Infografic. Răspândirea COVID-19 în Sistemul Penitenciar din Republica Moldova

Извините, этот техт доступен только в “Румынский”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Conform datelor din 01.09.2021 de pe pagina anp.gov.md, în Sistemul Penitenciar din Republica Moldova sunt 27 de deținuți infectați cu COVID-19. Aceasta reprezintă o creștere semnificativă a cazurilor de infectare, comparativ cu perioada anterioară, când nu au fost raportate cazuri active de COVID-19.

Totodată, în instituțiile penitenciare se atestă o rată scăzută de vaccinare în raport cu numărul deținuților. Astfel, la 10.06.2021, au fost vaccinați doar 15% din numărul total de deținuți.

De la începutul pandemiei au fost efectuate 704 de teste la COVID-19, iar peste 28% din acestea au avut un rezultat pozitiv.

În acest context, Asociația Promo-LEX recomandă Administrației Naționale a Penitenciarelor să realizeze o campanie de informare despre beneficiile vaccinării, dar și să intensifice procesul de testare a deținuților, cu scopul de a reduce riscul infectării cu COVID-19 în rândul persoanelor aflate în custodia statului.

Infograficul a fost realizat în cadrul proiectului „Sporirea gradului de respectare a Drepturilor Omului în instituțiile penitenciare din Republica Moldova”, implementat de către Asociația Promo-LEX, cu suportul financiar al Departamentului Justiție și Drepturile Omului al Fundației Soros Moldova. Opiniile exprimate în document nu reflectă neapărat punctul de vedere al finanțatorului.