Ilie Cazac a fost repus în libertate
Ilie Cazac a fost repus în libertate. Potrivit avocaților Promo-LEX acesta se află la domiciliul său din Tighina.
Ilie Cazac, în vârstă de 26 de ani, fost angajat al Inspectoratului Fiscal din municipiul Tighina, localitate aflată sub controlul administraţiei ilegale din Tiraspol, a fost „arestat” pe 19 martie de către reprezentanţii pseudo – Ministerului Securităţii din regiunea transnistreană a Republicii Moldova, fiind acuzat de „înaltă trădare şi spionaj în favoarea Republicii Moldova”.
La 21 aprilie 2010, Asociația Promo-LEX a sesizat Curtea Europeană pentru Drepturile Omului cu privire la cazul lui Ilie Cazac, invocând violarea art. 3,5,13.
La 9 februarie 2011, în urma unui „proces” ascuns, lipsit de drepturile elementare precum cel la avocat sau la întrevederi cu rudele, tînărul a primit o „sentinţă” crudă de 14 ani închisoare. La 17 iulie 2011 Organizația Mondială Împotriva Torturii (World Organisation Against Torture), a făcut un apel în care și-a exprimat îngrijorarea cu privire la integritatea fizică și psihică a lui Ilie Cazac, mai mutle informații aici.
Guvernul Republicii Moldova exprima sincere multumiri tuturor partenerilor implicati, in special participantilor in formatul de negocieri „5+2” pentru suportul acordat in procesul de eliberare a lui Cazac.
Sursa: TV7.md

English
Русский
