Alegerile parlamentare pentru locuitorii regiunii transnistrene nu au fost nici libere, nici corecte, experţi Promo-LEX

_article_1244448654Alegerile de pe 5 aprilie 2009, desfăşurate în regiunea transnistreană, s-au caracterizat prin obstacole create de autorităţile de la Tiraspol, pe de o parte, şi neglijenţa autorităţilor constituţionale faţă de realizarea dreptului la vot al cetăţenilor săi din acest teritoriu, pe de altă parte. La această concluzie au ajuns experţii Promo-LEX, ce au lansat astăzi Raportul final privind monitorizarea procesului electoral în regiunea transnistreană a Republicii Moldova la alegerile parlamentare 2009.

Promo-LEX este de părere că participarea cetăţenilor din regiunea transnistreană la alegeri rămîne o formalitate, limitată, de regulă, la procedura de aplicare a ştampilei „votat” în buletinul de vot şi la plasarea buletinului în urnă. Pentru cetăţenii din regiunea transnistreană au fost deschise doar 10 secţii de votare, amplasate în localităţile limitrofe ale regiunii, aflate sub controlul organelor constituţionale, fapt ce încalcă flagrant Codul Electoral, ce prevede că secţiile de votare sunt constituite pentru un număr de cel puţin 30 şi cel mult 3000 alegători. Pe de altă parte, CEC a editat doar 14500 buletine de vot pentru un număr de circa 223580 potenţiali alegători, excluzînd din start posibilitatea participării la vot a 209080 cetăţeni din acest teritoriu, ceea ce constituie de fapt peste 8% din numărul total al alegătorilor din Moldova. În acest context, doar 4042 alegători din regiunea transnistreană au votat, ceea ce reprezintă aproximativ 50% din numărul participanţilor la scrutinul parlamentar precedent.

„Desfăşurarea unor alegeri democratice nu este posibilă fără respectarea drepturilor omului, în special a libertăţii de exprimare şi a presei, libertăţii de a circula în interiorul ţării, libertăţii de întrunire şi libertăţii de asociere în scopuri politice. Alegerile parlamentare pentru locuitorii regiunii transnistrene s-au desfăşurat cu multiple încălcări. Au fost înregistrate numeroase cazuri de intimidare şi persecutare a populaţiei din regiunea transnistreană, în vederea determinării lor să nu participe la scrutinul electoral. Astfel, putem afirma cu siguranţă că scrutinul nu a fost nici liber şi nici corect”, a declarat Pavel Postica, jurist Promo-LEX.

Administraţia de la Tiraspol s-a exprimat suficient de categoric în numele tuturor locuitorilor regiunii, împotriva participării la vot, încercînd astfel să influenţeze atît atitudinea persoanelor cît şi atmosfera în societate. Astfel, alegătorii din regiune au invocat 3 obstacole majore în vederea participării lor la alegeri: aplicarea ştampilei în fişa de însoţire a buletinului de identitate, controlul riguros şi înregistrarea la posturi, precum şi eventuala înregistrare a lor de către serviciile secrete din regiune la secţiile de votare.

Promo-LEX declară că alegătorii nu au avut posibilitatea deplină de a se informa despre scrutinul din 5 aprilie, despre candidaţii electorali şi platformele lor electorale. Pe de o parte, activităţile concurenţilor electorali în acest teritoriu au fost modeste, fiind înregistrate puţine cazuri de implicare şi informare electorală a alegătorilor. Pe de altă parte, mass-media nu au abordat problemele ce ţin de informarea echidistantă a populaţiei privind procesul electoral din Moldova. Ca rezultat, influenţa surselor mass-media regionale a prevalat şi a dus la absenţa masivă a locuitorilor regiunii la secţiile de votare.

Perioada post-electorală, în special după declanşarea protestelor din Chişinău, a fost marcată de intensificarea verificărilor la posturile de control. În perioada post-electorală nu au fost raportate cazuri de concediere de la serviciu a persoanelor care au participat la scrutin, deşi în campania electorală au fost înregistrate mai multe ameninţări în acest sens.

Experţii Promo-LEX recomandă autorităţilor realizarea unor acţiuni în scopul îmbunătăţirii procesului de vot în regiunea transnistreană. Printre acestea se numără: modificarea unei serii de prevederi ale Codului Electoral, inclusiv constituirea birourilor electorale separate pentru regiunea transnistreană şi crearea unor condiţii optimale pentru a încuraja cetăţenii să participe mai activ, alocarea mijloacele financiare necesare deschiderii şi dotării a 500 secţii de votare pentru regiunea transnistreană, asigurarea securităţii tuturor secţiilor de votare, asigurarea cu asistenţă juridică calificată, gratuită din partea statului şi/sau a concurenţilor electorali pentru persoanele reţinute sau persecutate de către reprezentanţii structurilor de forţă din regiunea transnistreană, investigarea tuturor cazurilor care au creat obstacole în calea exercitării drepturilor electorale în regiunea transnistreană şi sancţionarea conform legislaţiei în vigoare a tuturor persoanelor culpabile.

Asociaţia „Promo-LEX” este membră a Coaliţiei Civice pentru Alegeri Libere şi Corecte „Coaliţia 2009”. Proiectul este susţinut financiar de Fundaţia Eurasia din resursele acordate de Agenţia Suedeză pentru Dezvoltare şi Cooperare Internaţională (Sida/Asdi) şi Agenţia SUA pentru Dezvoltare Internaţională (USAID).

Versiunea integrală a raportului în varianta română poate fi accesat aici.

Pentru informaţii suplimentare vă rugăm să contactaţi: Juristul Asociaţiei Promo-LEX, Pavel Postica, tel. (+373 22) 45 00 24, e-mail: [email protected].




Raport Final Privind Monitorizarea Procesului Electoral În Regiunea Transnistreană a Republicii Moldova / Alegerile Parlamentare 2009

cover ro cover eng




Alegerile Parlamentare 2009 / Regiunea Transnistreană

_article_1239088510Secţia de votare de la Corjova este blocată / 2009-04-05/08:46

Accesul în secţia de votare nr. 5 din satul Corjova, raionul Dubăsari, este blocat. Pavel Postica, observator din partea Asociaţiei „Promo-LEX”, a declarat pentru Info-Prim Neo că aproximativ 300 de persoane în civil desfăşoară un miting de protest în faţa secţiei de votare de pe teritoriul liceului „Mihai Eminescu”. Urna de vot a fost sechestrată într-un automobil al miliţiei.

Potrivit lui Postica, protestatarii sunt reprezentanţi ai diferitor asociaţii obşteşti din regiune: veteranii războiului din Afganistan, Uniunea femeilor din Dubăsari, Uniunea apărătorilor Transnistriei, cazaci. Protestatarii poartă drapele ale Federaţiei Ruse şi transnistrene, pancarte şi scandează lozinici precum: „Нет незаконным выборам!” (Nu alegerilor ilegale !”).

Protestul este paşnic, dar secţia este blocată. Mai mulţi poliţişti moldoveni urmăresc de la distanţă mitingul. Până la această oră (08.30) nici o persoană nu a reuşit să voteze.

De asemenea, potrivit lui Postica, forţele de ordine transnistrene au blocat căile de acces spre satul Cocieri, unde este deschisă o altă secţie de votare. „Am primit semnale că nu se poate trece nici pe la baraj. Unica cale de acces rămâne a fi bacul”, a spus Postica.
Primarul satului Corjova, Valeriu Miţul, a declarat că în jur de ora 5.00 a fost deconectată energia electrică din sat, iar la 6.40 a fost blocată secţia de votare şi confiscată urna de vot. „Au venit aici şi miliţia transnistreană şi asociaţii non-guvernamentale, au blocat cu tehnică specială drumurile din sat, iar grupuri mobile umblă prin localitate şi cer oamenilor să nu meargă la votare”, a spus Miţul. Potrivit lui, membrii biroului electoral se află în interiorul s ecţiei de votare.

Comisia Electorală Centrală (CEC) a anunţat că la ora 7.00 toate secţiile de votare au fost deschise. Procesul de votare a început conform procedurii stabilite, fără incidente, cu excepţia satului Corjova, unde organele de forţă neconstituţionale ale regimului separatist din stânga Nistrului au ocupat secţia de votare nr.5 şi nu permit desfăşurarea votării, se arată într-un comunicat difuzat în dimineaţa zilei de CEC.

La locul incidentului se află observatorii internaţionali din partea Ambasadei Ucrainei în RM, Ambasadei SUA în R. Moldova, ai OSCE, Uniunii Europene şi reprezentanţi ai Ministerului Reintegrării, se mai spune în comunicat.
Jurisdicţia asupra satului Corjova este disputată între autorităţile centrale de la Chişinău şi autorităţile regionale de la Tiraspol. Alegerile locale din Corjova din 3 şi 17 iunie 2007 au eşuat din cauza că forţele separatiste au blocat desfăşurarea scrutinului. Atunci mai mulţi săteni implicaţ i în procesul electoral, dar şi poliţişti au fost molestaţi de miliţia transnistreană, care a descins în număr mare în localitate distrugând totodată şi rechizitele electorale.Ulterior, Parlamentul de la Chişinău a prelungit mandatul aleşilor locali până ce vor fi create condiţii pentru desfăşurarea alegerilor. În timpul alegerilor parlamentare din 2005, autorităţile transnistrene au blocat tentativele de a desfăşura alegeri cu urne mobile pentru alegătorii la domiciliu, iar în 2003, secţia de votare pentru Corjova a fost deschisă în satul vecin Cocieri aflat sub controlul Moldovei.

Secţia de votare din Corjova va fi închisă / 2009-04-05/10:26

Secţia de votare din Corjova, raionul Dubăsari va fi închisă. O decizie în acest sens a fost aprobată de către Comisia Electorală Centrală (CEC) acum câteva minute în baza unui demers de la Consiliul electoral de circumscripţie din Dubăsari, transmite Info-Prim Neo.

Decizia de a închide secţia de vot din Corjova survine după ce un grup de circa 300 de persoane au blocat intrarea în clădirea în care este amplasată secţia de votare. În localitate este deconectată energia electrică, gazul şi apa, iar urna de vot a fost luată, a comunicat preşedintele CEC, Eugeniu Ştirbu.

Potrivit hotărârii CEC, cei 1350 de alegători din Corjova vor putea vota în secţia de votare nr.4 din Cocieri, raionul Dubăsari, în baza listelor suplimentare la prezentarea documentelor ce atestă domiciliul lor în perimetrul secţiei de votare din Corjova. Aceasta este cea mai apropiată secţie de votare de localitatea Corjova, aflându-se la circa 4 km.

De asemen ea, alegătorii din Corjova au posibilitatea să voteze şi la secţia de votare din Ustia, pentru a nu încărca secţia de vot de la Cocieri, unde sunt înscrişi pe listele de alegători trei mii de alegători.

“Situaţia creată face imposibilă activitatea secţiei de votare din Corjova, iar această decizie vine să prevină posibile incidente sau a pune în pericol sănătatea cetăţenilor aflaţi în regiune”, a anunţat preşedintele CEC, Eugeniu Ştirbu.

Autorităţile separatiste împiedică cetăţenii să voteze, Promo-LEX / 2009-04-05/11:56

Autorităţile separatiste împiedică cetăţenii moldoveni din regiunea transnistreană să voteze, oprind alegătorii la vamă sau sechestrându-le numerele de înmatriculare ale mijloacelor de transport, a comunicat pentru Info-Prim Neo Ion Manole, preşedintele asociaţiei Promo-LEX care monitorizează desfăşurarea alegerilor în regiunea transnistreană.

Două autobuze cu alegători din Bender au fost oprite la postul vamal care se găseşte la doi km de Varniţa. Alegătorii au fost reţinuţi circa 10 minute, până la implicarea forţelor de pacificare ruseşti care au insistat ca alegătorii să nu fie împiedicaţi să se deplaseze spre secţia de votare din Varniţa. În schimb, la postul vamal respectiv a rămas urna mobilă destinată deţinuţilor din penitenciarul din Bender.

Potrivit lui Ion Manole, autorităţile din stânga Nistrului împiedică desfăşurarea alegerilor în regiune, precum şi deplasarea alegătorilor care vor să voteze la secţiile din zona controlat ă de Chişinău.

„În mod normal, oamenii nu se vor prezenta la vot. La mai multe întreprinderi de stat, oamenii au fost anunţaţi să se prezinte luni la serviciu cu paşaportul şi buletinul moldovenesc (La secţiile de votare alegătorilor li se aplică în actul de identitate ştampila „Alegeri 05.04.09” – n.r.). În mod clar li s-a interzis să meargă la votare” a declarat Ion Manole.

Manole a adăugat că la Grigoriopol, autorităţile au luat numerele autobuzelor care urmau să transporte alegători, iar la Camenca e ca în vreme de război, e linişte şi nu circulă nimeni.

„La Camenca atât transnistrenii, cât şi moldovenii au dublat posturile de poliţie. Înţeleg transnistrenii, dar moldovenii… Postul moldovenesc este totalmente inadecvat. Se comportă ca un adevărat post vamal de la frontiera Republicii Moldova”, a precizat Ion Manole.

Organele de forţă transnistrene continuă să împiedice alegerile, Promo-LEX / 2009-04-05/14:49

Se înregistrează tot mai multe obstacole de liberă circulaţie a cetăţenilor care locuiesc în regiunea transnistriană şi care vor să meargă la vot, a declarat Ion Manole, preşedintele asociaţiei Promo-LEX, organizaţie ce monitorizează desfăşurarea alegerilor în regiunea transnistreană. Potrivit acestuia, multe persoane telefonează şi spun că sunt urmăriţi, intimidaţi şi blocaţi de organele de forţă din regiune pentru a nu merge la alegeri, transmite Info-Prim Neo.

„La Grigoriopol nu s-a reuşit eliberarea automobilului cu care se deplasau spre secţia de vot câteva persoane. Miliţia s-a închis şi nu a vrut să discute cu nimeni, iar oamenii sunt revoltaţi pentru că nu au cu ce se deplasa. La fel, persoanele care trebuie să voteze la secţia de vot din Cocieri sunt impuşi să meargă pe jos până acolo. Cei mai tineri au mers pe jos, însă persoanele mai în vârstă au făcut cale întoarsă, fiind revoltaţi de situaţie”, a menţionat Ion Manole.
„De obicei oamenii nu sunt înregistraţi atunci când ies din regiune, însă astăzi au fost foarte multe cazuri când aceştia au fost înregistraţi pentru a-i intimida şi a-i speria”, a mai spus sursa citată.

Preşedintele asociaţiei Promo-LEX spune că au fost cazuri în care persoanele au refuzat să voteze pe motiv că li se aplică ştampila „Alegeri 05.04.09”. „Pe de altă parte, la secţia de vot din Rezina nu s-a aplicat ştampila de vot, fiind posibilă fraudarea alegerilor”, a mai spus Manole.

Autorităţile moldovene cer comunităţii internaţionale să condamne regimul totalitar de la Tiraspol pentru acţiunile comise / 2009-04-05/15:36

Ministerul Reintegrării condamnă acţiunile violente întreprinse de către structurile de forţă ale regimului neconstituţional de la Tiraspol, în rezultatul cărora a fost împiedicat accesul liber al cetăţenilor din comuna Corjova, raionul Dubăsari, la secţia de votare deschisă în această localitate. La fel, autorităţile moldoveneşti fac apel către comunitatea internaţională să condamne regimul totalitar de la Tiraspol pentru acţiunile comise, transmite Info-Prim Neo cu referire la un comunicat al Ministerului Reintegrării.

Potrivit comunicatului, Ministerul Reintegrării consideră că întreaga responsabilitate pentru acţiunile de destabilizare şi tensionare a situaţiei în Zona de securitate, precum şi pentru consecinţele acestora trebuie să fie purtată de către exponenţii regimului lui Smirnov.

„Autorităţile moldoveneşti îşi exprimă regretul pentru faptul că acţiunile întreprinse cu implicarea participanţilor în procesul de negocieri vizând reglementarea transnistreană nu au putut contribui efectiv la crearea condiţiilor propice pentru asigurarea circulaţiei nestingherite a cetăţenilor din localităţile din stânga Nistrului şi participării libere la votare pentru alegerile în Parlamentul R. Moldova”, se spune în comunicat.

Totodată, autorităţile moldoveneşti îşi exprimă speranţa că forurile internaţionale vor întreprinde acţiuni adecvate în vederea asigurării respectării drepturilor omului şi libertăţilor fundamentale în regiunea transnistreană.


Promo-LEX: „Cine şi când i-a anunţat pe alegătorii din Transnistria unde să voteze? Nimeni” / 2009-04-05/18:01

Alegătorii din regiunea transnistreană care vin la cele 10 secţii de votare deschise pentru ei pe malul drept al Nistrului se deplasează la alte secţii de votare pentru că nu ştiu unde sunt înscrişi. „ Cine şi când i-a anunţat pe oamenii din Transnistria unde să voteze? Nimeni”, a declarat pentru Info-Prim Neo Ion Manole, preşedintele Asociaţiei „Promo-LEX”, organizaţie care monitorizează procesul electoral în regiunea transnistreană.

Potrivit preşedintelui Promo-LEX, nici măcar nu e vorba de dezinformare, ci de o neinformare totală. „Sunt oameni care au venit de la Tiraspol la Hagimus, când trebuiau să se ducă la Varniţa. Am avut oameni care au venit din Slobozia la Varniţa şi care trebuiau să meargă la Răscăieţi”, a comunicat Ion Manole.

Responsabilitatea informării alegătorilor transnistreni cade în sarcina autorităţilor de la Chişinău, a precizat acesta. „Dacă au deschis 10 secţii de vo tare, trebuiau să informeze oamenii prin toate mijloacele posibile”, a mai spus Manole.

Preşedintele Promo-LEX a comunicat şi despre o neregularitate care are loc curent la secţiile unde votează transnistrenii. Astfel, studenţii din Transnistria care au viza de reşedinţă în Chişinău, nu pot vota la aceste secţii, deşi CEC şi-a dat acordul de dimineaţă. „Deşi la Varniţa am rezolvat-o, aici la Răscăieţi am în faţă un student care aşteaptă de 20 de minute decizia membrilor secţiei de votare”, a declarat Manole.

Potrivit acestuia, CEC are obligaţia de a ţine legătura cu cele 10 secţii de votare şi de a le informa în timp util. „Dar ei (CEC-ul – n.r.) nu au făcut şi n-o fac, deocamdată” a declarat preşedintele Promo-LEX.
http://www.info-prim.md




Promo-LEX: Rezultatele celui de-al treilea raport de monitorizare în regiunea transnistreană a Republicii Moldova a alegerilor parlamentare. Perioada 3 aprilie – 22 aprilie 2009

_article_1241085210Asociaţia „Promo-LEX” membră a Coaliţiei Civice pentru alegeri libere şi corecte „Coaliţia 2009” publică cel de-al treilea raport de monitorizare în regiunea transnistreană a Republicii Moldova a alegerilor parlamentare pentru perioada 3 aprilie – 22 aprilie 2009.

Proiectul este susţinut financiar de Fundaţia Eurasia din resursele acordate de Agenţia Suedeză pentru Dezvoltare şi Cooperare Internaţională (Sida/Asdi) şi Agenţia SUA pentru Dezvoltare Internaţională (USAID).

Sumarul Raportului

Autorităţile electorale nu au asigurat condiţii minime pentru exercitarea dreptului la vot cetăţenilor din regiunea transnistreană. Au lipsit informaţiile privind concurenţii electorali şi programele acestora precum şi informaţiile privind locul, data şi actele necesare pentru exercitarea dreptului electoral.

În ziua desfăşurării alegerilor, drumurile spre localităţile unde erau amplasate secţiile de votare erau patrulate intens de miliţie, fiind înregistrate cazuri de ridicare a permiselor de conducere sau a numerelor de înmatriculare de la unele persoane care efectuau şi respectiv intenţionau transportarea alegătorilor către secţiile de votare. Unele dintre căile de acces spre localităţile unde erau amplasate secţiile de votare au fost blocate.

Nu au fost respectate uniform Hotărîrile CEC, conform cărora rezultatul scrutinului trebuia consemnat într-un formular special şi separat. Acest fapt a majorat numărul alegătorilor incluşi în listele electorale suplimentare.
S-a constatat un deficit de 674 buletine de vot pentru Circumscripţia nr.15 Dubăsari.

Promo-LEX a obţinut acordul CEC în vederea verificării listelor electorale pentru cele 10 secţii de votare la care au participat alegători din regiunea transnistreană, însă accesul la liste a fost asigurat numai la şase secţii de votare. Nu a fost asigurat accesul la listele electorale din circumscripţiile nr.18 Floreşti, nr.26 Rezina şi nr.3 Anenii Noi.

Nu au fost raportate cazuri de concediere de la serviciu pentru faptul participării la scrutinul din 5 aprilie 2009, deşi au fost raportate ameninţări ale unor persoane sau reprezentanţi ai diverselor structuri şi instituţii din regiune.

În urma monitorizării secţiilor de votare, deschise pentru alegătorii din regiunea transnistreană, au fost constatate diverse abateri de la legislaţia electorală: imposibilitatea deschiderii secţiei de votare 5/15 Corjova, lipsa unor indicatoare clare către secţiile de votare, prezenţa colaboratorilor de poliţie în civil în preajma secţiilor de votare, efectuarea agitaţiei electorale în ziua scrutinului, aplicarea neuniformă a prevederilor privind imprimarea ştampilei „Alegeri 5.02.2009”, admiterea la votare în baza altor acte decît cele prevăzute de legislaţie, pregătirea insuficientă a funcţionarilor electorali, aplicarea neuniformă a prevederilor legale în cazul dispunerii concomitente a „vizei de domiciliu” şi „vizei de reşedinţă”, imposibilitatea deplasării urnei mobile în teritoriul controlat efectiv de autorităţile secesioniste, etc.

În rezultatul asedierii secţiei de votare 5/15 Corjova, la cele 2 secţii de votare, unde s-a permis votarea alegătorilor din localitate, s-au prezentat doar 91 alegători din totalul de 1350 incluşi pe listele electorale de bază. Mecanismul de menţinere a păcii nu a fost în stare să asigure condiţii minime pentru exercitarea drepturilor electorale în regiune.

Astfel, la scrutinul parlamentar din 5 aprilie 2009 au votat 4042 alegători din regiunea transnistreană, ceea ce reprezintă cca.50% din numărul participanţilor la scrutinul parlamentar precedent şi 1,8% din numărul total al alegătorilor din Transnistria. Scăderea numărului de alegători se explică prin acţiunile de intimidare, persecutare şi control fără precedent, exercitate asupra alegătorilor din regiune. Totodată, autorităţile constituţionale nu au asigurat un minim necesar de informare electorală a alegătorilor şi pentru participarea acestora la scrutin.

În general, mijloacele de informare în masă din regiune au reflectat scrutinul parlamentar din 5 aprilie 2009 preponderent în ziua alegerilor. În perioada post-electorală, mijloacele de informare în masă din regiune au reflectat intens evenimentele din centrul capitalei. Comparativ cu perioada pre-electorală, informaţiile post-electorale au fost prezentate neutru.

Recomandările Promo-LEX

  • Intensificarea eforturilor privind modificarea sistemului electoral, care ar asigura drepturi şi condiţii nediscriminatorii pentru alegătorii din regiunea transnistreană;
  • Intensificarea eforturilor diplomatice în vederea sensibilizării opiniei publice naţionale şi internaţionale şi determinării administraţiei de la Tiraspol să asigure condiţii minime pentru exercitarea dreptului la vot;
  • Informarea alegătorilor din regiunea transnistreană despre toate procedurile electorale;
  • Pregătirea continuă şi profesională a funcţionarilor electorali;
  • Asigurarea unei evidenţe stricte la editarea şi distribuirea buletinelor de vot pentru a nu admite deficitul sau surplusul exagerat;
  • Revizuirea sistemului de întocmire a listelor electorale;
  • Investigarea tuturor cazurilor care au creat obstacole în calea exercitării drepturilor electorale în regiunea transnistreană şi sancţionarea conform legislaţiei în vigoare a tuturor persoanelor culpabile.



Coaliţia 2009: Alegeri incorecte şi parţial libere. Proces electoral viciat înaintea votării

_article_1239188073Coaliţia civică pentru alegeri libere şi corecte „Coaliţia 2009” consideră că alegerile parlamentare din R. Moldova din data de 5 aprilie 2009 – NU au fost corecte şi, luând în considerare în special situaţia alegătorilor din Transnistria – NU au fost libere în totalitate. Aceasta este poziţia comună a celor peste 70 de organizaţii neguvernamentale, care fac parte din Coaliţia 2009, transmite Info-Prim Neo.

Potrivit Coaliţiei 2009 , campania electorală a fost marcată de multiple încălcări ale legislaţiei electorale: utilizarea resurselor publice (cel puţin 41 de cazuri dovedite) şi presiuni şi influenţe asupra concurenţilor electorali (cel puţin 21 de cazuri dovedite) şi a alegătorilor (cel puţin 33 de cazuri dovedite).

Posturile publice cu acoperire naţională Moldova 1 şi Radio Moldova au favorizat preponderent partidul de guvernământ în buletinele de ştiri, care au fost transformate în instrumente de manipulare şi propagandă în beneficiul PCRM şi în detrimentul partidelor de opoziţie. Încălcări similare au fost înregistrate şi în cazul posturilor private NIT, N4, EU TV şi Antena C, limitând astfel posibilităţile tuturor concurenţilor electorali să-şi expună platformele şi punctele de vedere în diverse probleme. „Astfel, putem conlcuziona că nu a fost asigurat pluralismul politic în timpul campaniei electorale”, se arată în raportul final al Coaliţiei 2009.

Coaliţia 2009 mai semnalează continuarea campaniei electorale în afara perioadei legale. În ziua de 4 aprilie 2009 mai multe televiziuni au reluat emisiuni în cadrul cărora se făcea agitaţie electorală în favoarea sau defavoarea unor concurenţi electorali: EUTV, N4 , NIT, PRO TV, TV 7. De asemenea, Agenţia informaţională de stat „Moldpres” a favorizat PCRM în ziua alegerilor, când a difuzat ştiri despre cum au votat Vladimir Voronin, Marian Lupu şi Zinaida Greceanâi – primele trei persoane pe lista PCRM. În acelaşi timp, Moldpres nu a transmis nicio ştire despre votul celorlalţi concurenţi electorali.

Potrivit datelor oficiale, preluate de CEC de la Serviciul de Grăniceri, 627 959 de moldoveni se află în mod constant peste hotare. Având în vedere faptul că numărul acestor cetăţeni constituie cel puţin 20% din totalul alegătorilor, Coaliţia 2009 consideră că numărul de 33 de secţii deschise peste hotare au fost insuficiente pentru a le crea acestora condiţiile optime de exercitare a dreptului la vot. Coaliţia 2009 reaminteşte că în raportul final de monitorizare a alegerilor parlamentare din 2005, organizaţiile neguvernamentale au recomandat autorităţilor să întreprindă măsurile necesare în vederea asigurării dreptului la vot pentru cetăţenii R. Moldova aflaţi peste hotare în scrutinele viitoare.

În regiunea transnistreană a R. Moldova aceste nereguli au fost mult mai grave. Pentru aproximativ 10% dintre alegătorii moldoveni (cei din această regiune) nu au fost asigurate condiţii minime pentru exercitarea dreptului la vot de către autorităţi, lipsind cu desăvârşire orice fel de activităţi specifice campaniei electorale (dezbateri, întâlniri cu alegătorii, afişaj electoral). Alegătorii din regiune nu au fost informaţi de către autorităţile R. Moldova cu privire la secţiile de votare la care sunt arondaţi sau de faptul că se votează unde au reşedinţa, şi nu domiciliul. Un alt aspect deosebit de grav constă în numărul redus de secţii de votare deschise pentru alegătorii din regiunea transnistreană comparativ cu numărul mult mai mare de alegători.

Coaliţia 2009 atrage atenţia asupra faptului că genul de nereguli semnalate la alegerile parlamentare din 5 aprilie 2009 sunt similare celor menţionate în rapoartele din 2005 ale Coaliţiei civice pentru alegeri libere şi corecte – Coaliţia 2005, însă în cei 4 ani autorităţile nu au întreprins eforturi pentru îmbunătăţirea acestei stări de fapt.

Coaliţia 2009 este o uniune benevolă de organizaţii neguvernamentale din R. Moldova care au drept scop să contribuie la asigurarea unor alegeri libere, corecte, transparente şi democratice ale Parlamentului R. Moldova şi continuă activităţile de promovare a unor alegeri libere şi corecte demarate de Coaliţia 2005 şi 2007. La moment Coaliţia 2009 întruneşte peste 70 de organizaţii neguvernamentale.

www.info-prim.md




Promo-LEX: Rezultatele celui de-al doilea raport de monitorizare a alegerilor parlamentare în regiunea transnistreană a Republicii Moldova pentru perioada 19 martie – 2 aprilie 2009

_article_1239008205Chişinău, 3 Aprilie 2009 — Asociaţia „Promo-LEX” membră a Coaliţiei Civice pentru alegeri libere şi corecte „Coaliţia 2009” a prezentat cel de-al doilea raport de monitorizare a alegerilor parlamentare în regiunea transnistreană a Republicii Moldova pentru perioada 19 martie – 2 aprilie 2009.
Proiectul este susţinut financiar de Fundaţia Eurasia din resursele acordate de Agenţia Suedeză pentru Dezvoltare şi Cooperare Internaţională (Sida/Asdi) şi Agenţia SUA pentru Dezvoltare Internaţională (USAID).

Sumarul Raportului
În mare parte constatările şi recomandările formulate în Primul Raport de monitorizare elaborat de Promo-LEX, pentru perioada 10 februarie – 18 martie 2009, nu au fost luate în calcul.
CEC a repartizat pentru cele 10 secţii de votare, deschise pentru 223580 alegători din regiunea transnistreană doar 14500 buletine de vot, iar birourile electorale nu au desfăşurat activităţi de informare a acestora privind data, locul şi modalitatea exercitării dreptului la vot.

În s.Corjova acţiunile reprezentanţilor administraţiei separatiste exercită presiuni şi ameninţă alegătorii, membrii organelor electorale şi ai administraţiei publice locale. Agravîndu-se situaţia, CEC a efectuat o vizită de documentare şi a emis un apel adresat autorităţilor constituţionale, misiunilor diplomatice şi internaţionale, inclusiv de observare. Cu 2 zile înaintea zilei alegerilor, secţia de votare nr.5 din Corjova rămâne deocamdată fără inventarul electoral necesar, iar situaţia foarte tensionată.

Comisia Unificată de Control nu este în stare să asigure monitorizarea şi controlul asupra evenimentelor ce au loc în Zona de Securitate şi alte zone ale regiunii transnistrene.
În regiunea transnistreană sunt exercitate de către administraţia regională presiuni asupra alegătorilor în vederea neparticipării lor la votare. De asemenea, au fost observate numeroase cazuri de intimidare şi presiuni exercitate asupra funcţionarilor locali şi alegătorilor.

Posturile de control împiedică concurenţii să transporte în regiune materialele cu caracter electoral, iar organele de forţă din Transnistria desfăşoare activităţi de prevenire şi curmare a agitaţiei electorale.
În mare parte, populaţia regiunii nu a avut acces la informaţiile cu caracter electoral, nu au avut loc dezbateri sau întruniri electorale cu participarea concurenţilor. Mass-media regională a reflectat tendenţios şi în termeni negativi informaţia despre situaţia electorală din Republica Moldova.
Recomandările Promo-LEX

Asigurarea secţiilor de votare deschise pentru alegătorii din regiunea transnistreană cu un număr suficient de buletine de vot
Respectarea de către Comisia Unificată de Control a legislaţiei naţionale şi a documentelor internaţionale

Informarea şi educarea electorală a cetăţenilor regiunii transnistrene. Informarea cetăţenilor cu drept de vot despre data alegerilor, locul şi modalitatea exercitării dreptului la vot
Asigurarea secţiilor de votare cu inventar electoral necesar
Asigurarea securităţii tuturor secţiilor de votare, inclusive a celor deschise pentru alegătorii din regiunea transnistreană

Investigarea tuturor situaţiilor şi a cazurilor de încălcare a drepturilor electorale de către organele competente şi aplicarea sancţiunilor corespunzătoare
Asigurarea cu asistenţă juridică calificată, gratuită din partea statului pentru a persoanele reţinute sau persecutate de către reprezentanţii structurilor de forţă

Versiunea integrală a raportului în varianta română poate fi accesată aici




Hotărîre cu privire la acreditarea observatorilor naţionali din partea Asociaţiei obşteşti “Promo-LEX” în vederea monitorizării alegerilor parlamentare din 5 aprilie 2009

Asociaţia obştească „Promo-LEX” a înaintat la Comisia Electorală Centrală un demers privind acreditarea a şaisprezece persoane în calitate de observatori naţionali pentru monitorizarea alegerilor parlamentare din 5 aprilie 2009.

Comisia Electorală Centrală consideră că Asociaţia obştească „Promo-LEX” este capabilă să exercite funcţii civice în alegerile parlamentare din 5 aprilie 2009.
În conformitate cu art. 18 şi 63 alin. (4) din Codul electoral nr. 1381-XIII din 21 noiembrie 1997 şi pct. 5 din Regulamentul privind statutul observatorilor şi procedura de acreditare a acestora, aprobat prin hotărîrea Comisiei Electorale Centrale nr. 332 din 24 octombrie 2006, Comisia Electorală Centrală HOTĂRĂŞTE:
1. Se acreditează în calitate de observatori naţionali şaisprezece persoane din partea Asociaţiei obşteşti „Promo-LEX” în vederea monitorizării alegerilor parlamentare din 5 aprilie 2009, conform listei anexate.
2. În activitatea lor persoanele acreditate se vor călăuzi de Constituţia Republicii Moldova, de Codul electoral, de Regulamentul privind statutul observatorilor şi procedura de acreditare a acestora, aprobat prin hotărîrea Comisiei Electorale Centrale nr. 332 din 24 octombrie 2006, precum şi de actele normative internaţionale la care Republica Moldova este parte.
3.Prezenta hotărîre intră în vigoare la data adoptării.

Preşedintele
Comisiei Electorale Centrale                            Eugeniu ŞTIRBU

Secretarul
Comisiei Electorale Centrale                              Iurie CIOCAN

Chişinău, 31 martie 2009

http://www.cec.md/i-ComisiaCentrala/main.aspx?dbName=Activity2




Activitatea de informare “ Dreptul de a alege şi de a fi ales. Importanţa alegerilor ”

_article_1239190181La data de 28 martie 2009, în incinta Liceului Teoretic “Alexandru cel Bun”, or. Bender, membrii Reţelei Tinerilor Lideri din regiunea transnistreană au organizat activitatea de educaţie electorală “Dreptul de a alege şi de a fi ales. Importanţa alegerilor”. În cadrul seminarului au participat 20 de tineri, elevi ai claselor a XI şi a XII, cetăţeni cu drept de vot ai R. Moldova.

Activitatea realizată a avut drept scop informarea tinerilor asupra modului de organizare şi desfăşurare a alegerilor parlamentare din 5 aprilie 2009, zi în care ei îşi vor exercita pentru prima dată dreptul la vot. Tinerii au fost instruiţi asupra corectitudinii procedurii de exercitare a acestui drept, importanţa acestei experienţe, localizarea secţiilor de votare pentru localitatea lor.

Partea teoretică a activităţii – expunerile prevederilor legale la capitolul electoral a contribuit la înţelegerea esenţei exercitării dreptului la vot. Participanţii au beneficiat de posibilitatea de a vedea grafic cum arată o secţie de votare şi care este procedura ce urmează a fi respectată pentru realizarea corectă a dreptului la vot.

Forma în care s-a desfăşurat activitatea a permis tinerilor să supună discuţiilor şi să dezbată diferite idei şi păreri vis-a-vis de importanţa exercitării dreptului la vot şi corectitudinea desfăşurării scrutinului în regiunea transnistreană. Totodată au menţionat fenomenul dezinformării populaţiei, indiferenţa şi lipsa interesului din partea tinerilor, nivelul jos de cultură civică, fapt ce influenţează atitudinea alegătorului faţă de importanţa exercitării dreptului la vot. În baza informaţiei obţinute au încercat să răspundă din propriul punct de vedere la întrebarea “de ce este important şi necesar să votezi?”, ceea ce a generat atitudini contradictorii, în schimb a convins tinerii să meargă la vot. Participanţii au rămas impresionaţi de discuţiile prin intermediul cărora au aflat lucruri utile, dar şi necesare unui cetăţean cu drept de vot într-o societate democratică.

Activitatea a fost realizată de membrii Reţelei Tinerilor Lideri din regiunea transnistreană.
Cazac Ala, Breahni Tatiana.

Reţeaua Tinerilor Lideri din regiunea transnistreană a fost creată de către Asociaţia Promo-LEX în cadrul proiectului „Consolidarea grupurilor de iniţiativă de tineret din regiunea transnistreană”, proiect susţinut financiar de Ambasada Regală a Olandei la Kiev prin intermediul Programului MatraKAP.




Alegătorii din regiunea transnistreană sunt discriminaţi în exercitarea dreptului la vot, Promo-LEX

_article_1237902670Cetăţenii R. Moldova domiciliaţi în regiunea transnistreană sunt discriminaţi în exercitarea dreptului la vot în raport cu cetăţenii din alte regiuni ale ţării, se arată în primul Raport privind monitorizarea procesului electoral în regiunea transnistreană pentru alegerile parlamentare din 2009, transmite Info-Prim Neo.

Raportul, prezentat marţi, 24 martie, este elaborat de Asociaţia Promo-LEX, membră a Coaliţiei civice pentru alegeri libere şi corecte „Coaliţia 2009”. Monitorizarea procesului electoral în regiunea din stânga Nistrului, efectuată în perioada 10 februarie – 18 martie 2009, este prima în istoria alegerilor din R. Moldova.

Pavel Postică, jurist al Promo-LEX, coordonator în cadrul proiectului de monitorizare, a spus că, de la primele alegeri parlamentare din 1994, se observă o creştere lentă, dar continuă, a numărului de persoane care doresc să-şi exercite dreptul la vot.

Încă la 3 martie 2009, CEC a declarat că vor fi deschise 500 de secţii de votare în regiune. Ulterior, din cauza neînţelegerilor dintre autorităţile de la Tiraspol şi organele constituţionale din R. Moldova, la 10 martie CEC a adoptat o hotărâre prin care alegătorii din regiune vor putea vota în zece secţii de votare deschise în dreapta Nistrului.

Observatorii au semnalat imposibilitatea întocmirii listelor electorale, deoarece în regiune administraţia publică locală nu se află sub jurisdicţia autorităţilor constituţionale.

Experţii mai constată că autorităţile nu au prevăzut situaţia în cazul schimbării locului de şedere în interiorul regiunii. „Din cauza lipsei listelor electorale pentru cetăţenii din regiunea transnistreană, alegătorii din acest teritoriu nu vor putea obţine certificatul pentru dreptul de vot la o altă secţie de votare, decât la una din cele 10 secţii deschise în raza domiciliului lor, reflectat în actele de identitate”, a spus Ion Manole, preşedintele Asociaţiei Promo LEX.

Potrivit datelor furnizate Asociaţiei Promo-LEX de către Ministerul Dezvoltării Informaţionale, în regiunea transnistreană sunt înregistraţi 223 580 cetăţeni ai R. Moldova cu drept de vot. Respectiv, peste 22 mii de alegători revin la o singură secţie de votare. Totodată, legislaţia electorală prevede că numărul alegătorilor la o secţie de votare nu trebuie să depăşească 3 mii de persoane. În plus, la aceleaşi 10 secţii de votare unde vor putea vota locuitorii din regiunea transnistreană îşi vor exercita dreptul de vot şi locuitorii localităţilor din preajmă regiunii, cum ar fi Doroţcaia, Cocieri, şi altele. Cea mai serioasă problemă, potrivit raportului, e legată de cele două secţii de votare constituie pentru localitatea Varniţa. La aceste secţii de votare, ambele cu sediul în casa de cultură, vor putea vota alegătorii din Bender şi Tiraspol, plus numeroase localităţi rurale din r.Slobozia, iar numărul alegătorilor din aceste localităţi constituie peste 100 de mii. Experţii de la Promo-LEX se întreabă dacă aceste două secţii de votare vor fi capabile să asigure în deplină măsură dreptul cetăţenilor la vot.

Raportul mai arată că mass-media din regiune s-a referit indirect la alegerile parlamentare din 2009, iar conţinutul informaţiilor a fost în mare parte negativ, exprimând poziţii împotriva participării la vot.

„Activităţile specifice campaniei electorale sunt practic absente. Cele mai active partide pot fi considerate Uniunea Centristă, Partidul Liberal Democrat şi Mişcarea Acţiunea Europeană. Majoritatea partidelor nu au organizat întâlniri cu alegătorii în această regiune”, a adăugat Manole. În acest context, Asociaţia Promo-LEX recomandă concurenţilor electorali să adopte poziţii nediscriminatorii faţă de alegătiorii din localităţile aflate sub controlul regimului de la Tiraspol. Recomandări în acest sens au fost adresate şi observatorilor internaţional şi Comisiei Electorale Centrale.

Proiectul este susţinut financiar de Fundaţia Eurasia din resursele acordate de Agenţia Suedeză pentru Dezvoltare şi Cooperare Internaţională (Sida/Asdi) şi Agenţia SUA pentru Dezvoltare Internaţională (USAID).

http://www.promolex.md/index.php?module=news&item=159&Lang=ro

http://www.publictv.md/ro/Conferinta_de_presa_Procesului_electoral_in_regiunea_transnistreana-25.03.2009


DOC – Raport Nr. 1




Acţiunile abuzive ale colaboratorilor structurilor “vamale” ale administraţiei de la Tiraspol s-au soldat cu sechestrarea urnelor de vot destinate secţiei de votare din satul Corjova

_article_1237549310Asociaţia Promo-LEX condamnă acţiunile abuzive şi ilegale ale colaboratorilor structurilor vamale ale administraţiei ilegale de la Tiraspol în legătură cu limitarea dreptului la libera circulaţie şi sechestrarea urnelor de vot destinate secţiei electorale din satul Corjova, r-ul Dubăsari.

La 19 martie 2009, orele 11.00 la postul “vamal” din apropierea satului Pohrebea, r-ul Dubăsari, a fost oprit automobilul ce transporta urnele de vot destinate secţiei de votare nr.5 din Corjova (Circumscripţia nr.15 Dubăsari). Primarul de Corjova prezent la faţa locului şi şoferul automobilului Oleg Cernatu au fost privaţi de libertate timp de cca. 4 ore la presupusul post „vamal”.

Observând că mărfurile transportate sunt urne de vot, destinate viitoarelor alegeri parlamentare, colaboratorii acestui „serviciu vamal” au cerut primarului să achite contravaloarea bunurilor transportate. La refuzul acestuia de a achita careva sume, solicitate ilegal de către instituţii ilegale, persoanele (identificabile) au declarat că bunurile vor fi sechestrate, iar în privinţa şoferului va fi întocmit proces verbal. Insistenţele primarului Valeriu Miţul, precum că automobilul şi urnele pot face cale întoarsă, pentru evitarea incidentelor neplăcute sau că şoferul nu are nici o atribuţie faţă de urne au fost ignorate. În rezultat, urnele au fost sechestrate iar în privinţa şoferului a fost întocmit proces verbal de comitere a unei presupuse abateri “vamale”.

Asociaţia Promo-LEX, în repetate rânduri a făcut publice diverse situaţii ce dovedesc abuzul reprezentanţilor organelor ilegale din regiune. Situaţia respectivă demonstrează odată în plus caracterul ne constructiv şi exclusiv represiv al regimului. Constatăm cu regret că scopul intimidărilor şi ilegalităţii care a avut loc la 19 martie 2009 nu este altul decât tensionarea din nou a situaţiei în regiune înaintea scrutinului electoral care se va desfăşura la 5 aprilie 2009. Organele electorale constituţionale au anunţat crearea secţiei de votare nr.5 în s.Corjova, iar sechestrarea urnelor de vot servesc drept primă acţiune de intimidare a cetăţenilor care vor dori să îşi exercite dreptul constituţional de a vota. Amintim că alegerile locale din 3 şi 17 iunie 2007 au fost compromise datorită violenţelor organizate de către numeroase persoane, reprezentanţi ai miliţiei din regiune şi ocupării secţiei de votare din Corjova.

Primarul de Corjova şi şoferul automobilului Oleg Cernatu au fost reţinuţi pe teritoriul postului de control un timp foarte îndelungat, urnele în acest timp fiind expuse la vedere în scop de intimidare şi avertizare pentru toate persoanele care au tranzitat zona. Astfel, regimul separatist de la Tiraspol a oferit un semnal clar populaţiei din regiune că nu vor tolera desfăşurarea civilizată a scrutinului electoral în Zona de securitate şi întreaga regiune.

La 17 martie 2009, Promo-LEX a făcut apel către reprezentaţii autorităţilor constituţionale şi ai Federaţiei Ruse să includă în agenda discuţiilor de la Moscova subiectul privind problemele şi situaţia privind drepturile omului din regiune. Promo-LEX a chemat semnatarii Acordului moldo-rus din 21 iulie 1992 să îşi respecte angajamentele internaţionale şi obligaţiile pozitive în raport cu drepturile persoanelor aflate în acest teritoriu, enunţând drepturile electorale drept primordiale la momentul de faţă. Constatăm cu regret, că subiectul a fost ignorat sau cel puţin rezultatul rămâne nul.

În acest context, reiterăm cu insistenţă conţinutul apelului din 17 martie 2009, iar în cazul în care o nouă întîlnire dintre Voronin şi Smirnov va avea loc la 25 martie, cerem discutarea subiectului ce ţine de necesitatea respectării necondiţionate a drepturilor omului în regiune, în special a dreptului la vot.
Totodată, solicităm autorităţilor constituţionale să întreprindă toate acţiunile legale paşnice pentru restituirea în cel mai scurt timp a urnelor sechestrate şi să solicite regimului de la Tiraspol abţinerea de la careva acţiuni cu caracter de limitare a dreptului la libera circulaţie, proprietate şi vot în perioada electorală. De asemenea, trebuie întreprinde toate acţiunile şi procedurile prevăzute de legislaţia naţională, pentru cercetarea obiectivă a circumstanţelor cazului şi eventuala atragere la răspundere administrativă sau penală a persoanelor culpabile pentru admiterea acestui abuz.

Totodată, chemăm structurile competente naţionale şi internaţionale să ia atitudine prin adoptarea unei poziţii clare de condamnare a regimului pentru orice acţiune de intimidare sau represiune.

Asociaţia Promo-LEX, membră a Coaliţiei civice pentru alegeri libere şi corecte 2009, monitorizează procesul electoral în regiunea transnistreană a R.Moldova. Proiectul este finanţat de Fundaţia EURASIA din resursele financiare acordate de Agenţia Suedeză pentru Dezvoltare şi Cooperare Internaţională (SIDA) şi Agenţia SUA pentru Dezvoltare Internaţională (USAID). Promo-LEX este o organizaţie nonguvernamentală, non-profit şi apolitică, înregistrată la Ministerul Justiţiei al RM în 2002.
Opiniile exprimate în acest document aparţin autorilor şi nu reflectă neapărat poziţia finanţatorilor.
Departamentul Juridic
Asociaţia Promo-LEX
20 martie 2009