Un nou an școlar, dar cu probleme vechi pentru școlile cu predare în limba română din regiunea transnistreană

Sorry, this entry is only available in Romanian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Timp de peste trei decenii, cele 8 instituții de învățământ se confruntă cu numeroase presiuni și intimidări din partea administrației de facto de la Tiraspol:

  • Lipsa sediilor proprii, iar sediile curente sunt neadaptate procesului educațional;
  • Citațiile și riscul de înrolarea în așa-numita armată a rmn;
  • Provocări privind asigurarea libertății de circulație a persoanelor și bunurilor.

Totodată, unele din aceste instituții sunt supuse și altor impedimente:
Gimnaziul Roghi și Gimnaziul Corjova:

  • Careurile solemne supravegheate de miliția locală (În anul 2020-2021 nu au fost observate astfel de incidente, din motiv că nu au fost organizate careuri.);
  • Interzicerea intonării imnului Republicii Moldova și arborării drapelului de stat.

Liceul Teoretic ”Ștefan cel Mare”:

  • Elevii liceului sunt nevoiți să parcurgă zilnic zeci de km. pentru a ajunge la școală (cea mai lungă distanță este de 54 km.)

În acest context, Asociația Promo-LEX reiterează importanța executării măsurilor individuale și a celor generale care reies din cele 3 hotărâri CtEDO – Catan și alții; Bobeico și alții; Iovcev și alții, cu privire la încălcarea dreptului la educație în regiunea transnistreană a Republicii Moldova.