Campanie cu intimidări și cadouri

Conform raportului Promo-LEX în mai multe localități campania electorală a început înainte de înregistrarea a candidaților. Au fost înregistrate cazuri de plasare a publicității în locuri neautorizate, iar majoritatea funcționarilor nu sunt instruiți privitor la desfășurarea alegerilor.

Mai mult Promo-LEX a sesizat încălcarea Codului bunelor practici elaborat de Comisia de la Veneția, care prevede că în termen de un an până la alegeri nu sunt permise modificările în Codul Electoral.
I.Manole a declarat „Parlamentul a efectuat în preajma anunțării datei alegerilor, a operat anumite modificări la codul electoral, micșorarea cu 10 zile a campaniei electorale”.

Îngrijorarea deosebită prezintă aplicarea violenței în raport cu adversarii politici și cazurile de abuz în serviciu. Promo-LEX a depistat mai multe cazuri de oferire a cadourilor din partea pretendenților la funcția de primar, candidații care vor oferi bani sau cadorui alegătorilor riscă să stea 3 ani după gratii sau să muncească în folosul comunității, aceste sancțiuni sunt propuse de Centru Anticorupție.

Aproximativ 40 de observatori Promo-LEX vor monitoriza campania electorală în toată țara, pe 05 iunie ziua alegerilor numărul observatorilor va fi de 650.

Sursa: Aicitv.md