Извините, этот техт доступен только в “Румынский” и “Американский Английский”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in this site default language. You may click one of the links to switch the site language to another available language.

IMG_1857La 6 aprilie 2017, Departamentului Instituții Penitenciare în colaborare cu Asociației Promo-LEX au organizat, în cadrul Centrului instructiv, un trening pentru ofițerii nou angajați în sistemul penitenciar. Aceștia au fost instruiți privind aplicarea forței fizice, a mijloacelor speciale și a armelor de foc, o astfel de instruire având loc în premieră.

“Autoritățile competente trebuie să se asigure că există politici clare și previzibile legate de aplicarea forței fizice și a mijloacelor speciale, să instruiască persoanele abilitate cu aplicarea forței fizice, a mijloacelor speciale și a armelor de foc și să investigheze eficient cazurile legate de aplicarea abuzivă a acestora”, susține Vadim Vieru, avocat Promo-LEX.

În noiembrie 2016 a fost semnat un Acord de colaborare între cele două instituții cu scopul de a eficientiza parteneriatul în domeniul promovării drepturilor omului. Astfel, în baza Acordului semnat instruirea ofițerilor DIP de către Asociația Promo-LEX, în cadrul Centrului instructiv, urmează a fi o activitate continuă.

În acest context, Promo-LEX apreciază  deschiderea prezentată de către Departamentul Instituțiilor Penitenciare în comunicarea și colaborarea cu societatea civilă. Menționăm că, Promo-LEX și DIP au avut mai multe ședințe de lucru în care au discutat inclusiv despre posibilitățile de instruire a angajaților DIP, de către Promo-LEX, în domeniul promovării și apărării drepturilor omului. Detalii aici și aici.

Amintim că, Asociația Promo-LEX a subliniat necesitatea reglementării urgente a aplicării forței fizice și a mijloacelor speciale în locurile de detenție, în februarie 2016. Unui din motivele prezentate era evitarea abuzurilor din partea reprezentanților instituției. Tot atunci, Promo-LEX informa despre cauza lui Alexandru Bogdan, deținutul care a depus o plângere la Procuratura Militară, ulterior fiind inițiată o cauză penală în temeiul art. 166/ al. 4 l. c și d Cod Penal al Republicii Moldova (acțiuni de tortură comise de 2 sau mai multe persoane săvârșite prin folosirea instrumentelor speciale).
Detalii aici.

IMG_1861