţiei. Programul durează 5 luni şi este organizat de către Forumul Internaţional pentru Democraţie, cu sediul la Washington.

Forumul oferă: practicienilor un program practic, care ajută participanţii să îmbunătăţească strategia şi mecanismele de construire a unei societăţi democratice, şi un program teoretic pentru oamenii de ştiinţă care doresc să publice un studiu. Pe tot parcursul programului participanţii vor lucra la proiectele sale care pot să se refere la aspectele politice, sociale, economice, juridice şi culturale ale dezvoltării democraţiei, inclusiv diverse metodologii şi abordări de rezolvare a problemelor. Participanţii vor prezenta şi pregăti pentru publicare lucrările sale. De asemenea, Programul de burse include un program de activităţi pentru participanţi, inclusiv familiarizarea cu Fondul Naţional pentru susţinerea Democraţiei şi partenerii săi, mese rotunde şi ateliere de lucru cu experţi în domeniul democraţiei.

Cine poate participa: Programul de burse este destinat în primul rând activiştilor şi oamenilor de ştiinţă din ţările în curs de dezvoltare a democraţiei. De asemenea, în cadrul programului pot participa şi oamenii de ştiinţă din Statele Unite şi alte ţări dezvoltate. Participanţi ai programului practic pot fi activişti, avocaţi, jurnalişti şi alţi profesionişti implicaţi în dezvoltarea societăţii civile, şi au o vastă experienţă practică în dezvoltarea democraţiei. Participanţi în cadrul programului teoretic pot fi oameni de ştiinţă, cercetători, profesori şi alte persoane care realizează lucrări despre democraţie, şi, la momentul depunerii solicitării de bursă, posedă titlul de doctor sau candidat în ştiinţă. Programul dat nu este echivalent unui program de studii superioare şi nu este destinat studenţilor. O condiţie importantă pentru participare la acest program o constituie cunoaşterea limbii engleze.

Suport. Participanţii programului vor beneficia de o bursă lunară, asigurare medicală, rambursarea cheltuielilor de transport şi suport în realizarea cercetării / studiului.

Perioada. Programul se desfăşoară în cadrul a două sesiuni de 5 luni: Sesiunea de toamnă 2010: perioada 01.10.2010 — 28.02.2011. Sesiunea de primăvară 2011: perioada 1.03. 2011 – 31.07.2011. Participanţii pot să aleagă perioada care le este mai convinabilă.

Formularul de aplicare. Formularul de aplicare şi instrucţiunile de completare a formularului pot fi găsite aici: www.ned.org/forum/reagan-fascell.html.
Toate documentele şi cererile trebuie să fie completate în limba engleză.

Termenul limită de depunere a formularelor. Formularele de participare pentru programul de burse 2010-2011 trebuie expediate nu mai târziu de 2 noiembrie 2009. Rezultatele privind selectarea participanţilor vor fi anunţate în aprilie 2010.

Pentru informaţii suplimentare vizitaţi pagina web www.ned.org sau expediaţi o scrisoare la adresa [email protected]




Promo-LEX prezintă al doilea raport de monitorizare a alegerilor parlamentare anticipate

Asociaţia Promo-LEX desfăşoară pe 21 iulie 2009 o conferinţă de presă în cadrul căreia va lansa al doilea raport de monitorizare a alegerilor parlamentare anticipate din 29 iulie 2009.

Raportul va cuprinde constatări privind desfăşurarea procesului electoral în 7 regiuni ale Moldovei şi se va referi la perioada 11 iulie – 18 iulie 2009. Scopul proiectului de monitorizare este de a contribui la asigurarea unor alegeri libere, transparente şi echitabile în cadrul scrutinului parlamentar anticipat din 29 iulie 2009.

Evenimentul va avea loc cu începere de la ora 11:00, în sala de conferinţe a agenţiei de presă INFOTAG (str. Kogălniceanu, 76). La conferinţa de presă vor fi invitaţi: Ion Manole, preşedintele Asociaţiei Promo-LEX, Ion Guzun şi Pavel Postica, jurişti Promo-LEX.

În perioada de monitorizare – 16 iunie – 29 iulie 2009 – Promo-LEX monitorizează 265 secţii de votare din 6 raioane ale Republicii Moldova (Floreşti, Anenii Noi, Căuşeni, Ştefan Vodă, Rezina şi Dubăsari), inclusiv regiunea Transnistreană. În cadrul proiectului sunt implicaţi 265 observatori de termen scurt şi 8 observatori de termen lung.

Primul raport de monitorizare a fost lansat de Promo-LEX pe 14 iulie 2009. Aceasta constata că desfăşurarea procesului electoral se caracterizează printr-o serie de tendinţe care ar putea limita posibilităţile de exercitare a dreptului de vot a unor grupuri de alegători şi întârzieri în executarea planului calendaristic stabilit de Comisia Electorală Centrală.

Proiectul de monitorizare a alegerilor parlamentare anticipate este implementat cu suportul financiar oferit de către National Endowment for Democracy (NED).

Pentru informaţii suplimentare vă rugăm să contactaţi: Preşedintele Asociaţiei Promo-LEX, Ion Manole, tel. 49.26.84, e-mail: [email protected]