”Pacificatorul” care a împuşcat un tânăr de 20 de ani nu va fi deferit justiţiei R.Moldova

Pacificatorul care a împuşcat în dimineaţa zilei de 1 ianuarie 2012 un tânăr la postul fix al forţelor mixte de menţinere a păcii de la Vadul lui Vodă, nu va fi deferit justiţiei Republicii Moldova. Declaraţia a fost făcută de către Ion Manole, preşedintele Promo-Lex.
Probele demonstrează că soldatul ar fi împușcat în spatele acestui automobil, gloanțele au pătruns prin ușa din stânga, a spus Ion Manole pentru Radio Moldova Actualități. Automobilul victimei se afla la 500 de metri de post, în momentul când a fost produsă împușcătura. Chiar dacă tânărul nu a oprit la insistența pacificatorului rus, cel din urmă ar fi trebuit să anunțe poliția, a mai spus Ion Manole.

Numele soldatului nu a fost făcut public. Deocamdată nimeni nu a vrut să dea detalii despre circumstanțele în care s-a produs tragedia.

Sursa: TRM.md